Musa - Cavendish , Gran nain....... - Page 2 - Форум Екзотик Плантс България
Неделя, 04.12.2016, 04:52
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 2 от 9«123489»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » БАНАНИ И ХЕЛИКОНИИ » Musa - Cavendish , Gran nain....... (Култивирани банани, сортове и отглеждане в домашни условия)
Musa - Cavendish , Gran nain.......
OllieДата: Сряда, 13.06.2012, 01:07 | Съобщение # 16
Трабант
Група: Блокирани
Съобщения: 110
Статус: Offline
Здравейте на всички (: имам едно въпросче за моя банан , който не иска да расте на височина.

Така... по-големия роди другите , само че не го знам какъв вид е понеже продавачката в магазинчето за цветя нямаше идея. Почвата не знам каква е на първия банан... за другите ползвах обикновена почва за цветя. Големия го имам от миналия септември и е малко преди 40 сантиметра , което знам че изобщо не е характерно ако е джудже кавендиш. Саксията не е малка около 20 см диаметър на големия банан. Друго... температурата в стаята през зимата не пада под 18 градуса - като е голяма рядкост .. през 99 % от зимата не пада под 21 , а през лятото под 23 не слиза. Малките банани ги държа до прозореца , който е с юго-западно изложение и ги пече слънцето най-много 4-5 часа на ден. Големия е на земята него го пече слънцето около 1-2 часа , просто няма как да го сложа при другите , понеже саксията му е голяма и не се събира върху радиаторите. Всеки ден поне веднъж ги пръскам с вода (от чешмата , но престояла ден-два в същата стая) , понякога и по 2 пъти на ден , като ми остане повече време. Поливам във чинийките и малко отгоре в саксията... не поливам често , но и не оставям почвата напълно суха. До преди 2 седмици не бях правил никакво торене... но вече втора седмица използвам - Мастербленд със Железен Сулфат (зелен камък) в 2 литра вода слагам от бленд-а 1 чаена лъжичка , а от зеления камък слагам супена лъжица. Ами.. понеже се опитах максимално подробно да обясня всичко , ако нещо съм пропуснал ме подсетете , ще добавя. Не съм сигурен , аз и не разбирам много , но бате Георги ми каза , че може да не ги гледам правилно и затова да не растат , а може и да е някакъв декоративен вид - не знам.
А! Сетих се и за цената на банана - не съм сигурен , но го взех някъде за 15лв. с плюс-минус 2-3 лв. не се сещам.
Имам и снимка на банана след като го купих - септември 2011

Съобщение редактирано от Ollie - Сряда, 13.06.2012, 01:12

dr_popovДата: Сряда, 13.06.2012, 09:58 | Съобщение # 17
Симсон
Група: Проверени
Съобщения: 86
Много странно smile Интересното е,че дори издънката не прилича на кавендиш surprised По принцип виж в клипчето,нищо че майката е различна,малките отново си приличат на кавендиши-тъмнозелени,твърди и оцветени с тъмно листа wink Този да не е някакъв друг вид кавендиш?

Добавено (13.06.2012, 08:58)
---------------------------------------------
Ollie,по моето скромно мнение бананите ти са Dwarft Cavendish/ Mini super dwarft cavendish.Моите са същите и искам да ти кажа че растат даже по-бавно и от твоите sad В големи саксии са,но пак бавно си растат.Големият ми е на 2 години,и е много по-малък от твоя,който е на 1 година,не знам защо?! В момента съм ги изкарал на слънце,поливам обилно,започнах и да торя и те доста бурно реагираха,видимо започват да растат.Надявам се това лято да пораснат повече.Изкарвай твоите навън,не ги дръж вътре-това е затвор за бананите,искат слънце.Също много обичат оросяване,постоянно ги пръскам да им е мокро.Това е,което мога да споделя като опит smile

OrdonezДата: Сряда, 13.06.2012, 11:02 | Съобщение # 18
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Много правилно отговори dr_popov, точно това е банана ти, иска слънце и влажна среда за да пощурее що годе . Растат доста бавничко, саксията според мен му е малка и ще ти кажа от къде съдя за това: личи си по начина по който вади листата, нагъсто едно в друго, при по голяма коренова система и по дълбока, повече свобода на корена , се издължава на височина. Относно начина му на гледане , вижда се че полагаш доста грижи за него, което само по себе си си му личи от чистите листа, които има .
Най лесния начин да видиш състоянието на корените му е да го извадиш от съда , предполагам е само корени, особено в най долната му част, ако е така прехвърляй в голям съд веднага.

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

OllieДата: Сряда, 13.06.2012, 13:00 | Съобщение # 19
Трабант
Съобщения: 110
Разбрах ! (: Тъкмо се прибирам и веднага се заемам. А и м/у другото поръчката за джуджето си остава (: пращай щом моя не е такъв.
И много ви благодаря и на двама ви , живи и здрави да сте! happy

OrdonezДата: Неделя, 17.06.2012, 15:07 | Съобщение # 20
Лексус
Милене , до къде стигна Кавендиша с оплождането ???

milenДата: Неделя, 17.06.2012, 16:07 | Съобщение # 21
Симсон
Съобщения: 22
Пусна много издънки.Бананчетата растат,само не знам дали да оставям издънките.При първа възможност,ще го снимам.

OrdonezДата: Неделя, 17.06.2012, 16:14 | Съобщение # 22
Лексус
Милене при всяко поливане слагай разреден тор (течен), издънките не барай докато майката не изхрани плодовете но за целта подхранвай при всяко поливане. Преброй колко банана (плодчета) имаш , важно е , че си водим записки. А снимка , ще чакаме и още как.

OrdonezДата: Понеделник, 18.06.2012, 22:12 | Съобщение # 23
Лексус
Сравнение между Критския дребен Кавендиш и познатия ни от супермаркетите "Доле" - Еквадорски

Дребния е доста по сладък и по сочен поне по описанията , отглежда се на Крит на открити и закрити плантации.

ПС: Направил съм заявка за Musa 'Gran Nain' , надявам се тази седмица да пристигнат .

dr_popovДата: Петък, 22.06.2012, 21:55 | Съобщение # 24
Симсон
Група: Проверени
Съобщения: 86
Каква е точно разликата между кавендишите и муса парадизияка? Искам да си взема от Paradisiaca,но като я гледам листата и много приличат на кавендиша? Те имат ли шанс да плододават в България,както кавендишите,как се развиват,някой има ли наблюдения?

OrdonezДата: Събота, 23.06.2012, 01:25 | Съобщение # 25
Лексус
Попов, сега е късно , прибирам се по това време по обясними причини , скоро ще чуете защо, медиите отново ще гръмнат , окошариха кмета , счетоводстви и целия му антураж, та по темата утре ще ти отговоря подробно , лека вечер за сега на всички.

OrdonezДата: Понеделник, 25.06.2012, 18:59 | Съобщение # 26
Лексус
Как да разделим правилно детките на кавендиша

OrdonezДата: Понеделник, 25.06.2012, 23:09 | Съобщение # 27
Лексус
Musa x paradisiaca е производен на Musa acuminata and Musa balbisiana. коренището му издържа до -6С , това означава че при добро мулчиране ще си издържи на двора при нашите температури, а в зона 8 даже не е нужно и да се мулчира. За разлика от кавендиша на който корените му издържат до -12С парадисиака си е типичен тропик, но за сметка на това плодовете са му по едри , това е в общи линии, просто различни сортове.

IvoДата: Сряда, 27.06.2012, 09:56 | Съобщение # 28
Симсон
Група: Приятели
Съобщения: 22
Eто и начин за прибиране, когато зимата ни завладее с ледената си хватка.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=1blqXjMTAUo

mvankuДата: Вторник, 03.07.2012, 15:54 | Съобщение # 29
Балканче
Съобщения: 8
Ето го и моят банан.

Значи този банан го гледам от юни месец 2010 г. поливам го всеки ден, даже и през зимата, като във паничката отдолу винаги остава вода, но той си я изпива за една нощ. За торене няколко пъти съм му слагал тор за цитруси, но това беше миналата година /имам си и такива/. Интересно ми е дали този банан дава плод.
Прикачвания: 3705194.jpg(39Kb)

Съобщение редактирано от mvanku - Вторник, 03.07.2012, 17:00

OrdonezДата: Вторник, 03.07.2012, 16:06 | Съобщение # 30
Лексус
Страхотен Dwarf Banana Musa acuminata 'Super Dwarf Cavendish', Поздравления, разкажи малко за него, от кога го гледаш, как ториш и поливаш, какъв му е прираста.
ПС: Между другото незнам дали ви е известно , но това е най студоустйчивия вид от акуминатите, с две думи ризомата му загива при -13С температура под земята около нея. С подходящо мулчиране може да зимува на двора, но разбира се като губи листната си маса всяка година, но това е за мързеливите :), Да дава малки бананчета , които са доста по сладки обаче от Хондураските и Еквадорските си братовчеди, единствените плантации от този вид както писах някъде са в източната част на остров Крит

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - ТРОПИК И СУБТРОПИК » БАНАНИ И ХЕЛИКОНИИ » Musa - Cavendish , Gran nain....... (Култивирани банани, сортове и отглеждане в домашни условия)
Страница 2 от 9«123489»
Търси: