Бонсаи - Зеленото удоволвствие - Page 2 - Форум Екзотик Плантс България
Неделя, 23.07.2017, 07:39
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 2 от 5«12345»
Форум Екзотик Плантс България » Art Of Bonsai & Topiary » Моят Бонсай » Бонсаи - Зеленото удоволвствие (Бонсаите на Магьосник Пин)
Бонсаи - Зеленото удоволвствие
IvoДата: Четвъртък, 05.04.2012, 12:36 | Съобщение # 16
Симсон
Група: Приятели
Съобщения: 22
Статус: Offline
Мерси! Ние ги отглеждаме заедно, но брат ми чете повече на тази тема и съм го оставил да командва. На 24 години е и както каза е добра възраст за това хоби в което се чака доста. Тези дни ще купя от фикусчета с малките листа(Наташа мисля че се казват) има доста добри на по 3-5лв.

IvoДата: Четвъртък, 05.04.2012, 13:09 | Съобщение # 17
Симсон
Искам да ти покажа единствения ми опит за бонсай, но за съжаление останаха само красивите камъни.
Прикачвания: 5690027.jpg(38Kb) · 5466436.jpg(31Kb) · 9509278.jpg(33Kb)

Съобщение редактирано от Ivo - Четвъртък, 05.04.2012, 13:10

IvoДата: Четвъртък, 05.04.2012, 13:13 | Съобщение # 18
Симсон
Ето тези наричам копривки поне така ми казаха че се наричат. Този корен е ваден миналата година от тепето и живя в един аквариум в избата само на светлина от 20 вата крушка през целия период. Мисля между двата корена да сложа едина от скаличките от горната снимка и да оформя нагоре по някакъв начин. Какво ще ме посъветваш?
Прикачвания: 1235603.jpg(108Kb) · 4154917.jpg(110Kb)

pinokioДата: Четвъртък, 05.04.2012, 17:28 | Съобщение # 19
Трабант
Група: Проверени
Съобщения: 188
Копривката според мен е цвете.Не зная за дърво-копривка.Дендрологията изобщо не ми е сила.Мисля,че това е бряст.Листата приличат на бряст.За техниката "качване на камък"винаги може да се експериментира.Ще се опитам да ти подскажа нещо.За да получиш дълги корени,които "прегръщат" камъка ти трябва беден на хранителни вещества субстрат-корените да "бързат,да пълзят и да търсят храна".Някъде бях писал за субстрата какъв трябва да бъде според мен.Вероятно възниква противоречие-едновременно беден на храна и едновременно дървото да расте.Ториш на 15 дни.За да не повтарям постовете си и за торенето бях писал.Всяка година изваждаш дървото,пристягаш с тел корените за да "лепнат"към камъка и пресаждаш.
Друго искам да провокирам в теб.Да избегнеш моите грешки.Аз загубих две-три години в етапа на "клечките".За горните две растения ще ти трябват около 5-10 години за да се превърнат в бонсай.Същото дърво-бряст-в природата има колкото искаш.Избери по голямо дърво,ниско увредено и отрязано,разклонено,с по големи корени и го "качи на камъка".Ще спестиш приблизително 5 години. :D

IvoДата: Четвъртък, 05.04.2012, 17:54 | Съобщение # 20
Симсон
Южна копривка Celtis australis ето от това е корена. Ще послушам съвета ти и ще потърся по-големи растения.

Съобщение редактирано от Ivo - Четвъртък, 05.04.2012, 17:54

pinokioДата: Събота, 07.04.2012, 10:53 | Съобщение # 21
Трабант
Иво,само ти давам визуална представа за това,което би трябвало да търсиш:

Прикачвания: 6751644.jpg(61Kb)

IvoДата: Събота, 07.04.2012, 15:30 | Съобщение # 22
Симсон
Koлко дебела слива може да се вкорени с въздушен отвод? Става ли ако 2-3см диаметър?

pinokioДата: Неделя, 08.04.2012, 08:27 | Съобщение # 23
Трабант
С такъв диаметър най вероятно клончето е 2-3 годишно-идеално.Ако,можеш дай фото и ще ти дам конкретни указания.
Виждал съм в нета отвод на дърво на основния ствол,което беше около 70-100 години.Просто преместиха дървото дървото на друго място.Шашнаха ме. biggrin

IvoДата: Неделя, 08.04.2012, 18:33 | Съобщение # 24
Симсон
E да то си е основния ствол може и малко по-дебел да е, но ми хареса много формата му, почети готов бонсай като се поореже малко, само да се вкорени. Да те питам бреза става ли с въздушена отводка.

Съобщение редактирано от Ivo - Неделя, 08.04.2012, 18:34

pinokioДата: Понеделник, 09.04.2012, 17:28 | Съобщение # 25
Трабант
Бялата бреза също става.Ползвай при нея бавния подход.Пристегни с медна тел ствола там където ще правиш отвода.Стъблото много бързо увеличава диаметъра си.Оформи основата на короната и дори можеш да дадеш начална насока на клоните чрез армиране тази година.През следващата година-отвода и ще имаш пребонсай на 60-70% завършен.
Между другото,за информация-бялата бреза пониква много рядко на земята.Семената са като перката на вертолет и се хващат на невероятни места по покривите и улуците.Търси ги в стари промишлени зони и изоставени постройки по покривите.Не се бъзикам и аз зяпам за дървета по покривите. biggrin

pinokioДата: Понеделник, 09.04.2012, 17:30 | Съобщение # 26
Трабант
За надъхване-специално за Иво:Бряст/Ulmus/
Прикачвания: 1807909.jpg(84Kb)

IvoДата: Петък, 27.04.2012, 10:56 | Съобщение # 27
Симсон
Eто и най-новото ми дръвче. Мелия на една година. Знам че е малко, но мисля че до 2-3 години ако не го затрия ще стане прекрасно бансайче.
Прикачвания: 0287226.jpg(32Kb) · 9827715.jpg(33Kb) · 3537613.jpg(30Kb) · 5994598.jpg(34Kb)

pinokioДата: Петък, 27.04.2012, 11:37 | Съобщение # 28
Трабант
Браво!Много ми харесва.Ще се получи великолепен шо-хин.Небарито е страхотно.Винаги съм имал слабост към плодните дръвчета.Видях в Нета,че това дърво има плод и има много интересни листа.В северна България не съм срещал такова дърво.Вариантите на развитието му са два.При първия продължаваш по този начин по който си тръгнал.Втория вариант:пресаждаш в по голяма саксия без изобщо да пипаш вече кореновата система.Просто прехвърляш всичко внимателно и допълваш със субстрат,като задължително скриваш с него и небарито/знаеш,че небари се нарича тази част от кореновата система,която е извадена на повърхността и се вижда/.По този начин ще получиш много по бързо удебеляване на стеблото и по бързо развитие на короната.През следващата година ще го прехвърлиш в тази кашпа и ще остане само дооформяне и армиране на короната.
И при двата варианта остави тази година короната да се развива диво и буйно-просто да расте и се разклонява.
РР:Напредваш бързо,Иво.Давам предложение към господа Администраторите и Модераторите за повишаване репутацията на Иво.

IvoДата: Петък, 27.04.2012, 13:27 | Съобщение # 29
Симсон
Meрси! Да ти кажа днес го насадих, а растението беше навън цяла зима и си измръзна докъдето съм го отрязал. Централния корен сам се беше счупил при ваденето преди около два месеца. Тия дни се разлисти. Скъсих съвсем малко централните корени до където нямаше никакви странични разклонения и го засадих. Ще го оставя да расте и ако се захване добре, ако не здраве да е.
Имам още Мелии ако искаш мога да ти дам. Ще оставя една в голяма саксия с евентуално прекъснат централен корен за да имам евентуално с какво да го заменя.

IvoДата: Петък, 27.04.2012, 13:32 | Съобщение # 30
Симсон
Това са останалите мелии. Нали не е проблем че корените са му навън на това насаденото?
Прикачвания: 5238059.jpg(71Kb)

Форум Екзотик Плантс България » Art Of Bonsai & Topiary » Моят Бонсай » Бонсаи - Зеленото удоволвствие (Бонсаите на Магьосник Пин)
Страница 2 от 5«12345»
Търси: