Моите "зимни" кактуси - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 07:05
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 11
Форум Екзотик Плантс България » ФОРУМЕН ОФТОПИК » Персонални колекции на участниците във форума » Моите "зимни" кактуси
Моите "зимни" кактуси
luba69Дата: Събота, 23.02.2013, 17:28 | Съобщение # 1
Симсон
Група: Проверени
Съобщения: 10
Статус: Offline
Кратка предистория... Преди 3 години станахме собственици на малък терен (600-800кв.м). Мястото е на ок.20 мин. път от Варна и беше напълно запустяло, буренясало и неугледно (без човешка намеса за повече от 25год.) Тази подробност я вмъквам единствено с извинения за не дотам приятния вид на общия фон на снимките smile Всичко което правим на терена е само и единствено наше дело, затова и нещата стават на принципа "бавно и славно"...
През далечната 2000г наши приятели ходеха на разходка из Българските Балкани (вече не помня точно къде) и ми донесоха по 1 "питка" от 3 различни кактуса, които открили по време на походите си. Единственото нещо, което ми казаха за тях е, че задължително зимували на открито, тъй като това благоприятствало цъфтежа им. До 2010г кактусите живееха невзрачни в една саксия на терасата. Цъфна в разкошни жълти цветове само единият вид (предполагаема Opuntia Compressa), за който, в последствие разбрах, че бил характерен за Варненския регион. Останалите 2 вида нарастнаха със скромните 1-2 "пити" и накакво развитие... Лятото на 2010г ги преместих в бъдещата градина и ето ги резултатите smile
На първата снимка, в средата, е жълто цъфтящата Opuntia Compressa а на по-заден план предполагам, че е пак някакъв вид Опунция, но този кактус специално никога не е цъфтял.
На втората снимка е третият вид. Растежът им в градински условия е значителен. Тези размери са постигнати само за 1 година. Следващите снимки са с нацъфтели кактуси, от лятото на миналата година, когато и този от третия вид ме "награди" с разцъфнали в неопределени розово-коралови цветове. Все още очаквам цветове от втория вид...
След тежка зима са доста неугледни но с настъпването на пролетта бързо започват да се съвземат и лятото се отблагодаряват с пишни и многобройни цветове. Изкараха на -20 градуса през 2011г. и сами преценете от последните 3 снимки, как са се съвзели лятото.
Споделям това с всички любители на кактуси и потребители на форума най-вече защото тази пролет съм решила на тяхното място да еспериментирам с пеперудена градина а тях да оформя на ново място в (надявам се) по-красиво кътче. При местенето със сигурност ще има "жертви", които с удоволствие бих дарила при проявен от ваша страна интерес

Прикачвания: 1244733.jpg(70Kb) · 6513000.jpg(80Kb) · 2364012.jpg(76Kb) · 0934117.jpg(96Kb) · 6013697.jpg(97Kb)

OrdonezДата: Събота, 23.02.2013, 17:53 | Съобщение # 2
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Аз съм абсолютен невежа що се касае до кактусите и всяка подобна информация я чета с огромен интерес. cool

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

luba69Дата: Събота, 23.02.2013, 18:00 | Съобщение # 3
Симсон
Съобщения: 10
пропуснах да добавя... до 2007г имаХ прекрасна 12 годишна Opuntia ficus-indica, раждаща сладки, червеникави плодове. След поредния бодлив "сблъсък" между нейните размери и тези на съпругът ми, съвсем доброволно и съзнателно я засях в градината на наши познати. Не само, че не дочака студовете... буквално "подгизна" и безславно умря още с есенните дъждове. Не препоръчвам на никого да експериментира по този начин с големи екземпляри на фикус индика - гледката е доста подтискаща и обезкуражаваща...

DikamДата: Събота, 23.02.2013, 20:01 | Съобщение # 4
Симсон
Група: Блокирани
Съобщения: 64
Luba69, би ли споделила в темата за Opuncia ficus-indica подробности при отглеждането.При мене плода не узря и падна явно поради ниските есенни температури.

амадДата: Събота, 06.04.2013, 10:39 | Съобщение # 5
Симсон
Съобщения: 11
Luba69,ако може, когато местиш кактусите и нещо остане да ми испратиш,аз сега ще правя малка каменна градинка и много искам да сложа кактуси там,а също и от това-почво покривно растение дето цъфти в жълтичко,на последната снимка,надявам се да издържат и при мен,аз съм от Кюстендил и не е толкова студено,благодаря предварително. flower

kerin2Дата: Неделя, 07.04.2013, 15:53 | Съобщение # 6
Балканче
Съобщения: 1
Здравей, luba69!
Началото, което си поставила е много оптимистично и обнадеждаващо.
Голяма част от кактусарите в България имат голям интерес към кактусите, които зимуват целогодишно навън, включително и аз. Такива места се наричат алпинеуми, пустинеуми и т.н.
Opuntia compressa (или още humifusa) може да се намери чак до южните части на Канада. Заедно с Opuntia engelmannii и polyacantha се смятат за едни от най-студоустойчивите кактуси, до над -33 градуса по целзий. Освен, че са издържливи на студ, също са издръжливи на влага. Масовото балшинство знае, че кактусите не обичат водата. (Това не е съвсем така, както всяко растение, и те искат вода...). Това е тяхното голямо предимство (на горните три вида). Бих казал, че кактусите, издържащи на нашенската влага са единици, при това повечето спадат към род Opuntia. Те могат спокойно да се отглеждат в градините ни, дори без защитата през зимата, стига да им се осигури максимално слънце и пропусклива почва.
Както по горе беше споменато, кактусите могат да се намерят чак до Централна Канада. Повечето видове от САЩ и Канада безпроблемно издържат на нашите температури, но не и на влага. Ако ги засадим директно в почвата, ще изгният за няколко дни... Ето защо хората правят навеси против дъжд, правят се също и присадки... Както и да е, отплеснах се.
Сега искам да дам няколко съвета.
Кактусите не обичат твърде богата почва. Предпочитат каменистта, много добре дренирана (въздухо- и водопропусклива) почва. Важно е да се знае, че трябва да има наклон, за да се оттича водата. Крайно недопустимо е образуването на локвички. Искат най-много слънце, което може да им се предостави.
Чудесно ще е, ако може да им се направи някаква елементарна защита през зимата, наелон или нещо друго. Слагането на камъни, подредени право на наклона играят важна роля - спомагат за оттичане на водата, за северните ветрове, акумулират и отдават през студените нощи слънчева енергия, а и гледката е доста добра.

Поздрави

Съобщение редактирано от kerin2 - Неделя, 07.04.2013, 19:49

Форум Екзотик Плантс България » ФОРУМЕН ОФТОПИК » Персонални колекции на участниците във форума » Моите "зимни" кактуси
Страница 1 от 11
Търси: