Solanum muricatum - Форум Екзотик Плантс България
Сряда, 07.12.2016, 11:36
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 3123»
Модератор на форума: Ordonez 
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » РАЗДЕЛ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » Solanum muricatum (Пепино)
Solanum muricatum
OrdonezДата: Вторник, 17.01.2012, 18:58 | Съобщение # 1
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Статус: Offline
Родът Solanum включва някои от най-популярните зеленчуци, широко отглеждании добре познати с годни за консумация плодове. Сред най-известните видове от рода са домат - (Solanum Lycopersicum), патладжан - (Solanum melongena) и пипер - (Solanum annuum).
Solanum muricatum, за разлика от предишните видове се отглеждат заради сладките и годни за консумация, вкусни плодове, които се използват за директна консумация. Произхожда от субтропичните региони на Южна Америка и по-специално от Перу и Чили. През последните няколко години показва едно много широко разпространение във всички страни от Централна и Южна Америка чак до южната част на Съединените щати. Широко разпространено е и в други региони, класифицира се като растение с "особено голям интерес, към него" .

Това е многогодишен, вечнозелен храст с пълзяща форма, която рядко може да превишава височина от един метър. Чрез контакта си с почвата, клонките му пускат нови корени, така увеличава диаметъра си понеже има възли, също има способост и да образува нови щамове, видоизменя се. При добри температурни условия цъфти цяла година. Но в нашия климат обикновенно на пролет или есен.Цветовете му приличат на патладжанините, като съцветията са между 3 и 10. Основното условие за вкуса на плодовете е балансирания химичен състав на почвата. Равновесието и състава на микроелементите в нея, както разбира се и климатичните условия. По време на цъфтеж изисква високо съдържание на калий в почвата, и съответно много ниско азот в комбинация с ниска влажност на почвата и пряка слънчева светлина за няколко часа на ден. По-горните фактори, гарантират богато плодородие.
Три месеца по-късно и с дължимите грижи към Solanum muricatum, може да даде плодове с отлично качество, по-големи и по-сладки от тези, които плододава в родината си. На вкус и аромат плодовете му напомнят пъпеш.
Отглеждането в големи и широки саксии е за предпочитане с голямо количество неорганична смес. Сакиите се пълнят 3/4 от височината им, когато растението я изпълни се добавя още почва, по този начин ще стимулирате образуването на нови корени ще се изхранят плодовете по качествено и ще имате наесен нови растения, като ги разделите от майчиното им.
Зимата съхранява в закрита, слънчева среда, поддържайте съвсем минимална влажност. Смяна на саксията не е необходимо, при условие че по време на вегетацията , сте подхранвали растението. Сред различните мероприятия, които са необходими, да се направят в началото на всеки сезон е разделянето на щамовете които ще плодоносят и премахването на тези които са много гъсти и вътрешни.
Размножаването чрез резници е лесно, те могат да се вземат от повечето части на растението, но да са зелени. Много е просто, ако резниците ги поставите в чаша с вода, пълна 1/3.

Моля споделете и вашия опит!

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

OrdonezДата: Петък, 20.01.2012, 21:38 | Съобщение # 2
Лексус
Така , значи, съхраняването на пепиното през зимните месеци му се отразява добре, една почивка въобще не му е излишна.
Дата на прибиране в помещение с температура на въздуха около 8С - 21 октомври 2011 година
Дата на вадене на растенията от помещението - 15 януари 2012 година
Отчетена времева почивка 3 месеца.
Дата 15 януари - никакви признаци на съживяване, 16 януари - същата работа, 17 януари - растението от всички клонки е пуснало млади леторасти и листенца, температурата на въздуха е 24С +- 2 С , Очаквайте снимки като се прибера, в неделя.

Блокиран2Дата: Събота, 21.01.2012, 00:11 | Съобщение # 3
Сержант
Група: Блокирани
Съобщения: 70
Ордонез, Мирослав от Бургас беше ми изпратил семки от пепиното си-десетина.Кога е време да ги сея?

OrdonezДата: Събота, 21.01.2012, 15:56 | Съобщение # 4
Лексус
Quote (Benisat)
Ордонез, Мирослав от Бургас беше ми изпратил семки от пепиното си-десетина.Кога е време да ги сея?

Страхотно, че имаш семена от Пепино, като се има в предвид , че никнат за двайсетина дни, добре е да ги насадиш между 1 и 15 февруари в сандъче , покрито отгоре с найлон за да задържа влагата и дръж на топло , така през април ще имаш силно развит разсад, който можеш да си разсадиш на двора директно, но ти препоръчвам да се подготвиш с широки саксии и да спазваш праволото за садене , което съм записал в първия си пост, с цел, размножаване на растението. Справка виж първия пост. Успех.

nevenarДата: Четвъртък, 26.01.2012, 22:24 | Съобщение # 5
Балканче
Група: Проверени
Съобщения: 6
За съжаление опитът с пепиното ми е следният много бързо нараства на коренище и се налага честа смяна на саксията , най накрая след като вече ми омръзна от маната и сменянето на саксии реших да го посадя в земята отрази му се страхотно даже всичките му плодове успяха да узреят , проблема идва от това че може да се отглежда само като едогодишно поне аз нямам друга възможност за отглеждане обаче в плодовете няма семки никакви което вече е затруднение за отглеждането на разсад , някой знае ли откъде мога да си купя и цената да не е невъзможна smile

OrdonezДата: Четвъртък, 26.01.2012, 22:33 | Съобщение # 6
Лексус
Предполагам че ще мога да накарам Мирослав да ти изпрати, безплатно разбира се семена, стига да го засека из нета. Интересно щеше да бъде да видим снимчици на плодовете и да опишеш вкуса ако е възможно на твоя сорт.

nevenarДата: Петък, 27.01.2012, 02:03 | Съобщение # 7
Балканче
Вкуса беше среден между пъпеш и круша , изключително сочен и месест но семки наистина нямаше първо това проверих , по странното е че си го бях купила от баумакс случайно почти умиращо растение , имах намерение да пробвам с резници но един тъпак раши да ми направи услуга и да окоси всичките ми екзотики! Гледах че в замъка продават обаче те са луди изскочиха с безумна оферта от 35лв, ако е фиданка многогодишна да се пробвам , но със сигурност загива поне при моите условия през зимата !За да е готов за ядене плода трябва леко да омекне и да станат лилави линиите върху плода sad

Прикачвания: 9795506.jpg(94Kb)

Съобщение редактирано от nevenar - Петък, 27.01.2012, 02:02

OrdonezДата: Петък, 27.01.2012, 02:13 | Съобщение # 8
Лексус
Значи там където пише прикачи, качваш файла (снимката) и в дясно от нея ти излиза едно кодче оцветено в сино , копираш го и го пастваш в поста си , не е сложно и на мен ми беше чудно в началото ...

OrdonezДата: Петък, 27.01.2012, 02:15 | Съобщение # 9
Лексус
Между другото прочети внимателно как да си вкорениш бързо и лесно пепино и от едно растение да станат няколко в първия ми пост мисля или някъде там нагоре съм писал, на принципа на загърляне на клонките му с пръст и така активизираш да пуснат корени междувъзлята му, лесно и практично.

nevenarДата: Петък, 27.01.2012, 12:32 | Съобщение # 10
Балканче
Да но вече го нямам сега ще се наложи първо разсад да си намеря защото услужлив съсед ми го окоси cool

OrdonezДата: Петък, 27.01.2012, 12:46 | Съобщение # 11
Лексус
Quote (nevenar)
Да но вече го нямам сега ще се наложи първо разсад да си намеря защото услужлив съсед ми го окоси cool

Пиши в чата на Бенисат, със сигурност има и семена и разсад, може да ти изпрати 1-2 растения по буса, пък аз ще поема инициативата да си ги получиш. Бени е много услужлив , Ще се отзове, а и често се среща в чата стига да не е на работа, предполагам след обяд ще се появи.

Блокиран2Дата: Петък, 27.01.2012, 15:37 | Съобщение # 12
Сержант
Група: Блокирани
Съобщения: 70
мирослав ми беше изпратил 7-8 семки,но от шесте които посях не поникна нито една.сега имам само две семки и мисля да сея като се стопли. трите ми растения изсъхнаха. и аз мисля да си търся разсад .ако имах -с удоволствие.

OrdonezДата: Сряда, 23.05.2012, 12:48 | Съобщение # 13
Лексус
Ето ви един клип който току що направих с камерата , въпреки че валеше дъжд , бързах дано се е получило добре. Звука е малко слаб за което сори.

chainsawmasterДата: Сряда, 30.05.2012, 18:18 | Съобщение # 14
Симсон
Съобщения: 55
Браво бате, Голем си hands beer Много полезно видео си заснел и нещата чисто визуално се разбират на 100%, но звука наистина е много слаб (има постоянен паразитен шум, може би следващият път да намалиш малко чувствителността на микрофона или пък да говориш малко по силно) и накрая не успях да разбера резника в контейнера на открито ли го оставяш или има нужда от по висока въздушна влажност и трябва да се сложи "под стъкло" за да се вкорени по-бързо?

OrdonezДата: Сряда, 30.05.2012, 18:28 | Съобщение # 15
Лексус
На открито оставям пепиното , нужни са му около 3 седмици за да пусне коренчета . Най качествени резултати дават майските резници, в жегите е нужно висока влажност на въздуха , може и под буркан или пластмасови пособия, чашки от кафе еднократни и прочие, важно е да не са на директно слънце през лятото, резниците плододават същата година ако ги вкорените до май месец, не използвам хормони , само коктейл (коренов стимулатор)
ПС: Шумът е от дъжда валеше си сериозно :)

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » РАЗДЕЛ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » Solanum muricatum (Пепино)
Страница 1 от 3123»
Търси: