Heliconia - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 07:08
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 212»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » БАНАНИ И ХЕЛИКОНИИ » Heliconia (Хеликония)
Heliconia
OrdonezДата: Четвъртък, 27.09.2012, 21:55 | Съобщение # 1
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Статус: Offline
Хеликония (Heliconia)
Семейство (род): Бананови (Musaceae)
Вид: Стайно Цъфтящо Многогодишно
Изложение: Слънце
Min t°: 6 Max t°: 32
Поливане: Умерена нужда от вода
Хеликонията е великолепна на открито или в голяма оранжерия. Големите широкоелипсовидни листа показват връзката й с банана, а увисналите, дълги 30-60 см съцветия показват, че е роднина и на стрелицията. Като стайно растение е много по-скромна - отглежда се заради обагрените листа, но трудно, а и не се намира лесно. В крайна сметка май не си заслужава труда.
Х. индика има големи розови листа. Х. илустрис ауреостриата е дори още по-впечатляваща - всеки зелен лист е покрит с тесни жълти ивици под прав ъгъл спрямо централната жилка.
Тайни на успеха
Повечето видове Heliconia не понасят студеното време и да го понесат ще имат съществена повреда, когато температурите паднат под 13С. Общите климатични условия, необходими за здравословния растеж, са топъл и влажен въздух.
Зони 10-12 отлична за Хеликониите. Зона 9 е добре за всички с изключение на ултра тропическите видове. Зона 8 е само за студено толеращи Хеликонии.

Повечето сортове ще растат добре на пълно слънце, там, където другите се нуждаят от частична сянка. Те са склонни да израстват на височина , ако са на засенчени места.
Предпочитат отцедливи и силно хранителни почви. Консумират вода в големи количества. Принципно се нуждаят от пространство на корена .
Мулчирането се препоръчва за предпазване на почвата от изсъхване и да се засили органичното вещество на почвата.
Заболявания са редки, но преовлажняването в зимния период води до гниене на корените.

Разтежа е бърз, ако имаме добра почва и тор. Повечето от по-едрите видове ще отнеме 12-24 месеца за да цъфнат, когато се отглеждат от коренище.
Отглеждане в саксия - повечето хеликонии може да се отглеждат в саксии, въпреки че саксията ще трябва да бъде доста голяма, дори и за по-дребните видове.

Коренищата

Хеликонията може да се размножава чрез разделяне на коренища или от семена, въпреки че разделяне на коренищата е най-разпространеният метод.

Темата продължава.............
Прикачвания: 9790145.jpg(220Kb) · 9025280.jpg(285Kb) · 6341181.jpg(367Kb)

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

OrdonezДата: Четвъртък, 27.09.2012, 22:31 | Съобщение # 2
Лексус
Много скоро пресни семена от Сейшелите в нашия онлайн магазин. Темата можете да развивате и обогатявате тук

OrdonezДата: Четвъртък, 27.09.2012, 23:02 | Съобщение # 3
Лексус
Сортове Хеликония: Tук можете да поръчвате различни сортове, всички описани са в наличност. По късно ще бъдат включени в онлайн магазина ни.

Andromeda

Crackerjack

Exotica

Fantasia

Lady Di

Lucidia

Petra

Pink Blush

Red Devil

Rose Red

Sassy

Winter Pink

Rostrata

Claw1

Claw2

Giant Lobster Claw

Kawauchi

Moana Sunrise

Nappi

Island Yellow

Bucky

Bucky Firebird

Richmond Red

H. wagneriana "Rainbow"

Списъкът поетапно ще бъде обновяван

OrdonezДата: Понеделник, 15.10.2012, 15:21 | Съобщение # 4
Лексус
Очакваме , луковици (грудки) на тези два вида Хеликонии

И семена на следния вид

Прикачвания: 4099381.jpg(48Kb) · 4619268.jpg(56Kb) · 3363619.jpg(58Kb) · 4123101.jpg(201Kb)

danchetoДата: Неделя, 18.11.2012, 23:32 | Съобщение # 5
Балканче
Група: Блокирани
Съобщения: 4
Интересуват ме следните видове хеликония -
Andromeda
Lady Di
Petra
Pink Blush
Red Devil
Sassy

Това са видове които растат максимум до 2метра. Какви са им цените и как ги предлагаш - на семена ли или коренища?!
Пише, че ще имаш и коренища от други два вида хеликонии? Те също ли са с такава големина или са от по-едрите видове?!

OrdonezДата: Понеделник, 19.11.2012, 15:14 | Съобщение # 6
Лексус
Пратката със семената и коренищата е изпратена в сряда, би трябвало тия дни да пристигне, изпратена е по пощата понеже с DHL ми искаха 460 лв за 3.5 кг пакет от Сейшелите до тук. Веднага щом пристигнат всичко е надписано, ще пиша какво са изпратили. Знам само че освен коренища има и доста вида семена.

danchetoДата: Събота, 05.01.2013, 22:39 | Съобщение # 7
Балканче
Значи чакаме!

Добавено (25.11.2012, 13:02)
---------------------------------------------
Ордонез, в 3-я ти пост си написал, че имаш изброените хеликонии в наличност и може да се поръчва от тях, а цени?! На коренища ли са или готови растения? Кога ще са в онлайн магазина и как могат да се поръчват, защото искам да си поръчам и дръвчета?!

Добавено (05.01.2013, 22:39)
Има ли някакъв резултат с тези хеликонии?! Пристигнаха ли вече!?

OrdonezДата: Неделя, 06.01.2013, 14:06 | Съобщение # 8
Лексус
Имам засадени луковици вече, ще ги пусна в магазина когато се затопли трайно времето, защото при студ, изпращача ще в виновен biggrin . Да се надяваме да минат бързо тези два месеца още зима.

danchetoДата: Вторник, 08.01.2013, 13:51 | Съобщение # 9
Балканче
Ееее...все пак е новина, поне са пристигнали! Ориентир за цени и видове ще дадеш ли?! biggrin

mimi7404Дата: Четвъртък, 26.09.2013, 14:02 | Съобщение # 10
Балканче
Група: Проверени
Ordonez, Има ли някакъв вид хеликония?

OrdonezДата: Четвъртък, 26.09.2013, 15:22 | Съобщение # 11
Лексус
Имам но незнам какви видове са за съжаление. В неделя ще ти кажа, дали има някакъв шанс да разбера какви са преди да са цъфнали, понеже не слагах табелки smile

mimi7404Дата: Четвъртък, 26.09.2013, 17:55 | Съобщение # 12
Балканче
iskam gi smile

Добавено (26.09.2013, 17:55)
аз имам само една от най-дребосъчестите- мисля че е (Heliconia Olympic Dream) или подобна на нея, а ми трябват от най- едрите

RomeoДата: Вторник, 08.10.2013, 19:55 | Съобщение # 13
Балканче
Съобщения: 7
Имам от две години от първия Ви вид голяма Хеликония ,но имам и доста проблеми през тази година с нея,след като прецъфтя започнаха да излизат много нови издънки ,които не достигат зрялост и започват да съхнат,нямам обяснение на този факт.

mimi7404Дата: Сряда, 09.10.2013, 17:14 | Съобщение # 14
Балканче
Romeo, да не е в много голяма саксия и да събира повече влага на дъното- имах подобен проблем с една голяма стрелиция

RomeoДата: Сряда, 09.10.2013, 19:51 | Съобщение # 15
Балканче
Съобщения: 7
Ами честно каза трудно ми е да преценя,но мисля че не е,защото миналата година си цъфна нормално в същата саксия.Не съм я пресаждал тази година ,иначе направи много нови издънки,но като станат 10 или 15 см.почват да съхнат листата.

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » БАНАНИ И ХЕЛИКОНИИ » Heliconia (Хеликония)
Страница 1 от 212»
Търси: