Morus nigra - Page 2 - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 12:45
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 2 от 14«12341314»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Morus nigra (Непознатото дърво в нашите ширини)
Morus nigra
barziДата: Сряда, 17.07.2013, 16:00 | Съобщение # 16
Трабант
Група: Проверени
Съобщения: 145
Статус: Offline
мерси за информацията!

Добавено (17.07.2013, 16:00)
---------------------------------------------
Има ли възможност да се внесе в скоро време? p.s. маклурата става ли за подложка на Morus nigra

Съобщение редактирано от barzi - Сряда, 17.07.2013, 16:06

OrdonezДата: Сряда, 17.07.2013, 19:20 | Съобщение # 17
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Не съм пробвал дали става за подложка, но нищо не ти пречи да пробваш, на мен обаче ми е интересно, каква е целта ?

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

barziДата: Четвъртък, 18.07.2013, 11:07 | Съобщение # 18
Трабант
Целта е да се развъди,защото единственото такова дърво във Враца е старо и загива.Вчера говорих със собствениците на черницата и те имат желание да засадят нова такава. Аз съм и любител на черниците и също искам в моя двор да я имам .Както споменах вече доста хора до сега са опитвали да я размножат но неуспешно,(включително агрономи ,бубарската станция в Враца и любители)и то от доста години! p.s.пробвах присаждане на всякакви черници ,пъпките тръгват до трето листо и след това изсъхват та затова питам Просто търся подходяща подложка.От семена явно не става щото до сега под дървото няма нито една фиданка и никога не е имало ,а става въпрос за столетно дърво! Земята под него е обработена и рохка!

Съобщение редактирано от barzi - Четвъртък, 18.07.2013, 11:16

OrdonezДата: Четвъртък, 18.07.2013, 12:09 | Съобщение # 19
Лексус
От семена става, стига да се спазят изискванията. Ако имаш възможност, изпрати ми , няколко зрели плода, да извадя семената и да ги обработя. Пробвал ли си с въздушен отвод да я размножиш, мисля че ще имаш също успех на 100%, даже ако се захванеш сега , ще имаш време до края на есента.
PS: Всички черници и албите и нигрите си се размножават безпроблемно със семена, стига да знае човек как Семенно размножаване, така че за мен не е проблем да го направя.

barziДата: Четвъртък, 18.07.2013, 15:52 | Съобщение # 20
Трабант
В понеделник ще отида при дървото.Кажи ми как да ги пратя плодовете.За въздушните отводи ще питам и ако ми разрешат ще направя.

OrdonezДата: Четвъртък, 18.07.2013, 18:13 | Съобщение # 21
Лексус
Quote (barzi)
В понеделник ще отида при дървото.Кажи ми как да ги пратя плодовете.За въздушните отводи ще питам и ако ми разрешат ще направя.

Плодовете , трябва да са напълно узрели и оцветени в идеалния за зрелостта им черен цвят. Гледай плодовете да са едри, това е добър ген , за размножаването, останалото остави на мен. Събери примерно десетина , а за по сигурно двайсетина плодчета, сложи ги в някакъв плик и иди в офис на Спиди. Там ще ги сложат в опаковка и ще ми ги изпратят .

Дай им този адрес .
Град Пловдив
до централен офис на Спиди на Кукленско шосе
за Георги Гошев , тел : 0877 288 840

barziДата: Четвъртък, 25.07.2013, 13:09 | Съобщение # 22
Трабант
ок в понеделник ги пращам!

Добавено (22.07.2013, 13:01)
Изпратих ти плодовете .Само това успях да набера .Пратил съм ги в кутия ,но забравих да оставя бележка че е Morus nigra. Дано имаш успех! В сряда ще пристигнат.Ако искаш ги опитай. На вкус нямат нищо общо с другите черници.

Добавено (25.07.2013, 13:09)
получи ли ги?

barziДата: Неделя, 11.08.2013, 13:07 | Съобщение # 23
Трабант
успях !след десетина опита един калем се прихвана на чип-бъдинг и вече е около 30 см.(присаждането е на 30 юни )

Прикачвания: 2547247.jpg(69Kb) · 3364421.jpg(86Kb)

Съобщение редактирано от barzi - Неделя, 11.08.2013, 13:14

OrdonezДата: Неделя, 11.08.2013, 21:35 | Съобщение # 24
Лексус
Систематизирай всичко довело до този хубав момент и го сподели, явно има значение, кое , как , кога и т. н smile

barziДата: Неделя, 11.08.2013, 22:58 | Съобщение # 25
Трабант
черницата на която е сложен калема е мъжка но не е nigra и може би за това успеха е слаб . бяха седем калема ,този който е на снимката и от вчера още един е тръгнал което нищо не означава. метода е на чип-бъдинг и то на зелени (не узрели клонки)в края на юни началото на юли прбвах по същия начин с други сортове черници (alba) и всичко се прихвана (100процента)за разлика от пролетта когато присаждах на калем под кора. явно подложката трябва да е nigra

wrongdreamerДата: Неделя, 12.01.2014, 12:40 | Съобщение # 26
Лада
Съобщения: 889
Какво стана с черницата ? Защо спряхте ? Черничевите се размножават, най лесно с отводи.
На 2 см се оголва кората, посипва се с хормони, увива се с нещо като кълчища или кокосови
влакна, прави се около 15см джоб от найлон и се навлажнява добре. Абе всички знаете как се прави. 100% прихващане. Трудно е само с момента на отрязването. cool

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

Съобщение редактирано от wrongdreamer - Неделя, 12.01.2014, 12:41

OrdonezДата: Неделя, 12.01.2014, 17:09 | Съобщение # 27
Лексус
Quote wrongdreamer ()
Черничевите се размножават, най лесно с отводи.

Как се държи след това растението, има ли разлика от тези произведени с въздушен отвод и тези присадени върху семенна подложка, интересува ме кореновата система, защото ако няма разлика, то тук при мен има 50 декара 2 вида черници и мога да ги натряскам въздушните тази година та свят да им се завие. Но ме притеснява после . Ако имаш наблюдения върху растение и кореновата му система получено с въздушен отвод сподели, за да знаем. Благодаря предварително

wrongdreamerДата: Понеделник, 13.01.2014, 18:54 | Съобщение # 28
Лада
Избираш току-що вдървени клонки с 4 листни пъпки / около 20 см /. Отнема м/у 4 и 6 седмици. Добре е да завиеш с нещо натурално, защото след отреза /на 2см под пакета/ ще е лесно да преместиш, като само разпориш пакета.Веднага се поставя стик от бамбук и се закрепва добре. После е същото.

OrdonezДата: Понеделник, 13.01.2014, 20:07 | Съобщение # 29
Лексус
А наблюдения в растежа и нарастването за година имаш ли , говоря за произведени с въздушен отвод.

wrongdreamerДата: Понеделник, 13.01.2014, 23:10 | Съобщение # 30
Лада
Да, правех го средно по веднъж на 10-15 дни с по 20-30 отвода, но имаше и фира.
Всъщност няма разлика от резниците. Трябва да се внимава с момента на рязане т.е. ако не е вкоренено ще съхне. По трудно е със зелените, защото ако не повдигнеш обелките те зарастват и затварят евентуалните корени. Такъв проблем има при дифенбакията, кротона, шафлерата и т.н.
Като се видим ще говорим, но ти казвам, че е лесно,а дали ще се хване един господ знае.

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Morus nigra (Непознатото дърво в нашите ширини)
Страница 2 от 14«12341314»
Търси: