Psidium cattleianum - Page 4 - Форум Екзотик Плантс България
Неделя, 04.12.2016, 17:21
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 4 от 5«12345»
Модератор на форума: Ordonez 
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » РАЗДЕЛ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » Psidium cattleianum (Ягодова Гуава)
Psidium cattleianum
OrdonezДата: Петък, 28.09.2012, 21:08 | Съобщение # 46
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Статус: Offline
Да докладвам, без да искам днес забелязах узрели гуави. Първата я скъсах от едното дърво и за мое учудване - страшно ароматна , приятно сладка с лек кисел привкус, очарован съм , но уви , нито една семка. Късам втора от друго дърво - 8 семена, третата пак от друго дърво също със семена , също перфектна на вкус. Определено съм възхитен от вкуса и сочността. Преди бях чел че на Хаваите е плевел, но за мен си остава един от фаворитите ми. Ял съм и тропическа Гуава с червеното месо, но сигурно поради факта , че беше от метро закупена, беше адски безвкусно и уби мерака ми, но това е друга бира. Снимки забравих да направя но утре ще снимам следващите хапки.

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

OrdonezДата: Събота, 29.09.2012, 13:12 | Съобщение # 47
Лексус
Качвам обещаните снимки, внесено дръвче в оранжерията при високите температури вътре , зрее буквално с часове. Отбелязвам като възможна дата за зреене 30 септември, достатъчно рано , за да не ги попарят сланите, растението засадено на двора също започна поетапно да зрее.

До 3-4 дни цветът ще бъде наситено черен

Прикачвания: 9531180.jpg(167Kb) · 6702977.jpg(302Kb)

OrdonezДата: Сряда, 03.10.2012, 15:19 | Съобщение # 48
Лексус
Видео, какво представлява плодът на Ягодовата Гуава.

Прикачвания: 8169937.jpg(241Kb)

OrdonezДата: Вторник, 11.12.2012, 19:06 | Съобщение # 49
Лексус
Приятели, ето какво можете да направите от плодовете на ягодовата гуава. Рецептата е елементарна. Почиствам внимателно около петдесетина плодчета от семената, , разтапям захарта с малко вода и добавям почистените плодове. Варя ги около 15 минути да се сгъсти, добавям малко пресно изцеден лимонов сок, махам от огъня и затварям в буркани. С тази доза стават 4 бурканчета от лютеница, може да добавите и желатин , при условие , че искате да направите по голямо количество с повече вода и по малка сладост. Следващия път така ще направя, да пробвам и двата варианта.

Прикачвания: 9512996.jpg(237Kb)

Блокиран3Дата: Събота, 02.02.2013, 13:51 | Съобщение # 50
Москвич
Група: Блокирани
Съобщения: 311
Ordonez, Нали имаше една Psidium cattleianum засадена навън ?
Я кажи как са в момента и тези в оранжерията и тази засадената ?

София\Горни Лозен/680м.н.в./42.606327°, 23.463299° /
LZ1LPK, A1(Rh-)http://exotic.bg/

OrdonezДата: Събота, 02.02.2013, 15:52 | Съобщение # 51
Лексус

Имам , сега отговарям накратко, понеже смятам да направя специален пост със снимки по темата, Димитър и баща му когато идваха в къщи видяха състоянието и, както и Руси от Сливен също, както и много други сега не се сещам за всички. Скор ще пусна подробен материал.

Блокиран3Дата: Събота, 02.02.2013, 20:37 | Съобщение # 52
Москвич
Quote (Ordonez)
Имам , сега отговарям накратко, понеже смятам да направя специален пост със снимки по темата, Димитър и баща му когато идваха в къщи видяха състоянието и, както и Руси от Сливен също, както и много други сега не се сещам за всички. Скор ще пусна подробен материал.

Поне загатни малко как се е представила тази засятата на вън ?

OrdonezДата: Събота, 02.02.2013, 21:57 | Съобщение # 53
Лексус
Засятата на вън има измръзване на всички листа на 100%, и младите клонки на 80%, като се има в предвид , че не е осъществявано никаква защита и местоположението и на засаждане е на 100% ва сянка, реално тя не вижда слънце през цялата зима , нито за миг. Като приемем факта , че плододава на млади тазгодишни леторасти, аз очаквам плодове разбира се и тази година от нея. С пасивна защита ще се спясят поне младите клонки, в това съм на 100% сигурен, понеже в неотопляема оранжерия , загубите са нулеви.

Блокиран3Дата: Неделя, 03.02.2013, 19:22 | Съобщение # 54
Москвич
Ordonez, Моите се чувстват превъзходно при цитрусите. Скоро и снимки ще кача .

OrdonezДата: Петък, 31.05.2013, 20:32 | Съобщение # 55
Лексус
Започва и тазгодишния цъфтеж на ягодовите гуави
Прикачвания: 3518553.jpg(50Kb)

OrdonezДата: Неделя, 02.06.2013, 17:15 | Съобщение # 56
Лексус
Понеже наш Кирчо се вживява на професор и се опитва да ми обяснява, че това не са Psidium Cattleianum , а било Psidium littorale, искам да му кажа , че това са синоними и дефакто е едно и също нещо. Добре е човек да си знае границата и преди да се изказва, да се информира, още Пеньонжек е писал за този вид в алманаха си за Овощните градини по света.
Psidium littorale, Psidium cattleanum, Psidium cattleianum, Psidium chinense
Family: Myrtaceae
Cattley Guava, Sand Plum, Strawberry Guava

Така и второ, не е нужно да чакаш 6 месеца да ти поникнат семената, нужни са 35 дни (обработени семена), за да ти покълнат, стига да ги разбираш нещата.

И понеже обяснява надълго и нашироко на аверите си , как не бивало да зимуват при цитрусите, смело мога да кажа, втора зима при цитрусите са при мен и си плододават като щури. Незнам дали му е известно, но растението плододава на тазгодишни леторасти. Това означава, че при 100% загуба на листна маса, растението пак плододава на младите клонки, които образува настоящата година. Язък ти за дипломата и за перченето наляво и надясно. Доста още има да учиш.

За разбиращите английски език

There is a number of properties of Cattley Guava that make it very special for any tropical garden.

- It is much hardier than the Tropical Guava and can survive temperatures of low -7С without any damage.

- It responds well to pruning, and since the fruit form on new growth, pruning won't effect the production.

- It is one of the best choices for a rapidly growing hedge plant and wind protector for other tropical plants.

- It is one of the very few tropical plants that can easily tolerate alkaline soils – in fact, it seems as though it enjoys them! It can grow even in limestone. It can grow in very poor soils that would barely support other fruit trees.

- It requires very little watering once established, and can tolerate long periods of drought (young plants should be watered regularly until established).

- It produces masses of delicious fruit year to year under minimum or no care and doesn't look like has any pest problems.

- Trees have good salt tolerance and can be used close to coastal areas without any problem.
Прикачвания: 7721341.jpg(163Kb)

OrdonezДата: Събота, 21.09.2013, 17:11 | Съобщение # 57
Лексус
Първия скъсан , зрял плод за тази година от растения отглеждани при неполивни условия зимния период, понесли температури от порядъка на -4С -5С, системно в продължение на няколко седмици ( предимно нощно време ) и изключително висока въздушна влажност около 70 - 80 % , но дневните температури винаги са били положителни.

OrdonezДата: Събота, 28.12.2013, 17:22 | Съобщение # 58
Лексус
В името на науката, жертвах, едно дръвче ягодова гуава за каузата - " тест при зимни условия в контейнер на моя обект" До момента минимални -6,5С , растението в предвид, че е вечнозелено е запазило доста от листната си маса, но се е дехидратирало сериозно. В предвид на сухата зима на моя обект и липсата на сняг и дъжд, саксията беше изключително лека и при разравяне не напипах никаква влага. Полях го обилно да видим дали ще се съвземе, вижда се обаче добре , че долните листа са по наперени. Ще докладвам за състоянието му пак на пролет.

OrdonezДата: Четвъртък, 15.05.2014, 23:14 | Съобщение # 59
Лексус
Ето въпросното дръвче, вече ще цъфтим , оцеля наравно с Кумкуат Нагами, но за разлика от него оцеля в саксия цяла зима на вън и вече цъфтим . Тестовия кумкуат нагами в момента започва активна вегетация и започва да избива от всякъде , не е загубил нито едно листо през зимата от студовете smile

OrdonezДата: Четвъртък, 15.05.2014, 23:18 | Съобщение # 60
Лексус
Ягодовата гуава , размножавана от семена, расте твърде бавно първата година, през зимния период бе държана на студено на температура около нулата, в момента всички растения са в интензивна вегетация, до месец ще им подменяме контейнерите и ще кача снимки

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » РАЗДЕЛ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » Psidium cattleianum (Ягодова Гуава)
Страница 4 от 5«12345»
Търси: