Керамика - Форум Екзотик Плантс България
Сряда, 07.12.2016, 11:36
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 11
Форум Екзотик Плантс България » Млад Градинар » Техники в градината (присаждане, торене, лечение, резитби) » Керамика (Керамиката и мястото и в в градината и интериора ни)
Керамика
OrdonezДата: Събота, 19.07.2014, 12:18 | Съобщение # 1
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Статус: Offline
Какво знаем и какво не знаем за керамичните съдове.

Предимствата на пластмасовите саксии са малко:

евтини са;
леки са;
има ги навсякъде, т. е. лесно се набавят.

Предимствата на керамичните саксии са повече:

по-добри са за цветята, защото задържат повече влага;
по-красиви са;
имате възможност да проявите творчество и да ги оцветите приятно в подходящи за дома ви или терасата цветове;
традиционни са и по-трайни, освен ако не се счупят.

Каква саксия да изберете – решете сами. Но при всички случаи се погрижете за цветята си.

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

wrongdreamerДата: Събота, 19.07.2014, 21:09 | Съобщение # 2
Лада
Група: Проверени
Съобщения: 889
Сега ще се получи много разхвърляно, но аз съм си такъв.
Значи, съдовете, разделени по материал за направа, са : керамика / теракота, глина. клей /, порцелан и една силно песъчлива смес, подходяща за кашпа, но често продавеана за теракот / в случая с цялата продукция на Мексико /.
Японците правят една гледжосана с порцелан, керамика, която е много красива и скъпа/ 8-10 пъти по скъпа от най добрите образци на теракота /, но се харчи масово само в Ориента.
Мексиканската глина, за която споменах, е с изключително красиви образци. Всичко най красиво, което съм виждал /а аз съм виждал всичко най красиво /е Made in Mexico. Статуетки, които се поставят между цветя и храсти, апликационни лица и стилизирани богове на маите, всичко е много, ама много красиво и много, ама много евтино.
И идва ред на старата Европа. Италия, Испания, Португалия, Гърция, Крит, гледжосани съдове от Балканите / всички имат собствен стил Украйна, Израел /броя го в Европа / и едни малки Моравски гърнета за прозорец. Това са най масовите производители.
На изток - Малайзия, Индонезия / специално внимание на тези двете /, Виетнам, Корея, Япония, Индия, Шри Ланка и едни огромно съдове от Лаос, които имат капак и са за съхранение на ориз, но с дупка на дъното стават великолепни.
Всички гледжосани са водонепропускливи, но теракотата, която ще стои в къщи трябва да се третира с течен силикон /много е евтин /. Разнася се с четка от вътрешна страна, до нивото на почвата, защото променя цвета към малко по тъмен. Ако е нещо, което иска повече и по чести поливки, се маже до вътррешния ръб. Оставя се на слънце да попие и се отмирише /направо смърди на кореселин /, и може да се трансплантира. Върху отвора се поставя нещо като дъга, но от счупена саксия, за да позатвори отвора и да не се отнася почвата при поливане. Трябва да има чинийка отдолу. Е, на малките саксии може без...
Когато се трансплантира растението, се поставят 5-6 малки камъчета / като от мозайка / за да стъпи дъното на тях и да може излишната вода да преминава. От долната страна на дъното на чинийката се залепва / с канцеларско, декстриново лепило / кръг от велтер, кадифе или друга материя, за да не се плъзга по повърхноста и да стои стабилно. Стендовете /stands/ са три размера - около 30, 60 и 90 см, но има и по 120см, което е рядко. Обикновено се оцветяват с латекс, и се посипват с пясък, за да изглеждат като много стари и бронзови и после повъхността се запечатва с безцветна боя за обувки / кой би се сетил /.
Тези стендове подчертават всички красиви растения, които не са станали още големи. Те са и важен акцент в една стая или на тераса. Друга, много сериозна причина да се ползват, е ако на растението не му достига светлина заради по тъмен ъгъл или по лошо изложение. И накрая идват баните. Не може на пода защото е мокро, а и цапа. В Америка има хиляди бани със стенд с аспарагуси. Така правят, когато не разбират от цветя, но искат да имат нещо в банята.
Ще има да пиша още толкова много по тази тема, защото съм много "навътре" в нея.
Тук се правеха големи саксии от братя Копаранови - първите собственици на "Рила" и "Алати", но те забогатяха много и спряха, а съдовете бяха чудесни.
Тази цена си е нормална, макар че като не съм видял качеството....
По някога се пукат големите саксии / над 60см D на отвора /заради големите вътрешни напрежения, породени от лятната температура и водата. По късно ще ви пиша как се оправя това / така че да изглежда секси /.
Уморих се от тракане...
biggrin

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

Съобщение редактирано от wrongdreamer - Събота, 19.07.2014, 21:13

OrdonezДата: Неделя, 20.07.2014, 04:19 | Съобщение # 3
Лексус
Благодаря ти Дриймър за добрия пост, прочетох го два пъти. Имам един въпрос, тази керамика мойта, ако я лакирам ще имам ли проблем или простичко ще я окрася в положителния смисъл на думата

wrongdreamerДата: Неделя, 20.07.2014, 08:22 | Съобщение # 4
Лада
Има много начини, но е най добре с бял латекс и преди да изсъхне / не се бавете защото съхне бързо /, се мият най високите части с мокра гъба, така, че да станат пак червени, но не се натиска а леко се поизмива. После се оставя да изсъхне и с малка четка се покриват тези части със златен бронз. Когато и той изсъхне, отново, но със суха гъба, се поизтърква, така, че да се слее бронза с бялото. Преди да започнете с латекса / или акрилна боя / намокрете много добре саксията.
Ако сте закъснели малко с обмиването не е проблем. Ползвайте шкурка вместо мокра гъба, но бавно и внимателно. Бронза, пък се търка с по абразивно парче плат, напр. вълнено, конопено или от зебло. Отгоре може да се запечата с терпентин или както споменах с безцветна боя за обувки / тя е смес на терпентин с други боклуци /. Когато поизчезне блясъка, се разтърква повърхността с вълнен парцал и пак заблестява.
Избягвайте лака и другите вещества, които покриват с твърда повърхност, защото се напукват.
Всъщнос това може да се окаже добра основа за оцветяване - напукан лак.
Колкото хора толкова и идеи.
Имам много снимки на мои съдове и апликации, но са фотоснимки и не зная как да ги поуствам тук.
Освен това - латекса не е задължително бял, а може дори да са два- три цвята които се преливат.
Ако Ordonez приготви 2-3 съда и материалите за есента, ще отида до Куклен и ще ги направя. Уверен съм че всички ще ги харесате. Едно време ме чакаха да ги довърша в магазина, да изсъхнат и ги отнасяха.

DimitarДата: Неделя, 20.07.2014, 11:31 | Съобщение # 5
Симсон
Съобщения: 50
съдовете и материалите са от мен само кажи кога

OrdonezДата: Неделя, 20.07.2014, 13:53 | Съобщение # 6
Лексус
е как , разбира се имаш ги , подготвям ги, няма проблем, ще ми е интересна техниката да я видя на живо

wrongdreamerДата: Неделя, 20.07.2014, 21:31 | Съобщение # 7
Лада
Момчета / и не само /, тревата е станала 2м и се страхувам да не изгубим човек. Капацитета ми е 200 кв. м. на ден. От горе мана, отдолу трева....
И по средата един wrong, ама много wrong dreamer.
Ще е по късно.
За вас съдовете, а за мен цялото забавление. Спомените ще са for free.
Ако се сетя, ще донеса малко автентични снимки от Америка, на един 1000 кв. м. магазин за тропическа растителност, на който бях Manager.
За сега - прохладно лято и успешна работа в тропиците !
cool

poj160arДата: Понеделник, 21.07.2014, 23:51 | Съобщение # 8
Лексус
Група: Приятели
Съобщения: 2107
Ееееее, приятели това е страхотна тема. Поздравления за Дриймъра и Гого! Много бих се радвал да видя произведения на Митачето... biggrin applause good

Добавено (21.07.2014, 22:51)
---------------------------------------------
А, иначе Митаче най-просто можеш да направиш като копираш при познат или намериш достъп до принтер със скенер и копираш изображенията от снимките, които имаш в къщи в компа и после можеш да ги качиш тук или пък да ги преснимаш с дигитален апарат с добра резолюция и фокусиране и да ги качиш на компа и после пак тук да ги видим... cool biggrin

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

wrongdreamerДата: Вторник, 22.07.2014, 07:44 | Съобщение # 9
Лада
Качеството е под критичното ниво. Дано успеете да видите оцветени съдове и глинени фигурки, защото техниката на прехвърляне е доста примитивна.
Мисля че нищо не се вижда, но....
Прикачвания: 2803292.jpg(75Kb) · 6674039.jpg(78Kb) · 0972315.jpg(77Kb) · 5613553.jpg(81Kb)

Съобщение редактирано от wrongdreamer - Вторник, 22.07.2014, 07:48

Форум Екзотик Плантс България » Млад Градинар » Техники в градината (присаждане, торене, лечение, резитби) » Керамика (Керамиката и мястото и в в градината и интериора ни)
Страница 1 от 11
Търси: