Solanum muricatum - Page 2 - Форум Екзотик Плантс България
Понеделник, 05.12.2016, 07:32
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 2 от 3«123»
Модератор на форума: Ordonez 
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » РАЗДЕЛ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » Solanum muricatum (Пепино)
Solanum muricatum
chubaka80Дата: Сряда, 30.05.2012, 19:04 | Съобщение # 16
Симсон
Група: Проверени
Съобщения: 21
Статус: Offline
И аз искам такова ! ! ! От къде да се сдобия с това пепино?

OrdonezДата: Вторник, 05.06.2012, 11:51 | Съобщение # 17
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Скоро ще има растения в цъфтеж от новата генерация. Ще пиша допълнително.

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

OrdonezДата: Неделя, 10.06.2012, 20:29 | Съобщение # 18
Лексус
Най - рано сформиралия се плод Пепино, скоро ще тествам двата сорта на вкус и ще дам инфо кой е по добър.

OrdonezДата: Понеделник, 11.06.2012, 12:50 | Съобщение # 19
Лексус
Още малко инфо за Пепиното :
Пъпешовото дърво (Solanum muricatum), известно под звучното име пепино, е една новост за нас, въпреки че по света отдавна се отглежда в промишлени мащаби.

Произхожда от Южна Америка, където прадедите на днешните перуанци и чилийци са го култивирали още преди хилядолетия. Както при царевицата, дивият му предшественик не е открит в природата.

Този близък роднина на доматите и патладжаните израства като многогодишно храстче с вдървесинени стъбла и височина до 1 м. Расте бързо и 4-6 месеца след посаждането дава първите плодове. Листата на един и същи екземпляр може да са и прости, и разчленени. Цветовете са групирани в съцветия както при картофите и доматите. Те са бели, бледорозови до яркосини на цвят, а при някои сортове са и ароматни. Плодовете са с форма на пъпеш, като основният цвят на кожицата е изпъстрен с пурпурни, кафяви, сиви или зелени щрихи. Когато достигнат големината на гъше яйце и придобият бледожълт или кремав цвят, те внимателно се откъсват. Ако ги оставим да презреят, губят вкусовите си качества.

Както при доматите, цветове и плодове се появяват непрекъснато, така че реколта ще имаме почти непрекъснато. Зрелите плодове по вкус и аромат напомнят пъпеш и тропически плодове. Те са богати на витамини и микроелементи и са чудесен десерт. Киселите недозрели плодове се употребяват за салати. Поради неправилно отглеждане понякога плодовете може да не са достатъчно сладки.
Пепино е светлолюбиво растение, но има създадени и сенколюбиви сортове. Оптималната температура за доброто му развитие е 20-25 градуса. Ако температурата е под 15 или над 30 градуса, може да окапят листата, пъпките, цветовете и плодовете. Вдървесинените части на стъблото и кланките понасят кратковременно понижение на градусите и леките слани. При изкуствено доосветяване пъпешовото дърво може да се отглежда в топло помещение целогодишно. Ако нямаме такава възможност, през есента количеството на водата постепенно (за около месец) се намалява до жизнения минимум. За същия период се понижава и температурата, докато достигне +5-6 градуса. При тези условия листата полека окапват и пепино ще спи около 2 месеца до края на януари, като може да ги прекара и в пълна тъмнина. Изрядко само почвата леко се навлажвява, за да не пресъхнат корените.

След това растението се изнася на светло и топло, започва редовно поливане със затоплена вода. Щом се появят новите филизи, започва подхранването на растението. Скоро младите клонки може да се използват за вкореняване и размножаване на вкусното и красиво растение.

Размножаването става и със семена, като технологията е същата, както при отглеждането на домати.

ПС:Растението е двуполово ,но да ви кажа чесно, много трудно връзва плодове ,затова се препоръчва допълнително опрашване.
Плодовете достигат размер около 15 см,имат лек аромат и сладък вкус .Цветовете са им жълти ,понякога се образуват и лилави ивици.Почти повечето плодове не образуват семена .
Консумират се в сурови или в задушени .
Растението се отглежда като домати .А размножаването става много лесно със всякакви резници ,може направо да се засадят или да се изчака да образуват коренчета във вода.
При мен лично най честия вредител е белокрилката , но чичко гугъл казва ,че и мана по картофи Phytophthora infestans.
Ето клипче бонус

http://www.youtube.com/watch?v=ZP4li0sjBM8

OrdonezДата: Понеделник, 25.06.2012, 15:13 | Съобщение # 20
Лексус
За да връзват повече плодове от лични наблюдения, дръжте на шарена сянка растенията. Инак цъфтят но цвета окапва заради директното слънце.

OrdonezДата: Понеделник, 16.07.2012, 21:57 | Съобщение # 21
Лексус
Днес 16 ти юли 2012 година , първия плод беше узрял перфектно и сега смятам да разкажа всичко което ми направи впечатление.
Тегло :610 гр. сорт Голден.
1. Бере се когато е изцяло в жълта украса с лилави ивици и леко поддава на мекота при стискане с два пръста.
2. Реже се с ножица с част от дръжката
3. След разрязване вътре имаше много малко количество изключително дребни и нежни недоносени семена, които се отсраниха лесно понеже са в сърцевината.
4. Пепиното за разлика от пъпеша зрее от вън на вътре, следователно белете много тънко, точно под кората е най сладката му част.
5. Много сочен, ароматен и сладък плод, силно освежаващ с тропически нюанс, по десетобалната система му давам 8 точки, следователно влиза в категорията ми любими, за разлика от киваното.
6. Ако го сравнявам с пъпеша , може би заради непознатия му досега за мен вкус го класирам половин точка преди него.
7. Важно е да се знае , не допускайте плодовете да са огрявани през целия ден от силните слънчеви лъчи.
8. Можете съвсем леко да го поръсете със захар и да го охладите в хладилник за половин час, става шревъзходен.

Това е от мен , очаквам други мнения.

diqnlubenovДата: Четвъртък, 13.09.2012, 13:51 | Съобщение # 22
Симсон
Съобщения: 83
Ето обещаната снимка на пепиното с цвят.Растението е взето в началото на юли месец и беше с височина една педя .

Прикачвания: 3534235.jpg(98Kb)

Съобщение редактирано от diqnlubenov - Четвъртък, 13.09.2012, 13:54

OrdonezДата: Сряда, 31.10.2012, 13:17 | Съобщение # 23
Лексус
Днес установих че едното пепино има цели два плода в тази късна есен, мдаа време е да го прибирам за да изхрани плододвете и да не го попари сланата, която се очаква след две седмици най малко.

ПС: Растенията са засадени в земята, както и ананасите и още много други наред с киваното.
Прикачвания: 5534102.jpg(366Kb) · 0163925.jpg(213Kb)

luba69Дата: Събота, 23.02.2013, 09:34 | Съобщение # 24
Симсон
Съобщения: 10
Здравейте, казвам се Люба, от Варна съм и от две-три години правя своите стъпки на начинаеща в градинарството. Наскоро четох за екзотичното пепино в едно списание и вчера,"ровейки" из нета, попаднах на този прекрасен сайт, където всичко е описано толкова нагледно и подробно, че с радост и без страх от големи гафове smile бих се пробвала с отглеждането му.
Имам няколко въпроса на които не успях да намеря отговор във форума.
1. Вилното ни место е с глинесто - песъчлива почва, проблем ли е това за кореновата система на пепиното?
2. Нямам условия за прибиране на растения на закрито и бих искала да зная дали чрез загърляне и мулчиране на основата и с подходяща изолация на надземната част пепиното би изкарало зимата на открито?
3. В е-магазина към сайта съм го отбелязала в Wish list тъй като няма наличност към момента; за съжаление нямам много възможност да съм често на линия и ще се радвам ако Ви е възможно да ме информирате ориентировъчно коя половина на м.март бих могла да заявя от двата сорта.
Благодаря предварително на всички, коитото ще ми погнат с полезна информация и най-искрени и сърдечни комплименти към собствениците за изключителните екземпляри които отглеждат и предлагат hands

OrdonezДата: Събота, 23.02.2013, 15:16 | Съобщение # 25
Лексус
Quote (luba69)
1. Вилното ни место е с глинесто - песъчлива почва, проблем ли е това за кореновата система на пепиното?
2. Нямам условия за прибиране на растения на закрито и бих искала да зная дали чрез загърляне и мулчиране на основата и с подходяща изолация на надземната част пепиното би изкарало зимата на открито?
3. В е-магазина към сайта съм го отбелязала в Wish list тъй като няма наличност към момента; за съжаление нямам много възможност да съм често на линия и ще се радвам ако Ви е възможно да ме информирате ориентировъчно коя половина на м.март бих могла да заявя от двата сорта.
Благодаря предварително на всички, коитото ще ми погнат с полезна информация и най-искрени и сърдечни комплименти към собствениците за изключителните екземпляри които отглеждат и предлагат hands

1. Копаеш дупки с размер 30 ширина и 30 дълбочина, садиш растението и засипваш корените с хубав субстрат, ако не си произвеждаш сама, закупуваш от магазина сега има универсални на ниски цени.
2. Чрез загърляне и мулчиране и съответно изолация отгоре му с дишащо одеало и материя , такава каквато сме писали в темата зимна защита, може да оцелее на двора но при температура не по ниска на околната среда от -7-8С. При всички останали случаи ще иска прибиране или да си оставиш поне едно растение за следващата година от което да произведеш посадъчен материал , чрез вкореняване на зелени резници. Аз лично съм тествал до тези температури където растението оцеля даже бе в контейнер, но температурата му в корена не падна под нулата.
3. Растения ще имаме отнов втората половина на месец март.

DikamДата: Събота, 23.02.2013, 15:58 | Съобщение # 26
Симсон
Група: Блокирани
Съобщения: 64
Здравей luba 69! Да,форума наистина е прекрасен-територия освободена от заобикалящия ни негативизъм,територия,в която ни обединява едно хоби,чрез което всеки един от нас се стреми да внесе малко уют,екзотика и красота в своя дом и в своята градина.Форума е прекрасен и поради това,че когато не знаеш нещо и зададеш въпроса си,винаги ти се отговаря и помага.Е,нека аз бъда първия,и се опитам да ти помогна поне по единия въпрос.Не,не можеш с пасивна защита.Все едно да се опиташ да защитиш домат или картоф.А и мисля,че пепиното най-обилно плододава през първата година.Има много по-лесен начин:есента,преди да паднат сланите слагаш няколко колтука във вода и те се вкореняват много лесно за около 2-3 седмици.Младите растения презимуват в саксийки и напролет,когато отмине опасността от слана ги засаждаш в градината.Само внимавай на какво място:пепиното НЕ ОБИЧА ярко слънце.В противен случай ще цъфти цяло лято без да вързва.Ще се радвам,ако съм ти помогнал.

diqnlubenovДата: Понеделник, 25.02.2013, 16:56 | Съобщение # 27
Симсон
Съобщения: 83
Листните въшки са голяма напаст.От две седмици са ги налазили и вчера успях да отреагирам .Имах под ръка само Нуреле Д и ги напръсках.Вие има ли сте този проблем и как се справяте с него.

OrdonezДата: Понеделник, 25.02.2013, 17:26 | Съобщение # 28
Лексус
Имали сме го този проблем, но не месец февруари, странно, аз ползвам пиримор или перфекцион, нурелето върши идеална работа също.

Quote (Dikam)
:пепиното НЕ ОБИЧА ярко слънце.В противен случай ще цъфти цяло лято без да вързва.Ще се радвам,ако съм ти помогнал

Много точно казано, мисля някъде бях писал за засенчването с мрежа 40%

luba69Дата: Сряда, 27.02.2013, 17:01 | Съобщение # 29
Симсон
Съобщения: 10
Благодаря ви за съветите и помощта! tongue Очаквам с нетърпение средата на март за да заявя от сортовите наличности. Полусенчесто место имам, но при хубаво време (разбирайте като се постопли) ще пусна снимки за да кажете дали се налага и допълнително засенчване. С резниците определено ще опитам наесен, но тъй като не съм много добра, ме успокоява мисълта, че ако все пак не се справя, догодина пак ще си поръчам нов разсад happy Така, че ще съм "абонирана" за пепиното докато задобрея biggrin

OrdonezДата: Понеделник, 25.03.2013, 20:24 | Съобщение # 30
Лексус
Определено тази година ще садя Пепино за промишлени нужди, вижте цената му от днес в Карфур - 15.89 лв/кг

Прикачвания: 6095032.jpg(155Kb)

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » РАЗДЕЛ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » Solanum muricatum (Пепино)
Страница 2 от 3«123»
Търси: