Asimina Triloba (Pawpaws) - Page 12 - Форум Екзотична градина
Exotic Plants Nursery - Forum

Главна | Регистрация | Вход
Събота, 26.07.2014, 11:07
Добре дошли Гост | RSS
[ НОВИ МНЕНИЯ · ПОТРЕБИТЕЛИ · ПРАВИЛА · ТЪРСИ · RSS ]
Страница 12 от 24«1210111213142324»
Форум Екзотична градина » ПЛОДОДАВАЩИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ СУБТРОПИК И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ЕКЗОТИЧНИ ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Asimina Triloba (Pawpaws) (Индиански Банан, Пау пау)
Asimina Triloba (Pawpaws)
OrdonezДата: Четвъртък, 20.06.2013, 14:49 | Съобщение # 166
Градинарилисимус
Група: Администратори
Съобщения: 2787
Статус: Offline
Check out Clifford Englands new pawpaw "Summer Delight" he said the fruits are hitting the ground the end of July and first week of August. It is supposed to have a great flavor too.

Плодове от сорта Kentucky или наричан още "Big Daddy".

Цени на растения - различни сортове в щатите ТУК

Най добри вкусови показатели , както се вижда в по горния пост е на сорта Overlease. Сорта е открит първоначално в природата в диво състояние и от там е размножен, възникнал е спонтанно в определен микрорайон. Този сорт все още печели първо място за вкус.

Един американец любител вече е кръстосал сортовете Сънфлауър и Манго, от получените семена е произвел растения , които тази година имат плодове и ще участват в 15 тото издание на фестивала в Охайо. Пожелавам му успех. Както ви е известно феновете на Паупау са отворено общество, имат си асоциация за сега само в щатите и всеки създал нов сорт се разпространява по между им и се обсъждат характеристиките му. Да се надяваме , че след две години нашите растения произведени от плодове отгледани в България ще имат плодове които ще опитаме. Имаме няколко кръстосвания, за които смятам да отворим нова тема , където да ги коментираме , когато им дойде времето.

Ето ви едно интерсно мнение на селекционери, където можете да прочетете, че повечето нови сортове възникват спонтанно в природата чрез кръстосаното опрашване.....
..... have mostly patented varieties for my future breeding program here in Iowa. I send all my Halvin pawpaw scion wood to Clifford England at Englands Orchard and Nursery. He would be the man in charge of marketing our best selection we've discovered in the wild. I do know of some other superior wild selections we've come across in the wild based on flavor and early ripening but none have the size of Halvin. I could get you some wood from a few of those if you are interested but it would be next year. One tree we call "side winder" has very sweet fruit with no astringency and ripens the end of July. Very creamy texture and pleasant after taste. It is the first tree we go to in the summer. fruits range from 4 to 6oz.

ЗА ТЕЗИ КОИТО ГОВОРЯТ ЗАД ГЪРБА МИ НЕПРЕКЪСНАТО, КАТО КИРИЛ ДОНОВ : БЛАГОДАРЯ ИМ...ТОВА Е ЗНАК, ЧЕ АЗ СЪМ ПРЕД ТЯХ!!!

OrdonezДата: Четвъртък, 20.06.2013, 21:07 | Съобщение # 167
Градинарилисимус
Иво, мисля , че съм прав, Асимината не боледува и това е доказателство за думите ми:

The large, nutritious fruit has a wonderful, and unique aroma blending dairy cream, bananas and pineapple, and its surprising texture is like a perfectly smooth custard. The big, shiny brown pits just slip out of this custard, and aren't held by any structure. The tree is very pest-resistant and requires no spraying; in fact, scientists all over the world are busy analyzing the natural substances (called annonaceous acetogenins) in the leaves and bark that are responsible for repelling both insects and fungus. Interestingly, crushed leaves have a faint, but distinct odor of petroleum. The tree's only theoretical "enemy" in Canada would be is the Zebra Swallowtail Butterfly Eurytides marcellus caterpillars. This magnificent butterfly's relationship with the Pawpaw is much like that of the Monarch with the milkweed. Its caterpillar must feed on the leaves of the Pawpaw, it has no alternate host. The butterfly is rare in Canada and the caterpillar, should it appear, ought to be considered a blessing. Цялата статия ТУК

ЗА ТЕЗИ КОИТО ГОВОРЯТ ЗАД ГЪРБА МИ НЕПРЕКЪСНАТО, КАТО КИРИЛ ДОНОВ : БЛАГОДАРЯ ИМ...ТОВА Е ЗНАК, ЧЕ АЗ СЪМ ПРЕД ТЯХ!!!

OrdonezДата: Четвъртък, 20.06.2013, 21:44 | Съобщение # 168
Градинарилисимус
Аз обаче твърдо продължавам с тирадата постове за Асимината. Този път черпя информация от Канадските ни колеги. Официално на главната им страница е написан следния тескст.

Защо хората по целия свят никога не са чували за този невероятен плод ? Отговорът е кратък и ясен - транспортирането. Зрелите плодове са твърде меки за да издържат корабоплаването до Европа или до друг континент. По кората при транспорт се получават петна като при бананите, плодът излъчва силна миризма на зрял ананас, това означава , че е нарушена целостта на обвивката. В няколко щата се предлагат пресни плодове, събирани същия ден рано сутрин и опаковани, но това е все още новост и се практикува обикновенно в изключителна близост до овощните градини. Единственият начин да се разпространи в останалите части на света е да се създават нови насаждения. Това което правим ние е да промотираме и произвеждаме посадъчен материал.
Как да познаваме кога плодовете са узрели - когато станат светлозелени с лек жълт оттенък, следва образуването на ситни точици, тогава можете да сте сигурни, че и на мирис , аромата ще е на лице.
Плодовете обаче както споменахме са много нетрайни, издържат не повече от 48-72 часа на стайна температура и около една седмица в хладилник, след това започват бързо да губят качествата си.
Плодовете предимно се консумират пресни, нарязани на половинки и се изгребват с лъжичка. При готвене от топлината се губят вкусовите качества, така че най добре е пулпа да се използва за сладоледи, мусове или желирани пайове.

Що се касае до култивирането, писали сме много по темата , няма да се повтаряме, само накратко ще споменем.

Култивиране

Климат
Никакви повреди при USDA зона 5.

Плододава много добре на сянка, но на слънце добивите са по големи. Предпочита леко кисела почва, но толерира широк диапазон на стойностите на рН

Опрашване
За по добро и качествено опрашване е нужно минимум две растения засадени в близост.

Тайните съставки на Пау пау

poj160arДата: Понеделник, 24.06.2013, 15:43 | Съобщение # 169
Професор Градинар
Група: Приятели
Съобщения: 1110
Ordonez, Привет Гого. Съжалявам, че чак сега успях да се включа във форума, но до настоящия момент нямах в къщи интернет. Беше прекъсната някаква оптична връзка на Виваком в нашия квартал над 10 дни/, а съм и в отпуск, та не можех да ползвам и служебния, така че моля да ме извиниш, но сега се надявам вече всичко да е ок.
Послепис: Наистина на асимините нищо им няма. За съжаление петната по листата са от прегаряне с препарати за защита на зеленчуковата ми градина и случайно чрез вятъра са попаднали капки от разтвора върху листата, защото не всички листа имат поражения, а тези откъм зеленчуците ми. Така, че приятелю се надявам да се оправят през летния период. smile
И наистина много са интересни горните постове, благодаря за инфото!!!

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Вторник, 25.06.2013, 23:40

OrdonezДата: Вторник, 25.06.2013, 00:14 | Съобщение # 170
Градинарилисимус
Още едно полезно видео заснето в щата Охайо

OrdonezДата: Четвъртък, 27.06.2013, 23:16 | Съобщение # 171
Градинарилисимус
Приятели, реших да създам фейсбук страница за Асимина Трилоба и любителите на това растение. Ето това е линка https://www.facebook.com/AsiminaTrilobaPawpawTreeBulgaria?fref=ts , моля всички желаещи да се присъединят . Можете да качвате лесни материали преведени на Български, както и снимкови материали на ваши растения.

OrdonezДата: Вторник, 03.09.2013, 15:25 | Съобщение # 172
Градинарилисимус
Първия клип заснет в България на плодове на дървото Asimina Triloba.

OrdonezДата: Сряда, 04.09.2013, 13:57 | Съобщение # 173
Градинарилисимус
Плодове отгледани в България !

Pawpaw fruit variety Mango

Pawpaw fruit variety Sunflower

Прикачвания: 0268917.jpg(42Kb) · 9238531.jpg(44Kb)

OrdonezДата: Четвъртък, 05.09.2013, 12:37 | Съобщение # 174
Градинарилисимус
Тест на зрял плод паупау !!!

Прикачвания: 2825628.jpg(58Kb) · 0727413.jpg(58Kb)

LiliusДата: Четвъртък, 05.09.2013, 20:47 | Съобщение # 175
Любител Градинар
Съобщения: 112
Ordonez, като ти гледах дегустацията и на мен ми се дояди, но живот и здраве и аз го имам същия сорт все някой ден ще го опитам.

poj160arДата: Неделя, 08.09.2013, 22:06 | Съобщение # 176
Професор Градинар
Ordonez, да, да - "егоист" такъв -ха-ха. Направо ти завиждам, приятелче, но ще чакаме и ние, какво да се прави! biggrin biggrin biggrin

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

OrdonezДата: Събота, 14.09.2013, 19:14 | Съобщение # 177
Градинарилисимус
Айде още една пикчър

Прикачвания: 8138613.jpg(53Kb)

poj160arДата: Неделя, 15.09.2013, 19:51 | Съобщение # 178
Професор Градинар
Гогоооо, престани да ни дразниш с този чудесен плод брееее!!! biggrin :D biggrin

Съобщение редактирано от poj160ar - Неделя, 15.09.2013, 19:51

OrdonezДата: Събота, 21.09.2013, 20:48 | Съобщение # 179
Градинарилисимус
Завърши тазгодишния фестивал на Пау пау в щата Охайо

poj160arДата: Неделя, 22.09.2013, 16:51 | Съобщение # 180
Професор Градинар
Много весел фестивал и искрено им завиждам на охайците, че си похапват на воля от този изключително полезен и много вкусен плод. smile

Форум Екзотична градина » ПЛОДОДАВАЩИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ СУБТРОПИК И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ЕКЗОТИЧНИ ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Asimina Triloba (Pawpaws) (Индиански Банан, Пау пау)
Страница 12 от 24«1210111213142324»
Търси:

Copyright Exotic Plants © 2014 | Безплатен сайт конструктор - oVo