Mulberry Tree Pakistan - Форум Екзотик Плантс България
Неделя, 04.12.2016, 04:55
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 3123»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Mulberry Tree Pakistan (Пакистанска Черница)
Mulberry Tree Pakistan
OrdonezДата: Петък, 18.01.2013, 12:04 | Съобщение # 1
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Статус: Offline
Пакистанската черница дава плод с подобен вкус на къпините, силно оцветяващ ръцете при консумация . Имат превъзходен вкус като цяло, а самите плодове са фаворити по едрина сред черничеви със своите до 15 см размер.
Самото дърво е бързорастящо с до 10 метра височина, студоустойчив е до USDA zone 5 това означава че може да вирее в почти всички райони на България. Цъфти през май - юни, а плодовете съзряват през август - септември. Растението предпочита кисели, неутрални и основни (алкални) почви. То може да расте на полу-сянка или пълна сянка, разбира се и на пълно слънце. Изисква влажна почва. Понася добре атмосферните замърсявания.
Както казах по горе плодът е пирок до 3 см и дълъг до 15 см

Повече информация за самия вид можете да добиете ТУК
ПС: Могат да се присаждат на Маклура, идеална подложка, такава ще използваме и ние за производството на посадъчния материал през тази година. Повече за Маклура можете да прочетете във форума в съответната тема.

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

wrongdreamerДата: Сряда, 19.06.2013, 10:40 | Съобщение # 2
Лада
Група: Проверени
Съобщения: 889
ЩЕ ИМА ЛИ ПАКИСТАНСКА ЧЕРНИЦА ?

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

OrdonezДата: Сряда, 19.06.2013, 12:11 | Съобщение # 3
Лексус
100% - Да, но точно кога, зависи от състоянието на облагородените екземпляри.

barziДата: Неделя, 30.06.2013, 15:22 | Съобщение # 4
Трабант
Съобщения: 145
ето още една интересна черница http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=556310 а и лековита! същия вид и в двора на П. Яворов в Чирпан .
Прикачвания: 5688397.jpg(73Kb)

OrdonezДата: Неделя, 30.06.2013, 15:59 | Съобщение # 5
Лексус
Защо пишат че имало само две такива дървета в България ? В крайна сметка как е латинското наименование на тези ?? Като гледам плодовете не е пакистанска черница на 100% , но може и да греша, макар силно да ме съмнява. Ако пък е Morus Nigra, ми е интересно, как разбрахте че е рядък вид , знаем че са общо 3 вида, Нигра (черна), Рубра (червена) и Алба (бяла), за някакъв хибрид ли става дума , на мен специално не ми се изясни от прочетеното и от чутото.
PS: При нас също има вековни дървета, както и черничева градина с около 50 годишни дървета.

wrongdreamerДата: Неделя, 30.06.2013, 19:19 | Съобщение # 6
Лада
Съобщения: 889
ИМА 10 - 15 ВИДА , НО МАЙ САМО ИЗБРОЕНИТЕ ДАВАТ ПЛОД + ЕДНА КИТАЙСКА / ИЛИ ЯПОНСКА /. МАЙМУНИТЕ ЯДАТ ЛИСТАТА.
АЗ ЗНАЯ ЧЕРНИЦА, КОЯТО Е САДЕНА 1907 - 19010г. ЖИВА СИ Е МАКАР ДЪНЕРА ДА Е КУХ И ЦЕЛИЯ В НЯКАКВА БАКТЕРИОЗНА КОРА.
РАЖДА САМО ЛИСТА ВЕЧЕ И Е С ГОЛЯМ ДЪНЕР И ТЪНКИ КЛОНИ.
ТАЗИ НА СНИМКАТА СИ Е ЧЕРВЕНА - ПРОСТО НЕ Е УЗРЯЛА.
ЛАТИНСКОТО Е MORUS.

Добавено (30.06.2013, 19:19)
---------------------------------------------

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

Съобщение редактирано от wrongdreamer - Неделя, 30.06.2013, 20:11

barziДата: Понеделник, 01.07.2013, 08:46 | Съобщение # 7
Трабант
Със сигурност са повече от 15 вида само в бубарския център в враца има повече.За този вид съм сигурен че в враца е само едно дърво в страната има доста повече.Има ги в кюстендилско, благоевградско ,старозагорско и др.Много трудно се прихваща.Правени са много опити(включително и аз)Явно подложката е несъвместима (пробвал съм на обикновена черница) От вас научих за подложка маклура.Трябва да опитам стига да намеря такова дърво.Снимки от дървото в Враца ще пусна като започнат да зреят плодовете.Те са интересните в случая защото се различават от другите черни черници,включително узряват доста по късно от тях.Мисля че той пише за нея
http://nablyudatel.com/index.php?lastnews=yes&news_id=4791

barziДата: Вторник, 02.07.2013, 14:58 | Съобщение # 8
Трабант
Забравих да спомена, че зрелите плодове на тази черница са с приятно кисел вкус, за разлика от другите видове, на което може би се дължи нейната лековитост.

Прикачвания: 5904190.jpg(64Kb) · 1762091.jpg(70Kb) · 8417692.jpg(51Kb) · 8246780.jpg(95Kb)

OrdonezДата: Вторник, 02.07.2013, 16:27 | Съобщение # 9
Лексус
Аз лично много се заинтригувах от този вид, би ли ни просветлил точното латинско наименование на вида, ако ли не, надявам се Краси да се прибере скоро от Германия и да ни просветли за латинското наименование , на точно този вид, каква вариация е . Ясно е , че не е като масово разпространение из страната.

barziДата: Вторник, 02.07.2013, 17:13 | Съобщение # 10
Трабант
Няма от къде да разбера латинското име защото всички които са знаели нещо за този вид вече не са между живите.Мога да попитам утре в бубарската станция в Враца.Занимават се с размножаване на черници,но и те нямат особени успехи с тоя вид.Знам че е донесена от Истанбул от турци които са живели в тоя имот до освобождението след което са избягали в Турция.Ето и още малко информация http://shans.vratza.com/material.php?id=24668

OrdonezДата: Вторник, 02.07.2013, 17:44 | Съобщение # 11
Лексус
Ясно колега, добре поне имаме сламка за която да се хванем, ще поразпитам тук там и ще пиша ако науча нещо.

OrdonezДата: Вторник, 02.07.2013, 18:27 | Съобщение # 12
Лексус
Да след кратко събеседване се установи че това е Morus Nigra.
Плодовете на Morus Alba , която се отглежда масово в България са както черни, така и бели. A има и значителна разлика в листата, та накратко това е Morus Nigra.

Моля, кометирайте видът в определената му тема ето ТУК , тази тема е за пакистанската черница smile

barziДата: Вторник, 02.07.2013, 19:09 | Съобщение # 13
Трабант
Че е Morus nigra е абсолютно сигурно но понеже всички източници водят към Персия(Иран),затова писах тук а иначе няма проблем.пакистанската черница която е на вашата снимка също е Morus nigra. http://www.plantogram.com/product/mulberry_pakistan/

OrdonezДата: Вторник, 02.07.2013, 20:03 | Съобщение # 14
Лексус
Имах в предив , че там пишем за точно този вид, да продължим там, а тук да пишем за пакистанската черница, от която скоро ще имаме посадъчен материал.

barziДата: Неделя, 07.07.2013, 08:14 | Съобщение # 15
Трабант
Като стане пакистанската черница задължително бих си закупил,стига да остане и за мен .Гледам че желаещи има .Дано съм от първите .
Добавено (07.07.2013, 08:14)
---------------------------------------------
Кога се очаква посадъчния материал да бъде готов ? Мога ли сега да поръчам ?

Съобщение редактирано от barzi - Неделя, 07.07.2013, 10:59

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Mulberry Tree Pakistan (Пакистанска Черница)
Страница 1 от 3123»
Търси: