Болести по растенията - Page 2 - Форум Екзотик Плантс България
Сряда, 07.12.2016, 11:34
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 2 от 4«1234»
Форум Екзотик Плантс България » Млад Градинар » Техники в градината (присаждане, торене, лечение, резитби) » Болести по растенията (Лечение, дизенфекции и др.)
Болести по растенията
chainsawmasterДата: Неделя, 10.03.2013, 19:38 | Съобщение # 16
Симсон
Група: Проверени
Съобщения: 55
Статус: Offline
Ха-ха-ха "Доктор" Пин, искрено ме разсмя biggrin За какво да му удължава агонията на горкото растение с тези витамини и илачи, направо да си му предписал антибиотик и да се приключва surprised biggrin lol Нищо лично Пин, ама това е резултата от твоите "магически" почвени смеси. Доста неща знаеш, но не мога да се съглася с теорията ти за "твоята" почвена смес и агресивното торене. Това е пълна глупост. В практиката (не в теорията) тя може да има успех при не повече от 10% от растителните видове. Няма универсална почвена смес, така че към всяко едно растение трябва да подхождаме индивидуално.Не е ли по добре първо да четем и да се стараем да приготвяме всяка една от почвените смеси според изискванията на всеки вид (защото за другите условия в тропиците така или иначе нямаме голям шанс), все пак природата е по-умна от нас и ние трябва да се учим от нея, не мислиш ли? Моето растение което взех от Любо беше също в "магическата" ти почвена смес ( тогава нищо не знаех за растението и му се доверих напълно, той каза че след като го е получил го е засадил в тази смес и няма нужда да го пресаждам отново) и в продължение на три месеца не мръдна да расте и бавно, но сигурно се беше запътило като неговото към "онзи свят". След това, като го пресадих в нов контейнер с правилната почва, се съвзе и след месец време започна и да расте. От тогава се развива добре, но е много бавно растящо наистина.

Към Любо:

Чудя се, защо си направил тази голяма глупост в отглеждането на растението и не си следвал пътя на логиката, при положение че знаеш от коя страна ти е изпратено и какви са му изискванията към климата и почвата?!

От моя опит до сега с Miracle fruit научих няколко неща.

1. Почвената смес трябва да е качествена и постоянно кисела, също да задържа достатъчно влага и pH-то да не се "отмива" лесно на първо място.

2. Чудният плод е тропическо растение в пълният смисъл на тази дума, така че забрави за температури по ниски от +20. При него няма покой, то се нуждае от постоянна вегетация, иначе загива. Моето съм го тествал и +20 му е минималната температура (целогодишно),иначе расте и се развива добре при 24-28 градуса.С две думи над +20 растеж, иначе бавна смърт.

3. Има нужда от достатъчно светлина през зимата, леко засенчване през лятото.

4. Два-три пъти максимум на седмица опръскване на листата.

5. Расте доста бавно и прекаленото торене засолява почвата и няма голям ефект, по скоро му влияе отрицателно.

6. Има определена цикличност при растежа, средно през два месеца. Бих ги нарекъл активен и пасивен цикъл. И зиме и лете при по горе споменатите от мен температури, два месеца "почива" (набира енергия за следващият цикъл) и след това два месеца расте. Пуска по 2-3 листа след което спира отново.Когато е в растежен цикъл, нараствайки първо листата са светло зелени, след това стават леко червени и накрая като се "напълнят" с хлорофил стават по-тъмно зелени.

Какво друго да пиша, направо си му е... мама... на растенийцето. То си е твое, ти си решаваш. При мене "тайната" е следната:

Почвена смес, 40% иглолистна листовка, 20% букова листовка, 20% торф, 20% процента речен пясък.

Винаги температура над +20.

Поливане при температура 20-28, 4 пъти в месеца. Първи път вода, втори път зелен камък (една супена лъжица на около 1 л. вода), трети път вода, четвърти път тор (за камелия,рододендрони) разтворен във вода според указанията на опаковката .

Това е. Успех, ако растението е още живо. thumb

Това е моето от днес:

Прикачвания: 7499802.jpg(84Kb)

OrdonezДата: Неделя, 10.03.2013, 19:51 | Съобщение # 17
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Не еднократно съм го казвал и пак ще го кажа, Краси е един от най ценните кадри във форума, имах удовоствието снощи да го поразпитам за състоянието на растенията му и по конкретно как им се е отразил зимния сезон . Оказа се че има доста неща да споделя тези дни , надявам се . booze

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

chainsawmasterДата: Вторник, 19.03.2013, 22:28 | Съобщение # 18
Симсон
Жоре, още нищо не си видял, както се казва! biggrin Едно по едно, всичко с времето си.В момента подготвям няколко различни поста, придружени с снимков материал от личния ми архив, но това знаеш че си е доста трудоемка работа и си иска своето време, така че винаги когато имам възможност ще пускам от време на време по нещо. Имам и една идея/предложение към тебе за нова тема, която ми дойде последните дни разглеждайки и четейки из форума, но ще пиша директно в нея като я отворя, за да не спамя сега в тази. booze

CeckinДата: Понеделник, 08.04.2013, 12:35 | Съобщение # 19
Симсон
Група: Блокирани
Съобщения: 10
достатъчно влага и pH-то да не се "отмива" лесно

това как го постигаш?

Добавено (08.04.2013, 12:35)
---------------------------------------------
Иначе евала за растението изглежда да расте много добре дано продължава все така

lucky288Дата: Вторник, 09.04.2013, 13:37 | Съобщение # 20
Трабант
Съобщения: 175
Quote (pinokio)
Бърз ефект:
1.Една ампула вит"С" в литър вода.Или...
2.Сок от един лимон.
Траен ефект:Една шепа натрошени кори от бор на повърхността на субстрата и забравяш за рН-то в продължение на една година.

За ампулата витамин С разбрах на литър вода да се слага една ампула 5 мл.
А за сока на един лимон, пак ли на литър вода се добавя?

Това предполагам са спешни мерки за всички киселолюбиви растения?

Съобщение редактирано от lucky288 - Вторник, 09.04.2013, 18:27

CeckinДата: Вторник, 16.04.2013, 16:37 | Съобщение # 21
Симсон
Група: Блокирани
Съобщения: 10
Това с шепа натрошени кори го пробвах
сигурно има ефект но след известно време, което не мога да кажа колко точно е ......... smile

Съобщение редактирано от Ceckin - Вторник, 16.04.2013, 16:37

poj160arДата: Сряда, 22.05.2013, 22:52 | Съобщение # 22
Лексус
Група: Приятели
Съобщения: 2107
smile Привет ето една ценна информация за тези, които са на Вие с растителната защита, която е изровена от нета за борба с вредителите на нашите растения в градината:

My WebPage

My WebPage

My WebPage

Добавено (22.05.2013, 22:52)
И още нещо:

My WebPage

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Сряда, 22.05.2013, 22:53

chainsawmasterДата: Събота, 25.05.2013, 23:39 | Съобщение # 23
Симсон
Quote (Ceckin)
достатъчно влага и pH-то да не се "отмива" лесно

това как го постигаш?
Добавено (08.04.2013, 12:35)
Иначе евала за растението изглежда да расте много добре дано продължава все така

Влагата естествено се поддържа с повече поливки, а един субстрат колкото е по отцедлив толкова по-бързо се "отмива" pH-то, следователно за да се поддържа почвата постоянно кисела, трябва да се добавя по-често зелен камък.

Quote (Ceckin)
Това с шепа натрошени кори го пробвах
сигурно има ефект но след известно време, което не мога да кажа колко точно е .........

Корите се ползват за мулчиране отгоре върху почвата за да задържат влагата. За да има ефект и вкиселяване, за целта трябва да се ползва само добре угнила иглолистна листовка.

Колега poj160ar, ценна информация наистина, но е за 2012 г. Ще е добре ако може да открием актуална листа на разрешените препарати за 2013 г. Така ще си спестим всички търсенето и питането по агро аптеките, защото ще знаем предварително какво точно може да намерим и какво не през тази година.

poj160arДата: Неделя, 26.05.2013, 16:42 | Съобщение # 24
Лексус
Е търсих за 2013 година и ето инфото, което намерих:

My WebPage

My WebPage

My WebPage

My WebPage

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Неделя, 26.05.2013, 16:52

chainsawmasterДата: Сряда, 29.05.2013, 09:00 | Съобщение # 25
Симсон
Мерси poj160ar, на някои от линковете ми дава че страницата не е намерена но няма значение, защото и информацията за 2012 ни върши работа като ориентир. yes smile

poj160arДата: Сряда, 29.05.2013, 20:33 | Съобщение # 26
Лексус
Ок, приятелче! smile

pepeДата: Вторник, 22.07.2014, 17:36 | Съобщение # 27
Москвич
Съобщения: 349
От всички сортове лози нямам някоя дето е устояла на маната тази година освен две лозички Наслада мускатова но те са малки и нямат още гроздове .Пръсках главно с Тирам с добавки йод ,лютив червен пипер, калиев перманганат ,пелин и смокиня е навсякъде поражения от 30 до 60 % но за сега по нататък сигурно ще е по зле просто си изсъхва гроздето на чепките.Предната година пръсках с Топаз, Шавит и Еклер и което си беше болно от оидиум не разбра ,че съм го пръскал...От Тирама съм много доволен за къдравост на праскови но никак при грозде.При вас как са нещата?

reimbrantДата: Вторник, 22.07.2014, 17:47 | Съобщение # 28
Трабант
Съобщения: 141
Пепе аз знаеш ли как си реших нещата.Една година си казах след всеки дъжд да пръскам,ама задължително,и като дойде брашнянката и наред ,както при комшиите така и при мен,и като се ядосах,за 3 4 години поетапно смених гроздята навсякъде,по редове ,по асми,а имам много.Доста труд падна но сега съм цар имам 3 сорта грозде което не го пръскам въобще и нищо му няма.Синът ми купи 2 лозя точно над мен с карловски мискет-прекрасен сорт грозде,ама ела го виж сега след брашнянката,от догодина по два ,три реда и ще го правим непръскащо,така я карам аз по трудният начин,но после...,имаше един лаф който най вече циганите го ползват,,сега зор зор ,ама после рахат,,

За да победи злото,е необходимо само едно нещо-добрите хора да не правят нищо

poj160arДата: Вторник, 22.07.2014, 20:01 | Съобщение # 29
Лексус
Привет, аз имам асми от сорта "Ран Булгар", "Велика", Vitis Labrusca var. Boskoop Glory от Гого, което тази година плододава вече и Плевенски мискет, който също за първа година има гроздове, като той само е капризен към маната. Другите изброени са супер здрави и издръжливи, с доста едри и масивни гроздове - абе просто съм много доволен от тях и на който съм дал пръчки пролетта все са се вкоренили и са доволни хората. smile

Съобщение редактирано от poj160ar - Четвъртък, 24.07.2014, 00:12

wrongdreamerДата: Вторник, 22.07.2014, 20:23 | Съобщение # 30
Лада
Съобщения: 889
Иво, от изброените само американското трябва да е устойчиво / ако холандците не са го скапали /.
Болгара е един от най болнавите, също / че и отгоре / за Великата, а плевенския мискет е нещо средно. Ако си се разминал с маната си е късмет.
reimbrant моето любимо вино е Карловски мискет, но правен по технология за червено вино и отлежал около 3-4 месеца.
Pepe, твоата прима е млада, но моята узря, а е сравнително устойчива защото пораженията са на 10%.
Имам едно RZ - разгледай го в сайта на АМВ агро. При него нямам никакви поражения.
Всичко що е на Бабриков е на 60-70 % поразено. Троята е малко по добре, но малко.
С изненада установих, че Tompson seedless е много устойчиво. Италия е почти изцяло изгубена, също и Сиана.
Абе мор тотален. А още не е спряло да превалява.
Виненото от 4 сорта само Вьоние е по добре, но то е по късно и маната каквото удари, изсъхна и изкара нови. Русан няма да има за цяр.
Пръскано - непръскано, едва 10-20 % от гроздето оцеля.
Затова пък захарта няма да поскъпне happy

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

Съобщение редактирано от wrongdreamer - Вторник, 22.07.2014, 20:25

Форум Екзотик Плантс България » Млад Градинар » Техники в градината (присаждане, торене, лечение, резитби) » Болести по растенията (Лечение, дизенфекции и др.)
Страница 2 от 4«1234»
Търси: