Портокал - Форум Екзотик Плантс България
Сряда, 07.12.2016, 11:34
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 212»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » ЦИТРУСИ - CITRUS » Портокал (Неизвестен сорт !)
Портокал
Блокиран3Дата: Събота, 25.02.2012, 11:03 | Съобщение # 1
Москвич
Група: Блокирани
Съобщения: 311
Статус: Offline
Това дръвче е купено от Гърция преди години. Нямам никаква идея какъв сорт е . Но до момента си мислех че е диваче (семеначе) и няма да имам никога цвят, пък за плод не смея и да си помисля sad
НО ! Каква изненада ми понесе след зимната си почивка :

Дали може да се определи видът му само по тези показатели ? След като цъфне ще кача още снимки .
Прикачвания: 4248589.jpg(62Kb)

София\Горни Лозен/680м.н.в./42.606327°, 23.463299° /
LZ1LPK, A1(Rh-)http://exotic.bg/

OrdonezДата: Неделя, 18.03.2012, 02:08 | Съобщение # 2
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Като изхрани поне един плод ще ми снимаш плода и ще ти кажа почти на 100% какъв сорт е.

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

Блокиран3Дата: Неделя, 18.03.2012, 15:14 | Съобщение # 3
Москвич
Група: Блокирани
Съобщения: 311
Ordonez,
Quote (Ordonez)
Като изхрани поне един плод ще ми снимаш плода и ще ти кажа почти на 100% какъв сорт е.

Не е това снимката на портокала незнам как съм качил тази снимка ето истинските:

само той няма още цветове. Явно е някой късен сорт.
Прикачвания: 2749563.jpg(57Kb) · 4331533.jpg(66Kb)

София\Горни Лозен/680м.н.в./42.606327°, 23.463299° /
LZ1LPK, A1(Rh-)http://exotic.bg/

qwerradiДата: Вторник, 25.09.2012, 19:13 | Съобщение # 4
Симсон
Група: Проверени
Съобщения: 34
Здравейте,

по долу пускам снимки на портокала, койтто сега забелязвам, е нападнат от някакви гадини, които не знам какви са и съответно не знам с какво да пръскам. На последните две снимки се виждат. Моля за малко помощ от специалистите smile !

Снимка 1 Снимка 2

Снимка 3 Снимка 4

OrdonezДата: Вторник, 25.09.2012, 19:41 | Съобщение # 5
Лексус
Това мисля е Parthenolecanium corni - пръскай с Актелик 50 ЕК - 0.15%; БИ-58 - 0.1% ; Дурсбан 4 ЕК - 0.1%; Нуреле дурсбан - 0.05% , Тези въшки смучат здраво , унищовай ги колкото се може по рано. Но е добре да чуем и Пинок, разбира се.

pinokioДата: Сряда, 26.09.2012, 17:27 | Съобщение # 6
Трабант
Съобщения: 188
По принцип въшките придобиват много бързо резистентност/поносимост-препарата престава да им действа/ към един препарат.Затова колегите винаги съветват да се използват два препарата,последователно през 15-20 дни в зависимост от категорията на препарата.
Конкретно в случая бих направил следното:
1.Механично очистване.Конкретно при този вид съм получавал резултат дори и само с него.
2.Посменно пръскане на растението с
-Би 58-трета категория препарат с време на действие 15 дни приблизително.След което,....
-Агрия 1050-втора категория.Време на действие-около 20 дни.
Повтаряш процедурата два пъти.
Ще кажа нещо,което моля да не бъде възприемано,като СПАМ:
Колеги съфорумци,
Инсектицидите са отрови простичко казано, разделени в четири категории.Най слаби са тези от четвърта категория.Най силни-тези от първа категория-това са Бойно Отровни Вещества.За да боравите с тях/I категория/ Ви трябва нещо,като космически скафандър.Притежават ги някои големи агропроизводители.Дори и да Ви ги подаряват-не ги пипайте.
Препаратите от втора категория са също достатъчно опасни,но пък са най ефективни в масовата практика.Такъв е и Агрия 1050.Това е антихолинестеразен препарат-отрова за Вас.
Пръскайте с ръкавици и маска на лицето.
През следващите 20 дни не докосвайте растението с голи ръце.Отделете го от близките си.И най важното нещо-ДАЛЕЧЕ ОТ ДЕЦАТА.Те всичко пипат.
Или:"Вържи попа,да ти е мирно селото"
:D

OrdonezДата: Четвъртък, 27.09.2012, 00:36 | Съобщение # 7
Лексус
както винаги перфектен

qwerradiДата: Петък, 23.11.2012, 12:25 | Съобщение # 8
Симсон
Съобщения: 34
Здравейте,

имам един въпрос относно моя портокал (купен от Ordonez преди около година). Този портокал цъфтя 3-4 пъти тази година (рано пролетта, няколко пъти през лятото и края на Септември). От цъфтежа края на Септември завърза 3 плодчета, обаче след като го прибрах нещо се обърка с тях - окапаха и почерняха. На какво се дължи това? Освен това в момента портокалът изглежда отново се опитва да цъфти, можеби е някакъв много късен сорт, който трудно ще плододава тук по това време на годината. Държа го на светло и хладно (в момента е около 14 градуса, но през нощта става по-студено разбира се).

Ето и снимки:

Снимка 1

Снимка 2

Снимка 3

Снимка 4

pinokioДата: Петък, 23.11.2012, 18:33 | Съобщение # 9
Трабант
Съобщения: 188
Мога само да предполагам:
1.Недостиг на NPK във фазата преди цъфтежа и след това.
2.Недостиг та желязо.
3.Недостиг на светлина.
Съжалявам,но не зная точно защо е загубил плода.

Добавено (23.11.2012, 18:33)
---------------------------------------------
Мога само да предполагам:
1.Недостиг на NPK във фазата преди цъфтежа и след това.
2.Недостиг та желязо.
3.Недостиг на светлина.
Съжалявам,но не зная точно защо е загубил плода.

OrdonezДата: Петък, 23.11.2012, 19:45 | Съобщение # 10
Лексус
Ремонтантността е силно проявена при цитрусовите, тъй като на един и същи екземпляр едновременно може да има пъпки, цветове, млади завръзи и презрели плодове. Най-много и най-ценни плодни пъпки се образуват през пролетта. Ето защо е добре по-късно формираните пъпки да се оронват рано, още след като се появят.
Цветните пъпките окапват при преовлажняване. Преовлажняването на почвата в съда се получава при лошо съставени смески и особено при тези, в които по-голямата част са глина и органични неугнили части. В такива смески кореновата система не расте и не се развива добре. Тогава обикновено листата избледняват, цветните пъпки спират своето развитие и окапват. Възможно е масово да окапят листата, цветовете и завръзите, когато преовлажняването в съда се придружава с недостиг на атмосферна влажност. Същите смущения могат да се получат по растенията, ако почвата се задържи по-продължително време суха. В такива случаи листата окапват, без да избледняват. Плодовете окапват след спаружването им. Окапването на листата започва от вътрешността на короната към периферията.

Рязката смяна на атмосферна влажност и нарушенията на светлинния режим са основната причина през този период да окапват листата, цветните бутони и завръзите. Въздушната влажност на открито е чувствително по-висока през този период, а в стайните помещения, салоните, избите или офисите тя е много по-ниска. Ето защо пренасянето трябва да премине през два етап: подготовка на растенията за внасяне и специфични грижи след като се внесат. За да презимува едно растение нормално, за него през летния сезон е било необходимо стопаните да полагат съответните грижи за преминаване на растежа и развитието му при сравнително благоприятни условия. Внасянето в помещението се извършва при първите есенни застудявания, период, който е твърде различен за всяко населено място в страната.

В твоя случай малко ме съмнява да нямаш заразена почва с някаква гъба. Забелязвам че имаш и засегнати освен плодове и листа, но това е само предположение от далеко.

LiliusДата: Събота, 08.06.2013, 21:02 | Съобщение # 11
Трабант
Група: Приятели
Съобщения: 127
Това са ми портокалчетата така изглеждаха когато ги купих а ,сега изглеждат така.

Добавено (08.06.2013, 21:02)
---------------------------------------------
Толкова са пораснали за 1 месец. Извинявам се за обърнатата снимка.

Прикачвания: 1578205.jpg(43Kb) · 9523672.jpg(43Kb) · 6915682.jpg(51Kb) · 3313177.jpg(43Kb)

OrdonezДата: Неделя, 09.06.2013, 15:13 | Съобщение # 12
Лексус
Колежке, сигурна ли си че това са портокали ??? Би ли качила качествена снимка на листо с дръжката обаче, ако обичаш smile ?

LiliusДата: Неделя, 09.06.2013, 19:00 | Съобщение # 13
Трабант
Ordonez, да това са портокали. Ето и снимки на листата.
Прикачвания: 8257898.jpg(46Kb) · 6603211.jpg(50Kb)

LiliusДата: Неделя, 09.06.2013, 19:02 | Съобщение # 14
Трабант
Прикачвания: 0926074.jpg(39Kb) · 0385642.jpg(44Kb)

LiliusДата: Неделя, 09.06.2013, 19:03 | Съобщение # 15
Трабант
Прикачвания: 7543748.jpg(48Kb) · 6041440.jpg(36Kb)

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » ЦИТРУСИ - CITRUS » Портокал (Неизвестен сорт !)
Страница 1 от 212»
Търси: