Kumquat - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 12:43
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 141231314»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » ЦИТРУСИ - CITRUS » Kumquat ("Кумкуат")
Kumquat
Блокиран3Дата: Събота, 25.02.2012, 10:50 | Съобщение # 1
Москвич
Група: Блокирани
Съобщения: 311
Статус: Offline
Видях че няма тема за този прекрасен вид цитрус :

Дръвчето е презимувало на около 8/10градуса и в момента плодовете са с прекрасен вкус.

Но се чудя . Дали да не ги откъсна всичките за да може да изкара нови пъпки ? Или плодовете изобщо не му пречат ?
Прикачвания: 2023380.jpg(65Kb)

София\Горни Лозен/680м.н.в./42.606327°, 23.463299° /
LZ1LPK, A1(Rh-)http://exotic.bg/

pinokioДата: Неделя, 26.02.2012, 11:39 | Съобщение # 2
Трабант
Група: Проверени
Съобщения: 188
Мисля,че имаш още малко време.До края на април би трябвало да го направиш.През май ще започнат да "дърпат"новите пъпки.

OrdonezДата: Неделя, 26.02.2012, 18:18 | Съобщение # 3
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
На Пелопонес се срещанах за пътви път с Кумкуат , хората си го садят най вече по дворовете, няма масови насаждения и до края на февруари не остава ни един плод всичко се обира, резитбата обаче я правят най късно до 25 март, това го помня много добре защото бях в една бригада по резитба на цитруси, разбира се ние режехме с щилки и ножици, но основното което правихме е да почистваме изсъхналите клонки скъсяване на 1/3на клоните и вътрешно зачистване. Един секрет ще ви кажа. Разглеждаме едно и също дърво примерно мандарина. Знае ли някой от къде да си скъса най сладките и ароматни плодове и най сочни разбира се , от коя част на дръвчето ???? Айде малко тестче, а секрета ако никой не познае ще го кажа. Малко заигравка да има cool

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

pinokioДата: Понеделник, 27.02.2012, 18:28 | Съобщение # 4
Трабант
Ще се пробвам-би трябвало да бъдат разположени на най развитите клони и по възможност близо до основния ствол,които се изложени на най дълго слънцестоене-получават по вече хранителни вещества и енергия.Мисля,че годишно цитруса трябва да получи някъде около 200 слънцедни за да узрее.
Ще те помоля за един отговор.
Понякога се практикува в средата на лятото пълно обезлистяване на дръвчето.С ножица се премахват всички листа без дръжките на листата.Прави се на здрави дръвчета и малки.Целта на манипулацията е да се провокира прокарване на нови леторасли и последващи клони с цел сгъстяване на короната и ранно даване на плод.
Въпрос:Практикувана ли е подобна операция на цитруси?Ако един цитрус бъде обезлистен дори и в началото на вегетацията ще провокираме ли развитието на нови леторалсли или ще има камбанен звън?Не ми се рискува с тази интервенция без информация.
Благодаря.

OrdonezДата: Вторник, 28.02.2012, 14:56 | Съобщение # 5
Лексус
Тази операция не е правена и предполагам никога няма да се прави защото , така като чета виждам че е трудоемка , а това е свързано с разходи и няма как да се възвърнат при тези искупни цени на цитрусите, нали тук говорим за еднолични масиви от по 50-100 декара нагоре. Относно най сладките и най ароматни мандаринки са под дръвчето на сянка. Поради директното слънчево греене върху плодовете, плода си има защитна реакция и натрупва дебела кора на мандарините изложени на директно слънце, как и защо вкуса им е по кисел нямам представа, но тези които растат на сянка са много по сладки и с по тънка кора, но пък са и по бледи. Няма да забравя преди 15 години някъде 1995 година , бях Близо до Виняроз Испания(между барселона и Валенсия), изкарах един сезон и се запознах с тракториста Педро. Финката беше около 300 декара. Той именно ме научи от къде да ям, е трябва да ви кажа че изяждах с килограми направо пооранжевях. Изнасяха продукцията си за Скандинавските държави и ми беше странно че ни караха най долните да берем отделно тези които бяха в шумата скрити, после разбрах че били за местния пазар където цената им била по висока. Същия експеримент го правих и на Пелопонес, но там така режеха здраво дръвчетата че такива засенчени почти нямаше , тук таме някоя. Кората им е страшно тънка почти прозрачна, близостта на плодовете до корените сигурно има също знаение, но определено слънце не бяха виждали, Ами това е в основни линии.

Блокиран3Дата: Вторник, 28.02.2012, 15:39 | Съобщение # 6
Москвич
Ето ни и в нова саксия:

само забравих да снимам дренажа от пясъка sad

Използваният субстрат:

Това е плода:
Прикачвания: 2687400.jpg(46Kb) · 0641948.jpg(70Kb) · 4780467.jpg(67Kb) · 9424473.jpg(75Kb) · 8108675.jpg(53Kb) · 4728794.jpg(73Kb) · 2725103.jpg(49Kb)

Съобщение редактирано от chicholyubo - Вторник, 28.02.2012, 15:43

OrdonezДата: Вторник, 28.02.2012, 15:51 | Съобщение # 7
Лексус
Аааа чешки - супер е , малко спича като по засъхне но е добър, И добавката на желязо е задължителна бравос

pinokioДата: Четвъртък, 01.03.2012, 07:45 | Съобщение # 8
Трабант
Ордонез,намерих отговора на въпроса,който зададох случайно.За информация-ще стане.Не мога да публикувам откъде разбрах,защото ще бъде неетично към сайта.

Блокиран3Дата: Неделя, 11.03.2012, 17:41 | Съобщение # 9
Москвич
Имам проблеми с кумквата. Окапват му листата и плодовете и то много бързо.

Някаква идея да имате защо ?
Прикачвания: 2854293.jpg(43Kb)

OrdonezДата: Неделя, 11.03.2012, 23:04 | Съобщение # 10
Лексус
ако окапват цветовете само причините са ....
1. Недостиг на хранителни вещества в почвата.

2. Прекомерно азотно торене, което личи по много силния растеж, по едрите и тъмнозелени листа.

3. Прекомерната влага и прекомерното изсушаване на почвата в саксията.

4. Поливане със студена вода.

5. Прекомерно сухият въздух в стаята.

6. Силно слънцегреене.

Относно листата имат нужда през всички сезони на годината трябва да се държат чисти от прах, да се оросяват и мият, за да не се запушват устицата им, през които растението диша.

Относно това често срещано явление и то през зимата е , че когато растението е до прозорците, саксията се преохлажда от студения въздух около прозореца, а в това време короната се намира при сравнително по топъл и сух въздух. При тези условия кореновата система е по-слабо активна и не може да достави на растението в достатъчен размер необходимите хранителни вещества и вода. В същото време листата, намирайки се в сферата на по-топъл въздух, запазват своята активност, поради което изпитват голям недостиг на хранителни вещества и вода. Това довежда до окапване на много от листата. Затова е необходимо цитрусовите растения да се поливат винаги с хладка вода и да се държат през зимата по-далеч от прозореца. Това особено важи за лимоните, които са много чувствителни при преохлаждане на саксията, а от друга страна, добре понасят засенчване. Растенията, на които са окапали всичките листа, трябва да се държат в по-тъмни помещения при температура, не по-висока от 5 до 10°С. Портокалите са значително по-светлолюбиви и по-сухоустойчиви от лимоните. Мандарината в това отношение заема средно положение. Затова портокалът и мандарината не бива да се отдалечават много от прозореца. Обаче при теб забелязвам свиване на листата, това масово ли е и на дръвчето ли ги свива ??? Поливаш със стайно затоплена вода. Кога да поливаш се определя от стопанина на дръвчето - на дълбочина 1,5-2 см трябва да се усеща влажност, но не и мокрота в саксията. Полива се само когато повърхността на почвата е видимо суха. Цитрусовите нямат коренови власинки - суровите хранителни вещества се усвояват през симбиотична микориза. Излишната вода убива микоризата и корените загниват от задух. През зимния период поливането е много по-нарядко.

Блокиран3Дата: Понеделник, 12.03.2012, 09:55 | Съобщение # 11
Москвич
На дръвчето ги свива и после окапват. Окапването е около 30% от цялата листна маса. Предполагам, че е от прекомерното поливане и сухият въздух. Където седи е топло и въздуха се изсушава бързо. Радиатора не работи а просто защото е стълбище минава топлият въздух от там и засушава. Поливам с вода стайна температура. Когато ги изкарах от зимната има почивка ги наторих и от тогава не съм ги торил. Единствено са третирани с препарат за акарите. Тези условия важат за всичките ми цитруси.

Блокиран3Дата: Понеделник, 12.03.2012, 10:14 | Съобщение # 12
Москвич
Направо цяло клонче е изсъхнало.

Като гледам почвата всички цитруси са бая одавене cry
Жената си ги полива и аз след нея sad Дано е от това.
Прикачвания: 1780595.jpg(62Kb)

OrdonezДата: Понеделник, 12.03.2012, 17:12 | Съобщение # 13
Лексус
Кореново задушаване , вади на двора да изветрее водата, вятър - мятър нещо да подухва , зле са доооста. Внимавай с каламондина май той е най добре, вади и него на двора, от суша трудно мрат , но от задушаване и лиспа на кислород загниват корените

pinokioДата: Понеделник, 12.03.2012, 18:48 | Съобщение # 14
Трабант
Любак,не ми се сърди,че те критикувам,но си направил грешка след грешка.
1.Цитрусите не се пресаждат сега.Това се прави един месец след всички останали дървета-значи някъде през май.Ако ,го правиш сега трябват необходимите условия-температура,влага на въздуха,искуствена допълнителна светлина.
2.Нито едно дърво не се тори във фазата на покой.Не се тори най малко две седмици след пресаждане.Цитрус се тори,когато започнат да нарастват листата.
3.Не зная почвата,която си ползвал става ли за цитруси.Лимончето,което ми изпрати е с перфектно приготвена почва.Човека,който го е садил си е разбирал от работата.
Според мен растението умира от преторяване-виждал съм подобна картина и аз самия съм правил такива грешки.
Предлагам следното без да съм сигурен в ефекта,но единствено възможното да спаси дръвчето.
СПЕШНА РЕАНИМАЦИЯ-животоподдържащи мероприятия.
Спешно пресаждане-вече сме обсъждали в какъв субстрат.Изваждаш го,откриваш всички корени с вода за да се оттече пръстта.Ще има много изгнили и накъсани корени-отстраняваш ги.Задължително в случея трябва да се сложи и "микориза за цитруси"-продава се по цветарските магазини и агроаптеките.Преди засаждане обилно измиваш корените с вода за се оттече натрупаната тор .Не използвай нищо от стария субстрат-той е пълен с азот-отрова в момента.Отстраняваш всички съхнещи клони и плодове.Държиш растението на полусянка.Ако се появят нови листенца до 30 дни-успех,ако не......... sad
Успех!

OrdonezДата: Понеделник, 12.03.2012, 23:33 | Съобщение # 15
Лексус
Любо, ама ти наистина ли си ги торил ???? Ако е така би ли споделил колко пъти, кога и в какви дози, Пинокио е много прав , ако наистина си ги торил в тази фаза, а относно пресаждането ако внимаваш и работиш прецизно не е болка за умирачка, в противен случай и това е някакъв фактор, но не така бързодействащ, както кореновото гниене и други допълнения, въпреки всичко, климата на двора ще им се отрази добре в положителна посока, но задължително се вслушай в съвета относно микоризата, това май ще се окаже причината за това скорострелно състояние. Има и друго нещо , но за сега ще си затрая, само ще ти кажа, да наблюдаваш листата дали си променят цвета за дни, ако променят цвета си го напиши важно е дали като свият листата ги свива зелени или изсветляват, все пак дистанционно е така , предположения.... wink

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » ЦИТРУСИ - CITRUS » Kumquat ("Кумкуат")
Страница 1 от 141231314»
Търси: