Циклантера (Cyclanthera pedata) - Форум Екзотик Плантс България
Неделя, 04.12.2016, 04:52
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 11
Модератор на форума: Ordonez 
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » РАЗДЕЛ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » Циклантера (Cyclanthera pedata) (Циклантера- вкусът наподобява този на печения фасул)
Циклантера (Cyclanthera pedata)
poj160arДата: Неделя, 07.09.2014, 21:05 | Съобщение # 1
Лексус
Група: Приятели
Съобщения: 2107
Статус: Offline
Циклантерата принадлежи към семейство Тиквени, като родът наброява от 5 до 8 вида, разпространени в Южна и Централна Америка. Това е едно- или многогодишна тревиста лиана, която се катери по опори с помощна на мустачки. В БГ естествено, че ще се отглежда като едногодишна култура и семково размножаване, което не е никакъв проблем.
Тя е много разклонена и има силно разсечени листа, които придават на растението висока декоративност. Плодовете, които се ядат, приличат на малки чушчици и са разположени в пазвите на листата. Недозрелите плодове се ядат свежи, слагат се в туршии, печат се, а узрелите могат да се консумират само печени. По вкус те напомнят печен фасул.
В сравнение с другите тиквови култури цветовете са много по-малки. Плодовете са дълги 5-10 см., кухи, с меки стени, приличат на пипер, съдържат няколко семки, които се отстраняват лесно.
Оптималната температура за растеж и развитие е около 20 градуса. Освен това в нашите ширини тя няма да дава плод през лятото. Този процес ще започне след преминаването на жегите.

В Етрополе, където работя имам една позната, чиято дъщеря работи от много години в Испания и е донесла на майка си такива семена и жената всяка година си отглежда този вид "ядлива" култура като казва, че пържи "чушките" в тигана или фритюрника, панира или слага за зимнина... smile Беше ми дала семена от този вид зеленчук, но за съжаление някъде ги бях скътали и досега не мога да ги открия... angry Отглежда се асмовидно или пдо стена на конструкция като при лозята. При интерес от Вас, приятели ще питам познатата ми жена пак да ми даде от семената и особеностите на отглеждане в БГ.

Въведена е в култура по времето на инките. Все още се отглежда като зеленчук в посочените райони, но много рядко, а в другите части на света е практически непознат вид.

Отглеждане: При условията на България това растение се развива отлично. Започва да плододава около 2 месеца след сеитбата и продължава до падането на първия есенен мраз, ражда изобилно. Най-добре е да се отглежда от разсад (може и с директна сеитба) - засейте семената в кофички 25 - 30 дни преди последните възможни за района ви слани. До поникването поддържайте температура над 20°. Разсадете по схема 0,8 - 1 м. между редовете и 60 - 80 см. между растенията в реда. За предпочитане е да се отглеждат на телена конструкция (като при краставиците, но трябва да е по-висока). Грижите са като при краставиците (циклантерата е по-малко взискателна към топлината).
Прикачвания: 3679324.jpg(64Kb) · 5418456.jpg(3Kb) · 7768072.jpg(10Kb) · 4205191.jpg(7Kb) · 0372213.jpg(7Kb)

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Неделя, 07.09.2014, 21:10

wrongdreamerДата: Понеделник, 08.09.2014, 08:47 | Съобщение # 2
Лада
Група: Проверени
Съобщения: 889
Христо Христов от Шумен ги продава от много години. По 1лев.Праща и по куриер.

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

Съобщение редактирано от wrongdreamer - Понеделник, 08.09.2014, 08:47

poj160arДата: Вторник, 09.09.2014, 10:37 | Съобщение # 3
Лексус
Може, но аз ще ги взема безплатно семената. А този Христо Христов не го познавам. Има ли Митаче някакъв сайт да видя какви растения има пък той? Ако има такъв, моля дай линк към него. biggrin

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Вторник, 09.09.2014, 10:38

wrongdreamerДата: Вторник, 09.09.2014, 15:39 | Съобщение # 4
Лада
Група: Проверени
Съобщения: 889
http://hobi-semena.com
От 4-5 години купувамот него и съм много доволен. Много хора от сайта го ползват.

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

poj160arДата: Вторник, 09.09.2014, 23:08 | Съобщение # 5
Лексус
Благодарско, Митаче! smile flower good

Съобщение редактирано от poj160ar - Вторник, 09.09.2014, 23:11

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » РАЗДЕЛ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » Циклантера (Cyclanthera pedata) (Циклантера- вкусът наподобява този на печения фасул)
Страница 1 от 11
Търси: