Присаждане - Page 10 - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 10:58
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 10 от 11«12891011»
Форум Екзотик Плантс България » Млад Градинар » Техники в градината (присаждане, торене, лечение, резитби) » Присаждане (На овощни растения)
Присаждане
peterstamovДата: Сряда, 24.02.2016, 20:02 | Съобщение # 136
Москвич
Група: Приятели
Съобщения: 248
Статус: Offline
Намирам кусур на всички ножици. Много е къс отреза и когато работиш на терен люшка се, размествасе.....докато го вържеш. Иначе в Събота правихме лозички на маса и беше много добре - пасваш, режеш, парафинче - нищо не мърда.

Виж колко струва резервно ножче на италианките....
http://shop.blogsadovoda.ru/index.p....t_id=75

May the Force be with you

Съобщение редактирано от peterstamov - Сряда, 24.02.2016, 20:04

poj160arДата: Сряда, 24.02.2016, 20:33 | Съобщение # 137
Лексус
Съобщения: 2107
sad Абе ясно, но нали ни яде пустия мерак и нуждата ... cool wink Както викат старите хора - То, дядо ти Вуно все с ножици е присаждал някога! smile

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

OrdonezДата: Сряда, 24.02.2016, 22:24 | Съобщение # 138
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
peterstamov, че е къс отреза къс е, а що се касае до разместването на калема и подложката, с практиката ще го правиш с вързани очи, използвай по широки ленти от белите, а не от прозрачните, защото прозрачните са стар модел и те нямат добро съпротивление и за това ти се плъзга. Като увиеш стотина броя, ще свикнеш лесно

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

peterstamovДата: Четвъртък, 25.02.2016, 18:49 | Съобщение # 139
Москвич
Quote Ordonez ()
използвай по широки ленти от белите

Определени или каквито хвана. Продават ли се, правят ли се? Снимка, линк нещо!?
Аз си направих от ролка от опаковъчно фолио - режеш си 2-3 см. каквато ширина искаш с ножовката. Отдолу връзвам със сезал.

ако идваш на панаира ела да ти дам, аз ги купувам от един държавен служител, няма да споменавам къде, че да не пострада чиляка. Плащам в натура обикновенно виски или бърбън, а той ми дава по една чанта с ленти

Забележка : В Гърция има много готини ластични , ако не забравя ще взема от тях, изключително лесно стягат, май са италианска изработка

Съобщение редактирано от peterstamov - Четвъртък, 25.02.2016, 18:52

goshotanchevДата: Неделя, 28.02.2016, 09:56 | Съобщение # 140
Симсон
Група: Проверени
Съобщения: 35
Здравете съфорумници ! Да попитам къде се продават тия ленти за привързване? Ползвам изолирбанд ,но не ми харесва при развиването от лепилото се наранява кората.

Добавено (28.02.2016, 09:56)
---------------------------------------------
ТОВА ВИЗМОЖНО ЛИ Е КОЛЕГИ ? - Според д-р Гюлестан присаждането на лоза върху черница е висш пилотаж в ашладисването.

“Освен всичко друго се изисква и много търпение, защото отнема години. Първо се засажда лоза в близост до избраната черница. Когато се хване, се пуска дълга пръчка към дървото, а за това са нужни поне 2 г.”, обяснява стоматологът.

Когато лозата достигне до черницата, в един от клоните се пробива отвор. Той се прави на ръка със свредел.

“Ако се използва бормашина, няма да се получи. Оборотите на бургията са много високи и дървесината се загрява, което я унищожава”, обяснява д-р Гюлестан.

След като клонът на черницата е пробит, през него се прекарва пръчката от асмата. Частта, която попада в дупката на дървото, се обелва. Дупката се запълва с болкит или восък, за да няма влага, която уврежда ашламата.

“Пръчката остава свързана с корена на лозата поне една година. Прекъсвам я едва когато съм убеден, че дървесината на черницата е притиснала достатъчно пръчката”, обяснява д-р Гюлестан. Според него черницата има предостатъчно хранителни сокове и ашладисаната лоза расте бурно.

“Най-добре е за подложка да се използва черница, която не дава плод - мъжка черница.
Само в този случай се запазват ароматът и вкусът на гроздето”, твърди стоматологът.

Според него не е лош плодът от лозата, израснала на дърво, даващо плод. В случая обаче сортът грозде трябва да бъде със силен аромат.

Докторът е решил да присади няколко вида грозде на черницата, която е отгледал специално за целта в ранчото си, въпреки че експериментът ще отнеме години.

“Освен всичко друго, когато се разлистят лозовите пръчки върху дървото, става много ефектно и оргинално като гледка”, твърди любителят овощар.

Прикачвания: 9513098.jpg(101Kb)

wrongdreamerДата: Неделя, 28.02.2016, 11:15 | Съобщение # 141
Лада
Съобщения: 889
Аз бих ползвал върба. Черницата е по добра само с това, че живее по дълго, но аз няма как да го проверя. Пък и бормашината няма да я повреди. То има и винтоверти с малки обороти. Принципно много дървета биха били подложки за лоза, но не мисля, че плода ще е добър и изобилен. А резитбата ?
Черницата и лозата дали се събуждат едновременно ? Ако лозата тръгне първа ?
Трябва подходящ сорт по отношение на започване на фенологичния цикъл.

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

peterstamovДата: Неделя, 28.02.2016, 12:47 | Съобщение # 142
Москвич
Някъде беше писано, че спойка не става а лозата пуска корени в ствола на черницата!?

poj160arДата: Неделя, 28.02.2016, 12:56 | Съобщение # 143
Лексус
Съобщения: 2107
Вече беше писано във форума пи тази тема с черницата и лозницата - или в тази тема в горни постове или в някоя от свободните теми, но не помня къде точно.
И според мен няма как да стане реална присадка, а просто лозницата си пуска корени в сърцевината на черницата и се храни по-обилно и на готово като паразит от дървесните сокове! cool

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

wrongdreamerДата: Понеделник, 29.02.2016, 07:25 | Съобщение # 144
Лада
Съобщения: 889
goshotanchev, Ленти има по агроаптеките, но не купувай от тънките и тесни ленти защото са непрактични.

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

OrdonezДата: Вторник, 22.03.2016, 23:46 | Съобщение # 145
Лексус
Колеги, отново съм се вдъхновил да пиша, това напоследък се случва мноого рядко, за това ще използвам вдъхновението и ще се опитам да активирам младите градинари.
Ако в овощната ви градина имате дървета които по принцип да си плододават слабо или пък самите плодове да са некачествени, то вие можете да подобрите нещата при условие че дървото е със здраво стъбло и силен корен. накратко преприсаждате. Преприсаждането се прави, ако не ви устройват сортовете или пък дървото не плододава редовно или просто заменяте стари сортове с нови smile . Важно е преди тази операция да направите силна резитба за основно подмладяване на дървото или съкращавате само клоните , на които ще присаждате.
Така... най подходящото време е рано пролетта , когато соковете вече са тръхнали и то добре. ще ви дам пример , днес присаждах една дузина амброви дървета и трябва да ви кажа, че при среза на подложката веднага започна сокотечение, на секундата се появиха капките сок. Когато уцелите точно този момент можете да присаждате и под кора, тогава кората се отделя най лесно от дървесината. Има видове при които за успешно присаждане е нужно, калемът да е в покой, но има и видове, при които няма никакво значение, мога да дам много примери, но темата сега е обща не е конкретна. Пожелавам ви успех в присаждането и ще се радвам да показвате снимки, така както аз ще ви покажа тези дни на нашата работа по овощните видове , така също и по някои декоративни smile

goshotanchevДата: Сряда, 23.03.2016, 06:18 | Съобщение # 146
Симсон
Eто две снимки от мен .Присаждане на будна пъпка слива Санта Роса върху червена джанка в един изоставен двор .Присаждането извърших на 09 март снимката от вчера 22 март
Прикачвания: 3108302.jpg(169Kb) · 9471280.jpg(194Kb)

pepeДата: Сряда, 23.03.2016, 17:15 | Съобщение # 147
Москвич
Съобщения: 349
Аааа ти си го бинтовал с черно да не видим как става biggrin !

OrdonezДата: Сряда, 23.03.2016, 19:23 | Съобщение # 148
Лексус
goshotanchev, Санта Роса ? Добър избор, добър сорт и добър опрашител smile

ronintigerДата: Сряда, 06.04.2016, 18:09 | Съобщение # 149
Балканче
Съобщения: 9
Здравейте,колеги!След повече от 45дни отпуск и основно работа на вилното си място малко със закъснение пиша по темата за присаждането,но мисля,че информацията,която ще споделя ще ви бъде полезна понеже е извлечена от личен опит.Първо не съм съгласен с мнението ви за работата на българската ножица за присаждане,защото вече 5-та година ползувам назаем за 1,2 месеца такава от мой познат,но произведена още по времето на соца и разликата с новия модел е в допълнителните пластмасови чирени на дръжките.Иначе наистина прави перфектен сряз на калемите и държи много добър ряз дълго време.Пласмасовия бъртящ барабан в/у който ножа прави сряза е с много добър профил за разлика от китайската с черните пластмасови ръкохватки и 3-те профила ножчета,но се изисква малко по-бавно да се работи и да се внимава при центрирането изваждане на ножа след сряза от калема.Неудобството е,че се изисква малко по-голямо усилие при стискане на ръкохватките,заради конструктивния недостатък от монтажа на мощната пружина,работеща на опън,но мисля,че това е поправимо.Лично аз мисля,че е допустимо да се се направят около 5000 присадки преди да падне остротата на ножа.Мисля да си я закупя само дето ще сваля заводската пружина и ще си монтирам по - мека спираловидна /като на лозарските ножици/ пружина,както и малко ще заобля и подобря чирените на ръкохватките за по-добра ергонометричност.Голямото предимство на българската,е че омега профила на ножчето е много добър като форма и калемите се закопчават перфектно и плътно за подложката без никакво разместване.Друг, ако може да се приеме за недостатък е,че е допустимо да се работи с калеми,чиято дебелина е в диапазона 6-8,10 мм.Но пък тя е основно предназначена за пепинерство и лично на мен ми е много удобно когато се налага да подменям някои сортови лози на пръчки ниско долу до корена и в близост до почвата.Имам и китайската с черните пластмасови дръжки и вече и изпитах недостатъците.Ще се наложи да я побългарявам,като вече се наложи да й презаточа ножчетата и наистина започна да реже по-меко и финно /има си начини това да се направи с ножчетата на всяка ножица и дори много лесно става даже в домашни условия/Ако не ме лъже паметта българската е производство на някакъв завод Беласица в Петрич,но не съм сигурен.Важното е,че съм я тествал и на калеми от овошки и присадките се срастват перфектно.Така,че моето мнение относно българската е,че много добра и подходяща за любителски цели,но ако се подобри малко ще стане перфектна,щото конструктурът й е мислел за технологичното удобство на производството й,а не за удобството на клиента /явно са щракнали 1-2 калема и са решили ,че това е достатъчно за тест,без да пробват работата й по-дълго време и почувствуват умората.

Добавено (06.04.2016, 18:09)
---------------------------------------------
Относно лентата за привързване на калемите си купувам от черните ролки РVC лента по 0,60 лв. китайско производство и ширина не повече от 12 мм предназначени за електроизолация на кабели /тънки са и с много добра еластичност,късат се много лесно при пренатягане,но много добре бандажират присадката с подложката/Например при присаждане на лозите с овощарското ножче чрез английската подобрена копулация първо подготвям калема,а след това подложката и при обилно сокодвижение веднага закопчавам калема и моментално бандажирам здраво и плътно с лентата,така че буквално да не позволя на сока да потече по снадката и само след 3,4 минути сока преминава през калема и започва да изтича през върха на калема,което за мен е показателно,че калема вече е захранен.В литературата препоръчват да се изчака да затихне сокодвижението и лозата се изплаче,но аз си ги правя по този начин и всичко си ми тръгва много добре.Ролките ги намирам по магазините със стоки от 1 лв.,основно китайско производство,на щанда с инструменти и лично за мен са много подходящи заради най-вече дългия им метраж и ниска цена.Когато присаждам на зелен ластар лозите използувам домакинска ролка от среч фолио с ширина от около 40 см. и цена от 1,20 лв.Нарязвам си от голямата ролка малки ролца с ширина2,5 - 3 см. като среч лентата е много финна и трябва да се внимава при бандажирането с нея,че лесно се къса,но присадките се закрепват перфектно,като дори да се скъса по време на манипулацията,много лесно в/у скъсания участък се самозалепва новата лента и се продължава буквално пакетирането на зеления калем.Ролките със среч фолио се намират във всеки магазин за домашни потреби.При присаждането на пъпка /окулиране/ със привързвал с какви ли не ленти,включително и западно производство,но последно работя и съм много доволен от българския вариант на производител,който захранваше някакъв овощарски съюз/трябва да му изровя сайта от е.си поща/.Предлагат се в няколко дължини и ширина около 7-8 мм.Наистина са много добри,супер еластични въпреки,че са нарязани от винил и най- вече се предлагат на кг. по 8 лв.,което за любителски цели спокойно стига за 2 год. и повече време /някои от тях дори ги ползувам и втори път след измиване и почистване/.Дано съм ви бил полезен с написаната информация!

goshotanchevДата: Сряда, 06.04.2016, 20:21 | Съобщение # 150
Симсон
Аз ползвах изолирбанд за бандажиране на присадките ,но трудно го развивам след прихващането (обелва се и кората) и за това се отказах от този вариант.Купих си оригинални ролки от агроаптеката
Прикачвания: 9294183.jpg(100Kb)

Форум Екзотик Плантс България » Млад Градинар » Техники в градината (присаждане, торене, лечение, резитби) » Присаждане (На овощни растения)
Страница 10 от 11«12891011»
Търси: