Archontophoenix - Форум Екзотик Плантс България
Неделя, 23.07.2017, 07:33
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 212»
Модератор на форума: zack 
Форум Екзотик Плантс България » ПАЛМИ, ЦИКАС, КОРДИЛИНЕ, ФОРМИУМ » ТРОПИЧНИ ПАЛМИ » Archontophoenix (Кралските палми от юг)
Archontophoenix
OrdonezДата: Неделя, 07.10.2012, 14:07 | Съобщение # 1
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3803
Статус: Offline
Archontophoenix alexandrae :

Името на палмата се образува от гръцката дума Archon - владетел, владика и phoenix - палма. Кръстена е от Герман Вендланд Назвал (1825-1903г.), немски специалист по палмите . Архонтофеникс - красива палма , която като възрастна ражда коралово червени плодове .

Archontophoenix alexandrae - ботаническо наименование. Други имена: Alexandra palm, King Alexander palm, Alexander palm, King Palm.

Archontophoenix cunninghamiana - ботаническо наименование, други: king palm, bangalow palm, piccabeen palm.

Родината и на двата вида е тропика и субтропика на Австралия . В рода им има 4 вида палми. Обикновенно в домашни условия се отглеждат Archontophoenix alexandrae и Archonhophoenix cunninghamiana. Среща се също и Archontophoenix purpurea , която е с произход Филипините.
Архонтофеникс -бързорастяща переста палма, стройна, висока и студоустойчива (донякъде)
В родината си са често използвани за декорации в паркове и градини

Архонтофеникс Александрае се отличава с тънко стъбло , удебелено в основата си. Криловидни листа , които от долната страна са сивосинкави. С ярко изразени вени, а младите листа се разгръщат в кафяво червен оттенък.

Архонтофеникс Кънингема:право и стройно стъбло без удебеляване, малко по заострени листа, от долната страна са зелени и напречните вени не са изпъкнали, а младите листа се разтварят в зелен цвят.

ГРИЖИ:

Архонтофеникс се нуждае целогодишно от много светлина, летните жеги и влияят много добре. Зимата трябва да се охлади поетапно , а не изведнъж, температурата в домашни условия е добре да са около +15С. Макар и в родината си да е понасяла и доста по ниски температури.
Поливане редовно но да не се преовлажнява системно, макар и в родината често да е подлагана на наводнения.от придошли реки.

Archontophoenix purpurea:

Обича да бъде къпана под душ или с влажна кърпа да се забърсват листата, да не се вади веднага на слънце , защото ще изгори
Archontophoenix purpurea:

Размножаване:

Семена. Преди посаждане семената се киснат 48 часа във вода за да ускорим поникването.

Archontophoenix alexandrae:

Archontophoenix cunninghamiana:

Archontophoenix alexandrae var. "Beatriceae":

Archontophoenix cunninghamiana "Illawarra":

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

OllieДата: Понеделник, 08.10.2012, 00:00 | Съобщение # 2
Трабант
Група: Блокирани
Съобщения: 110
Много е красива... Една от любимите ми. Моята тъкмо се съвзе от стреса и започва да изкарва следващото си листо.

OllieДата: Четвъртък, 10.01.2013, 15:09 | Съобщение # 3
Трабант
Имам проблем с моя Арконтофиникс Александра , преди месец престана да расте централния "шиш" , сметнах че е защото размествах мебелите в стаята и му смених мястото , но изглежда не е от това. След 2 седмици изчакване да видя какво ще се случи , най-долното/старото листо започна да кафенее и за 3-4 дни напълно изсъхна. Въпреки че имаше общо само 3 листа , предположих че е нормално... докато не минаха още 2-3 дни и предпоследното листо започна да кафенее и то с бясна скорост. В момента все още има зелени отенъци , но лошото е че връхчетата на централното листо също са покафенели. Последното листо все още не е разперено напълно и факта че няма грам растеж... много ме притеснява. Последния месец поливанията мисля че бяха около 3-4 , а преди това бяха малко по чести... може би 4-5 пъти.
Въпреки смяната на мястото на палмето , то си остана точно до прозореца който е южен и по принцип доста пече като е слънчево. Направих няколко снимки на растението (корените и листата)
Снимките не са много качествени , за което се извинявам.
Не мога да разбера корените изсъхнали ли са или изгнили... (според мен са и двете)
И не знам дали да я натопя в един леген с вода за няколко часа да се напие ... или да я засуша още повече.
Моля ви , помагайте :/

Прикачвания: 1883894.jpg(69Kb) · 8396673.jpg(63Kb) · 0804029.jpg(51Kb) · 2884530.jpg(49Kb) · 0053281.jpg(98Kb) · 7419564.jpg(100Kb) · 6604394.jpg(103Kb) · 3975145.jpg(71Kb) · 1126622.jpg(59Kb) · 0750459.jpg(76Kb)

Съобщение редактирано от Ollie - Четвъртък, 10.01.2013, 15:12

danchetoДата: Петък, 11.01.2013, 19:52 | Съобщение # 4
Балканче
Съобщения: 4
При мен се получи същото, но при друга палма - Ховея /Кенция/. Не мога да помогна, но също ме интересува разрешаването на проблема!

OllieДата: Петък, 11.01.2013, 20:04 | Съобщение # 5
Трабант
До колкото разбрах от Ordonez - гниенето е нормално , а аз съм я засушил адски много , което е странно защото не я бях поливал максимум 2 седмици , но както каза той - този проблем придружен със засушаване и на въздуха води до това което се вижда на снимките. Лично аз направих каквото ме посъветва , бат' Гоши , а именно накисването на палмето със саксийката във вода за 8-9 часа. И понеже съкратих корените... доста , реших да я сложа в по-малък контейнер от предишния. Имам надеждите че растението ще се оправи и след няколко месеца ще го върна в големия контейнер с който го получих.

Прикачвания: 9415329.jpg(58Kb)

OrdonezДата: Петък, 11.01.2013, 21:09 | Съобщение # 6
Лексус
Кореновата бала по твоите думи по телефона тази сутрин е била адски суха, придружена с постоянна температура от 20 и нагоре градуса по целзии... Някъде бях писал каква е естествената среда на този вид. Относно гниенето на корена , до колкото разбрах е имало загниване на някакъв крайчец, предполагам най долу , контактувал с чинийката в която по принцип задържа влага. Това не е болка , проблема е че кореновата туфа е била изтсръскана от субстрата... по рано от юни месец не чакай видим разтеж, дано бъда опроверган, но при този вид е така. Добре ще да е да ни информираш относно развитието на проблема

OllieДата: Петък, 08.02.2013, 13:48 | Съобщение # 7
Трабант
Загниването беше в крайчеца на почти всички най-дебели корени. И не , те не стигаха до чинийката , а някъде до средата на саксията... така или иначе не се бяха доближили изобщо до дъното на контейнера , аз и за това се чудих как може да загниват и в същото време да съхнат корените , но може би съм преполял преди известно време и после съм засушил.... идея нямам. Надявам се паузата в развитието да не продължи чак 6 месеца , защото листата кафевеят скорострелно бързо.
Ще ви държа информирани за развитието на проблема... дано следващите новини вече да са добри.

Добавено (08.02.2013, 13:48)
---------------------------------------------
Бат' Гоше , някакви нови сортове очертава ли се да има или интереса към това растение все още не е голям ?

OrdonezДата: Петък, 08.02.2013, 13:59 | Съобщение # 8
Лексус
Приятелю отговарям ти веднага, интереса към вида е нулев, за съжаление. И на мен ми допадат големи архонтофиници, но въпреки писанията за тях, трябва да знаем, че лятото наистина се чустват добре, но зимата си страдат. Ниската въздушна влажност също ги убива, трябва да се знае , че в Австралия виреят из влажните гори в северните асти на континента, там където ежедневно вали. И въпреки всичко, от колекционерска гледна точка , може да се отглежда, аз не влагам никакви грижи за тях и нямам такива проблеми, освен проблем със студа , който така или иначе е неизбежен. smile , Явно прекалените грижи не им понасят хихихи

OllieДата: Петък, 08.02.2013, 14:16 | Съобщение # 9
Трабант
Моята беше на ръба , но я спасих. Остана без нито едно листо , но продължих да я поливам с витамин Б1 и 2-но разредено съотношение NPK 3-1-3 в седмицата веднъж и започна да се развива.

miroslav_raykovДата: Петък, 08.02.2013, 14:28 | Съобщение # 10
Балканче
Съобщения: 9
Ollie а защо с витамин Б-1?Как действа върху палмите и как се използва?

OllieДата: Петък, 08.02.2013, 15:16 | Съобщение # 11
Трабант
Защото е в основата на кажи речи всички стимулатори и антистресови препарати за растения.
Една ампулка в 1 литър вода и растението идва на себе си за да се бори с неприятните условия в които се предполага че е. Аз когато местя растения също поливам 2 пъти с витамин Б1 и не се стресират от промяната на местото им, което ще рече че не спира да се развива за седмица-две или месец , а си продължава почти без дори да забавя темпото. Когато поръчвам растения - знаете как стоят нещата колкото и да са добри кориерските услуги , не им е добре на растенията. Те веднагически се стресират от пътя - тогава също поливам с Б1 и много бързо влизат в релси. Това е ,братле. Само да не забравя да спомена че на това ме научи магьосник Пинокио.
Жив и здрав да е той!

Съобщение редактирано от Ollie - Петък, 08.02.2013, 15:16

miroslav_raykovДата: Петък, 08.02.2013, 15:20 | Съобщение # 12
Балканче
А през колко време поливаш с този разтвор?

Блокиран3Дата: Петък, 08.02.2013, 15:31 | Съобщение # 13
Москвич
Съобщения: 311
Quote (Ordonez)
интереса към вида е нулев, за съжаление

Аз бих взел една ей така за експеримент.

София\Горни Лозен/680м.н.в./42.606327°, 23.463299° /
LZ1LPK, A1(Rh-)http://exotic.bg/

OllieДата: Събота, 09.02.2013, 02:07 | Съобщение # 14
Трабант
Quote (miroslav_raykov)
А през колко време поливаш с този разтвор?

Само когато се нуждаят от вода. Поливай само растения които са стресирани. Тези които си растат добре - няма смисъл да им слагаш Б1 в поливките. Нищо няма да им стане ама и няма да им помогне.

Добавено (09.02.2013, 02:07)
---------------------------------------------
Търся пресни семена под дърво и камък , ако някой знае нещо да не се скатава.
Ще експериментирам с тях ... искам да пробвам да постигна ефекта от 5-тата снимка в тази тема. Знам как - само ми трябват пресни семенца.

miroslav_raykovДата: Неделя, 10.02.2013, 14:23 | Съобщение # 15
Балканче
Ollie убих се да търся витамин Б1 на ампули и никъде не намерих!Ти от къде се снабдяваш?

Форум Екзотик Плантс България » ПАЛМИ, ЦИКАС, КОРДИЛИНЕ, ФОРМИУМ » ТРОПИЧНИ ПАЛМИ » Archontophoenix (Кралските палми от юг)
Страница 1 от 212»
Търси: