ТАМАРИЛО (Cyphomandra betacea) - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 12:42
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 3123»
Модератор на форума: Ordonez 
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » РАЗДЕЛ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » ТАМАРИЛО (Cyphomandra betacea) (Дърво домат)
ТАМАРИЛО (Cyphomandra betacea)
OrdonezДата: Понеделник, 02.01.2012, 03:53 | Съобщение # 1
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Статус: Offline
Тамарило принадлежи към семейство картофови ПРОИЗХОД: Родина на тамарилото е северната част на Южна Америка. Въпреки, че мястото му на произход, не е сигурно, дървото домат по принцип се смята, че родината му е в Андите в Перу и вероятно Чили, Еквадор и Боливия, където е широко отглеждано, както и в Аржентина, Бразилия и Колумбия. Тя се култивира и натурализира във Венецуела и в планините на Коста Рика, Гватемала, Ямайка, Пуерто Рико и Хаити. СЪСТАВ: Богато съдържание на витамин С, калций и фосфор. ПРОГОТВЯНЕ: За прясна консумация тамарилото се измива, разрязва се по дължина и месестата част се изгребва с лъжичка. Може да се подслади със захар или да се яде поръсено със сол. Печеният плод се използва за гарнитура на рибни и месни ястия.

Домати да растат на дърво? Признайте, че идеята е смешна.
Cyphomandra betacea или доматеното дърво много лесно да се засажда чрез резници и грижите му за него са идеални за начинаещите градинари.
То спада към семейството на картофите, израства като дърво и ражда червени плодове, наречени tamarillos. Подобно на повечето други Solanaceae, цялото растение е токсично, при подушването му от близо се усеща неприятен аромат, ако може така да се нарече (говоря за листната маса), но плодове са годни за консумация при идеална зрялост (когато са червени). Това дърво израства достатъчно голямо но крехко в голяма саксия и на открито също.
Спецификация - Tamarillo - Дърво домат
Синоними: Solanum betaceum - Cyphomandra crassicaulis
Произход:Централна Америка
Издръжливост: Zone USDA 9 - USDA зона 9 (минимални температури от -6.6 C)
Въздушната част умира към -2 ° C - предимно листата страдат не толкова от студ , колкото от попарване, зимата да се прибират рано всички млади растения.
Обича богата почва , добре дренирана
Височина: 4 метра , но ако се подрязва и оформя изглежда прекрасно и на 2 м smile
Размножаване: Чрез семена и резници, почти на 100% прихващаемост. Едно уточнение да вкарам тук :В Бразилия, семената първо се измиват, подсушават се на сянка, а след се полагат във фризер за 24 часа, за да се ускори поникването. След това те се засаждат в кутии с богата почва и почти 100% ще покълнат в периода 4-6 дни.
Изложение: Обожава Слънчевата светлина
Размножаване: пролетта или лятото се режат млади клонки поставят се в почва загърлят се и се покриват с найлонов плик (само ако е рано на пролет)
Корените се появяват след 8 седмици .
Кълняемост: 1-2 седмици
Дървото обикновено започва да плододава при година и половина до 2-годишна възраст и продължава да бъде активно още 5 - 6 години. Ако се подхранва и грижи адекватно, то може да плододава в продължение на 11 до 12 години. В Бразилия, от всяко дърво се очаква да се получат (20-30 килограма) на плодове годишно. В България положението е на половина 10 кг.
Засаждане инструкции: семената се сеят в саксии, в лека почва. периодично овлажнявана. Поникват при постоянна температура от 20-25 °С. Готовия разсад,може лесно да се транспортира в отделни саксии.
Грижи:
* слънчево или светло място и през лятото и през зимата
* използвайте специална тор или тор за домати
* можете да режете клонките му както ви харесва за да го оформите дръвчето, но е задължително да се прорежда.
* Обикновенно се напада от белокрилка най често това става през зимата, когато го приберем на топло - защо не съм вещ по темата незнам , но трябва да се внимава започнат ли да се къдрят листата да се пръска навреме защото са доста капризни и страдат сериозно от тази напаст.
Това дърво се отличава с изключително бърз разтеж - над метър на година то буквално расте пред очите ни. Всякакви опити да привикне на нашите климатични особености са били неуспешни поне от мен. Подходящо е за зимни градини. Лично при мен роди на втората си годинка. Вдървесяването на стъблото му започва още на първата му година . При януарските жеги го извадих навън и съответно по закона на Мърфи го забравих когато застудя съответно листата му се попариха и окапаха , не мина и седмица когато буквално полудя на мястото на окапалите листа започна да пуска нови както и доста разклонения.
Темата е обширна могат да се зададат много въпроси. Запознат съм до някаква степен и смятам да отговоря на всичко което ще е в помощ относно тамарилото .Ще публикувам снимки с плодовете му лятото. Дано съм бил полезен с тази тема на всички които искат да опитат. Успех.
Растения можете да закупите от нашия онлайн магазин - http://exoticplants.ovo.bg/shop/33/desc/tamarillo-cyphomandra-betacea

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

Блокиран2Дата: Понеделник, 02.01.2012, 19:23 | Съобщение # 2
Сержант
Група: Блокирани
Съобщения: 70
кога да засея семките които ми прати?

OrdonezДата: Понеделник, 02.01.2012, 19:37 | Съобщение # 3
Лексус
Семената се засяват по всяко време не е нужно стратификация, могат да бъдат засадени поединично в саксии, така и в сандъче под формата на разсад на растояние от минимум 10 см едно от друго, никнат за по малко от месец между две и три седмици стига да им се осигури нужната топлина на компоста. Предпочитан компост - да е с добър дренаж и да е силно хранителен , много е важно редовното поливане седмично в началото е нужно през два дни после зависи от температурата но минимум през ден. Акумулира бързо влагата. Има афинитет към светлината, на простичък език казано е като слънчогледа търси я непрекъснато и се изкривява ако е не върти редовно саксията, така ще бъде добре оформено от към листа от всички страни, при слаба светлина израства бързо на височина. Склонно е да привлича белокрилките, но за това ще пишем на по късен етап. Успех със семената и пиши за тяхното развитие, има в предвид че расте много буйно от към корени, плодове може да видиш още тази година в късната есен, стига да има достатъчно светлина в противен случай окапват цветовете, но настъпи ли фаза цъфтеж, то буквално експлоадира и цъфтежа продължава дефакто целогодишно. Успех

Блокиран2Дата: Понеделник, 02.01.2012, 19:41 | Съобщение # 4
Сержант
Ок Ордонез,мерси за бързия отговор Голям си!

СашаДата: Събота, 14.01.2012, 18:19 | Съобщение # 5
Балканче
Съобщения: 3
От две-три години имам тамарило.През лятото е на остъклен южен балкон.Това лято порастна ужасно много,листата станаха буквално като чаршафи,но после го напити белокрилката и почнаха да жълтеят.Посъветваха ме да му резна върха,всъщност,от където искам да започне да се разклонява.Направих го,тъй като и без това буквално ми превзе балкона.Разклонения тръгнаха,но се развиват сравнително бавно.Е,то и времето застудя.Сега е на отглеждане у майка ми,на много светло и прохладно.До сега не е цъфтяло.Правилно ли предполагам,че сега,докато се развият новите разклонения,цъфтежа ще се забави още?Растението е поне 3-годишно.
Листата миришат отвратително suspect

OrdonezДата: Събота, 14.01.2012, 22:29 | Съобщение # 6
Лексус
Quote (Саша)
Листата миришат отвратително suspect

Хахаха, меко казано миришат адски особено като го попощиш. С белокрилката има спасение Лиросект системно през ден, за да улучиш ларвите , те са проблема им. Сега едно от дърветата ми , аз така ги наричам е точно на година и 2 месеца , над 2 метра е силно разклонено от 2 месеца не е спряло да цъфти, но не връзва поради факта ниска слънчева светлина, листата му сега са по дребни от тези които вади лятото но пък расте като шампион, може би трябва да отбележа факта че го гледам в 55 литров контейнер, силната му коренова система иска голямо пространство. Добре е да качиш малко снимки тук да му се порадваме.

СашаДата: Неделя, 15.01.2012, 00:30 | Съобщение # 7
Балканче
Ще направя снимка като се занеса тия дни до нашите.Ама наистина, откак го дялнах, много бавно расте.При мен Лиросекта не беше достатъчно ефективен.Лекувахме се с Нуреле..и пак си трябва постоянство.Но има ефект,мори ги. За "аромата"на листата...ами,честно да си кажа,това беше една от причините да го командировам у майка ми(шшт,не съм й казала тази малка подробност).

OrdonezДата: Неделя, 15.01.2012, 00:34 | Съобщение # 8
Лексус
Quote (Саша)
(шшт,не съм й казала тази малка подробност).

хах и се надяваш тя да не разбере - това ми хареса.
ПС: ще ти цъфне стига да го вадиш на силно директно слънце но не изведнъж и да е в голям съд и най важното за да изхрани после плода помисли за торенето. Успех, а ще чакам да видя какво ще каже Бенисат , насади ли семената които му изпратих , какво стана.

СашаДата: Неделя, 15.01.2012, 00:54 | Съобщение # 9
Балканче
В интерес на истината,не съм торила.Наистина, прави огромна коренова система и то много бързо.Абе държи се като чудовище:)))
Имаше един период,в който си мислех,че нещо омекотителя ми не е читав..ама то си мирише баш ужасно happy и не беше от омекотителя..Напролет ще се пресаждаме и ще се уговаряме да цъфтим..крайно време е

OrdonezДата: Неделя, 15.01.2012, 01:13 | Съобщение # 10
Лексус
Мирише точно като тия зелените миризливки дето хвърчат , а оносно цъфтежа, цъфти много обилно, поне моя сега това прави но веднага му капят цветовете, след като е на сянка няма начин просто си капят. А и тоз къс ден.

Блокиран2Дата: Неделя, 15.01.2012, 13:23 | Съобщение # 11
Сержант
посях само 4 семки пробно .двете поникнаха а другите посях по късно с две седмици и още не са. въртя ги непрекъснато защото постоянно търсят светлина.

OrdonezДата: Понеделник, 16.01.2012, 16:26 | Съобщение # 12
Лексус
Бенисат, я сподели твоите белокрилки как ги мориш в затворено помещение когато са ??? Или някой ако има опит да сподели.

Блокиран2Дата: Понеделник, 16.01.2012, 16:59 | Съобщение # 13
Сержант
до сега не съм имал белокрилки у дома ама аз имам само цитруси и дървета предимно.

Блокиран1Дата: Понеделник, 16.01.2012, 20:06 | Съобщение # 14
Младши Оратор
Съобщения: 98
fool fool fool lol lol lol Ордонез, аз ще ти споделя моят опит за морене на този сорт белокрилки, тоест в затворено помещение .....просто ги къпя у банята ............и сите отиват у шахтата ........, те така ги морим .....

Живея в настоящето ....и се радвам на възможностите , които ми предлага !!!!

Блокиран2Дата: Понеделник, 16.01.2012, 20:37 | Съобщение # 15
Сержант
Ех,що не си ми една белокрилка да те вкарам и аз в банята.........

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » РАЗДЕЛ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » ТАМАРИЛО (Cyphomandra betacea) (Дърво домат)
Страница 1 от 3123»
Търси: