Предпазване от слани - Форум Екзотик Плантс България
Неделя, 04.12.2016, 17:22
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 11
Форум Екзотик Плантс България » Въпроси и отговори / Questions and Answers » Въпроси отнасящи се до растенията » Предпазване от слани (Как да предпазим овошките от сланите)
Предпазване от слани
БориниДата: Неделя, 25.01.2015, 21:17 | Съобщение # 1
Симсон
Група: Проверени
Съобщения: 29
Статус: Offline
Здравейте,
Отскоро съм регистриран в сайта,като същия ми направи изключително добро впечатление.Предварително се извинявам,ако дублирам темата,но на първо четене не попаднах на такава.Със сигурност ще ползвам услугите ви в бъдеще-живот и здраве.Основният проблем,който имам в градината си,това са късните слани,обикновено през април..Естествено най-потърпевши са кайсиите, прасковите,черешите и др..Пробвах със силиконово масло "Лаксиферт",но без резултат.Сега четох за някакво фино покривало.Ще бъда благодарен на всеки,който може да сподели някакъв опит.Ако позволите бих направил една препоръка:В краткото описание на овощните дръвчета да се описва не само периода на зреене,но и периода на цъфтеж.

С пожелание за здраве и успех!

OrdonezДата: Неделя, 25.01.2015, 21:59 | Съобщение # 2
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Quote Борини ()
В краткото описание на овощните дръвчета да се описва не само периода на зреене,но и периода на цъфтеж.

Здравей, Борини и добре дошъл в семейството на лудите градинари smile
Изключително уместен въпрос, кайсиите имат своите специфики в зависимост от сортовете, а и не само те, това се отнася за всички овощни видове. Може би е по удачно да ни информираш в кой район на България се намира градината ти ?
"...През вегетационния период органите и частите на растенията са различно чувствителни към ниските температури. Филизите в началото на вегетацията мръзнат при -3°С. Най-чувствителни към студа са цветовете и завръзите. Ябълковите цветове частично измръзват при -2,2°С. При същата температура цветовете на прасковата измръзват до 50%. Цветовете на черешата не издържат температури под -1°С. Цветният прашец е по-издръжлив и при ябълката понася температури до -14, -17°С, а при крушата - до -5,5, -7,5°С. При повечето от останалите овощни видове издръжливостта на цветния прашец е в границите от -2 до -5°С в продължение на 48 часа...."
Така, че ще е добре ако ни информираш къде е градината ти и когато говорим за ранни пролетни слани ще е добре ако се изнесе по точна информация при какви температури си имал повреди и при кои сортове.
Разбира се , ние можем да пуснем подробно описание кога цъфтят определени сортове, но сам разбираш, че това не важи за цялата територията на България, така, че какво се прави в случая.
... ако знаем, кога цъфти определен сорт при тебе, ще ти кажем , колко дни преди него или след него цъфти друг сорт. При кайсиите времевия диапазон не е голям, но има съществено значение, понякога ден два са решаващи. smile . Така, че е добре да имаме информация за координатите на обекта.

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

БориниДата: Вторник, 27.01.2015, 22:33 | Съобщение # 3
Симсон
Здравей Ordonez, smile
Да съгласен съм с тебе по отношение на цъфтежа.Грешна формулировка от моя страна.Това зависи не само от района,ами и конкретно от метеорологичните условия през зимния период.При меки зими,цъфтежа е по-рано.Имал съм случаи на цъфтеж още през първата десетдневка на март.Градината ми е във вилно място.Възможно най-лошото разположение за овошки-южно!Като допълнителен минус е и ниското надморско равнище -90 м.От гр.Каспичан съм,Шуменска област.Сорта кайсии е Мъркулещи,прасковата е Редхейвън.От сортовете кайсии,които предлагате,ако има такива които цъфтят след мъркулещи,желая да получа информация,кой цъфти най-късно?!?

OrdonezДата: Сряда, 28.01.2015, 00:13 | Съобщение # 4
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Фарбали цъфти в края на месец март в Южна България, значи при тебе ще е малко по късно, мисля че това е добро попадение, Flopria също е много хубав сорт , но тя цъфти по рано, някъде първата десетдневка на март и за тебе мисля няма да е удачен. Фарбали и Киото са твоите сортове .

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

wrongdreamerДата: Сряда, 28.01.2015, 15:38 | Съобщение # 5
Лада
Съобщения: 889
Никой не ме пита, но ако някой ме питаше, щях да кажа това :
Киото - много ароматен и сладък, сигурна реколта, отличен и за консервиране.
Фарбали - много едри, много устойчиви / на болести, вятър и студ /, сладки, изключително атрактивни.
Аз имам Фарбали, а двата сорта цъфтят късно, след сланите, но в този случай бих заложил на Киото.

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

poj160arДата: Сряда, 28.01.2015, 15:55 | Съобщение # 6
Лексус
Група: Приятели
Съобщения: 2107
wrongdreamer, е това ти е приказката, Митаче!!! good Аз за това специално съм заложил на Киото и вече имам от нея. smile

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

БориниДата: Сряда, 28.01.2015, 22:19 | Съобщение # 7
Симсон
Едно голямо благодаря на всички за информацията!

Добавено (28.01.2015, 21:19)
---------------------------------------------
Едно голямо благодаря на всички за информацията!

ronintigerДата: Четвъртък, 14.01.2016, 22:36 | Съобщение # 8
Балканче
Съобщения: 9
Относно запитването на Борини макар,че сега го прочитам/с 1 год. закъснение/ относно измръзването от късните повратни мразове и слани /всяка календарна година им идва времето/ мисля,че едно от решенията е препарата Антифрост.Още не съм го тествал,но всеки,който се интересува може чрез Гугала да прочете характеристиката му,начин на употреба,разфасовки,цени и пр.Дано съм бил полезен с тази информация на всички нуждаещи от решение на този проблем!

poj160arДата: Петък, 15.01.2016, 14:28 | Съобщение # 9
Лексус
Група: Приятели
Съобщения: 2107
Добре дошъл при нас, ronintiger! :hello:

Антифрост-а е полезен продукт. Повечето го знаем, но рядко някой има възможност да си играе да следи зорко прогнозата и да си пръска овошките точно преди очаквания замръз. моята градина е в планински район до Ботевград и до сега никога не съм имал пролетен замръз по дърветата (опазил ме Господ!). Дано и за в бъдеще да е така, но знае ли човек. Това е добра превенция стига да се приложи в подходящия момент. B)
Прочети в тази тема писаното по постовете.
http://exoticplants.ovo.bg/forum/48-427-1
Със сигурност ще ти стане интересно. Аз съм пробвал вече два пъти продуктите им и съм много доволен, особенно от КРИО 100.

Тове е сайта им: Зимен тор Крио 100 на Технохим БА

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Петък, 15.01.2016, 14:34

Форум Екзотик Плантс България » Въпроси и отговори / Questions and Answers » Въпроси отнасящи се до растенията » Предпазване от слани (Как да предпазим овошките от сланите)
Страница 1 от 11
Търси: