MANGIFERA indica - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 12:45
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 812378»
Модератор на форума: Ordonez 
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » РАЗДЕЛ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » MANGIFERA indica ((Mango) Манго)
MANGIFERA indica
OrdonezДата: Понеделник, 19.03.2012, 23:39 | Съобщение # 1
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Статус: Offline
На острова Борнео в Индонезия съществуват 34 вида Манго (Mangifera) естествено растящи на острова. Многото от тези видове са в сериозна опасност от изчезване поради обезлесяване на тропическите гори. Някои от видовете манго, напр. калимантанско манго – Kalimantan Mango (Mangifera casturi) вече са изчезнали в дивата природа.

Някои други видове дървета манго от Борнео са: Mangifera griffithi (известно със следните местни наименования: asem raba, and romian), Mangifera pajang (asem payang), Mangifera quadrifida (asem kipang) и Mangifera torquenda (asem putaran).

Ароматното манго (Fragrant Mango) (Mangifera odorata) е популярен вид манго, често растящ в Юго-Източна Азия. Това е хибрид между най-известния вид Манго (Mangifera indica) и миризливо манго (Mangifera foetida). То е известно с местните наименования: kuweni, kuwini (на индонезийски език); kweni, asam membacang, macang, lekup (на малайски език); kuwini, ambacang, embacang, lakuik (на езика минангкабау); kuweni, kebembem (на езика бетави); kaweni, kawini, bembem (на санданезийски език); kaweni, kuweni, kweni (на явански език); kabeni, beni, bine, pao kabine (на езика Мадурезе), kweni, weni (На балинезийски език); mangga kuini (на Северен Сулавеси); and kuini, guin, koini, kowini, koine, guawe stinki, sitingki, hitingki (на Островите Малуку).

Калимантанско манго (Mangifera casturi), Кастури (Kasturi)

Калимантанско манго (Mangifera casturi), английски Kalimantan Mango, или познато на местните като Катури (Kasturi) е тропическо плодно дърво високо около 10–30 м, среща се в района около Банджармасин (Banjarmasin) в Южен Борнео (Индонезия). В настоящем в резултат на незаконната сеч то е изчезнал вид в дивата природа. Въпреки това то все още се среща в култивиран вид поради вкусните плодове.

Плодовете на калимантанско манго (Mangifera casturi) са относително малки сравнително с другите видове манго. Те тежат около 50 до 84 грама всеки. Когато не са узрели, те са зелени на цвят – когато узреят обаче, те сменят цвета си на кафяв или лилаво-черен и имат лъскава повърхност, често с лилав оттенък. Цветовата гама също е определяща за сортове на калимантанско манго (Mangifera casturi). Има 3 определени сорта на калимантанско манго (Mangifera casturi) – Кастури (Kasturi), Мангга Кубан (Mangga Cuban) и Пелиписан (Pelipisan). Най-популярният е Кастури (Kasturi) заради аромата си. Мангга Кубан (Mangga Cuban) и Пелиписан (Pelipisan) често се разглеждат като отделни видове. Обаче е възможно да се намери Пелиписан (Pelipisan) със сладък аромат, което означава, че плодът е по-скоро хибрид на Кастури (Kasturi). Все още трябва да се направят много проучвания за да се определи статута му.
снимки

Плодове на калимантанско манго, Kalimantan Mango (Mangifera casturi), Борнео, Индонезия

Вътрешността на плода е оранжева на цвят, жилеста, с уникален сладък аромат. Ако сравните Кастури (Kasturi) с Манго (Mangifera indica), вкусът на Кастури (Kasturi) е по-малко сладък, но е по-силен и има по-мек аромат. Вътрешността на плода на Кастури (Kasturi) е с високо съдържание на фибри.

Детайл на плода на калимнатанско манго (Mangifera casturi), Борнео, Индонезия

Кастури (Kasturi) е много популярно сред жителите както в Южен Борнео, така и в съседния регион. Ароматът на плодовете е толкова приятен, че съществува стара песен за това: “Seharum kasturi, seindah pelangi, semuanya bermula.” Което означава: “О, ароматна като кастури, красива като дъга. Тази любов започва своето пътешествие. ”

Незаконната сеч причинила изчезване на този вид дърво в дивата природа. Възрастните дървета на калимантанското манго се намират в опасност от изчезване поради изсичане, заради количеството дървесина. Дърветата често се култивират в малък мащаб от местните хора в техните градини или малки ферми.

За разлика от бързо растящи тропически плодни дървета калимантанското манго (Kalimantan Mango) не се отглежда в големи плантации в Индонезия поради бавния си растеж. Плантации на калимантанско манго (Kalimantan Mango) се срещат в Матараман (Mataraman) в района на Банджар (Banjar) [Банджар (Banjar) и Банджармасин (Banjarmasin) не са един и същ район]. Жителите на Матараман (Mataraman) са се опитали да засадят малка площ с този вид през 1980, а първата реколта събраха през 2005. Въпреки че плодовете бяха в изобилие, това все още не удовлетворява нуждите.

Използването на калимантанското манго (Mangifera casturi) се ограничава до плодове и дървесина. Въпреки че възрастните дървета могат да имат стволове широки повече от 1 метър, банджраите (местни етнически групи от вътрешността и по бреговете, които са установени в Южен Борнео), са склонни да използват плодовете, поради бавния растеж на дървото. Поради тази причина банджарите избират други видове дървета за дървесина със същото или по-добро качество на дървесината. Събирането на плодовете не е много лесно, тъй като дъветата Кастури достигат голяма височина и трябва да се катерят много нависоко за да ги съберат – паднали на земята плодове са с много по-низко качество.

Плодовете могат да се консумират пресни или да се консервират. Това обаче по-рядко се предлага на пазара, тъй като фермерите ги консумират сами. Другите продукти приготвени от манго са пюрета, конфитюри, сокове или dodol (традиционен сладкиш). Обаче тези продукти се намират трудно поради това че пресните плодове винаги са много търсени и са едни от любимите плодове на банджарите. Плодовете също така са доста скъпи, но за банджарите те заслужават парите заради техния прекрасен вкус!

Източник purdue.edu

Mango trees grow readily from seed. Germination rate and vigor of seedlings are highest when seeds are taken from fruits that are fully ripe, not still firm. Also, the seed should be fresh, not dried. If the seed cannot be planted within a few days after its removal from the fruit, it can be covered with moist earth, sand, or sawdust in a container until it can be planted, or kept in charcoal dust in a dessicator with 50% relative humidity. Seeds stored in the latter manner have shown 80% viability even after 70 days. High rates of germination are obtained if seeds are stored in polyethylene bags but the seedling behavior may be poor. Inclusion of sphagnum moss in the sack has no benefit and shows inferior rates of germination over 2- to 4-week periods, and none at all at 6 weeks.

The flesh should be completely removed. Then the husk is opened by carefully paring around the convex edge with a sharp knife and taking care not to cut the kernel, which will readily slide out. Husk removal speeds germination and avoids cramping of roots, and also permits discovery and removal of the larva of the seed weevil in areas where this pest is prevalent. Finally, the husked kernels are treated with fungicide and planted without delay. The beds must have solid bottoms to prevent excessive taproot growth, otherwise the taproot will become 18 to 24 in (45-60 cm) long while the top will be only one third to a half as high, and the seedling will be difficult to transplant with any assurance of survival. The seed is placed on its ventral (concave) edge with 1/4 protruding above the sand. Sprouting occurs in 8 to 14 days in a warm, tropical climate; 3 weeks in cooler climates. Seedlings generally take 6 years to fruit and 15 years to attain optimum yield for evaluation.

However, the fruits of seedlings may not resemble those of the parent tree. Most Indian mangos are monoembryonic; that is, the embryo usually produces a single sprout, a natural hybrid from accidental crossing, and the resulting fruit may be inferior, superior, or equal to that of the tree from which the seed came. Mangos of Southeast Asia are mostly polyembryonic. In these, generally, one of the embryos in the seed is a hybrid; the others (up to 4) are vegetative growths which faithfully reproduce the characteristics of the parent. The distinction is not absolute, and occasionally a seed supposedly of one class may behave like the other.

Seeds of polyembryonic mangos are most convenient for local and international distribution of desirable varieties. However, in order to reproduce and share the superior monoembryonic selections, vegetative propagation is necessary. Inarching and approach-grafting are traditional in India. Tongue-, saddle-, and root-grafting (stooling) are also common Indian practices. Shield- and patch-grafting have given up to 70% success but the Forkert system of budding has been found even more practical. After many systems were tried, veneer grafting was adopted in Florida in the mid-1950's. Choice of rootstock is important. Use of seedlings of unknown parentage has resulted in great variability in a single cultivar. Some have believed that polyembryonic rootstocks are better than monoembryonic, but this is not necessarily so. In trials at Tamil Nadu Agricultural University, 10-year-old trees of 'Neelum' grafted on polyembryonic 'Bapakkai' showed vigor and spread of tree and productivity far superior to those grafted on 'Olour' which is also polyembryonic. Those grafted on monoembryonic rootstock also showed better growth and yield than those on 'Olour'. In 1981, experimenters at Lucknow, India, reported the economic advantage of "stone-grafting", which requires less space in the nursery and results in greater uniformity. Scions from the spring flush of selected cultivars are defoliated and, after a 10-day delay, are cleft-grafted on 5-day-old seedlings which must thereafter be kept in the shade and protected from drastic changes in the weather.

Old trees of inferior types are top-worked to better cultivars by either side-grafting or crown-grafting the beheaded trunk or beheaded main branches. Such trees need protection from sunburn until the graft affords shade. In South Africa, the trunks are whitewashed and bunches of dry grass are tied onto cut branch ends. The trees will bear in 2 to 3 years. Attempts to grow 3 or 4 varieties on one rootstock may appear to succeed for a while but the strongest always outgrows the others.

Cuttings, even when treated with growth regulators, are only 40% successful. Best results are obtained with cuttings of mature trees, ringed 40 days before detachment, treated, and rooted under mist. But neither cuttings nor air layers develop good root systems and are not practical for establishing plantations. Clonal propagation through tissue culture is in the experimental stage.

In spite of vegetative propagation, mutations arise in the form of bud sports. The fruit may differ radically from the others on a grafted tree-perhaps larger and superior-and the foliage on the branch may be quite unlike that on other branches.

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

pinokioДата: Вторник, 20.03.2012, 18:26 | Съобщение # 2
Трабант
Група: Проверени
Съобщения: 188
Великолепен плод.Нещо средно между праскова и пъпеш.По скоро вкуса на праскова.
Имам колега родом от Бангладеш.Разказвал ми е ,че родината на мангото и бенгалските тигри е Бангладеш.В семейната им къща на рода им имало 12 вида манго.Категоричен е,че това,което ние консумираме тук не е никакво манго.Истинското е било несравнимо по вкус.Тук се експортират само предварително обрани зелени плодове,обработени по някакъв начин за да издържат дълго време.Обеща ми след около два месеца да ми донесе малко дърво. happy
/Бе,да си кажа честно изнудих го да ми донесе/

[b]Добавено
(20.03.2012, 17:26)
---------------------------------------------
РР:От костилките от магазина нито една не поникна.[/b]

OrdonezДата: Вторник, 20.03.2012, 21:56 | Съобщение # 3
Лексус
значи ей кой да търсим за облагородяване на пъпка ихааааа

pinokioДата: Сряда, 21.03.2012, 05:01 | Съобщение # 4
Трабант
Само да стане-О.К.
biggrin

OrdonezДата: Четвъртък, 22.03.2012, 02:01 | Съобщение # 5
Лексус
Закупено растение манго сорт манила - ашладисано, разбира се.

Режем по показания начин

И засаждаме в отделна саксийка

Ето ги и двете заедно

Защитаваме първите два дни по този начин и държим растението на сянка

След което по този .

В близък план

След като виждаме че се изпарява много влага от листата и видимо засъхват, правим така

А през това време докато се вкоренява, майка му се е разклонила перфектно

chubaka80Дата: Неделя, 19.08.2012, 17:16 | Съобщение # 6
Симсон
Съобщения: 21
Да се похваля и аз с новата си придобивка Манго ала Испаниола.Обаче ми го донесоха с изсъхнали върхове и ме притеснява нещо. Снимал съм и калема ако има някой да разбира повече да каже. Като цяло е облян с нещо като син камък. Има ли спецове??? По верховете няма ли листенца не е много добре май аааа!!!

Прикачвания: 6289572.jpg(44Kb) · 0198737.jpg(30Kb) · 0864514.jpg(30Kb) · 2045734.jpg(31Kb) · 2151826.jpg(43Kb)

OrdonezДата: Понеделник, 20.08.2012, 01:23 | Съобщение # 7
Лексус
идеално си е мангото

pinokioДата: Понеделник, 20.08.2012, 17:43 | Съобщение # 8
Трабант
Облагородено е на пъпка,вероятно през пролетта.Съхненето по край на листата е от транспорта-не е било поливано.Дръж го на сянка първите две седмици-по лесно ще понесе аклиматизирането.Изобщо субтропичните видове сроред мен се чувстват много по добре на шарена полусянка през цялата година,отколкото на директно слънце.Причината вероятно се корени в това,че всички те имат големи листа и много листна маса-от там и много изпаряват вода.Растението ще се чувства добре от редовно пулвелизиране на листата.Проблемите ще дойдат през зимата вероятно.Бях чел,че всички тези видове трябва да се държат през зимния сезон на температура от плюс пет до десет градуса и при висока влажност.Не много хора имат такива условия.
С моето авокадо от Бангладеш нищо не се получи.Колегата успял да донесе само три костилки.Толкова му разрешили.Оказа се за сведение,че растения извън Евросъюза не могат директно да се внасят в държавите-членки.Първо престояват в Митническия отдел три месеца-карантинен период,след това се издава сертификат от незнам какви си органи и след това го получаваш.И плащаш такси разбира се,които не са малки.Така,че не купувайте по интернет растения извън Евросъюза. sad

OllieДата: Неделя, 30.09.2012, 22:44 | Съобщение # 9
Трабант
Група: Блокирани
Съобщения: 110
Quote (pinokio)
Бях чел,че всички тези видове трябва да се държат през зимния сезон на температура от плюс пет до десет градуса и при висока влажност.Не много хора имат такива условия.

Това тотално ме отказва от идеята да го имам това растение :/
Ако е вярно... при мен е абсурдно да му направя такава температура.

OrdonezДата: Неделя, 30.09.2012, 23:00 | Съобщение # 10
Лексус
Ollie, не се притеснявай, това са идеални условия, но винаги има екстреми. Мангото не е толкова капризно, като Личито например , така че не се отказвай

OllieДата: Неделя, 30.09.2012, 23:12 | Съобщение # 11
Трабант
Условията които мога да му предложа са ... доста топли.
През зимата температурата в стаята ми през деня е около 23-27 градуса... нощните слизат до към 17-19 градуса.
Като на моменти издивявам с парното и температурата в стаята ми достига 30 градуса.
Не знам дали ще угодя на мангото в такива условия... ти ще кажеш , бат' Гоше , чакам отговор че ми стана интересно (тъкмо се бях отказал от растението).

OrdonezДата: Вторник, 18.12.2012, 21:36 | Съобщение # 12
Лексус

След като сме похапнали полутвърдия плод с приятно наситено жълто месо, вадим костилката и внимателно я разтваряме за да извадим семето от нея. Става много лесно от правата страна има една мека част , където леко натискаме с нож и след като подаде просто разтваряме. Не изиска никаква сила просто чалъм.

След това увиваме в кухненска хартия семето , която е предварително добре овлажнена, аз ползвам Нитрозим примесен с вода, но и само вода не пречи. Поставяме го в пластмасов съд с капак- прозрачен разбира се и чакаме около 4-5 дни. През това време семето променя цвета си в бледо зелено. Не е задължително, но в повечето случаи при мен така се получи. Кълна се е показал нарастнал с размер около 3-4 см. Това означава , че можем да го засадим. Засаждаме точно така, с него надолу в почвата, а останалата част да е над почвата, дефакто заравяме 2/3 ти от семето.

След 4 ри седмици резултата е такъв...

Успех.

Блокиран3Дата: Събота, 23.02.2013, 13:40 | Съобщение # 13
Москвич
Съобщения: 311
Заложих и аз един такъв експеримент. Пък да видим.

Добавено (23.02.2013, 13:40)
Ето резултатите на четвъртият ден :

София\Горни Лозен/680м.н.в./42.606327°, 23.463299° /
LZ1LPK, A1(Rh-)http://exotic.bg/

OllieДата: Събота, 23.02.2013, 13:54 | Съобщение # 14
Трабант
Тц тц... при мен що не става, бре мамито му НЕпокълваща.
В цял Добрич не мога да намеря узряло манго... мисля че е затова.
Ама аз пак ще пробвам...

Блокиран3Дата: Неделя, 24.02.2013, 10:08 | Съобщение # 15
Москвич
Съобщения: 311
Quote (Ollie)
Ама аз пак ще пробвам...

Пробвай, то с проба става.
Да споделя че моето буквално го виждам как расте. Не за часове а за минути. Ще изчакам и в понеделник ще го снимам пак да видите за какво говоря.

Добавено (24.02.2013, 10:08)
Ето снимка от тази сутрин :

София\Горни Лозен/680м.н.в./42.606327°, 23.463299° /
LZ1LPK, A1(Rh-)http://exotic.bg/

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » РАЗДЕЛ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » MANGIFERA indica ((Mango) Манго)
Страница 1 от 812378»
Търси: