Банани размножаване чрез семена - Форум Екзотик Плантс България
Неделя, 04.12.2016, 04:55
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 212»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » БАНАНИ И ХЕЛИКОНИИ » Банани размножаване чрез семена
Банани размножаване чрез семена
miroslavpetkovДата: Неделя, 04.11.2012, 19:48 | Съобщение # 1
Симсон
Група: Проверени
Съобщения: 82
Статус: Offline
Здравейте smile
Мисля да си купя семена и да пробвам да си направя разсад.Някой от вас имали опит и как да процедирам?
Още не съм избрал от кой вид да пробвам...има ли видове при които шанса е голям дори за начинаещ като мен ?
За сега знам само това което пише тук http://www.bananenhobby.de/Zucht.htm

OrdonezДата: Неделя, 04.11.2012, 21:01 | Съобщение # 2
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Миро , аз имам опит , но с пресни семена. Под пресни семена визирам извадени от банана преди седмица. Накиснах 20 семена в топла вода над 30С, като сменях водата 2 пъти на ден и гледах все да е топла. След 4-5 дни половината си показаха кълновете, в момента имам десет малки бебета , които буквално извадиха листенцата за около десетина петнайсет дни. В момента със старри семена експериментира Олие, ще се радвам да качи снимки на неговата система и тя е доста добра. ПШредполагам че тази вечер или утре най късно ще качи снимки и обяснения.
ПС: Останалите десет нямат никакво намерение да тръгват - природа какво да я правиш

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

OllieДата: Неделя, 04.11.2012, 22:24 | Съобщение # 3
Трабант
Група: Блокирани
Съобщения: 110
Здравей , Миро , семената с които експериментирам са на Musa Velutina. Изключително трудно покълват (една от причините да пробвам - харесвам трудното) , защото са страшно твърди.
Семената бяха 3 месечни като ги получих и скоро ще стане месец от както ги чакам да покълнат.

Моя екперимент включва 10 семена , обикновена крушка за осветление , фасунка за крушката , кабел за фасунката , щепсел за кабела , кашонче (малко) и термометър.

Слагам семената в чашка с преварена вода със стайна температура , пъхам ги в хладилника за 4 дни (благодаря ти , бат' Гоше, че ме светна за този начин , надявам се семената да не са много стари и да има радост).

След тези 4 дни изкарвам чашката . вадя семената и ги слагам в памук , мокря го и го пъхам в прозрачен найлонов плик , който да може да се отваря и затваря по всяко време.
Кашона го отварям от горе и слагам на дъното една пластмасова чиния и в нея пликовете със семената. Осветлението , което в същност ползвам за отопление е обикновена крушка с която на безопасна близост развива температура от около 30-33 градуса (желаната температура). Но е важно да влиза до някъде само в кашончето за да не се стопят найлоновите пликове.
Слагам сензора на термометъра в посредствена близост до един от пликовете , а самия термометър стои отстрани кашона.
Има малка играчка докато се намести крушката на определено растояние за да се постигне желаната температура , но не е толкова трудно колкото звучи.
Понеже трябва да се топлят семената поне 10 часа на ден и трябва всеки ден да се включва и изключва крушката , реших да си купя един адаптер с таймер . Включих го в контакта , в него включих кабела на крушката , настроих да пуска ток на крушката всяка сутрин в 8 и вечер да я изключва в 7.
Това е ... сега чакам да видя какво ще се случи. Снимки няма да качам че много небрежно и грозно направих всичко , но за такъв опит - толкова... важното е че върши отлична работа и семената са топли колкото време трябва. Всеки ден само отварям пликовете да се проветряват половин-един час и пак ги затварям.

Не е нищо сложно. Семената , колкото по-пресни са и с по-мека обвивка , толкова по-бързо покълват и кълнеямоста е по-голяма.

OrdonezДата: Понеделник, 05.11.2012, 17:07 | Съобщение # 4
Лексус
Мирославе, до няколко дни ще получа пресни семена от един тропически банан, Цонко знае за какво иде реч, ще ти изпратя няколко да пробваш, ще изпратя и на Цонко разбира се и аз ще пробвам, който има успех ще раздаде на другите по една две бройки да си имаме за каузата.

OllieДата: Понеделник, 05.11.2012, 18:15 | Съобщение # 5
Трабант
Супер ! Тъкмо до няколко дни ще се разбере дали няма да никнат семената на Velutina-та за да освободя място за Tanduk-а.

miroslavpetkovДата: Понеделник, 05.11.2012, 19:14 | Съобщение # 6
Симсон
Ехаааа благодаря и на двама ви smile Между другото от няколко дни имам едни лампи за цветя и съм много доволен. Сложих точно под тях едни бебета кавендиши само за 3 дни живнаха много.Мисля че и за семена ще вършат работа само че тези лампи не отделят топлина.Момчета чакам снимки с вашите подвизи tongue
Жоро обади се като дойдат семената ....и пак огромни благодарности :notworthy:

OllieДата: Понеделник, 05.11.2012, 19:26 | Съобщение # 7
Трабант
Хубаво е да си вземеш обикновенна крушка , защото тропическите семена под 27-28 градуса температура - не никнат въобще. Трябва да ги топлиш , топлината им дава живот на семенцата. Миро , снимки ще кача , братле... ще пробвам да е скоро. Поздарви.

miroslavpetkovДата: Събота, 24.11.2012, 13:02 | Съобщение # 8
Симсон
Quote (Ollie)
Хубаво е да си вземеш обикновенна крушка , защото тропическите семена под 27-28 градуса температура - не никнат въобще. Трябва да ги топлиш , топлината им дава живот на семенцата. Миро , снимки ще кача , братле... ще пробвам да е скоро. Поздарви.

Показаха ли се малките бананчета?

OllieДата: Събота, 24.11.2012, 13:51 | Съобщение # 9
Трабант
Quote (miroslavpetkov)
Показаха ли се малките бананчета?

Все още не , братле... но не съм изгубил надежда. Както споменах в едно от предните си мнения , семената са били на около 3 месеца (далеч от пресни) явно това си казва думата. Мисля да чакам не повече от 10-тина дни , смятам че това е тавана на поникването - тъй като ще са минали почти 2 месеца.
Божа работа...

miroslavpetkovДата: Петък, 01.02.2013, 17:33 | Съобщение # 10
Симсон
Дано.... стискам палци smile

Добавено (01.02.2013, 17:33)
---------------------------------------------
Я си кажете мнението за това.Много се чудя дали да си купя tongue
http://www.ebay.co.uk/itm....f67fef2

OrdonezДата: Петък, 01.02.2013, 18:57 | Съобщение # 11
Лексус
още два месеца ще чакаш и ще се покажат, лично мое мнение.

sashadimovaДата: Вторник, 26.03.2013, 22:05 | Съобщение # 12
Симсон
Съобщения: 15
Привет,аз днес си купих семена и чак сега прочетох ,че е по-добре да са пресни.Като ги гледам моите са поне на няколко месеца и много ме е яд.Сега как да процедирам с тях и въобще имат ли шанс?
Четох за метода с престоя в хладилника имам и Нитрозим...

OrdonezДата: Вторник, 26.03.2013, 22:20 | Съобщение # 13
Лексус
Може ли да споделиш какви семена си закупила, какво растение и конкретно вида или сорта, от кой доставчик, а ние после ще си кажем мнението, аз имам малък опит със семена бананови, но има някои други колеги с по голям , та всеки като си каже опита ще пресееш правилните мнения.

sashadimovaДата: Вторник, 26.03.2013, 22:49 | Съобщение # 14
Симсон
Съобщения: 15
Семената са Musa Balbisiana и Musa Ornata Purple.Купих ги от магазин в Бургас.Собственичката има и онлайн магазин-tropiki.bg

OrdonezДата: Вторник, 26.03.2013, 23:00 | Съобщение # 15
Лексус
Ясно, добре , значи първо ти пожелавам успех, въоръжи се с търпение. Така, ако имаш тава с гнезда ще е най добре. Обеззаразяваш торфа във фурна (желателно е да е за разсад с нужните микроелементи), пълниш гнездата и поставяш във всяко гнездо по едно семе, като предварително можеш да ги третираш примерно с Хумустим или Seasol на Живел Агро. Указано е как и колко време на упътванията. След като засадиш обработените семена, поливаш обилно, като преди това се убедиш че гнездата имат дупки отдолу. Запечатваш отгоре им със кухненски стреч фолио, ако нямаш просто си кпуваш във всеки супер се продава... не ти препоръчвам професионален стреч, понеже остатъка няма какво да го правиш а и е скъп. И се въоръжаваш с търпение , държиш тавата на много топло место, субстрата трябва да се поддържа през деня около 30 С а през ноща не по ниско от 25С , при тези условия имаш месец за да поникнат семената, при други условия неблагоприятни ще чакаш от месец до 3. а понякога и повече. Успех.

ПС: Третирането става като ги накиснеш за 24 до 48 часа в препарата.

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » БАНАНИ И ХЕЛИКОНИИ » Банани размножаване чрез семена
Страница 1 от 212»
Търси: