Citrus Lemon - Page 3 - Форум Екзотик Плантс България
Неделя, 04.12.2016, 17:20
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 3 от 10«12345910»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » ЦИТРУСИ - CITRUS » Citrus Lemon (Сортове и отглеждане на сортовете Мейер , Пондероса и др.)
Citrus Lemon
basistaДата: Сряда, 19.12.2012, 23:13 | Съобщение # 31
Симсон
Група: Проверени
Съобщения: 32
Статус: Offline
Със сигурност. Всъшност тази стая е необитаема засега така че... квото било било, най много някоя хлебарка да гътна отгоре smile Благодаря smile

Добавено (19.12.2012, 23:13)
---------------------------------------------
Здравейте отново приятели. Неволите с моя лимон за съжаление продължават. Част от останалите листа съхнат, къде по краищата къде цели на растението. Някакви предположения? Дали не умира растението. Освен листата част от новите клонки също съхнат, особенно връхчетата. Очаквам вашите мнения и препоръки за справяне с тази неприятна за мене ситуация. Поздрави smile

pinokioДата: Четвъртък, 20.12.2012, 18:24 | Съобщение # 32
Трабант
Съобщения: 188
basista, здравей!
Моля те дай поне три снимки на растението:профил,анфас на нивото на короната и саксията,и една снимка от горе за да видим короната плюс субстрата.Така можем само да гадаем.Мисля,че все още не е преодоляло стреса,но повече не го мести.Докато има зелени клони,дори и без листа има надежда.
РР:Бях започнал една тема за субстрати пресаждане,торене,биостимулатори,фитохормони.Ще се стегна малко тия дни и ще я продължа.Там ще дам конкретни насоки как се действа при такива състояния.
Снимай и не се отчайвай.
biggrin

basistaДата: Събота, 05.01.2013, 19:44 | Съобщение # 33
Симсон
Утре ще наснимам на светло. Имам чувството че го "оправих" с тая сапунена вода + мопсилан....май май от тва е но въпреки това ще кача и снимки smile Поздрави

Добавено (05.01.2013, 19:44)
---------------------------------------------
Здравейте приятели и за много здрави и благословени години. Понеже не срещнах подобна тема пиша ви тук.
Имам едно питане към вас. Днес бях на гости при приятел ,за моя голяма изненада и той фен на цитрусите, ествено им е осигурил доста по-добро место за развитие отколкото аз, но както и да е. Измолих го за резник и се сдобих с клонче от Майер лимон. Има ли шанс да се вкорени сега в този сезон и по-скоро дали ще оцелее до пролетта когато ще се позатопли? Аз го бучнах в смес от перлит чимовка и тор, като най-отдолу сложих едър пясък за дренаж. Е има ли надежда или? Благодаря ви предварително. Поздрави smile

OrdonezДата: Неделя, 06.01.2013, 14:10 | Съобщение # 34
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764

При подходящи климатични условия и вкоренител , шанса ти е 90%, не на последно место е как си оформил резника smile

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

basistaДата: Неделя, 06.01.2013, 15:23 | Съобщение # 35
Симсон
Вкоренител нямам,забих го директно в субстрата и го похлупих с найлонов плик. Относно огормянето нещо не се ориентирам, човека ми даде клонче, около 10-12 см, има едно разклонение, оформено е като чатал, нещо по-специално ли трябва?

OrdonezДата: Неделя, 06.01.2013, 19:22 | Съобщение # 36
Лексус
Намаляваш листата като съкращаваш последните две наполовина и третото най младото оставяш цяло, заравяш резника на дълбочина поне 10 см а на горе да стърчи максимум 5 см, не бива да оставяш повече от 3 листа както казах по горе . Това имам в предвид под оформяне на резник, а за разклонения и дума да не става. Ако е дебел резника се оставяш на две пъпки . Инак субстрата става, добър е за цитруса.

basistaДата: Неделя, 06.01.2013, 21:32 | Съобщение # 37
Симсон
Благодаря, ами да си кажа право клончето е без листа, но е живо, предполагам и без листа ще изкара от някоя пъпка, иначе разклонението е вече премахнато, остава само да разбера на топло ли да го държа или при другите ми растения, на около 10-12 градуса? Поздрави smile
п.с. г-н Гошев не е лошо да отвориш и една тема за резници и въобще за размножаване, предполагам има и други които ще искат да споделят опита си както и да почерпят съвети от вас знаещите smile Това да се чете като предложение/препоръка smile

OrdonezДата: Понеделник, 07.01.2013, 17:58 | Съобщение # 38
Лексус
Дръж го на топло по бързо ще се вкорени , няма лошо в това че няма листа, така се прави, това е един от начините , нали си има спящи пъпки от там ще се развие ето така

А относно темата за резници, да добре е да има и отделна тема както сме пуснали тема за листно размножаване на растения, но мисля че във доста теми сме писали как да размножим, примерно Пепино, тамарило, кивано и прочие, ще стигнем и до там, лека полека с ваша помощ. Успех

basistaДата: Понеделник, 07.01.2013, 20:04 | Съобщение # 39
Симсон
Еее, браво, я какъв хубав резник, моя е на половина по-тънак, но предполагам че става, на 2-3 години бил уж...
Държа го на светло и на около 15 градуса, просто няма къде на по-топло. Иначе да си призная преди време вкорених но не лимон а Ръката на Буда, но сезона беше друг... Благодаря много за съветите. Поздрави.
П.С
г-н Гошев възнамерявам когато се позатопли и идвам към Руен( Паная) ще се обадя за да разгледам разсадника, много ще ми е драго и да се запознаем. smile

OrdonezДата: Понеделник, 07.01.2013, 22:49 | Съобщение # 40
Лексус
Заповядай, най добре е през март, когато изкараме всички растения от оранжерията.

OrdonezДата: Сряда, 16.01.2013, 16:10 | Съобщение # 41
Лексус
Понеже нямаме отделна тема за Пондероса, смятам тази тема да я преименувам , за да обхване лимоните като цяло.

basistaДата: Сряда, 16.01.2013, 22:36 | Съобщение # 42
Симсон
Ехааа, поздравления. Страхотен лимон. smile

OrdonezДата: Петък, 25.01.2013, 19:37 | Съобщение # 43
Лексус
Принципно лимона е един от най зиморничавите цитруси, демек с две думи, обича си жегата, даже и през зимата. За разлика от Помелото , Мандарините и Грейпфрутите. Портокалите и те са кекави.
Например в Гърция лимони най много има около град Егио (Пелопонес)
Долу освен маслинови дървета , по голямата част са лимони. Снимката съм правил преди 4 - ри години на 28 януари

Блокиран3Дата: Неделя, 03.02.2013, 21:56 | Съобщение # 44
Москвич
Група: Блокирани
Съобщения: 311
Ordonez, Това за зиморничавите лимони , за всички видове ли се отнася ?

София\Горни Лозен/680м.н.в./42.606327°, 23.463299° /
LZ1LPK, A1(Rh-)http://exotic.bg/

OrdonezДата: Понеделник, 04.02.2013, 02:51 | Съобщение # 45
Лексус
Понеже нямаме специална тема а е добре да се знае, предвид въпросите относно сортовете...

"Армстронг" ("Армстронг без семки") случайно открит в частна горичка в Ривърсайд, Калифорния през 1909. Патентован през 1936 г. от Разсадници Армстронг. Прилича на "Еврика", с изключение на това, че обикновено няма семки или ако има то е в изключително редки случаи. И това се проявява при кръстосано опрашване в много редки случаи.

"Avon" открит в Аркадия, Флорида. Едър плод изключително подходящи за производство на концентрат.

"Bearss" ("Сицилия",първоначално смятан за изчезнал въведения от ген. Санфорд през 1875 г) Смята се че е засаден през 1892 г., и е изчезнал, после е открит в горичка Беарс във Флорида през 1952 г.. Много наподобява "Лисабон".

"Еврика" произлиза от семена, взети от италиански лимон (вероятно "Lunario") които се засаждат в Лос Анджелис през 1858, подбрани през 1877 г.Подбран и селектиран от Томза Гари, който го назовава, "Евриката на Гари". Особено чувствителен на студи със сравнително кратък живот на дървото. Отглежда с търговска цел в Израел.

"Femminello"-един от най-старите италиански сортове;

"Майер"-хибрид, вероятно лимон X мандарина, въведен в Съединените щати като SPI # 23028, от селскостопанския изследовател, Франк Н. Майер, който открива вида близо до Пекин, Китай, през 1908 г. ; Плододава от декември до април. Един от най студоустйчивите видове лимони

"Ponderosa" ("чудото", "American Wonder") случайно възниква при производството на разсад, от Джордж Боуман от Мериленд около 1886 или 1887

Sweet Lemon (C. limetta Risso) - общо име за някои сладки лимони или limettas, разпространение в региона на Средиземно море, кскто и е Индия

Обезлистяване на дървото (-5.56 º -4.44 º C). Спад в температурата до (-6.67 º C) сериозно ще навреди на дървото, освен в случаите когато тази температура не се повиши в срок от седмица в противен случай сериозни щети. Цветовете и малките плодове загиват при (-1.67 º C) . а почти зрелите плодове се повреждат силно при (-2.22 º C)

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » ЦИТРУСИ - CITRUS » Citrus Lemon (Сортове и отглеждане на сортовете Мейер , Пондероса и др.)
Страница 3 от 10«12345910»
Търси: