Семена, генеративно и вегетативното размножаване - Page 2 - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 10:58
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 2 от 3«123»
Модератор на форума: zack 
Форум Екзотик Плантс България » ПАЛМИ, ЦИКАС, КОРДИЛИНЕ, ФОРМИУМ » ПАЛМИ - ОБЩИ ВЪПРОСИ » Семена, генеративно и вегетативното размножаване (Мнения , препоръки, практика)
Семена, генеративно и вегетативното размножаване
miroslavpetkovДата: Петък, 18.01.2013, 19:34 | Съобщение # 16
Симсон
Група: Проверени
Съобщения: 82
Статус: Offline
Quote (Ordonez)
ще дръпнат здраво след като ги третирам със здравословна храна от братята холандци

Жоро я кажи малко повече за какво става дума smile

OrdonezДата: Петък, 18.01.2013, 19:42 | Съобщение # 17
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Миро ето в този сайт примерно има много здравословна храна за палмета, която не е за пренебрегване

МАРКИРАЙ ТУК

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

OrdonezДата: Сряда, 13.02.2013, 21:26 | Съобщение # 18
Лексус
Интересно клипче, днес забелязах самораслеци, малки палмета които след като съм изхвърлял пръст или семена помня ли вече са си поникнали предполагам есента и ето че вече в края на зимата "цъфнаха та вързаха"

OllieДата: Четвъртък, 14.02.2013, 04:59 | Съобщение # 19
Трабант
Група: Блокирани
Съобщения: 110
Много интересно видео ,бат' Гоше.. с нетърпение очаквам резултати за драцената.
Случайно да са ти останали скатани някоя друга шепичка канарски семенца ? Не ми се купува от непознати... ба ли ги к'ви ш'са семената.

OrdonezДата: Четвъртък, 14.02.2013, 11:40 | Съобщение # 20
Лексус
Quote (Ollie)
Случайно да са ти останали скатани някоя друга шепичка канарски семенца ? Не ми се купува от непознати... ба ли ги к'ви ш'са семената.

Колко искаш като подарък (колко броя) ти вършат работа, не се притеснявай с цифрата имам някъде около 30 тина подготвени за инкубатора. Ако ти стигат ще ти ги изпратя в плик. Парички не ти искам.

OllieДата: Четвъртък, 14.02.2013, 12:27 | Съобщение # 21
Трабант
Група: Блокирани
Съобщения: 110
Мисля че ще ми стигнат happy Много ти благодаря.

lucky288Дата: Вторник, 26.03.2013, 20:36 | Съобщение # 22
Трабант
Съобщения: 175
имам въпрос към Зак. това на снимката, върху което са кутиите рутер за интернет ли е? или аз се бъркам по думата рутер.

OrdonezДата: Вторник, 26.03.2013, 20:58 | Съобщение # 23
Лексус
Мога и аз да ти отговоря, да същото е

lucky288Дата: Вторник, 26.03.2013, 22:13 | Съобщение # 24
Трабант
Съобщения: 175
king царе сте на идеите

OrdonezДата: Сряда, 27.03.2013, 23:40 | Съобщение # 25
Лексус
Какво трябва да знаем за семената.

Тук като за начало ще поговорим за "скарификацията"

Процесът наричащ се скарификация, е този при който външната обвивка на семената се надраскват с цел да се подобри проникването на вода, за да достигне ендоспермата. При този процес се ускорява поникването значително при определени видове семена. Принципно, големите производители на палми, никога не правят тази операция, но ако вие решите да пробвате, трябва да сте изключително внимателни. Лично аз ще споделя опита си и ще кажа, че най добрия начин да се хидратират семената е да бъдат накиснати за по дълго време във вода, в зависимост от вида от 3 дни до няколко седмици. Накисването в топла вода е желателно. Подменяйте водата всеки ден (задължително) .
При банановите семена е задължително кисненето няколко дни във вода в която сме добавили една лъжичка калиев нитрат - Kno 3, това спомага за омекотяване на обвивката и по лесното покълване.
При Jelly Palm - Butia Capitata процедираме по същия начин обаче там киснем две седмици.
Покълването става по гореупоменатия начин на Зак в пластмасови кутии в перлит, вермикулит, кокосови влакна или торф, където семената лежат на повърхността или наполовина заровени.
Ако нямате резултат по описания по горе начин в рамките на 1 месец, правите процедурата повторно (киснене) и рътене.

Тук ще говорим за семената като цяло, съхранение и.... кълняемост

Традиционният метод за проверка дали семето е годно е като го разрежем на две (на половина) и поглеждаме ембриона, ако е деформиран, обезцветен или мирише лошо, тогава е малко вероятно да покълнат . Но ако изглежда добре , то партидата е добра.
Съществува един метод, който съм срещал на професионално ниво и съм си записал в тефтера, а той е следния, 1% (10 гр / л) Нитро БЛУ се смесва с вода и получаваме воден разтвор на тетразолиев хлорид. Поставяме разрязаното семе с ембриона в разтвора и го държим на тъмно в продължение на 4 до 12 часа. При проверката ако по ембриона има петна, червени или розови, означава че семената са годни, ако няма , просто ги отписваме.

Това е добра идея да тестватме примерни партиди семена за жизнеспособност преди закупуването на по-големи количества.
Другия метод е киснем 100 семена във вода и тези които плуват не стават, но ... при този метод трябва да имаме в предвид че не всички палмови семена, потъват.

За някои видове като Бутия и Юбея е необходимо да се държат на топло и сухо в продължение на 3 месеца преди да започнем процеса с тътенето.Това се отнася и за семената на доста от Цикасите. Интересно е при макрозамията, че даже и след 6 годишно съхранение показват 100% ва кълняемост.
Почти всички палмови семена се берат когато са напълно зрели, единствено при вида Syagrus romanzoffiana, се наблюдава по добра кълняемост на полузрели семена.
Най важно е да се помни, че всички семена поникват , стига да бъдат изложени при подходящи условия. Дехидратирането им често ги убива.

Заключение
Поддържането на семената живи изисква внимание и спазване на правилата при съхранение и зависимост от важните физични и химични фактори. И все пак много от така наречените краткотрайни семена не запазват своята жизнеспособност дори и при спазването на строги правила, така, че успех.
Г. Гошев

miroslavpetkovДата: Неделя, 31.03.2013, 22:32 | Съобщение # 26
Симсон
Съобщения: 82
Я кажете кога е най добре да се берат семената на тия палми ?Един приятел е на Тенерифе снимките са от днес .
Колко време да се чака още?Че да го помоля да прати някое кило семена насам tongue

Прикачвания: 8657701.jpg(134Kb)

Съобщение редактирано от miroslavpetkov - Неделя, 31.03.2013, 22:37

SevernaДата: Сряда, 29.01.2014, 13:29 | Съобщение # 27
Симсон
Съобщения: 34
Някой ще може ли да ме светне, каква е тази палма? Хамедорея е май...ама каква?

Прикачвания: 5878920.jpg(147Kb)

OrdonezДата: Сряда, 29.01.2014, 16:38 | Съобщение # 28
Лексус
Я кажи на кое повече прилича по листата :

на това :

или на това :

Защото снимката е малка , добре е да се снимат дръжките на листата и самото листо за да се определи точно, но или е хамедореа елеганс (макар хич да не ми прилича на нея) или Ховеа Форстериана - (по скоро на нея), първоначално се заблудих че е Хрисалидокарпус , но май не е заради цвета на стъблата в долния карй, но все пак ако може снимка в едър план на листата с дръжките, ето такава примерно

абе най добре разголедай из нета Ховеята и хрисалидокарпуса , мисля че е това, ако е Хамедорея по добре я разсади в няколко саксии за да тъ тръгне подобаващо smile , успех

SevernaДата: Сряда, 29.01.2014, 17:19 | Съобщение # 29
Симсон
Съобщения: 34
Ох, аз нали си търся и искам тази: My WebPage, та вече се обърках съвсем! Палмата от снимката не е моя...просто се чудех, дали случайно не е Chamaedorea seifrizii...Бамбукова палма..., каквато си търся спешно под дърво и камък!
Тази от сайта обаче е май доста височка и скъпичка. Ordonez, дали пък ти случайно не можеш да ме снабдиш с такава? Или поне да ми кажеш, от къде евентуално мога да намеря?
Вече разбрах, че се ориентираш към хард екзотиката, ама все пак...ПОМОЩ!

OrdonezДата: Сряда, 29.01.2014, 18:39 | Съобщение # 30
Лексус
Такива палми в България внасят единствено холандците от нетплант, но ако търсиш такава и дртугите холандци, майпалмшоп нямат, значи само от ибей. Тази палма която търсиш, няма търговски интерес и не се произвежда.

Сега проверих, щом тук няма, http://www.mypalmshop.com/Indoor%20palms , то по добре си купи семена от http://www.ebay.com.au/itm....3443034 и садиш smile

Форум Екзотик Плантс България » ПАЛМИ, ЦИКАС, КОРДИЛИНЕ, ФОРМИУМ » ПАЛМИ - ОБЩИ ВЪПРОСИ » Семена, генеративно и вегетативното размножаване (Мнения , препоръки, практика)
Страница 2 от 3«123»
Търси: