Енсете Маурели - Ensete Maurelii - Page 5 - Форум Екзотик Плантс България
Неделя, 23.07.2017, 07:36
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 5 от 11«12345671011»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » БАНАНИ И ХЕЛИКОНИИ » Енсете Маурели - Ensete Maurelii (Червен Абисински Банан)
Енсете Маурели - Ensete Maurelii
qwerradiДата: Сряда, 26.06.2013, 15:45 | Съобщение # 61
Симсон
Група: Проверени
Съобщения: 34
Статус: Offline
Ето го и моят, имам го от тази пролет, когато дойде при мен беше с едно единствено листо. Само след няколко месеца изглежда ето така:

Прикачвания: 1658179.jpg(80Kb) · 0086891.jpg(84Kb)

OrdonezДата: Сряда, 26.06.2013, 17:44 | Съобщение # 62
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3803
Маурелито се познава по цвета на листата дали е на кеф, твоят определено е много на кеф. Използвам този жаргон, за по кратко, да не навлизам в полемики.

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

ЖулДата: Понеделник, 29.07.2013, 18:57 | Съобщение # 63
Симсон
Съобщения: 19
жоро маурелито което взех пролета върви доста добре сега е колкото мене
Прикачвания: 5276705.jpg(99Kb)

miroslavpetkovДата: Петък, 04.10.2013, 20:33 | Съобщение # 64
Симсон
Съобщения: 82
Айде във Варна застудя яко и пак е време за зимен сън cool

Прикачвания: 2711290.jpg(60Kb)

OrdonezДата: Петък, 04.10.2013, 23:17 | Съобщение # 65
Лексус
И аз ще прибирам маурелитата, но това ще направя в средата на месеца или към края, за сега поне на моя обект няма изгледи от сериозни студове и ще изчакам до последно.
Между другото в неделя ще прибирам и кокосовите палмета. Малко садизъм се получава с тях, но за сега показват много добър афинитет към климата, дали не е заради Сисола smile

OrdonezДата: Неделя, 13.10.2013, 16:48 | Съобщение # 66
Лексус
Ето го и моя красавец 13 . 10 . 2013 година , ще го прибирам най рано в края на месеца, ако до тогава не го оженя някъде. Между другото и този екземпляр се продава smile

OrdonezДата: Неделя, 13.10.2013, 17:54 | Съобщение # 67
Лексус
Дааа, наистина не успях да го победя, признавам си превъзходството, но все пак този екземпляр е доста по възрастен от моя. Каузата беше обречена още в началото, но трябваше да има някаква закачка. Браво Петре, признавам победата ти smile

phoenix_phoenixДата: Събота, 08.03.2014, 18:14 | Съобщение # 68
Симсон
Съобщения: 26

здравейте имам проблем с моето енсете почна да жълтее и да изкарва скъсани листа буквално скъсани на парчета обадих се на разсадника което сум го закупил и собтвеникът киро ми каза да го поливам редовно след което стана още по зле дали ще оцелее cry
Прикачвания: 3764268.jpg(36Kb)

Съобщение редактирано от phoenix_phoenix - Събота, 08.03.2014, 18:14

OrdonezДата: Събота, 08.03.2014, 18:33 | Съобщение # 69
Лексус
ОМГ, Енсете Маурели и вода в зимен период е равносилно на бавно и сигурно унищожение. Моите енсетета са виждали вода от декември до сега точно 3 пъти, държа ги при темп около 15-18С .
Поради малкото слънце и невъзможността да растат пълноценно, както и темп под 25С кара енсететата да растат с по бавни темпове, задължително условие е да са здрави да поддържаме почвата почти суха и да се поливат изключително рядко, примерно - обилно, веднъж месечно в противен случай гниенето на ризомата е задължителна. Наскоро изпратих едно маурели за Раград, дано новите собственици качат снимка. Маурелито бе с чисто стъбло поне 180 см. Моя съвет е , макар да не съм "магистър, бакалавър и съветник на индонезийците как да садят кокосови орехи " е пълно и незабавно засушаване, постави растението в най топлото место в жилището и никакво поливане, след това в началото на април вадиш на въздух и садиш на двора, но преди това остави да позасъхне почвата в контейнера, как се казва да се спече от суша и садиш. След това обилни поливки през лятото, пролетта , само ако е нужно.

poj160arДата: Събота, 08.03.2014, 18:37 | Съобщение # 70
Лексус
Съобщения: 2153
Eййййй, тоя Киро много знае. Значи сигурно си го удавил от вода и кореновата му система загнива. Друга причина може да е липсата на достатъчно светлина. Можеш ако искаш да го извадиш банана от саксията и му виж как са корените. Подсуши ги и пресади в саксията с друга почва. Ако е в саксия не се поливат ежедневно бананите, а по веднъж на 1-2 седмици с много малко водичка. Споделям го от личен опит и съм си препатил преди време, та знам. Но ако някой от колегите във форума има и друго мнение, моля да го сподели. sad cool по принцип бананите са много корави, но от бедна почва и преполиване също страдат като другите растения и рано или късно загиват.

Добавено (08.03.2014, 17:37)
---------------------------------------------
ха, ха Гого - той оня (сещаш се) дето ги учи хората в Азия как да гледат тамошните растения и си кръщава тук имена каквито му скимне МНОГО ЗНАЕ. Виж как е помогнал на човека. Доказа се сам... cool surprised

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Събота, 08.03.2014, 18:37

OrdonezДата: Събота, 08.03.2014, 18:37 | Съобщение # 71
Лексус
Quote poj160ar ()
Eййййй, тоя Киро много знае. Значи сигурно си го удавил от вода и кореновата му система загнива. Друга причина може да е липсата на достатъчно светлина.

добавяме и температури под 25С и ето ти проблема smile , тук за светлината си абсолютно прав, ако държиш енсете на тъмно, няма проблем , но преди това махаш всички листа без централното и никаква влага в ризомата, така може да си дреме без ядове, мой съсед държи енсете подарено от мен на стълбище , където температурата както казва той му е от +5 до +10С , цяла зима, никакво поливане , изкарало е 4-5 нови листа за цялата зима, но никакво поливане, до колкото разбрах излял му е 3-4 чаши и това е. Хранил се е от остатъчната влага от есента

phoenix_phoenixДата: Събота, 08.03.2014, 18:55 | Съобщение # 72
Симсон
Съобщения: 26
благодаря ви biggrin

miroslavpetkovДата: Неделя, 09.03.2014, 11:41 | Съобщение # 73
Симсон
Аз понеже имам много Маурелита си правя пак опити happy Имам на сух корен на топло и на студено на пролет ще правя равносметка.Но за сега най ми допада варианта на сух корен...хамалогията е по малко.На есен го извадих от градината няма саксии няма почва чиста работа.....

OrdonezДата: Неделя, 09.03.2014, 19:57 | Съобщение # 74
Лексус
Маурели: Съхранение зимен период

1. На студено - без почва - прилага се ако няма къде да държите маурелито си, растението буквално се консервира, спира вегетацията си , по подобие на съхранение на лук smile , тъмно и хладно и никаква влага. Резултат, пролетта садите това което сте прибрали есента.

2. На студено и влажно : растенията страдат, развиват мухъл, ризомата гние, резултатите са плачевни. не рядко губи 80% от листната си маса, включая и псевдостъблото, колкото по млади са растенията, толкова по капризни. Резултата: писах го преди малко.

3. Топло и влажно (тем. около +25 С, възможни са и по ниски температури, но не за дълго). Бананите се развиват изключително бързо, при липса на достатъчно светлина, просто губят част от наситения си цвят на листата, издължават се и правят тясно псевдо стъбло, не изглеждат кой знае колко добре. Резултата е задоволителен

4. Топло темп. между + 20С +25С , растението се държи на първа линия до прозорец, светлина колкото толкова ( в зависимост от конкретната зима и времето), поливане изключително рядко. От личен вече 3-4 годишен опит с тези растения (нямам загинало маурели, а през мен са минали по документи около 700 растения) , поливане обилно веднъж месечно, почвата задължително силно отцедлива, допуска се чинийка отдолу, но да не се задържа в нея вода, банана расте непрекъснато, не можете да смогнете да режете листата му. Поддържайте , не повече от 3 листа , включая с централното , не повече, за да намалите изпарението.
Не е капризен към въздушната влажност за разлика от кокосовите палми. Резултата е ясен, ще видите растенията на пролет за какво говорим.

ПС: Миро, можеше поне да споделиш какво стана със семената има ли резултат или нищо ?

miroslavpetkovДата: Понеделник, 10.03.2014, 11:49 | Съобщение # 75
Симсон
Жоро семената са на топло още чакам но за сега нищо.Скоро ги огледах няма мухъл и гниене но за жалост няма и признаци за растеж.Последния пост съвпада 100 % с това което казваш Жоро при моите Маурелита е точно така smile

Добавено (10.03.2014, 10:49)
---------------------------------------------
Попаднах на тези снимки от много много стара Варна surprised

Съобщение редактирано от miroslavpetkov - Понеделник, 10.03.2014, 11:50

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » БАНАНИ И ХЕЛИКОНИИ » Енсете Маурели - Ensete Maurelii (Червен Абисински Банан)
Страница 5 от 11«12345671011»
Търси: