Citrus unshiu - Satsuma - Форум Екзотик Плантс България
Неделя, 04.12.2016, 17:21
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 212»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » ЦИТРУСИ - CITRUS » Citrus unshiu - Satsuma (Сатсума)
Citrus unshiu - Satsuma
qwerradiДата: Вторник, 25.09.2012, 19:06 | Съобщение # 1
Симсон
Група: Проверени
Съобщения: 34
Статус: Offline
Това е моята сатцума с 4 плодчета в момента, имам я от тази пролет. Качавам снимки най-вече на плодчетата по молба на Ordonez, макар че още не са напълно оформени:

Снимка 1 Снимка 2

Снимка 3 Снимка 4

Снимка 5 Снимка 6

Снимка 7

OrdonezДата: Вторник, 25.09.2012, 19:30 | Съобщение # 2
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Даа, типичната за Сатсума крушовидна форма на плода, интересно ще е при твоите условия кога ще узреят, имам в предвид дали няма да изпреварят Пелопонеските и да са готови преди 8 декември

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

qwerradiДата: Петък, 23.11.2012, 22:02 | Съобщение # 3
Симсон
Времето ще покаже. Когато са готови, ще се похваля.

Добавено (23.11.2012, 12:38)
---------------------------------------------
Здравейте,

и също да ви покажа докъде е стигнала моята сатцума със зреенето, плодовете още не санапълно готови, но скоро ще бъдат:

Снимка 1
Снимка 2
Снимка 3
Снимка 4

OrdonezДата: Събота, 24.11.2012, 23:02 | Съобщение # 4
Лексус
Браво колега, радвам се че дръвчето изглежда доста здраво, плодовете също.

qwerradiДата: Събота, 19.01.2013, 19:53 | Съобщение # 5
Симсон
Здравейте,

аз имам проблем с моята сатсума - постоянно и съхнат листата (както се вижда на снимките). Държа на около 15 до 18 градуса, на същото място имам портокал и каламондин, които нямат такъв проблем, но на един малък лимон му изпокапаха абсолютно всички листа.
На какво се дължи това и какво бихте ме посъветвали да направя?

Токущо откъснах и един от плодовете и е доста кисел, изглежда още неготов за ядене.

Снимка 1
Снимка 2
Снимка 3

Снимка 4

OrdonezДата: Събота, 19.01.2013, 20:42 | Съобщение # 6
Лексус
Quote (qwerradi)
Държа на около 15 до 18 градуса

На това се дължи, една от причините, другата причина според мен е заболяване на дръвчето, листата меки ли са когато стават кафеви или сухи и чупливи ???

qwerradiДата: Събота, 19.01.2013, 20:48 | Съобщение # 7
Симсон
Листата са сухи и чупливи, НЕ са меки. В такъв случай какво е добре да направя, можеби да го преместя на по-студено или?

pistoleroДата: Сряда, 23.01.2013, 22:24 | Съобщение # 8
Симсон
Група: Приятели
Съобщения: 49
Здравейте!
И аз пролетта си взех една Сатсума, имаше си цветни пъпки, някои окапаха преди да се разтворят, но 2-3 успяха и завръз да започнат да правят, но явно доста съм я изтормозил с прехвърлянето от транспосртаната саксия в един размер по голяма, защото окапаха и малкото тръгнали да нарастват плодчета, последвано от няколко обилни листопада през лятото. Докато накрая не изрових дръвчетo и не видях как здраво съм го изтормозил с почвената семес, която съм му сложил. Уж беше торфопочвена специално за цитруси от чешките, които ги продават в Баумакс, даже бях добавил и малко зеолит за повече въздухопроноцаемост и постепенно поемане и отдаване на влагата, но при изваждането след няколко месеца в това нещо, установих че беше супер сбито всичко, корена се е киснал и задушавал през цялото време и последствията бяха на лице.
Орязах мъртвите части на корена, напудрих малко с вкоренител, отрязах и почти целият клон от общо двата, понеже беше почернял и изсъхнал. И сега зимата в нов много по- рехав субстрат, като че ли се закрепи дръвчето- има една клонка с 6-7 листа, не е все още първа свежест, но поне не съхне и капе, както бях го засилил през лятото wacko

Съобщение редактирано от pistolero - Сряда, 23.01.2013, 22:25

OrdonezДата: Сряда, 23.01.2013, 22:55 | Съобщение # 9
Лексус
Quote (qwerradi)
Листата са сухи и чупливи, НЕ са меки. В такъв случай какво е добре да направя, можеби да го преместя на по-студено или?

Режи клонките до зелено и здраво, после премести на хладно и поливай много, ама много рядко, два пъти месечно до месец март, през март вади на въздух и слънце. Наблюдавай състоянието на клонките , добре е да замажеш раничките с овощарска замаска, ако нямаш не е проблем, но е добре особено ако е с купроцин в съдържанието си

GardeniaДата: Четвъртък, 31.01.2013, 14:43 | Съобщение # 10
Симсон
Група: Блокирани
Съобщения: 24
И при моята имаше окапване на листа, но това си е мой проблем. От известно време е напъпила и налива цветни пъпки, които засега белеят, но не са отворени. Обаче връхчетата на клонките започват да тъмнеят и да съхнат. Сега ли да режа или да чакам пролетта? Или първо да се снабдя с овощарска замазка?

OrdonezДата: Четвъртък, 31.01.2013, 14:57 | Съобщение # 11
Лексус
Би ли споделила , при какви температури държиш мандарината ??? Това с цветните пъпки въобще не ми харесва ??? Ще ти окапят вероятно, много форсаж (топлинен) си и дала ми се струва.

GardeniaДата: Четвъртък, 31.01.2013, 15:14 | Съобщение # 12
Симсон
13-15С на стълбището срещу вратата на терасата, за да има светлина.
Прати ми я в началото на декември и още тогава започна листопада (него вече го коментирахме). Форсажа не е умишлен и не държа да роди и изхрани плод още веднага.
Въпроса е ще й помогна ли, като изрежа засъхващите връхчета сега или да не бързам.

OrdonezДата: Четвъртък, 31.01.2013, 16:20 | Съобщение # 13
Лексус
През ноща същите температури ли са? Значи , виж сега мандарините при мен се държат на температури около нулата, максимум до +10 но за кратко. Това е причината за стреса, но да засъхват клонки ми е странно, погледни да няма засушаване, прехвърли ли я в друг съд и на последно место , не няма да и навредиш ако изрежеш засъхнали клонки до здраво.

GardeniaДата: Четвъртък, 31.01.2013, 16:31 | Съобщение # 14
Симсон
Постоянни са температурире, не се менят, тъй като през стълбището минава една тръба от парното, а то гори постоянно.
Прехвърлих я в друг съд, още при получаването. Поливам рядко и по малко. Значи режа и ползвам овощарска замазка.
Благодаря и се извинявам, че обърнах темата на чат wink

OrdonezДата: Четвъртък, 31.01.2013, 16:46 | Съобщение # 15
Лексус
Да , правилно режеш и замазваш, постоянните температури не дават нужния зимен покой, ясно.

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » ЦИТРУСИ - CITRUS » Citrus unshiu - Satsuma (Сатсума)
Страница 1 от 212»
Търси: