Семена, генеративно и вегетативното размножаване - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 07:07
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 3123»
Модератор на форума: zack 
Форум Екзотик Плантс България » ПАЛМИ, ЦИКАС, КОРДИЛИНЕ, ФОРМИУМ » ПАЛМИ - ОБЩИ ВЪПРОСИ » Семена, генеративно и вегетативното размножаване (Мнения , препоръки, практика)
Семена, генеративно и вегетативното размножаване
OrdonezДата: Четвъртък, 13.09.2012, 23:33 | Съобщение # 1
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Статус: Offline
Време на покълване на различни палмови семена

По принцип палмите се размножават генеративно от семена и вегетативно от издънки.
Генеративно размножаване: Преди засяването на семената трябва да се спазят някои правила

Първо условие - търпение:

В зависимост от вида на палмата кълняемостта може да трае седмици, а може и години. Причините за това са неизвестни. Някои семена покълват по-рано от други и разбира се не всички са годни. Процентът на кълняемост на палмовите семена е колеблив.

Второ условие - годни за кълнене семена

При покупка на семена от магазина те трябва да са пресни и в защитена опаковка.

Подготовка на разсада

Някои семена имат плодна обвивка, а тя трябва да се махне. Най - добрия начин за това е като накиснем за два дни семената в топла вода. След премахването на плодната обвивка трябва веднага да се засади в подготвения за това съд. Подходяща пръст е предлаганата в специализираните магазини торф, лека градинска пръст или смес от пръст и промит пясък 2:1. Ако не искате да пресаждате младите поници, а това за тях е шок, трябва да се предвиди отделна саксия за всяко семе.

Засаждане и обработка във фазата покълване

Подготвените семена за засаждане се поставят в съдовете на разстояние 2 см или повече. Основно правило е височината на покривния пласт да бъде два пъти по-голяма от диаметъра на засаденото семе. Пръстта се попритиска, след това съдовете се покриват, с цел да се осигури по-висока влажност и да се ограничи изпаряването на водата. Важно е да се осигури природа близка до тази на произхода на палмите. Там семената покълват в мрачната задушна и топла зона под закрилата на листата, където почти не прониква слънце.
Прикачвания: 0243770.jpg(111Kb)

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

dr_popovДата: Сряда, 26.09.2012, 21:15 | Съобщение # 2
Симсон
Група: Проверени
Съобщения: 86
Жоро,ето снимки на семената,съжалявам за ужасното качество,но в момента това мога да предоставя.Откъснах ги днес от еднин трахикарпус в Панаира,беше пълен със семена,цял грозд,но зелени.Не знам дали сега се засаждат,или трябва да ги изсуша.Струва ми се,че семената имат нещо като обвивчица,зелена,а отвътре ми се струва по-твърдо,на едната снимка се опитвам да покажа,там където съм скъсал семенцето се е прокъсала тази "обвивчица",ако вобще това е обвивка.Дай съвет какво да правя с тези семена smile
Прикачвания: 0402121.jpg(28Kb) · 4412392.jpg(32Kb) · 0714241.jpg(32Kb)

OrdonezДата: Четвъртък, 27.09.2012, 00:34 | Съобщение # 3
Лексус
Един съвет, запомни къде е трахикарпуса и се върни след 2-3 месеца при него, ако не ти се ходи по коледа иди март там, семената пак ще са на линия и си събери зрели и сади на воля

Блокиран4Дата: Неделя, 02.12.2012, 01:07 | Съобщение # 4
Симсон
Група: Блокирани
Съобщения: 74
Реших да пусна малко снимки на моя процес на покълване на семената в прилични срокове в зависимост от вида им. Примерно последните семена, които пробвах бяха от Юбея и за 2 месеца и малко ми покълнаха 8 от 10
Общо взето процедирам по този начин с повечето твърди семена от палми като Трахикарпус, Юбея, Брахея, Хамеропс и т.н.
1. Първо се измиват семената и се почиства плодната обвивка, като остава същинското семе, орехче или както се нарича.
2. След това поставяме семената във вода на топло за няколко дни, като сменяме водата. При някой семена може да се изчака и повече. Дори 10 дни. Примерно с Юбеята, докато всички семена потънат.
3. След като се накиснат достатъчно добре, семената се допочистват и се слагат в някакъв съд или торбичка, където да са плътно затворени и влажни. Аз ги слагам във вермикулит, като го навлажнявам с пулверизатор
4. Семената се покриват и се слагат на топло място да покълват. За предпочитане около и над 25 градуса, ако искате да ви покълнат за разумно време.
5. Като почнат да пускат зародишни коренчета, почвате да ги пресаждате в саксии в торф

Блокиран3Дата: Неделя, 02.12.2012, 09:43 | Съобщение # 5
Москвич
Съобщения: 311
ХА,ха,ха на топло върху скутерите ! Браво за трудът.

София\Горни Лозен/680м.н.в./42.606327°, 23.463299° /
LZ1LPK, A1(Rh-)http://exotic.bg/

pinokioДата: Неделя, 02.12.2012, 10:13 | Съобщение # 6
Трабант
Група: Проверени
Съобщения: 188
Сега,ако ме светнеш откъде взе този вермикулит /фракция 2-4 вероятно/-цена няма да имаш!
Аз се утепах да го търся и навсякъде-ядец!
biggrin

Блокиран4Дата: Неделя, 02.12.2012, 12:35 | Съобщение # 7
Симсон
Засега съм го намерил най-евтино в Бриколаж. Има и на други места но ценита са от рода на:
- 7 лева в Бриколаж;
- 30 лева някакъв чешки по-малко от тоя в бриколаж wacko surprised

Иначе тоя от Бриколаж май го пакетират в Ямбол някаква фирма. Може да се търси в тая посока.

OrdonezДата: Неделя, 02.12.2012, 16:48 | Съобщение # 8
Лексус
Ето Брахеи поникнали по различно време , семената са от същите от които ти изпратих, последната реколта събирана тази пролет. В началото нaистина растат бавно, понеже правят доста сериозни корени, догодина ще дръпнат здраво след като ги третирам със здравословна храна от братята холандци biggrin

Прикачвания: 3973931.jpg(113Kb)

Блокиран4Дата: Неделя, 16.12.2012, 01:40 | Съобщение # 9
Симсон
Искам да се похваля, че след 22 дни първото покълнало орехче на Брахея е факт biggrin :D biggrin
Метода явно е добър. Най-лошото е, че сега ще ми трябват саксии biggrin
По-горе може да видите, че на 2-ри декември ги сложих във вермикулита biggrin

OrdonezДата: Неделя, 16.12.2012, 20:01 | Съобщение # 10
Лексус
Това означава и.... че семената са правилно съхранявани при оптимална влажност и температура..... инак на 22 рия ден никога нямаше да поникнат biggrin , успех Зак и с останалите ти пожелавам.

Блокиран4Дата: Неделя, 16.12.2012, 21:19 | Съобщение # 11
Симсон
Мерси за семената Жоро, явно са били доста пресни biggrin
Април месец ще бодна от тях и разни други мъници някъде в гората, да видим дали ще оцеляват biggrin

OrdonezДата: Неделя, 16.12.2012, 23:09 | Съобщение # 12
Лексус
Не е от прясното, колкото и да са пресни за 22 дни няма начин да тръгнат, просто си имам техника на съхранение, която предизвиква покълване но в по дълъг стадии, държа ги при определена температура на определена влажност, по този начин предизвиквам бавна активация, и така на купувача му остава само да запали огъня и е готов. Още веднъж ти пожелавам успех.

Блокиран4Дата: Понеделник, 17.12.2012, 21:13 | Съобщение # 13
Симсон
Жоро, днес се разрових из Вермикулита и виж какво откривам biggrin А сега какво ще ги правя biggrin
Да бодна ли някое още от сега и да го покрия със шума, а cool Все си мислих, че до пролетта ще ги чакам, а то biggrin
Даже вече съм сигурен, че 4-5 отиват директно в земята и ще ида да ги проверя Април biggrin

Брахея Армата:

OrdonezДата: Понеделник, 17.12.2012, 23:06 | Съобщение # 14
Лексус
Зак, аз ти казах братко , че семената се съхраняват при специални условия на полусъединител, с две думи , улеснявам купувачите по този начин, така практикувам и с останалите семена на юбеи примерно. Но както ви казах по рано , че тази година ще направя БУМ с Юбеите , като докарам най голямата Юбея , която е стъпвала на БГ земя, но повече подробности няма да разкривам, всичко това на пролет.
Относно тези брахеи, аз бих ги засадил поотделно разбира се в дълбоки саксии, уверявам те първата година растат супер бавно, но още есента на 2013 ще се засилят ще видиш, между другото майка им е една от най възрастните и северно разположени Брахеи в Гърция, за Италия незнам, къде са им най северните, но моите бебета са на вън , така че аз ги калявам от малки, понеже там е истината

Блокиран4Дата: Вторник, 15.01.2013, 01:20 | Съобщение # 15
Симсон
Момчета, всичките семена от Брахея от Жоро покълнаха biggrin Напълних всичко със саксии wacko

Само да добавя, като слагам кутията на рутера загледайте се на снимката как слагам кабела
между нея и рутера. Това е защото не знам каква ще стане температурата вътре в самата кутия.
Ако в стаята е по-хладно, няма лошо. Ама при мене е доста топло в самата стая, та за всеки случай
За семена, които искат много високи температури обаче, няма да има проблеми
biggrin

Форум Екзотик Плантс България » ПАЛМИ, ЦИКАС, КОРДИЛИНЕ, ФОРМИУМ » ПАЛМИ - ОБЩИ ВЪПРОСИ » Семена, генеративно и вегетативното размножаване (Мнения , препоръки, практика)
Страница 1 от 3123»
Търси: