Synsepalum dulcificum или Miracle fruit ( Магически плод ) - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 12:43
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 3123»
Модератор на форума: Ordonez 
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » РАЗДЕЛ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » Synsepalum dulcificum или Miracle fruit ( Магически плод ) (Одглеждане и информация)
Synsepalum dulcificum или Miracle fruit ( Магически плод )
Блокиран3Дата: Петък, 03.02.2012, 12:01 | Съобщение # 1
Москвич
Група: Блокирани
Съобщения: 311
Статус: Offline
Притежавам това екзотично растение за което се носят доста легенди :
Ето малко инфо от Wikipedia : http://en.wikipedia.org/wiki/Synsepalum_dulcificum
Расте в тропическите гори на Западна Африка.

Това растение е на една година. Расте доста бавно, изисква висока температура мин. 17С, много влага на въздуха и кисела почва.
Аз го пулверизирам 3/4 пъти на ден с разтопен сняг който няма да ви кажа как и откъде си набавям tongue
Поливам го рядко. Но никога от купичката му. Не понася корените да са му във вода. За което си трябва добър дренаж.
Почвата му трябва да е богата на азот и фосфор за което се изискват специални торове които аз не знам в България да се продават.

За повече информация от хора които отглеждат това растение може да посетите този сайт : http://www.instructables.com/id....LLSTEPS

Ето и снимки в нета : https://www.google.com/search?....bih=716

И едно интересно клипче : http://www.youtube.com/watch?v=0sbGg31RJ3w

Това за сега от мен. Ако имате повече информация или аз някъде греша. Ще се радвам да я споделите с нас или да ме поправите :wine:
Прикачвания: 4345147.jpg(47Kb)

София\Горни Лозен/680м.н.в./42.606327°, 23.463299° /
LZ1LPK, A1(Rh-)http://exotic.bg/

Блокиран1Дата: Понеделник, 06.02.2012, 23:05 | Съобщение # 2
Младши Оратор
Съобщения: 98
това намерих преди време, някъде не помня къде из нета .....дано не е престъпление, че не мога да намеря линк към мястото откъдето съм го копнала
миракулин
Представете си да отпиете сос табаско и да си помислите, че е захарен сироп. Или глътка горчива бира, сигурни, че вкусвате шоколадова напитка. Представете си да имате вълшебно хапче, което да превръща лимона в бонбон... Такова чудо съществува и носи напълно подходящото име Miracle fruit, тоест чудният плод.
Сякаш произведено в магическата шоколадова фабрика на Уили Уонка, малкото червено елипсовидно плодче, притежава странната способност да изопачава рецепторите. То кара езика ви да не усеща киселия и горчивия вкус за около два часа.
Как така тогава този чуден плод все още не се е превърнал в суперпопулярен хит. Той далеч не е безизвестен, всъщност. В САЩ се правят изискани соарета, наречени flavour tripping parties (букв. парти с вкусови изживявания). На тях "дегустаторите" ядат странните плодчета и експериментират доколко сетивата им променят чувствителността си в нова посока. Ако не друго поне е по-безопасно от редица други експерименти със сетивността. Чудният плод е познат и в Япония. В някои ресторанти се сервират крайно здравословни десерти, които често не са особено вкусни, но ако хапнете чудното плодче преди някой диетичен десерт, той се превръща в изкусително апетитен сладкиш.
С една дума плод-мечта и Америка веднага е уловила този момент. С присъщия си сензационен драматизъм пресата вече докладва за зараждащия се култ. Медиите подчертават, че чудото не убива останалите вкусове в храната, просто превръща горчивото и киселото в сладко. Звучи като абсолютна сензация. Тогава къде се е спотайвал толкова дълго?
В Wikipedia е написано, че растението Miracle fruit Synsepalum dulcificum за пръв път е документирано от изследователи през 1725 г. на експедиция в родината му - Западна Африка. Пътешествениците забелязали, че местните племена късат плода на един храст и го сдъвкват преди хранене. Чудният плод расте на храсти високи до 6 м в естественото им местообитание, но не надвишават 3 м, когато са култивирани. То е вечнозелено, цъфти многократно с бели цветове и дава дребни червени плодове, които съдържат миракулин - гликопротеин с дълга въглеводородна верига. Когато се погълне месестата част на плода, тази молекула блокира сензорите върху езика, с които разпознаваме горчивия и киселия вкус, и оставя чувство за сладост. Ефектът трае от 30 мин. до два часа. Чудният плод не е подсладител и сега се използва в медицината, за да подобри вкуса на горчивите лекарства. Правени са опити да бъде превърнат в естествен подсладител за диабетици, които засега остават без резултат, донякъде спъвани и от бизнес интереси.

Добавено (06.02.2012, 22:05)
---------------------------------------------
Любо, дано го отгледаш ...... pray pray

Живея в настоящето ....и се радвам на възможностите , които ми предлага !!!!

Блокиран3Дата: Вторник, 07.02.2012, 10:34 | Съобщение # 3
Москвич
Vedra, Благодаря за допълнението в темата.
Старая се да му угаждам всячески. Ама си има и доза късмет в това.
Ако ви попадне някаква полезна информация за отглеждане то му я давай те на сам. Ще е полезна на всички.

Блокиран1Дата: Вторник, 07.02.2012, 15:47 | Съобщение # 4
Младши Оратор
Съобщения: 98
ето още малко краднато инфо :

Магическият плод расте отлично в контейнер на слънце или в лека полусянка. Предпочита рохкава, добре дренирана кисела почва. Както всеки жител на тропиците и магическият плод обича топлината и реагира положително на повишената влажност на въздуха и опръскването. Не се нуждае от специална резитба. Бавнорастящ, той може да се използва и като бонсай.

Обикновено се размножава чрез семена. За покълването на семето трябва малко да го надерете, тъй като черупката му е много плътна и не пропуска вода, която е нужна за покълването му. Започва да плодоноси 3-4 години след засяването.

Живея в настоящето ....и се радвам на възможностите , които ми предлага !!!!

Блокиран3Дата: Вторник, 07.02.2012, 19:29 | Съобщение # 5
Москвич
Това като тор му действа най добре

и това :

Само не знам някой да го продава в България. И се чудя от къде да си го намеря sad
Прикачвания: 5127969.jpg(26Kb)

OrdonezДата: Сряда, 08.02.2012, 01:37 | Съобщение # 6
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Виж активното вещество кой елемент е 12 и на другата опаковка същото кое е 1 и кое 11 ако е НПК л лесно е да се сглоби, пинокио може да каже

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

Блокиран3Дата: Сряда, 08.02.2012, 10:39 | Съобщение # 7
Москвич
Quote (Ordonez)
Виж активното вещество кой елемент е 12 и на другата опаковка същото кое е 1 и кое 11 ако е НПК л лесно е да се сглоби, пинокио може да каже

Нямам идея за активното вещество cry Просто ми попадна в нета една статия и там прочетох. Но ако може пинокио да помага, ще съм много радостен.

pinokioДата: Сряда, 08.02.2012, 19:10 | Съобщение # 8
Трабант
Група: Проверени
Съобщения: 188
Дано не Ви объркам.
Цифрите на опаковката са стандартната формула за торове-NPK/азот,фосфор,калий/ и показва съотношението между тях.Разбира се,че може да се сглоби,но това е излишно според мен.Това са гранулирани торове и тяхната доза се изчислява килограм/декар.Хайде карайте ме сега да изчислявам за една саксийка каква е дозата!
Първия тор е изключително Азот.Прилага се във фазата на растежа-растението ще придобие големи листа и клони.
Втория е почти само Фосфор-прилага се при цъфтеж.
Липсва третия елемент-Калий-няма какво да втвърди клоните и те ще умрат зимата от студа.
Съветвам те да потърсиш течен тор на Биоцвет/2-3лв/.Съотношението на трите елемента е различно.Не зная имаш ли опит кога и кой елемент да увеличиш при торенето.Затова просто вземи течен тор с равни количества/или приблизително равни/ от трите елемента в който има добавени аминокиселини и микроелемнти.
Сега за торенето.
Субстрата в който си сложил растението е торфо-почвена смес от цветарски магазин.При този субстрат можеш да ториш не повече от два пъти месечно,от месеците май до края на август.Винаги ториш върху влажна почва и винаги разреждаш два пъти повече от указанието върху опаковката-примерно 10 капки на 1.5 л. вода.
Ако искаш бърз растеж,трябва да смениш субстрата/някъде бях дал примерна схема какъв да бъде/.Образно казано-водата трябва да минава през него,като през сито.Тогава вече можеш да ториш всеки трети ден и растението ще расте бързо.
Дано не съм Ви объркал повече.
Успех!

Блокиран3Дата: Четвъртък, 09.02.2012, 11:37 | Съобщение # 9
Москвич
За съжаление нямам никакъв опит е торенето sad
Ако може да ми предложиш точно определеният тор за нуждите на това растение ?
Да и за бързият растеж какъв субстрат да сложа ? Не можах да видя къде си дал схемата.

pinokioДата: Четвъртък, 09.02.2012, 18:56 | Съобщение # 10
Трабант
Две неща:
1.Течен тор за цветя от цветарските магазини,като NPK формулата има еднакви цифри.
2.Субстрат-това,което можеш да направиш-вземаш по 1 пакет вермикулит/фракция2-4/,керамзит1-5,агроперлит от Баумакс или Брюколаж.Пакетите мисля,че са по 5 литра.Аз купувам чували от 80 литра.Не зная на теб колко ще ти трябва.Горните три ги смесваш в равни количества.Сега-торфопочвената смес,която е четвъртия елемент трябва да бъде не повече от 25% от общото количество-прибавяш я преди пресаждането, защото ако престои в сместа започва да се разваля.
Най важното качество на субстрата е ПОРЪОЗНОСТ-трябва да е влажен,не мокър.Мокрите корени изгниват.И трябва да има въздух.Без въздух корените умират.Защо според теб се правят дупки на саксиите?Не само за да изтича водата,а и за да могат да дишат корените.В природата това го правят червеите,мравките,ларвине,камъните.При тези условия за кореновата система можеш да предприемеш поведение на агресивно торене с агресивно поливане.
А бе,Любо вместо да се мъчиш купи една кутийка червеи за риба от рибарския магазин и ги изсипи в саксията.Ефекта ще бъде поразителен. wacko happy

OrdonezДата: Петък, 10.02.2012, 16:39 | Съобщение # 11
Лексус
Quote (pinokio)
А бе,Любо вместо да се мъчиш купи една кутийка червеи за риба от рибарския магазин и ги изсипи в саксията.Ефекта ще бъде поразителен. wacko happy

Ааа и после да се напълни стаята с мухи happy

Блокиран3Дата: Понеделник, 27.02.2012, 19:30 | Съобщение # 12
Москвич
Това ми попадна като еднакви показатели :

NPK = Азот-5, Фосфор-5, Калий-5

Дали ще свърши работа ?
Прикачвания: 1824240.jpg(78Kb) · 3006085.jpg(53Kb)

pinokioДата: Вторник, 28.02.2012, 18:31 | Съобщение # 13
Трабант
1.Като съотношение на елементите-става.
2.Ториш най рано две седмици след пресаждане.
3.Тори се само здраво растение.
4.Тори се след поливане-върху влажна почва.
5.Основно правило при торенето-винаги разреждай два пъти по вече от указанията.Коренчетата ще си уловят толкова,колкото им е необходимо.
Успех!

CeckinДата: Неделя, 17.06.2012, 11:56 | Съобщение # 14
Симсон
Съобщения: 10
С Любо си поръчахме растения

та сега да споделя и моят опит smile

1. Купих саксия (добро начало) smile
2. Положих керамизит (1/3)
3. Смесих перелит и торф с Ph 3.5 - 5
4. ДА СЕ полива 1 път на 2 - 3 дена по често води до кафеви следи по листата (ще приложа и снимка)
5. Все още не знам как да му кача влажността (срязах бутилка кока кола махнах капачаката и захлупих) sad и сега тествам един странен метод дано проработи ако оцелее след честите ми поливания

*мда нещо добавянето на файлове не става smile

OrdonezДата: Неделя, 17.06.2012, 12:52 | Съобщение # 15
Лексус
Става с добавянето на файловете кажи на Любо да ти помогне, а относно влажността , направи си мини парниче и положи растението там, моите личита полудяха в оранжерията

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » РАЗДЕЛ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » Synsepalum dulcificum или Miracle fruit ( Магически плод ) (Одглеждане и информация)
Страница 1 от 3123»
Търси: