Присаждане - Page 3 - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 12:45
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 3 от 11«123451011»
Форум Екзотик Плантс България » Млад Градинар » Техники в градината (присаждане, торене, лечение, резитби) » Присаждане (На овощни растения)
Присаждане
OrdonezДата: Сряда, 29.01.2014, 11:29 | Съобщение # 31
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Статус: Offline
Ще ги намеря но след 14 ти февруари , понеже тогава майка ми се прибира от Швейцария , а тя се грижи и ми подрежда щуротиите.

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

wrongdreamerДата: Сряда, 29.01.2014, 11:29 | Съобщение # 32
Лада
Група: Проверени
Съобщения: 889
Момчета аз съм лозар и нямам такава. Тя всъщност ти трябва ако имаш от 100 нагоре за ашладисване. Дава скорост.
Едно овощарско ножче по си трябва. Инструментите от първа необходимост са : качествени и удобни - нож, трионче, ножица, домашна овощарска замаска, превръзки и бамбукови шини. Ако правиш по 20 - 30 на сезон, не се харчете.
Да не забравим и удобна, с дълъг косъм, четка за акварел, клечки за уши и евентуално, дълга пинсета за хермафродитните цветове. Това е за ръчно опрашване.
Останалото е добре дошло, но си е лукс.

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

OrdonezДата: Сряда, 29.01.2014, 11:29 | Съобщение # 33
Лексус
На времето произвеждах каберне , мерло и виктория, мерлото беше много добър клон, присаждах по 100 броя най малко на ден (под ден да не се разбира цял smile ), имам засадени лично от мен и помощниците ми 24 декара винени лозя, а иначе съм продал няколко хиляди лозички, за това и я бях купил, работи много бързо и надеждно, няма брак, но не съм я ползвал от тогава, а това са поне 7-8 години

poj160arДата: Сряда, 29.01.2014, 11:29 | Съобщение # 34
Лексус
Група: Приятели
Съобщения: 2107
А мамице, та тя е "плесинясала" ... wacko smile :) smile

Я вижте това: My WebPage дали е читаво - за тия пари едва ли, сам си отговорих... cool

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Вторник, 28.01.2014, 23:27

wrongdreamerДата: Сряда, 29.01.2014, 11:29 | Съобщение # 35
Лада
Това ще е най неудобния инструмент който съм виждал. Помисли как ще позваш ножовете.

poj160arДата: Сряда, 29.01.2014, 11:29 | Съобщение # 36
Лексус
Хм, вярно... но нека Гого я качи на снимки, може и пък някое видео да има като архив да видим. Е то в нета има де колкото искаш, но мнение на човек с опит и изпробвал даден инструмент си е голяма работа все пак. Та така... biggrin

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

OrdonezДата: Сряда, 29.01.2014, 11:30 | Съобщение # 37
Лексус
Quote wrongdreamer
Има един начин, който се ползва за отделни, трудни за присаждане растения - например "смолотечащите", бавно зарастващите и т.н. Има няколко имена, но аз го наричам " на квадрат ". Чувал съм и "четирилистен". Не е лесен, но май за тези растения е най сигурен. Ще се опитам да го обясня тук.
1. Избирате калем с подходяща дебелина и отрязвате на 5 см под пъпка, после - на 2см над втора пъпка.
2. На около 4см от долния край се обелва кората на 4 срещуположни страни / може да завържете ластик за коса за мярка /.
3. Отрязва се сърцевината която е обелена. /тези 4 см/ с лозарска ножица.
4. Правим същото с клонката на ковто ще присаждаме -обелваме 4см от четирите страни с дължина като на калема /можем да мерим с него/ и този път отрязваме кората.
5. Поставяме калема на място /не трвбва да пипаме отрязани и обелени тъкани с ръка / и превързваме стегнато под и над връзката.
6. С овощарска замаска покриваме присадката и върха на калема и при нужда шинираме.
7. Най често се проявява невнимание когато се ориентира калема - да застане на мястото на отреза по посоката и мястото на "бившите" пъпки.
Ако сте имали проблеми с прихващането на някои култури - с този метод ще успеете. Просто е по сложен! ;)
казано накратко с фисташките, е па нямам си късмет с тях и това си е, ще пробвам този метод, имам двайсетина фисташки 6-7 годишни семенаци , пробвал съм облагородяване безефект, та дано по този начин има резултат, тенкю мен

pepeДата: Сряда, 29.01.2014, 11:30 | Съобщение # 38
Москвич
Съобщения: 349
Quote wrongdreamer ()
С овощарска замаска покриваме присадката и върха на калема

С каква овощарска замаска работиш или как си я правиш?

wrongdreamerДата: Сряда, 29.01.2014, 11:30 | Съобщение # 39
Лада
Купувам си чист пчелен восък. топя го на водна баня, добавям почти още толкова пресята пепел от широколистни, същото количество колофон или борова смола и 30 - до 100мл спирт. след като разтопя восъка,колофона и смеся с пепелта, оставям да се поохлади и добавям спирта до получаване на желаната гъстота. Добре е като паста за зъби. Пепелта може да се намали до наполовина на другите две.
Ако се сгъсти - добави спирт и малко загрей.
Наслука!

pepeДата: Сряда, 29.01.2014, 11:30 | Съобщение # 40
Москвич
Виж сега какво направих аз понеже имах готова смес от : Зехтин пак затопляне е нужно ;восък ;прополис; етерично масло от лавандула до тук това ми е идеалното средство за рани и изгаряния не остават никакви следи след зарастването и реших ,че щом става за рани ще става и за калеми, но Не! Нито едно хващане да речем от 100 опита . angry Така ,че се чудех къде бъркам но явно ти гледаш да докараш неутрално PH за растенията за това прибавяш пепел от широколистни да понижиш влиянието на смолата.Докато при кожата човешката трабва да е по киселка замазката.Това установявам на първо четене и може би грешката ми е като гледам клиповете не се замазва самия разрез първо се увива и върху увитото я наслагват .Вече ако е дебел отреза тогава го замазват но там калема долепя с кора. Абе може и от ръката да е bash Мерси за отговора good good good !

wrongdreamerДата: Сряда, 29.01.2014, 11:30 | Съобщение # 41
Лада
Аз ще ти опиша всеки компонент за какво служи, а ти лесно можеш да ги замениш с други. Най напред колофона се разтваря в спирта на водна баня - това са антисептични съставки / смолата убива бактерии и гъби /, после добавяш восъка който запечатва всичко за да не губи течности и да не влизат микроби. последно е пепелта, която е източник на калий. /раните се посипват с пепел за бързо зарастване/. Добавя се спирт само за разредител, за да стане като масло. Всеки сам си докарва гъстотата. Като свърша със замаската, изравнявам повърхността и залепвам целофан. Така кара близо година. PH сигурно е малко нисък заради спирта, но това е добре за спойката. Ножа или с каквото мажете и режете, трябва да се полее със спирт преди работа.
Издебвай момента съвсем в началото на соко движението, защото по късно може да не се прихване. Много се изтощават.
Ако слагаш шина - само леко отвън я прихващай и винаги с две срещуположни шини.
Ти ако махнеш прополиса и добавиш спирт /за да разтвориш и дезинфекцираш /ще стане. Прополиса по скоро ще "изгори" повърхностите. Все пак най евтино е с пепел. Всички компоненти са безплатни /восък от пчелар, смола от гората, първак и пепел /

pepeДата: Петък, 31.01.2014, 12:22 | Съобщение # 42
Москвич
Разбрано ще пробвам. Е Ееее по светло е като си разбере човек грешката!

poj160arДата: Сряда, 05.02.2014, 21:26 | Съобщение # 43
Лексус
Кои са предимствата на английското „Чип бъдинг” присаждане на дърветата

Прилага се в разсадниците за производство на посадъчен материал и в дворовете за преоблагородяване

- Е това е правено с тези специални ножици с приставките за присаждане.

Присаждането на спяща пъпка е лесен начин за облагородяване на овощните и декоративните видове. В Англия е създадено присаждането, наречено „Чип бъдинг”. То се извършва през лятото докъм средата на септември. Присадената пъпка само се прихваща и оставя в спящо състояние до следващия вегетационен период. Прилага се в разсадниците за производство на посадъчен материал и в дворовете за преоблагородяване.
За подложки се използват едногодишни и двугодишни леторасли. Ако дървото не е младо, през пролетта му се прави силна резитба. Присаждането се извършва на покаралия млад прираст, разположен правилно в различни посоки. Така се осигурява хубава корона на дървото. Ако подложките са едногодишни или двугодишни, присаждането се прави ниско на около 5 см над кореновата шийка.
Калемите, чиито пъпки ще се използват за присаждане, трябва да са добре развити и узрели. Дебелината им трябва да бъде 5–6 мм. Събират се сутрин или привечер в деня на употребата. Непосредствено след изрязването им се премахват листата. Оставят се от дръжките им около 1,5 см.
Подготовката за присаждането се състои в премахване на плевелите около подложката, разкриване на кореновата шийка и почистване на мястото на присаждане с кърпа. Отстраняват се и страничните разклонения по подложката на височина около 20 см от почвата, за да не препятстват манипулацията. Избира се гладко място, за предпочитане от северната страна на подложката (при облагородяване в разсадника). При присаждане на по-стари дървета добре е да се има предвид бъдещото развитие на скелетните клони и разклонения.

- като тази присадка съм качил видео някъде из темите за асимина трилоба ако не се лъжа.

Върху подложката се избира място с гладка кора. Прави се напречен врез на дълбочина 2–3 мм под ъгъл около 20°. Така се оформя малко езиче, на което се опира долният край на присадената пъпка (щитчето). На 2–3 см над него с едно изтегляне на ножчето се изрязва леглото на присадната пъпка (фиг.1а). Отделната част от подложката е ненужна. Присадната пъпка се изрязва, като калемът се държи с основата си към тялото на присаждащия. Така тя се отделя (фиг.1в) и се поставя в изрязаното легло на подложката. Превързва се и се притяга по познатия начин (фиг.1д). Щитчето трябва да бъде малко по-тясно от леглото на подложката – с около 0,5 мм от всички страни, с изключение на основата. Това е отразено на фиг.1г с пунктиране.

Резултатът от присаждането може да се установи след около 8 до 15 дни. Ако частта на листната дръжка е паднала сама или при леко докосване се отделя и щитчето има свеж вид, това е показател за прихващане на присадката. Превръзката се разхлабва, за да може подложката да нараства нормално.

Ако облагородяването е несполучливо, процедурата може да се извърши повторно и по този начин да се осигури висок процент на прихващане.

На следващата пролет подложката се отрязва над присадената пъпка (фиг.1е).

Предимствата на „чип бъдинг” присаждането са:

● Извършват се по-малко операции по време на присаждането.

● Осигурява се по-плътен контакт между камбиналните тъкани на пъпката и подложката.

● Създават се условия за бързо срастване и добра спойка.

Начинът е по-бърз, по-производителен, по-лесен за усвояване в сравнение с Т-образното околиране.

● Получава се по-висок процент на прихващане.

● През пролетта на следващата година има по-буйно развитие на летораслите.

Най-подходящите подложки за основните овощни видове са дадени в таблицата.

Описаните препоръки би трябвало да се спазват от всички при производството на посадъчен материал. Те са одобрени за използване в нашата страна. Посочените подложки са нормативно признати и в останалите страни на Европейския съюз.
Таблица
Подложки за основните овощни видове

Вид Подложка
Ябълка ММ106, М9, М26, М27, ЕМЛА, Пажам 2
Круша Дюля ВА 29, семенна,OHF
Дюля Дюля ВА 29, дюля А, дюля С, дюля ЕМ-Н, дюля МС
Слива GABG pi, GF 677, Тетра, Пента, жълта джанка
Праскова GF 677, GF 305-1, GF 655-2, Монтклар
Череша Сент Люси 64, Мюризе, Понталеб, череша, махалебка
Кайсия Арда, праскова, жълтоплодна джанка 4, баде

Фиг. 1. Присаждане на „чип бъдинг”

а. подложка с изрязано легло за щитчето;
б. калем;
в. щитче за присаждане;
г. подложка с положено щитче;
д. облагородена и привързана подложка;
е. прихваната пъпка и изрязана частта от подложката над нея.

My WebPage

Източник: АгроКомпас
Прикачвания: 9520635.jpg(15Kb) · 3037312.jpg(9Kb) · 3481078.gif(12Kb)

Съобщение редактирано от poj160ar - Сряда, 05.02.2014, 21:35

wrongdreamerДата: Четвъртък, 06.02.2014, 10:06 | Съобщение # 44
Лада
Ще ви опиша начина за присаждане на "течащи" подложки. Като фисташка/пистачио, шам фъстък и др./.
Нарича се "обратно Т". Избира се място под което няма пъпка. От калема се изрязва пъпка със щитче както
при чипбъдинг. На подложката се прави хоризонтален разрез с ширина -1см. От средата му надолу се прави прорез с дължината на чипа. Отлепва се кората и се пъха чипа. Превързвате и не мажете със замазка.
Това е за "течащи" видове, за да не се задържа влажна пъпката. Прихващането се установява лесно.

OrdonezДата: Четвъртък, 06.02.2014, 11:42 | Съобщение # 45
Лексус
Да , точно преди няколко дни, Петров сподели същия съвет за обратното" Т ", добре е и тук да го има мнението.

Форум Екзотик Плантс България » Млад Градинар » Техники в градината (присаждане, торене, лечение, резитби) » Присаждане (На овощни растения)
Страница 3 от 11«123451011»
Търси: