Отворено денонощно за скучаещи : - Page 16 - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 07:05
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 16 от 26«1214151617182526»
Форум Екзотик Плантс България » ФОРУМЕН ОФТОПИК » Отворено денонощно за скучаещи : » Отворено денонощно за скучаещи : (Работно време от 8:00 до 17:00 часа)
Отворено денонощно за скучаещи :
poj160arДата: Неделя, 10.05.2015, 20:34 | Съобщение # 226
Лексус
Група: Приятели
Съобщения: 2107
Статус: Offline
Привет, приятели всички дръвчета са ми опрашени на 100% - ябълки, нектарината Месембрина, плоската праскова Уфо-4, крушите, лоницерите камчатика, боровинките, амеленчъра, "Джанките" smile wink , арониите, хосуй и др., то нямат изброяване. Чакам само кайсията сорт "Киото"и плоската праскова FlatStar ASF 07-98 Dcov, който също цъфтяха, но наистина много късно в сравнение с другите разновидности и мисля, че те не се опрашиха или е още рано да видя завръзи, но ако няма плодчета - нищо, догодина със sad
Митаче, бадема "Ферагнес", който ми изпрати над подложката хич не мърда и няма "живина" (всички пъпки са засъхнали и покафеняли и мисля, че надземната част над подложката е приключила), а днес погледнах, че избива летораст ниско до земята от подложката. Мисля да го оставя да храни корените на подложката, но то е ясно, че подложката не е интересна ... cool Може да направя присадка, знам ли. cool
От трите ми райски ябълки само на една от основата са избили две пъпки с листенца за сега (на горе пъпките, както и на другите две ябълки не се развиват и стоят в мъртво положение, може лекичко да са набъбнали или така ми се струва). Странно, а като за първа зима в земята бях ги грижливо защитил от зимния студ. Дали се чудят или са за смяна с други? Поръчах си още една райска ябълка сорт "Джиро" днес. Едната, която не изкарва е "Шоколадката - Coffeecake™ - Nishimura wase", другата е Там Кам, а третата с избилите ниско две пъпки е сорт " Hana Fuyu", на която и дават по-ниска студоустойчивост - около -21гр.С. Другите ги дават да издържат в зона 5. Странно, ще чакам развитие, може би още им е рано!

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Понеделник, 11.05.2015, 12:19

OrdonezДата: Неделя, 10.05.2015, 22:47 | Съобщение # 227
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
При мен райските в контейнери тези дни тръгнаха за разлика от тези в земята, но това си е нормално

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

poj160arДата: Неделя, 10.05.2015, 23:02 | Съобщение # 228
Лексус
Аха, ясно. Значи да не се притеснявам за сега. Нали за сефте имам райски ябълки засадени в земята и си се уплаших да не са загинали. cool

Добавено (10.05.2015, 23:02)
---------------------------------------------
Gunnera manicata (Дървото на динозаврите или приличащо на ревен) много ми наподобява на едни растения пак със същите големи листа, растящи в нашите балкани и по полята, но не знам наименованието им и много си приличат. А може и някакви буреняци да са, но с подобни листа и дръжки. Трябва да се сетя къде точно съм ги виждал и да поразпитам за БГ името. cool

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Понеделник, 11.05.2015, 12:21

wrongdreamerДата: Понеделник, 11.05.2015, 21:56 | Съобщение # 229
Лада
Група: Проверени
Съобщения: 889
Моите са "Там Кам" и от две седмици са зелени и прекрасни.
Молят ме за малко зелен камък, но .... в събота.
"Хана Фуйо" само е напукала, но в събота ще ме зарадва и тя.
Имам и някои разочарования.
Крушата ми Сиси умира, любимата ми ябълка Хони Крисп съхне, японската слива Лизи не прихвана, една от боровинките, една от трите ми Акебии.
Три от моите смокини закъсняват / поне са живи /.
Наровете ми /Шарп велвет и Парфиянка / имат цвят, аронията полудя, а 16 лешника, засадени преди месец
се скъсват да растат.
Има и други радости, но е много лично за споделяне.
Иво, съжалявам за бадема - не защото е кой знае какво, а защото много го искаше, а той.....

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

poj160arДата: Понеделник, 11.05.2015, 22:54 | Съобщение # 230
Лексус
Митаче, споко бе братле. Да не дошъл свършека на света, я! cool biggrin И есента или догодина напролет пак ще се пробвам ако намеря сортовете Тексас и вариациите на Ферагнес. biggrin

OrdonezДата: Понеделник, 11.05.2015, 23:30 | Съобщение # 231
Лексус
wrongdreamer, ще ти дам Лизи, нали присадих няколко, всички са супер, не знам защо твоята е загинала, странно, а Сиси как съхне и това ми е странно, намини ще ти дам , имам много от тях

poj160arДата: Вторник, 12.05.2015, 00:23 | Съобщение # 232
Лексус
И при мен оцеляха, както бях писал по-нагоре в пост само 2 калема от сорта Лизи, присадена на една култивирана джанка. Много добре се развиват за сега. Останалите, които присадих на сливи сорт "Стенлей" не тръгнаха, защото сливите тръгват по-късно да се развиват от джанките, а те са първенци в това и за тях по принцип празна година няма. Мога после Митаче и аз да ти дам.

Съобщение редактирано от poj160ar - Вторник, 12.05.2015, 00:24

wrongdreamerДата: Вторник, 12.05.2015, 14:42 | Съобщение # 233
Лада
Съобщения: 889
Ordonez, ще мина, но съм идиотски зает в момента. Ще взема Лизи, киви, бейби босилек /2/ и една Honey Crisp / може би /, Сиси, абе не зная още какво, ама трябва непременно....

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

poj160arДата: Четвъртък, 28.05.2015, 21:27 | Съобщение # 234
Лексус
Едни от най-интересните плодове

Екзотични, интересни, а някои имного вкусни… Това са едни от най-интересните и чудни творения на природата.

Джакфрут, Artocarpus heterophyllus

Притежава отличителни хранителни качества.
Едно от 60-те вида вечнозелени хлебни дървета от семейство Черничеви (Moraceae), популярно в тропическите райони на Индия, Непал, Шри Ланка, Камбоджа, Виетнам, Тайланд, Малайзия, Индонезия и Филипините.
Среща се и в Африка, Бразилия, Ямайка.
Неговите плодовете могат да достигнат 30-40 кг на тегло и размер около 50 см в диаметър.
Има изразителен сладникав мирис. Вкусът му се описва като комбинация от ябълка, ананас, манго и банан.
В сърцевината му се съдържа скорбяла. Добър източник е на диетични фибри, витамин С. Плодът е доста въглехидратен, но и дава на организма протеин, калций, желязо и калий.
В 100 г суров джакфрут се съдържат около 95 калории.
Джакфрутът съдържа многобройни малки луковички, които са лепкави, но много вкусни.

Лапа-лапа(Асимина трилоба)

Северноамериканският банан лапа-лапа е доста ароматен и интересен плод.
Много полезен за здравето, лесно смилаем, съдържа витамини А и Б , а сокът от лапа-лапа, смесен с мляко, е прекрасен тоник за кръвта.

Момордика

Плодът е известен като горчив пъпеш, но смятан за много лечебен, богат на полезни хранителни вещества. Прилича на лоза, спада в семейството на тиквата.
Растението вирее в Индия,широко разпространено е в тропическите области на Азия, Африка и Америка.
Съдържанието на витамин С в момордиката е съпоставимо с това на лимоните.
За готвене се използват неузрелите плодове.
Най-често този зеленчук се вари, задушава, пържи, приготвя се на супи, пълни се със свинско месо и се пече.
Плодовете и листата имат широко приложение в народната медицина.
Влияе добре на храносмилането, снижава нивото на кръвната захар, показва въздействие срещу различни ракови образувания, има антивирусно действие.
За консумация се използват неузрелите плодове.
Счита се, че не трябва да се ползва от бременни и кърмещи жени, хора с ниско ниво на кръвната захар, не е препоръчително и за твърде честа консумация.

Рамбутан, Nephelium lappaceum

Вечнозелено тропическо дърво от вида Sapindaceae.
Рамбутанът е типичен плод за Индонезия и Малайзия. Среща се и в във Виетнам, Филипините, Шри Ланка и Индия.
Характерно е, че се бере само след като е напълно узрял върху дървото, тъй като не може да доузрява, след като бъде откъснат.
Вкусът му е сладък, съвсем леко киселеещ, доста наподобяващ грозде.
Счита се, че семето на плода може да бъде отровно в суров вид, затова обикновено се пече, след което се консумира.
Рамбутанът е богат на витамин С, съдържа мед, който помага за прочистване на бъбреците и за производството на червени и бели кръвни телца, фосфор и манган.

Кумкуат

Има вид на малки лимончета. Само в едно от тях обаче съдържанието на витамин С е достатъчно за 50 % от ежедневната потребност на човешкия организъм.
От тях се прави много вкусно сладко, което е било любимо лакомство на Александър Македонски.

Черимоя

Притежава уникален вкус и атрактивен външен вид.
Ароматният плод се нарича още златната перуанска ябълка, вирее в Андите над 1500 м надморска височина.
Ядлива част е сърцевина на узрелия плод – с кремав цвят и сладост, съчетаваща най-нежните и приятни вкусови нюанси на банан, ананас, манго и ягода.
Един плод съдържа 60% от дневната нужда от витамин С. Богата е и на витамините С, Е и В6, минералите калий, натрий, фосфор, калций, магнезий, аспарагинова и глутаминова киселина, лизин, тирозин и други полезни вещества.
В 100 г черимоя се съдържат около 75 ккал, 1,6 г белтъчини, 0,7 г мазнини, 18 г въглехидрати, 3 г фибри.
Трябва да се има предвид, че черните семена на черимоята са отровни, но не пречат на вкусовите и здравословните й качества.
Естествено узрялата черимоя е много вкусна, има фина обвивка и мека и нежна сърцевина.

Карамбола

Красивото и вкусно чудо на природата идва от горите на Индонезия. Нарича се още – звездният плод, заради формата, която придобива, когато се разреже на половина.
Има особен, леко тръпчив вкус, и се ползва към месни ястия и блюда с морски деликатеси.
Звездният плод е много сочен, а цветът му може да бъде срещнат в разнообразни вариации – от ярко зелен, през кайсиевооранжев до слънчево жълт.
Притежава високо съдържание на витамините от групата на В, фибри, калий, витамин С, бета-каротин.

Източник: beu.bg
Прикачвания: 5310385.jpg(66Kb) · 4734811.jpg(15Kb) · 7950617.jpg(161Kb) · 8822810.jpg(67Kb) · 7409799.jpg(230Kb) · 7456010.jpg(38Kb) · 8612085.jpg(169Kb) · 9734779.jpg(141Kb) · 7281392.jpg(51Kb)

peterstamovДата: Петък, 29.05.2015, 20:11 | Съобщение # 235
Москвич
Съобщения: 248
В района има една черничева градина, не стопанисвана май, декари - декари.
Що плод пада на земята и си изгнива. Днес заведох семейството - оцапахме муцунките!
Има и розови!

May the Force be with you

poj160arДата: Петък, 29.05.2015, 20:14 | Съобщение # 236
Лексус
Браво, Пешо. Но гледайте да не се яви някой Баьо с резана пушка, че не знам дали може да му избягате ... happy smile wink

Съобщение редактирано от poj160ar - Петък, 29.05.2015, 20:14

lucky288Дата: Петък, 29.05.2015, 20:31 | Съобщение # 237
Трабант
Съобщения: 175
Розовите черници кисели ли са на вкус?

peterstamovДата: Петък, 29.05.2015, 22:00 | Съобщение # 238
Москвич
Съобщения: 248
@lucky288 - Сладки са! Като не са узрели май са бели и после порозовяват.
@poj160ar - Не е стопанисван масива. Беше орязан преди години и сега са храсталаци, и плод на всякъде.

May the Force be with you

Съобщение редактирано от peterstamov - Петък, 29.05.2015, 22:10

poj160arДата: Петък, 29.05.2015, 22:11 | Съобщение # 239
Лексус
Аха, значи не е имало гърмежи и бягане от пушкалото на бай Ставри! wink smile

OrdonezДата: Петък, 29.05.2015, 22:48 | Съобщение # 240
Лексус
peterstamov, Интересно и при нас орязаха целия 30 декаров масив, това са щури хора. Между другото, колеги, как ви се развиват нигрите, при мен , много добреи то без да ги подхранвам, но мисля да го направя тези дни

Форум Екзотик Плантс България » ФОРУМЕН ОФТОПИК » Отворено денонощно за скучаещи : » Отворено денонощно за скучаещи : (Работно време от 8:00 до 17:00 часа)
Страница 16 от 26«1214151617182526»
Търси: