Asimina Triloba (Pawpaws) - Page 13 - Форум Екзотик Плантс България
Сряда, 07.12.2016, 11:35
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 13 от 35«1211121314153435»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Asimina Triloba (Pawpaws) (Индиански Банан, Пау пау)
Asimina Triloba (Pawpaws)
OrdonezДата: Четвъртък, 03.10.2013, 14:57 | Съобщение # 181
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Статус: Offline
Вкусовете на Паупау в зависимост от зрелостта

1. Полузряло - 80% авокадо , 20% банан
2. Зряло - 70% крем брюле, 20% манго, 10% банан
3. Презряло - 100% крем карамел

Това са лично мои наблюдения, тествал съм предимно сортовете Prima 1216 , Sunflower и Mango.

Ето и една снимка бонус от наши немски колеги smile

Ето и кратко описание пак на нашите немски колеги ...

Вкус
Букет от вкусове , ананас, манго и банан. ( аз ананаса не го долавям, но въпрос на носови данни smile )

PawPaw се берат, когато образуват тъмни петна по кожицата и плодовете поддават на натиск с палеца. Могат да се берат и по зелени, но се оставят да дозряват в хладилник или на стайна температура, колкото по късно берем , толкова по богат вкус.

Как се консумира ?
Режем плода по дължина, премахваме семената и консумираме с лъжичка.

Съхранение
След беритбата се съхранява две седмици при 5 ° С.
Може да се замразява плодното месо , но предварително обелено и изчистено от семената. Както е известно плодовата част не съдържа влакна и е изключително подходяща за кремове и сладоледи.

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

OrdonezДата: Четвъртък, 03.10.2013, 15:27 | Съобщение # 182
Лексус
Въпроси които вълнуват потенциалните клиенти и често са задавани на мейл са следните.

»Колко са високи растенията в момента ? - В зависимост от поръчания размер и възраст от 0.3м. до 1м.
»Кога да очаквам плод или евентуален цъфтеж ? - 3та -4та година от жизнения си път. За по добро опрашване са нужни 2 растения, в противен случай можете да бъдете дълбоко разочаровани от чакането.
»Мога ли да садя растение през зимата? - Не , не го правете, ако искате да предпазите корените от замръзване. Може , но при изключително топли зими и незамръзнала почва.
»Вярно ли е , че предпочита сянка? - Вярно е , но това се отнася за млади растения 1-3 годишни. След тази възраст можете да прекратите засенчването им.
»Вярно ли е , че не се опрашва чрез насекоми? - Не това не е вярно, тук в Европа ( България, Германия и Швейцария) по данни на наши колеги и резултати от наши лични наблюдения, не е нужно изкуствено опрашване ако имате повече от едно растение .
»Мога ли да съхранявам през зимата растението в контейнер (саксия) и да го засадя напролет? - Можете , но да се предпазят корените от замръзване. съхранявайте там където корена няма да измръзне, но не по високи температури от +5С и не по ниски от - 3С , в предвид незащитените им корени.
»Къде около къщата е най добре да го засадя? - Най добре е да се сади на место, където няма да му преачат в бъдеще други растения. Иска свобода около себе си, може да се сади и близо до стени, корените му растат право надолу, така, че няма опасност за основите на къщата.
»Кога ще предлагате и други сортове , освен тези в момента? - Есента на 2014 година.

peterstamovДата: Петък, 04.10.2013, 15:44 | Съобщение # 183
Москвич
Група: Приятели
Съобщения: 248
Част от тънкостта за вкореняване на зелени резници при Asimina Triloba e взимане на резник от разсад не по-възрастен от 2 месеца. При тест от по-възрастно растение - 7 месеца - успеваемост под 10%. При 5 годишно приблизително 0% вкореняване.

Нататък го дават стандартно - IBA, листо, пъпки, влажност, мъгла, топлина долу!
Източник - http://www.pawpaw.kysu.edu/PDF/geneve03.pdf
В документа са описани и другите методи за размножаване!

Намирисва ми на някаква логика, която използват при ин-витрото - тоест: тъкан, която още не знае каква ще е!!!

И тук http://www.pawpaw.kysu.edu/pdf/finneseth02.pdf има молко интересна информация. Стратификация след 70-80 дни - табличката долу в документа. Това е писано де! Семената запазват качество до 2 години съхранение.

May the Force be with you

Съобщение редактирано от peterstamov - Петък, 04.10.2013, 16:11

OrdonezДата: Петък, 04.10.2013, 19:06 | Съобщение # 184
Лексус
Благодаря за информацията, ще е полезна за тези които тепърва навлизат в материята Паупау smile , що се касае до стратификацията, аз заложих семената на 3С на 1 октомври, ще ги стратифицирам до началото на януари или малко повече от 90 дни, след което в торба с торф и цип и на топло за рътене, надявам се февруари да започна саденето на новите кълнове smile . При по ранно залагане рискуваме да подсечем разсада освен ако не го осветяваме допълнително, а за сега нямам такива намерения. smile

peterstamovДата: Петък, 04.10.2013, 22:00 | Съобщение # 185
Москвич
За стратификацията какво правим когато хладилника не изстудява под 9° C, а препоръчаната е надолу от 5° C?. Вероятно ще чакам естествения студ навън и така! ?

<OFF>Знакът за градус ° се изписва, като с едната ръка натискаш Alt продължително, докато с другата набираш числото 248<OFF>

OrdonezДата: Петък, 04.10.2013, 23:14 | Съобщение # 186
Лексус
Моя хладилник е Самсунг и температурата която прави е до +1,5° С, направил съм го на +3° С , ако нямаш такъв хладилник, можеш да запечаташ семената в найлонов плик пълен със обезпаразитен субстрат, аз обикновенно го пека във фурната за кратко да унищожа всички видими и невидими гадинки, после го навлажнявам и добавям семената. запечатвам и хоп в хладилника. Но ако нямаш тези градуси, просто ги остави по естествен начин , но внимавай да не замръзнат, че и този момент го има :). Разбира се понасят минуси, но не и сериозни. После , след стратификацията семената никнат от 15-20 дни (най нетърпеливите), до 2-3 месеца, а в нередки случаи и до 5-6 месеца. Най важното условие след стратификацията е , мисля съм го писал някъде. Поддържането на температура на 25° С ( постоянна ), така, успеха е около 80%. Да не ви притеснява , че семената не потъват веднага във вода, след накисване 12-20 часа, потъват спокойно , но накисване не е нужно, след като ги държим в постоянно влажен субстрат smile

peterstamovДата: Вторник, 08.10.2013, 22:10 | Съобщение # 187
Москвич
Добри резултати за размножаване са получени от коренови изрезки. Парчета корен приблизително 5мм дебели и 10-12 см. дълги се заравят хоризонтално на дълбочина 5 см. Описаната смес е вермикулит и перлит 1:1. 22° C топлина на пода и дълеч от слънчева светлина. Позволява се засушаване между поливките. Резките се взимат Декември а Април се местят в почва и в оранжерия. Поливат се всеки ден и седмично се подхранват с NPK.

Източник - Интернет.

Добавено: Не съм превел правилно едно изречение- а то е: Позволява се засушаване между поливанията за да се намали развитието на корена.

Съобщение редактирано от peterstamov - Четвъртък, 10.10.2013, 10:49

OrdonezДата: Вторник, 08.10.2013, 22:18 | Съобщение # 188
Лексус
peterstamov, в контекста на това си прав , някъде бях чел за този начин. Но имам една въпросителна... през април извадих три големи 4 годишни растения и веднага ги прехвърлих в контейнери, цяло лято страдаха и се мъчиха . Извадиха дребни листа, някои клонки изсъхнаха, та мислълта ми е , без да наранявам сериозно корените на растението имах проблеми, а какво говорим ако посадя само корени, принципно ще пробвам още тази година, дано има резултати smile Да се надявам че липсата на корона нагоре ще е стимула за разтеж, ще пиша по темата, а и ако някой друг пробва ще се радвам , ако сподели опита си.

peterstamovДата: Вторник, 08.10.2013, 22:52 | Съобщение # 189
Москвич
Аз си чета някой работи из нета и превода може да не ми е много точен. При този метод описват около 50% успеваемост.

Я! Паукия! Добавено: Грешка - Това май е ниско алкохолна напитка от Паупау - нещо като вино!

Съобщение редактирано от peterstamov - Четвъртък, 10.10.2013, 13:49

poj160arДата: Сряда, 09.10.2013, 22:40 | Съобщение # 190
Лексус
Съобщения: 2107
peterstamov, еййй браво бре, Петре! Откъде изкопа тази снимка, а нещо по-подробно за "пау-пау пърцуцата"?

А, Гого тази успеваемост от кореновите изрезки да не би да е от по-възрастни растения /над 10 годишна възраст/ с добре развита коренова система, при които не е проблем, че няма някое и друго парче от някой от корените, когато от тях е резнато! Моля, колегата peterstamov да прочете и се задълбочи в чичко Гугъл, където е чел тази статия дали не е описано нещо по-подробно за резниците от корените. Поздрави!!!:)

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Четвъртък, 10.10.2013, 11:40

peterstamovДата: Четвъртък, 10.10.2013, 10:08 | Съобщение # 191
Москвич
http://www.clemson.edu/hort/peach/pdfs/acta00.pdf - от тук е извадката!
Не намерих да е писано за възрастта на растението от което са взети корени!

Интересна презентация - Забравеният плод на Охайо

Сега съм си купил семена по 5 бройки от Канада, Америка и някакви фенове от Унгария. Чакам ги да пристигнат и ще подлежат на стратификация.
Първоначално мислех да ви питам да разделим една поръчка от 100 семена (около 50 лева щеше да е всичко), но е по-рисковано от едно место и реших, по малко, от различни места. Ето ги 100-те семена, ако някой има интерес!

Семената трябва добре да се пазят да не изсъхнат, че са много чувствителни, затова купих от различни продавачи, а нали трябва и сортовете да са различни. Експериментиииии!!! biggrin

Не ме кефи, че е описано, че разсада от семена дава плод след 5-8 година и отнема още няколко до пълна продуктивност! Дано чакането си струва! biggrin

Здраве хора!

Съобщение редактирано от peterstamov - Четвъртък, 10.10.2013, 10:45

poj160arДата: Четвъртък, 10.10.2013, 11:44 | Съобщение # 192
Лексус
peterstamov, приятел като гледам дебелината на кореновата резница, ако не се лъжа трябва да е на възраст поне 10-13 години. А, относно семената ме пиши и мен, да видим и колегата Гого (Ordonez) дали ще се включи.

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

peterstamovДата: Четвъртък, 10.10.2013, 13:31 | Съобщение # 193
Москвич
Аз си купих семена! Линка го дадох ако някой потребител/и/ е мераклия да си купи на него. Разбира се ще ви съдействам ако нямате сметки по онлайн магазините!

В момента съм купил по 5 броя от Тези, Тези и Тези

Много е рисковано защото не се знае как са съхранявани. А тези от канадците най ми вдъхват доверие защото:
We pride ourselves in our fresh viable seeds, cold stratifying now, right from the fruit and never will we allow our seeds to dry out.

Ние се гордеем с нашите пресни жизнеспособни семена, в момента са подложени на студена стратификация, взети направо от плодовете и никога няма да позволим нашите семена да изсъхнат.

Съобщение редактирано от peterstamov - Четвъртък, 10.10.2013, 13:37

OrdonezДата: Четвъртък, 10.10.2013, 17:41 | Съобщение # 194
Лексус
Семената трябва добре да се пазят да не изсъхнат, че са много чувствителни правилно Петьо , много правилно. Що се касае до дебелината на корена, тези които вадих 4 годишните бяха с точно такива. Този вид прави корени и чудо. ще чакам с нетърпение да споделяш резултатите .

poj160arДата: Петък, 11.10.2013, 11:27 | Съобщение # 195
Лексус
Пау пау бренди

My WebPage

Рецепти с асимина трилоба - пау пау:

My WebPage

My WebPage
Прикачвания: 9064033.jpg(214Kb)

Съобщение редактирано от poj160ar - Петък, 11.10.2013, 11:30

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Asimina Triloba (Pawpaws) (Индиански Банан, Пау пау)
Страница 13 от 35«1211121314153435»
Търси: