Питахая (Hylocereus) - Форум Екзотик Плантс България
Понеделник, 05.12.2016, 07:30
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 11
Модератор на форума: Ordonez 
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » РАЗДЕЛ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » Питахая (Hylocereus) (Драконов плод)
Питахая (Hylocereus)
OrdonezДата: Петък, 15.06.2012, 15:04 | Съобщение # 1
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Статус: Offline
Питаята цъфти само нощем, а цветовете и са изящно красиви и с невероятен аромат.

Питахая е екзотичен кактусов плод, който изглежда по уникален начин и има неповторими ползи за здравето.
Изкушението идва от Централна Америка, но се среща ощe в Азия, Мексико. Формата му е продълговата и е покрит с израстъци с неповтроим вид, които са най-често розови, но още червени или жълти.
Консумира се сърцевината на плода, която е изпълнена с черни семена. Тя не е особено сладка, но пък е пълна с полезни вещества.
Голяма част от плода е вода. Съдържа обаче и изобилие от витамин С и Е, още фосфор, флоур и цинк. Уникалното в нея са ненаситените мастни киселини – стеаринова, палмитинова, ликолова и олеична. Освен това, в екзотичния плод се съдържат и фибри и антиоксиданти.
Основните качества, които се преписват на питахая на са няколко. От една страна, плодът съдържа специфичен мощен антиоксидант – фитоалбумин, който антиоксидант улавя свободните радикали и предпазва от развитието на ракови заболявания. Освен това, в някои страни плодът се използва като добавка към основните оризови ястия заради изобилието от диетични фибри, които се съдържат в него.
Едновременно това, питахая понижава лошия холестерол и кръвното налягане в организма и прочиства тялото от токсините.
Основното приложение на плода си остава обаче по отношение на храносмилането – доказано питахая подобрява метаболизма.

Предпочита отглеждане на слънчеви места, но понася и полусянка.
Понася и течения, и застудяване до -1 - 2 градуса за кратко.
Полива се като сукулент.
Цветът се отваря през нощта и цъфти само за една нощ. Някой видове не се самоопрашват и затова се налага насекомите да ги опрашват ( предполагам, че в домашни условия ние ще сме пчеличките ).
Почвата трябва да е хранителна и задължително се смесва с пясък ..
Три са най - разспространените видове Hylocereus undatus, Hylocereus polyrhizus, Hylocereus ocamponis. Има и жълта питахия, която обаче я намерих само под името Selenicereus megalanthus. Hylocereus ocamponis тази питахия е с червена кора и червена среда.

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

OrdonezДата: Събота, 02.02.2013, 15:59 | Съобщение # 2
Лексус
Това предлагаме в магазина . Височина около 35-40 см, дебелината се вижда ясно, около 4-5 см.

Блокиран3Дата: Неделя, 03.02.2013, 19:34 | Съобщение # 3
Москвич
Група: Блокирани
Съобщения: 311
А ето и моето драконче :

София\Горни Лозен/680м.н.в./42.606327°, 23.463299° /
LZ1LPK, A1(Rh-)http://exotic.bg/

azaliaДата: Сряда, 13.02.2013, 09:09 | Съобщение # 4
Симсон
Група: Проверени
Съобщения: 25
На каква възраст започват да плододават тези кактуси?Аз имам разсад-4-5 годишен.Всички растения са с различна големина,но всички са с по няколко разклонения.От какви болести боледуват-единият ми кактус постепенно му изсветля цвета,стана бледо зелен и се виждат вътре точици.Дано не забравя да го снимам и да го покажа.

OrdonezДата: Сряда, 13.02.2013, 17:06 | Съобщение # 5
Лексус
Плододават принципно на 5-6 година, говоря за гледано в наши условия, аз имам плододаващ, ще ви го снимам скоро

azaliaДата: Неделя, 17.02.2013, 22:54 | Съобщение # 6
Симсон
ето това са част от моите питахайчета

Добавено (17.02.2013, 22:54)
---------------------------------------------
Макар че всички са от един плод/на една възраст/,има и по-дребни,но не съм ги снимала.Снимките не са много добри,защото са правени вечерта.

Прикачвания: 3311819.jpg(30Kb) · 5909302.jpg(40Kb) · 2980783.jpg(42Kb) · 0731617.jpg(33Kb)

OllieДата: Неделя, 17.02.2013, 23:19 | Съобщение # 7
Трабант
Група: Блокирани
Съобщения: 110
Quote (Ordonez)
Плододават принципно на 5-6 година, говоря за гледано в наши условия, аз имам плододаващ, ще ви го снимам скоро

Какъв цвят са твоите плодове ?

azaliaДата: Понеделник, 18.02.2013, 09:27 | Съобщение # 8
Симсон
Още не са имали плод моите кактуси.Плодът от който взех смето беше като на снимките по-горе- червен.Интересното е че като сях семената всичко поникна.Като бяха малки пониците ги разсадих,всички ги отглеждам при едни и същи условия,но едни растат по-бързо други,по-бавно.

OrdonezДата: Четвъртък, 21.02.2013, 18:34 | Съобщение # 9
Лексус
Снимки на нова партида вкоренени дебели резници Питахая (Hylocereus)

OrdonezДата: Понеделник, 25.03.2013, 20:33 | Съобщение # 10
Лексус
Цена от днес в Карфур на Драконовия плод - 21.55 лв / кг, тук е момента да кажа че голямото ми растение загина безславно, колкото и да се опитвах да го спася , явно транспорта не му понесе, загина за седмица, а младите растения които предлагаме се развиват прекалено добре, надяваме се да ни зарадват с плодове някога.

Прикачвания: 2787230.jpg(151Kb)

OrdonezДата: Понеделник, 11.11.2013, 00:57 | Съобщение # 11
Лексус
Ето един плод който си заслужава собствена тема, ако някой не го мързи може да пусне

Cereus Jamacaru - вирее спокойно в Южна Гърция , но подробности в темата smile
Прикачвания: 7121722.jpg(64Kb)

kRaSieRoДата: Четвъртък, 18.02.2016, 05:00 | Съобщение # 12
Симсон
търся червена Питахая, дето месото и е червено на цвят.

OrdonezДата: Четвъртък, 18.02.2016, 23:36 | Съобщение # 13
Лексус
kRaSieRo, ако е плод провери в Карфур, там съм срещал

kRaSieRoДата: Понеделник, 22.02.2016, 01:22 | Съобщение # 14
Симсон
По пазарите и хипермаркетите има само от обикновената smile
Прикачвания: 9158782.jpg(66Kb)

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » РАЗДЕЛ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » Питахая (Hylocereus) (Драконов плод)
Страница 1 от 11
Търси: