Болести по растенията - Page 4 - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 12:45
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 4 от 4«1234
Форум Екзотик Плантс България » Млад Градинар » Техники в градината (присаждане, торене, лечение, резитби) » Болести по растенията (Лечение, дизенфекции и др.)
Болести по растенията
peterstamovДата: Понеделник, 16.05.2016, 15:34 | Съобщение # 46
Москвич
Група: Приятели
Съобщения: 248
Статус: Offline
Днес ходих до градината.............та да ви се оплача и питам? biggrin
Имам загуби от сланата а сега и градушки и др.

Много от дърветата имат някакви цепнатини по всички части - ствол, тънки и дебели клони, а някой клони са извити. Градушката беше едра и цепнатините са от едната страна само. Дали е от градушката? Друг вариант е болест някаква, като огнения пригор, но няма черни листа! Друго - големи температурни разлики?

От силния вятър една ябълка счупена в основата - отслабена заради вход...
Туй е изяло дървесината и се е счупила лесно...

Намерих и в една круша малко по-на високо, че има и летораст и я резнах и нея..Можеше да не я режа, но .....

На една друга круша пък трета година наблюдавам такива точки по листата. Каква е тази болест? Само по нея я има всяка година. Пръсках с разни работи и гледам новия прираст е добре, без точки?

May the Force be with you

OrdonezДата: Петък, 20.05.2016, 00:16 | Съобщение # 47
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Петьо , имаш ли микроскоп ?

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

RangerДата: Петък, 20.05.2016, 00:43 | Съобщение # 48
Балканче
Група: Проверени
Съобщения: 4
На последните снимки става въпрос за pear blister mite (Phytoptus), не знам как е на български, но знам, че най-добрия начин да се справиш с проблема е да премахнеш всички нападнати листа, разбира се ако дървото е все още малко и позволява това. Иначе може да пробваш системни химикали.

pepeДата: Петък, 20.05.2016, 11:00 | Съобщение # 49
Москвич
Група: Проверени
Съобщения: 349
Мяза на кръгло миниращ молец бой с акарициди!

poj160arДата: Петък, 20.05.2016, 11:33 | Съобщение # 50
Лексус
Съобщения: 2107
Привет, приятели. :hello:

Не е лошо за обща култура на любознателните градинари да прочетат тази интересна информация за овощните култури и борбата с различните вредители нищо, че са за предходен период:

ЦЪК

ЦЪК

Ето и актуална информация за 2016 година: ЦЪК

Послепис: Пешо, тези белезникави пъпчиви гадини се наричат крушови блистер кърлежи, които практически са особен вид акари във формата на мъхести червейчета, снасящи сферични бели яйца подлистно, ако мога така правилно да се изразя и борбата с тях е много трудна. Обитават практически предимно крушата, но не рядко се пренасят и по други дървета. Аз лично съм срещал тези гадини и по листата на букови дървета. Презимуват в основите (люспите) на спящите крайни пъпки в леторастите по короната на дърветата. Най-добър ефект дава есенната борба с тях. В началните фази на развитие и разпространение на тези листни кърлежи е добре като начало на борбата с тях да се отстранят "заразените" листа и да се изгорят. Но, когато не са забелязани навреме пораженията, то успешната борба се води със препарати на маслена основа или на сярна основа - акарициди, както каза Пепе. Успешна е борбата чрез зимно пръскане с акаризин и други задушаващи препарата. След опадане на листата, същите задължително се изгарят за да се спре разпространението на акарите!!! B)

Аз лично през късната есен при частично окапване с оставащи няколко листа или при напълно окапване на листата пръскам с 1% бордолезов разтвор и Акаризин, който е на маслена основа. През февруари при хубаво време повтарям пръскането и последно трето пръскане правя в началната фаза на разпукване на пъпките. B)

Пешо, понеже знам, че си на ти с английския поразрови се из чичко Гугъл и ще намериш доста информация за борбата с тази гадина. Задължително изгори прекършеното дръвче, а постарай се да "излекуваш" заразеното с кърлежовия крушов акар дръвче, че ивначе има сериозна опасност дървото да загине или да се разпространи заразата и по другите дървета. wink

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Петък, 20.05.2016, 13:33

peterstamovДата: Петък, 20.05.2016, 17:29 | Съобщение # 51
Москвич
Съобщения: 248
Нямам микроскоп, но предполагам си имал предвид това, за което са писали другите по-долу?
По новия прираст листата са добре! Ще чистя и ще пръскам.
Благодаря Ви! Полезно и от опит!

Тез пък - 4 броя ми изядоха корените на Скената и изсъхна!

May the Force be with you

Съобщение редактирано от peterstamov - Петък, 20.05.2016, 17:48

poj160arДата: Петък, 20.05.2016, 19:04 | Съобщение # 52
Лексус
Съобщения: 2107
Това са ларви на майски бръмбар, ако не се лъжа. Трепи ги. Любима храна са на къртиците. cool

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Петък, 20.05.2016, 23:09

OrdonezДата: Петък, 20.05.2016, 23:56 | Съобщение # 53
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
peterstamov, Точно това имах в предвид, 100% някакъв гаден молец дето влиза вътрехапва здраво и прави точно такива пътечки, с микроскоп се вижда мноого ясно гадината, на мен миналата година ми разказаха играта на цитрусите мамицата им, доде се усетя и мама миа. Иво е много прав, с каквото и да пръскаш слагай акаризин задължително, ползвай го за прилепител има такива свойства. между другото Алиет флаш, някой ми каза, че са го спрели от производство... не е вярно днес си купих два пакета

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

Форум Екзотик Плантс България » Млад Градинар » Техники в градината (присаждане, торене, лечение, резитби) » Болести по растенията (Лечение, дизенфекции и др.)
Страница 4 от 4«1234
Търси: