Kumquat - Page 6 - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 12:45
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 6 от 14«12456781314»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » ЦИТРУСИ - CITRUS » Kumquat ("Кумкуат")
Kumquat
poj160arДата: Събота, 04.10.2014, 18:08 | Съобщение # 76
Лексус
Група: Приятели
Съобщения: 2107
Статус: Offline
Привет, това не е ли начален стадий на хлороза, тоест липса на желязо...? cool

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

OrdonezДата: Събота, 04.10.2014, 21:09 | Съобщение # 77
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
възможно е преполиване, дай снимка на растението в цял размер

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

MartiДата: Събота, 04.10.2014, 22:03 | Съобщение # 78
Трабант
Група: Проверени
Съобщения: 183
Здравейте,ще пусна снимка но от преполиване не зная дали е това причината ,тъй като аз не съм поливал цитрусите от доста време те бяха навън и дъждът ги валеше ! да подчертая че подложки нямаха, та цялата мисъл ми беше че не съм ги поливал от доста време защото земята и без това е доста влажна ,сега са в къщи мисля че ги бях прибрал някъде около 26-28 септември .

OrdonezДата: Събота, 04.10.2014, 22:45 | Съобщение # 79
Лексус
или недостиг на фосфор, манган, цинк или просто тежка не отцедлива почва, за това искам снимка на цялото растение. Цитрусите не бива да се внасят на топло в никакъв случай преди началото на декември и в никакъв случай , това не бива да се прави рязко.

MartiДата: Събота, 04.10.2014, 23:15 | Съобщение # 80
Трабант
ами утре ще пусна снимка а за температурата в стаята е някъде около 15-17 е ако правилно отчита термометъра, парното все още не го пускаме !

OrdonezДата: Неделя, 05.10.2014, 08:16 | Съобщение # 81
Лексус
Марти, какво прави кумкуата в стаята по това време, след като ние тук в пловдивско даже ги отглеждаме на вън. Писали сме много по темата, за стреса при цитрусите и за това как трябва да се съхранява той през зимата. В момента идва зима, а ти парно ще му пускаш, после защо му капят листата и защо цъфти , а не вързва и т.н. Кумкуата може да го прибереш на по топло през декември до февруари и то в не отопляема светла стая.

MartiДата: Неделя, 05.10.2014, 19:44 | Съобщение # 82
Трабант
Здравей Ordonez ето въпросната снимка на кумкуата послушах те и изкарах всичките цитруси отново на вън ! но искам да те попитам всички цитруси ли трябва да ги прибера към началото на декември ? говоря за лимоните,портокалите,мандарините и т.н.И още нещо когато ги прибера имам една стая където температурата е от 15-20 градуса проблем ли ще е ако зимуват там ? имам и една стая където температурата е идеална към 10 -12 градуса но проблема е че няма да мога да ги събера всичките !

Прикачвания: 9999849.jpg(43Kb)

OrdonezДата: Неделя, 05.10.2014, 21:29 | Съобщение # 83
Лексус
Вече съм на 100% убеден в липсата на някой микроелемент smile
Кумкуата и мандарините не ги мисли, по капризни са портокалите и лимоните, внимавай с тях, че са по чувствителни. Аз не бързам да прибирам цитруси, докато не падне сняг или температурите спаднат до - 4С. Успех приятелю, и както ти казах, светла и студена стая и често проветряване smile
ПС: Марти, както Иво каза, виж таблицата и сравнявай листата, така от това растояние не може да се види точно

poj160arДата: Вторник, 28.10.2014, 22:29 | Съобщение # 84
Лексус
Екзотичният кумкуат - една доста интересна статия от списание "Маргарита", брой 2 от 2009г.

My WebPage

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Вторник, 28.10.2014, 23:53

OrdonezДата: Вторник, 28.10.2014, 23:23 | Съобщение # 85
Лексус
Иво, нещо не ми отваря, би ли проверил линка дали е същия ?

poj160arДата: Вторник, 28.10.2014, 23:56 | Съобщение # 86
Лексус
Ох, брат интернета ми е от Виваком и то остави, че е смотан, проблемен и много бавен, ми се е скапал и никакъв го няма от сутринта ми каза сина ми. Звънях на 123 и кой знае кога ще го оправят, но сега съм с една "бавна" флашка от Ментела и отваря една страница по 1 минута - направо е ад, но постнах наново линка, пробвай брат отново. Като общо инфо е полезно и интересно, но ти специално предполагам знаеш особеностите от статията... cool smile

Съобщение редактирано от poj160ar - Сряда, 29.10.2014, 00:13

poj160arДата: Сряда, 29.10.2014, 00:10 | Съобщение # 87
Лексус
Не става, нещо става, но не знам какво - ще кача статията бавно и по малко... angry

Корфу е единственото място в света, където произвеждат ликьор "Кумкуат". Преди сто години ботаниците се опитали да засадят по крайбрежието на Средиземноморието миниатюрните китайски мандарини кумкуат, но начинанието им се оказало неуспешно, освен на остров Корфу.
Благодарение на мекия климат, плодородна почва и много вода, северната част на гръцкия остров Корфу се оказала идеално място за това красиво и екзотично растение. Там има над 6000 дървета. Това са невисоки - до 3 м, храстовидни дървета, листата им са дребни, тъмнозелени, цветовете са бели, единични или в букетчета. Плодът е кръгъл или овален, с диаметър около 2 см. Той е плътен, месест, сладък, кората му е нежна, с фин цитрусов аромат, с яркооранжев цвят, богата на витамиини.
Кумкуатът е екзотичен деликатесен плод. Често пъти се съхранява в сироп, използва се в десерти, плодови салати, за сладко, консумира се с кората - пресен или изсушен. Ароматът му е уникален, има нежен и приятен вкус.
През 70-те години на миналия вече век местният винопроизводител Спирос Мавромати направил от този плод розов лисьор. Вкусът му надминал всички очаквания. Днес заводът на Мавромати произвежда почти милион бутилки и бутилчици с ликьор от този екзотичен плод, които туристите купуват и отнасят във всички точки на планетата.
Кумкуат е от семейство Седефчеви (Rutaceae), което съдържа около 1500 вида, предимно дървета и храсти, по-малко тревисти растения. Листата често са с просветващи жлези. Чашелистчетата и венчелистчетата свободни, по 4 - 5. Плодникът обикновено е с 4 - 5 плодолиста. Към това семейство спадат видове като лимон (Citrus limon), портокал (Citrus sinensis), мандарина (Citrus reticulata) и други, известни като "цитрусови плодове".
От семейство Седефчеви в България растат само 5 вида от 3 рода, от които 3 вида са защитени от Закона за биологичното разнообразие: Росен (Dictamnus albus), Седефче (Ruta graveolens), Ленолистен целолист (Haplophyllum thesioides).

Робърт Форчън (R.Fortune) е роден в Шотландия през 1812 г. и работи като градинар в Единбургската ботаническа градина.
През 1842 година е изпратен в Китай, за да изучава и колекционира нови растения.
Пътуванията му имали успех - в Европа се появили нови красиви цъфтящи растения. Но много по-голяма е заслугата му за успешното внасяне на 20 хиляди чаени растения в Индия и Цейлон, което поставя началото на чаената индустрия там и слага край на монопола на Китай. Той бил първият европеец, който открил, че черният и зеленият чай се произвеждат от едно и също растение.
В следващите си пътувания той посетил Япония, запознал се с отглеждането на ориз. В Англия донесъл увивни сортове бели рози, които не понесли местния климат и той ги кръстосал с местен сорт рози. Новият сорт увивна бяла роза с едри, гъсти цветове нарекли в негова чест роза фортуниана.
Родината на тези не много големи вечнозелени храстовидни дървета с миниатюрни плодове от рода на цитрусовите е Китай, затова често ги наричат китайски мандарини. Японците ги наричат кин-кан, което в превод означава "златен портокал". В Европа растението е пренесено от Робърт Форчън през 1846 година. И днес кумкуат се култивират и отглеждат в Китай и Индокитай, Япония, Флорида и Калифорния.
През 1912 година ботаниците ги обособяват в отделен род Fortunella, тъй като кората им е по-тънка и сладка от другите цитрусови плодове. Плодовете са с кръгла (Fortunella japonica) и овална (Fortunella margarita) форма, сладки, вкусни, ароматични и с размер приблизително като малка слива. Растенията са издръжливи, отглеждат се като декоративни и улични растения. Всяка година дават 35-50 плода. С търговска цел са създадени и се отглеждат кръстоски между кумкуат и цитрусови растения.
Най-разпространени са сортовете фортунела маргарита (F. margarita) и кинкан японски (F. japonica). Най-дребни са плодовете на дивия хонгконгски кумкуат (Fortunella hindsii) - около 1.5-2 см. Малайският кумкуат (Fortunella polyandra) расте на полуостров Малака, където на много места образува жив плет. Интересен е новосъздаденият безсеменен, студоустойчив сорт кумкуат Нагами. Кункуат Маруми е донесен във Флорида през 1885 година от Япония. Той прилича на сорта Нагами, но има бодли и е достатъчно студоустойчив, за да понесе кратки застудявания през зимата.
Fortunella obovata в Япония по-често наричат фукуши кумкуат. Това е ниско дръвче, без бодли, със симетрична корона, плодовете му са с много сладка, ароматична и тънка коричка. Семена почти няма или са малко.
По-малко известен сорт е Fortunella crassifolia, може би хибрид между F. margarita и F. japonica, донесен в Америка от Япония през 1910-1912 г. Плодовете му са доста едри около 4 см в диаметър, с по-дебела, гладка кора, не много сочни. Отглежда се заради вкуса и декоративността. Сортът се отглежда в Китай и Япония, където е известен като Мейва кинкан. Съществува и декоративен сорт с пъстри плодове. Има и многобройни естествени и изкуствено създадени хибриди на кумкуата, кръстоски с мандарина, портокал, лайм.

В последно време и у нас доста любители цветари се опитват да отглеждат растението в стайни условия, където то достига до 1,5 м. За да се развива нормално е необходим доста голям съд. Дръвчето расте бавно - средно 6-10 см в сезон. Периодът на растеж започва в края на април и продължава около 30-50 дни. Цъфти през юли-август. Цъфтежът продължава 5-7 дни. След 2-3 седмици дръвчето може да цъфне още веднъж. Като при всички цитрусови, отглеждани в стайни условия цъфтежът може и трябва да се регулира. Плодовете узряват през декември-януари.
Растението е светло- и влаголюбиво. Предпочита слънчево местоположение. През лятото трябва да е на шарена сянка. През зимата, обратно, нуждае се от максимално естествено осветление и преки слънчеви лъчи, билзо до южен прозорец кумкуат обича топло лято (25-28 градуса) и прохладна зима(15-18 градуса).

Е това е статийката, на мен специално ми беше интересна... cool biggrin
Прикачвания: 2324939.jpg(4Kb) · 6680792.jpg(17Kb) · 2724964.jpg(19Kb) · 0867994.jpg(9Kb)

Съобщение редактирано от poj160ar - Сряда, 29.10.2014, 00:12

OrdonezДата: Сряда, 29.10.2014, 00:36 | Съобщение # 88
Лексус
Статийката е наистина много интересна, не с факта, че може да се научи нещо кой знае какво, а с това, че е написана доста увлекателно. На мен лично ми направи добро впечатление, това, че е изнесена от А до Я, описано е всичко на практика за кинканите ( в смисъл това, кой каква форма има и какви вкусови качества има ) . Само с едно не съм на 100% съгласен. Нагами наистина е безсеменен сорт, но това не означава, че в плодовете му не може да се срещнат семена. Винаги може да намерите една или две семена в някой плод от вида. Както пиртокалите на практика са безсеменни, не рядко се случва да срещнем една две семена в някой плод. Инак поздравления Иво, наистина добро попадение smile

poj160arДата: Сряда, 29.10.2014, 01:44 | Съобщение # 89
Лексус
На мен специално много ми допадна статийката, някак си е завладяваща, интересна... cool

OrdonezДата: Сряда, 12.11.2014, 03:47 | Съобщение # 90
Лексус
Чудех се, чудех се и най накрая се усетих къде е грешката в статията по горе.
Така , това е сорта който ние предлагаме

Nagami or Oval Kumquat :
'Nagami', or Oval Kumquat plants are introduced from China to London in 1846 by Robert Fortune, plant explorer for the Royal Horticultural Society was reported in North America in 1850.
This plant is obovate or oblong up to 1 3/4 in (4.5 cm) long and 1 3/16 in (3 cm) wide .
The pulp of this fruit can be divided into 4 or 5 segments, contains 2 to 5 seeds.
The Nagami Kumquat fruit stays fresh on the tree longer.
This trees can withstand temperatures as low as 28F which make it easily grown in areas that are too cold for most varieties of citrus.
( мисля , че всеки ще забележи, че е семков, а горе в статията е описан безсемков, което е абсолютно не вярно )
Източник : http://www.fruitsinfo.com/Kumquat-Exotic-fruits.php
Мисля , че не бе нужно да цитирам статията, но някой в превода си е сгрешил и не само това, но сега нямам време да пиша повече, понеже се стягам за път на юг. Айде до скоро колеги .
ПС: И понеже всеки го вълнува студоустойчив цитрус, аз пък на своя глава ви препоръчвам Orangequat, това е един доста добър хибрид между мандарина Сатсума и Кумкуат, като лично мое мнение е, че е на нивото на каламондина по студоустойчивост, а защо не и малко повече, въпрос на адаптация. Скоро ще го въведа и него в магазина и градинския център. Залагам на сорта Nippon
Тук на снимката виждате в дясно мексикански лайм, в средата Нипон и в дясно лимон майер

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » ЦИТРУСИ - CITRUS » Kumquat ("Кумкуат")
Страница 6 от 14«12456781314»
Търси: