Манастирите в България и по света - снимки, видео и други - Page 2 - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 12:42
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 2 от 2«12
Форум Екзотик Плантс България » Пътешествия и форографии » Разкази и фотографии от България » Манастирите в България и по света - снимки, видео и други (Видеоматериали, снимки, лични впечатления и други)
Манастирите в България и по света - снимки, видео и други
RishaДата: Четвъртък, 03.07.2014, 11:37 | Съобщение # 16
Симсон
Група: Проверени
Съобщения: 22
Статус: Offline
Прекрасна тема, в която с удоволствие ще се включа и аз. От четири години имам щастието да живея в прекрасен малък град, един от най-малките в България - Земен. На около километър над града се намира Земенският манастир "Свети Йоан Богослов". Манастирът е малък и не е действащ. Състои се от църква, камбанария и две сгради. Манастирската обител е рухвала и възстановявяна няколко пъти, но църквата със стенописите е оцеляла повече от девет века. През 1867 г майстор Миленко Велчев от с. Блатечница построява първата сграда, която е осветена на 20 май от кюстендилския митрополит Игнатий и от тогава на този ден всяка година се провежда пролетен събор в прослава на светеца. На 5 март 1966 г църквата е обявена за паметник на българската архитектура и живопис а Земенският манастир за национален музей, който става филиал на НИМ от 2004 г. Напоследък манастирът стана известен и от книгите на Димитър Недков за знакът на българина.
Прикачвания: 6390300.jpg(72Kb) · 5243883.jpg(88Kb) · 1452724.jpg(58Kb) · 1444774.jpg(81Kb) · 3198986.jpg(86Kb)

OrdonezДата: Четвъртък, 03.07.2014, 23:51 | Съобщение # 17
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
аз , като неизлечимо болен по историята , не мога да се сдържа и да не попитам....

Кога е построена тази църква и от кой, питам защото забелязвам византийско влияние в архитектурата

и на последната снимка, какъв е този образ изваян върху тюфекето

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

RishaДата: Петък, 04.07.2014, 16:09 | Съобщение # 18
Симсон
Група: Проверени
Съобщения: 22
Храмът датира от самото основаване на манастира през 11 век. Не намерих информация от кого е построен. Има повече данни в Уикипедия, има и снимки на стенописите, които са уникални. Образът върху тюфекето (не зная значението на тази дума) е изрисуван от реставратор през 70-те години,така ми каза уредник от манастира. Сега едната сграда е превърната в музей, но още не съм ходила да го разгледам.

Добавено (04.07.2014, 15:09)
---------------------------------------------
Поразръчках в Гугъл и намерих още много интересни неща, вкл. легенди. Когато имаш време, погледни.

Форум Екзотик Плантс България » Пътешествия и форографии » Разкази и фотографии от България » Манастирите в България и по света - снимки, видео и други (Видеоматериали, снимки, лични впечатления и други)
Страница 2 от 2«12
Търси: