Торове, подхранване - Форум Екзотик Плантс България
Неделя, 04.12.2016, 04:55
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 3123»
Форум Екзотик Плантс България » Млад Градинар » Техники в градината (присаждане, торене, лечение, резитби) » Торове, подхранване (Подхранване , хранителен режим, проблеми и решения, въпроси)
Торове, подхранване
OrdonezДата: Сряда, 16.05.2012, 15:06 | Съобщение # 1
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Статус: Offline
По молба на Калоян от Разград (chubaka_80), качвам снимка на биотор който ползвам за всичко, както за листно подхранване така и коренно.
Преди употреба , задължително прочетете листовката и задължително раздрусайте силно шишето, защото се появяват утайки на дъното.

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

maniakДата: Понеделник, 28.05.2012, 23:46 | Съобщение # 2
Симсон
Група: Блокирани
Съобщения: 52
Искам да попитам запознатите с торенето на райската ябълка как, кога и с какво е хубаво да я наторявам? За сега от време на време и хвърлям по малко амониева селитра около нея.

chainsawmasterДата: Вторник, 29.05.2012, 09:35 | Съобщение # 3
Симсон
Група: Проверени
Съобщения: 55
maniak, не знам какво разбираш под "хвърлям по малко амониева селитра около нея". Ако само хвърляш отгоре върху почвата без да си правиш труда да я заравяш, ефекта е нулев и така само правиш имитация на торене. Всяка една тор (минерална,оборска или друга) се заравя поне 10-15 см, в зависимост от кореновата система на даденият вид и възрастта на дръвчето. Знаеш ли че азотните торове ако не са в затворен съд и имат пряк контакт с въздуха (да не говорим пък ако ги пече слънце или пък ги мокри) и само си стоят така вече 15-20% от азота в тях се е изпарил? Другият съвет който мога да ти дам е да забравиш за амониева селитра, когато говорим за дръвчета, храсти, палми и т.н.т. За тази цел има карбамид, а амониевата селитра има ефект и е за култури с кратък живот и къса вегетация, като зеленчуците например.В случая говорим за младо дръвче, така че гледаш проекцията на короната и според нея определяш диаметъра на околостебленият кръг, колкото е широка тя, толкова да бъде и той (при по стари дървета минимум 50 см повече). След това поливаш обилно.Вече си е юни месец, така че или изчакай още 2-3 седмици и към края на месеца направи последното торене (в темата за райските ябълки вече сме писали, да бъде с по-високо съдържание на калии торта) или може и сега например NPK 16:16:16, а пък по късно да добавиш само калии. Вероятно ще питаш и какво количество ще трябва да сложиш на твоето дръвче, така че ти казвам предварително 50-60 гр.(ако е NPK 16:16:16) са достатъчни.Изрових и две снимки от архивите ми специално за теб, за да може да ти станат ясни нещата още по-добре yes smile

Прикачвания: 6316531.jpg(92Kb) · 2127894.jpg(131Kb)

maniakДата: Вторник, 29.05.2012, 11:57 | Съобщение # 4
Симсон
chainsawmaster, мерси за изчерпателния отговор beer Нямам опит с овошки мислех, че се разпръсква наоколо и така се тори, а то имало някой особенности. Само това 16:16:16 това какво значи по 16 грама от съответните елементи ли? Аз имам една тор смесена, която е за овошки мисля, че тя е тази дето казваш NPK. cool

OrdonezДата: Вторник, 29.05.2012, 13:41 | Съобщение # 5
Лексус
Искам само да вметна накратко, че това което показва Краси на снимката е нещо което се нарича "Еталон" за качествено сторене. Правилата са едни и това са точните, Маниак можеш да спазваш принципа , който ти показва Краси , като радиуса на кръга ще го определяш 70% от този на короната , следователно ако има корона с радиус 1 метър ти правиш кръга със 70 сантиметров радиус. Дълбочината варира в зависимост от почвата при торфените почви, тип горски и прочие се заравя поне на 10-15 см.При по глинестите се заравя по дълбоко 15-20 см. Никока не забравяй че най доброто време за внасяне на НПК и прочие е дъждовното , така че можеш да си подготвиш нещата и да ториш в дъждовно време.

chainsawmasterДата: Вторник, 29.05.2012, 15:36 | Съобщение # 6
Симсон
NPK 16:16:16 http://www.unachemical.com/products/spec/untitled.php , http://www.zhivel-agro.com/bg/products/3-npk

maniakДата: Вторник, 29.05.2012, 18:54 | Съобщение # 7
Симсон
Мерси за инфото и на двама ви. Днес погледнах имам смесен тор NPK 15:15:15, което било %. Зарових малко около дървото както е показано на снимките biggrin Между другото новите леторасли за 2-3 дни от дъждовете са пораснали към 10см. още surprised Някой от тях бяха към 45-50см. и им премахнах върховете да се разклонява.

pinokioДата: Сряда, 30.05.2012, 04:59 | Съобщение # 8
Трабант
Съобщения: 188
Оффффф,ще взема да я напиша най после тази статия за торенето,ЪмЪ напоследък времето ми е все късо.Като се поосвободи малко дървената ми тиква от хилядите простотии в нея ще го направя. biggrin

chainsawmasterДата: Сряда, 30.05.2012, 15:36 | Съобщение # 9
Симсон
Подполковник, не се вайкай толкова biggrin " Труда" по писането да ти кажа май не си заслужава много, защото вече съм се убедил от личен опит че повечето хора четат "между редовете". Всички сме така и това до някаква степен е разбираемо, защото повечето информация в интернет е поднесена доста трудно "смилаема" за широката аудитория и когато човек няма никакъв практически опит по дадена тема, нищо не може да схване. Ние възрастните във възприятията всъщност сме си....деца wiggle smile Едно дете не може да проумее теорията колкото и да му я пишеш или обясняваш с думи, но когато му покажеш на практиката как стават нещата ги схваща от първия-втория път. Така че практика му е майката, за това според мен ще е по-добре да наблягаме на картинките повече, за да може всички да разбират кое и как става. artist yes biggrin

maniakДата: Сряда, 30.05.2012, 16:49 | Съобщение # 10
Симсон
Е че какво сложно има в изложението по-горе за торенето? confused Аз разбрах как става торенето. pepsi

chainsawmasterДата: Сряда, 30.05.2012, 17:30 | Съобщение # 11
Симсон
Това имах в предвид, че няма голям смисъл да се пише много теория която хората няма да разберат и че снимките помагат доста повече за общата представа на нещата, защото както се казва една снимка е равна на хиляда думи. smile beer

chubaka80Дата: Вторник, 19.06.2012, 20:13 | Съобщение # 12
Симсон
Съобщения: 21
Имам един въпрос:
Имам аквариум 200 литра и в него има доста рибки и тези доста рибки правят доста боклук под формата на рибешки говна.Та тези говна мога ли да ги използвам за поливане на растенията ми? По книги вътре трябва да има много детрит каквото и да означава това.Всеки месец източвам около 100 литра вода и боклуци да ги използвам поне. Мога ли да ги преторя с тази вода щото вярвайте ми вътре е фраш от говна...

OrdonezДата: Вторник, 19.06.2012, 22:11 | Съобщение # 13
Лексус
Надушвам компетентен отговор от пинок, ще го чакаме да дойде на линия, ако петраки не го изпревари, но пинок съм сигурен че ще вземе участие

pinokioДата: Сряда, 20.06.2012, 17:46 | Съобщение # 14
Трабант
Съобщения: 188
Преди няколко години някъде в Нета имаше подобен спор за ползване на рибешки фекалии при наторяване на растенията.Значи,доколкото помня прекарваха ги през филтър,изсушаваха ги за да ги концентрират/процентното отношение на азота в тях е много ниско/ и после торяха с тях.Някой се хвалеха,че предимно цветята го приемали много добре.За дървесните видове-не знам.Други пък събираха водата от аквариума и с нея поливаха растенията.
Всъщтност ,Чубак,не виждам смисъл от подобна трудоемка операция.Торовете в магазините са достатъчно евтини.Като прибавим към това,че в аквариумите се използват и лекарства/доколкото зная/,развиват се микроорганизми,което могат да унищожат микоризата на дърветата,рН-то е алкално,слага се морска сол.........
За мен една подобна субстанция ще означава сигурна смърт за всички цитруси и иглолистни/най малкото/.
Практически опит нямам. biggrin
РР:През зимата хвърлят сол и пясък по шосето за топене на леда и снега.Когото после почистват снега го хвърлят някъде най близо-в градинките.Погледнете какво представляват растенията там където са хвърляли изринатия сняг-всичко е изсъхнало.Най вероятно ще получите такъв ефект.

chubaka80Дата: Сряда, 20.06.2012, 20:47 | Съобщение # 15
Симсон
Съобщения: 21
Благодаря Пинокио ама аз такова идеята ми беше друга.Във въпросния аквариум има доста треволяк а съм сигурен че едно подводно растение е много по капризно към водата защото то е изцяло във вода.Аквариума е направен преди 13 годинки (като се ожених,ух че гадно звучи) и има изграден перфектен биотоп. Сол и лекарства не си спомням от кога не съм слагал поради простата причина че гледам предимно син неон,вид рибка която живее в леко кисела среда.Водата никога не се е размътвала и е перфектна,според мен де! Та идеята ми беше че си мисля в органичния тор няма ли незаменими микроорганизми минестрали (минерали) и скалички (хим.елементи) който и най-добрия изкуствен тор няма.За варовик пък дума и лаф да не става щото за 30-40 дена се е изпарил мнооого пъти с такава аерация няма как. Аз така и така тази вода си я хвърля но колкото и малко да е процентното съотношение на азота тази вода може ли да навреди дори и да не помогне много на корена на растението? Уффф много сложно стана добре де ти ме разбра.

Форум Екзотик Плантс България » Млад Градинар » Техники в градината (присаждане, торене, лечение, резитби) » Торове, подхранване (Подхранване , хранителен режим, проблеми и решения, въпроси)
Страница 1 от 3123»
Търси: