Morus nigra - Page 9 - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 12:43
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 9 от 14«1278910111314»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Morus nigra (Непознатото дърво в нашите ширини)
Morus nigra
OrdonezДата: Сряда, 11.02.2015, 20:00 | Съобщение # 121
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Статус: Offline
Иво, аз съм опитвал плодовете на Morus Alba, както в бялата си вариация , така и в черната и ми се струва, че са по вкусни от плодовете на ниграта, но пък ниграта е според докторите по лековита smile

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

poj160arДата: Сряда, 11.02.2015, 21:54 | Съобщение # 122
Лексус
Група: Приятели
Съобщения: 2107
Някога прабаба ми и прадядо ми са гледали буби в няколко стаи за получаване на коприна, като масово дудите са се отглеждали за изхранване на бубите. С това основно са преживявали в гладните години. Някога този поминък е бил масов по нашия край, предполагам и на много други места в България по онова време ... cool Сега вече да видиш по принцип оцеляло дудово дърво си е жива рядкост. Възхищавам се на barzi, че проявява огромен интерес специално към тези разновидности на ниграта и себеподобните и ги отглежда в градината си! applause good

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Сряда, 11.02.2015, 21:55

OrdonezДата: Четвъртък, 12.02.2015, 04:28 | Съобщение # 123
Лексус
Иво, за буби в нашия край гледаха само Morus Alba, понеже листата са по меки и са предпочитани от бубите :), както казах по нашия край, нигра не съм срещал или поне нямам спомени с изключение на преди няколко години и то на скоро засадени растения , предполагам по погрешка

poj160arДата: Четвъртък, 12.02.2015, 11:47 | Съобщение # 124
Лексус
Гого, аз на всичките им викам дуди )така им викаме по нашия край) surprised Не съм запознат с разновидностите им, понеже никога не съм проявявал интерес, та за това. Предполагам и при нас са били такива, като при Вас.

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

barziДата: Четвъртък, 12.02.2015, 13:25 | Съобщение # 125
Трабант
Група: Проверени
Съобщения: 145
Дуди и казваме и във Враца и на времето целия град беше пълен с черници.Дувара между нас и комшиите беше от черничеви дръвчета ,но за копринената буба се садяха мъжки фиданки(alba) за да не цапат.Ниграта е нещо много по различно.Както казах в целия северозапад имаше само едно дърво и то от най добрия сорт за мен и не само а именно Persian Mulberry Morus nigra.Ние му казваме цариградския дуд или стамболската черница.Това е черницата от снимката в Самарканд.В момента във Враца има още едно възрастно дърво(20-30 г.) в двора на починалия агроном Костадин Тодоров (същия с дряна „Кастел”). За вкуса няма да се съглася с вас а и специалисти от цял свят признават персийската черница за един от най вкусните плодове, но както казват руснаците : на вкус и цвет товарищей нет

Добавено (12.02.2015, 12:25)
---------------------------------------------
В момента имам две присадени и едно вкоренено дръвченце от персийската.Като се раззелени ще ви ги покажа.Някъде в нета бях чел че виното от ниграта по нищо не отстъпва на това от гроздето ,така че след няколко години може да затворим някое буренце.А ракийката сте я опитвали предполагам.Аз съм в балкана и гроздето не вирее добре така че това е решение до някъде!

Съобщение редактирано от barzi - Петък, 13.02.2015, 17:43

poj160arДата: Четвъртък, 12.02.2015, 13:48 | Съобщение # 126
Лексус
barzi, good

barziДата: Петък, 13.02.2015, 12:42 | Съобщение # 127
Трабант
http://www.cochetfrederic.com/muriers-a-fruits.html доста богата колекция!!! good

OrdonezДата: Петък, 13.02.2015, 20:15 | Съобщение # 128
Лексус
Наистина много интерсно, нашите са някой от култиварите на Mûrier noir, които са изброени, но за съжаление нямам никаква идея , кои са всъщност

barziДата: Петък, 27.02.2015, 18:55 | Съобщение # 129
Трабант
http://www.samarkand-foto.ru/details.php?image_id=134

Добавено (27.02.2015, 17:55)
---------------------------------------------
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1399964

poj160arДата: Петък, 27.02.2015, 19:08 | Съобщение # 130
Лексус
barzi, статията е много интересна, колега! applause

OrdonezДата: Петък, 27.02.2015, 21:35 | Съобщение # 131
Лексус
Morus Nigra, явно шан дуда е на турски smile , трябва утре да питам Юсуф как е точно smile

barziДата: Събота, 28.02.2015, 10:01 | Съобщение # 132
Трабант
Според мен а и не само, идва от шах дуд.или дуда на шаха (демек царя на дудите черниците)Е за това във всеки двор трябва да има по една такава черница!

Съобщение редактирано от barzi - Събота, 28.02.2015, 10:09

wrongdreamerДата: Събота, 28.02.2015, 14:13 | Съобщение # 133
Лада
Съобщения: 889
Няма да е това,май. Думата не звучи никак ориенталски. Вероятно е променено името за благозвучност.
Всички знаете как използваме думата "бардак", но на турски означава "чаша". Версичта на един ерудит беше, че навремето само в публичния дом са сервирали в чаши / по понятни антисептични причини /и за простолюдието бардак е било мястото.
Та и Шандудията може би е нещо не добре произнесено и с годините се е легализирало.
Като например, моя любим израз - "Аз по принцип пия бира".
suspect sweated

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

barziДата: Събота, 28.02.2015, 17:16 | Съобщение # 134
Трабант
http://www.worldagroforestry.org/treedb/AFTPDFS/Morus_nigra.pdf май излиза че е от хинди но съм срещал името shah tut и в ирански сайтове Ако забеляза в страницата на дарик за кюстендилската черница има аудио файл на който дядото разказва че туркините му казвали шан дуда .а шандудията си е кюстендилска украса

Съобщение редактирано от barzi - Събота, 28.02.2015, 17:28

wrongdreamerДата: Събота, 28.02.2015, 22:03 | Съобщение # 135
Лада
Съобщения: 889
Това е желязно доказателство !
Аз пък намерих местност в Северен Пакистан, близо до Афганската граница, която се казва SHAH TOOT.
Това не е дори близо до доказателствата, защото не се знае от кога се казва така и дали не е някакъв хиндуиски израз с който са кръщавали всичко - например като нашето " аязмото".

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

Съобщение редактирано от wrongdreamer - Събота, 28.02.2015, 22:36

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Morus nigra (Непознатото дърво в нашите ширини)
Страница 9 от 14«1278910111314»
Търси: