Има ли гъбари сред нас ? - Форум Екзотик Плантс България
Неделя, 04.12.2016, 04:55
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 11
Форум Екзотик Плантс България » Въпроси и отговори / Questions and Answers » Въпроси отнасящи се до растенията » Има ли гъбари сред нас ? (Хора интересуващи се от гъби)
Има ли гъбари сред нас ?
Блокиран3Дата: Сряда, 08.02.2012, 11:00 | Съобщение # 1
Москвич
Група: Блокирани
Съобщения: 311
Статус: Offline
От няколко години се интересувам от събирането на ядливи гъби.
Имам ли съмишленици тук ?

ПС: Не съм сигурен дали мястото на темата е тук.

София\Горни Лозен/680м.н.в./42.606327°, 23.463299° /
LZ1LPK, A1(Rh-)http://exotic.bg/

Блокиран1Дата: Сряда, 08.02.2012, 12:22 | Съобщение # 2
Младши Оратор
Съобщения: 98
мда, аз не съм гъбарка , ама се гъбаркам .....понякога! Да темата е на точното място .....Бенисат, може също да се включи , ако не го мързи да пише, разбира се ...... tongue tongue tongue

Живея в настоящето ....и се радвам на възможностите , които ми предлага !!!!

Блокиран2Дата: Петък, 10.02.2012, 13:47 | Съобщение # 3
Сержант
Съобщения: 70
питайте ако не знаете нещо.Бера гъби от повече от 30 год.Мисля че знам много за тях.

Съобщение редактирано от Benisat - Петък, 10.02.2012, 21:18

ralicagrigorovaДата: Сряда, 29.02.2012, 22:05 | Съобщение # 4
Романтик
Съобщения: 6
Аз не знам много, но всяка година ходим с майка и татко за гъби, много любимо занимание ни е. В Добруджа растат предимно сърнели, тях не може да ги сбърка човек.

Блокиран3Дата: Сряда, 29.02.2012, 22:54 | Съобщение # 5
Москвич
Аааа Рали недей така бре. Младата сърнела (тази която не се е отворила още) се бърка по често от колкото си мислиш .Не случайно на места и вика младата бомба sad Защото е точно като ръчна граната и прилича много на най отровната гъба срещана у нас.

ralicagrigorovaДата: Четвъртък, 01.03.2012, 18:25 | Съобщение # 6
Романтик
Съобщения: 6
Аз имам една книжка у дома с ядливите гъби и техните двойници. Всъщност младата сърнела си има почти двойник.Не си приличат чак невероятно.

Блокиран3Дата: Неделя, 03.02.2013, 22:00 | Съобщение # 7
Москвич
Quote (ralicagrigorova)
Аз имам една книжка у дома с ядливите гъби и техните двойници. Всъщност младата сърнела си има почти двойник.Не си приличат чак невероятно.

Каква е тази книжка Ралке ? По принцип сърнелата може да се сбърка само и единствено когато не се е развила достатъчно, демек не се е отворила, За това се берат само развити гъби.

poj160arДата: Вторник, 23.04.2013, 21:43 | Съобщение # 8
Лексус
Група: Приятели
Съобщения: 2107
Скоро ще кача книжка в PDF формат за гъбите в България - местообитания, време на растеж, двойници и др. със съответните снимки на всеки вид. на вилата имам една стара книжка с рисунки - страхотна е. Още от времето на "Ъ", когато се е писало, мисля, че е около 1940-та година публикувана. smile

Добавено (23.04.2013, 20:59)
---------------------------------------------
biggrin Ето линк за един полезен сайт за Диворастящите гъби в България:

My WebPage

Добавено (23.04.2013, 21:09)
Открити редки гъби:

Два вида редки гъби, включени в Червената книга на България, откриха експерти на Регионалната инспекция за околната среда и водите в Благоевград.

Находката от Cyatus stercoreus, известна като Торен циатус и Poronia punctata, се намира в землището на село Покровник.

Гъбите са от Червения списък на гъбите у нас, със статус на застрашени видове и изключително ограничено разпространение в България.

Според Закона за биологичното разнообразие те подлежат на опазване, но само 10 от тях са в защитена територия.

Този вид гъби се развиват върху конски торов субстрат в тревни местообитания, в периода от юли до ноември. Общото разпространение на тези гъби е Европа, Азия, Северна Америка, Австралия.

В България находища на Торен циатус има в Североизточна България и в района на Пловдив.

Видът е включен в Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие с цел опазване на местообитанията му, съобщиха от РИОСВ-Благоевград

Източник: dariknews.bg

Добавено (23.04.2013, 21:43)
Ето линк на един сайт за всичко свързано с гъбите - видове, двойници, готварски рецепти и др.
My WebPage

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Форум Екзотик Плантс България » Въпроси и отговори / Questions and Answers » Въпроси отнасящи се до растенията » Има ли гъбари сред нас ? (Хора интересуващи се от гъби)
Страница 1 от 11
Търси: