Honeyberry - Page 4 - Форум Екзотик Плантс България
Неделя, 23.07.2017, 07:43
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 4 от 7«1234567»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Honeyberry (Lonicera Kamtschatica)
Honeyberry
poj160arДата: Неделя, 30.03.2014, 21:34 | Съобщение # 46
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 2153
Статус: Offline
Спокойно, сега лятото ще се "надоят" леторастите и ще хвръкнат поне 50-60 см. нагоре. Но аз не съм сигурен, че това е лоницера камчатика. Поне от снимките ми изглежда така. Много големи ми се виждат листата и много тъмни. На лоницерата са по-светли на цвят и по малки листата. Имам такива и знам на външен вид какво представлява този ценен и интересен храст. Миналата година цъвтяха, но не вързаха. Миналата седмица едно храстче имаше 3-4 жълти цвята, но е отдалечено доста от останалите и ме съмнява да има шанс за плододаване. Ще чакам Гого да пусне лоницерите и да му осигуря поне едно "другарче" на това самичкото за кръстосано опрашване. То имах при него още две, но баща ми ли нещо направи, преторяване ли се получи - не знам и сиромашките загинаха. Едното есента тръгна да изкарва листена, но дотук и баща ми взе, че го извади. Но другите, които са близко насадени едно до друго си вървят екстра. Да видим какъв ще им е кефа тази година. cool wink biggrin

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Понеделник, 31.03.2014, 19:20

OrdonezДата: Понеделник, 31.03.2014, 01:06 | Съобщение # 47
Лексус
Съобщения: 3803
Това е 100 % ва лоницера, но не е камчатика, ако сме ти я изпратили ние , веднага ще си поправим грешката, миналата година имахме и други лоницери и нищо чудно, когато съм бил в Гърция, да са ти изпратили Lonicera japonica , вместо камчатика, пак казвам ако си поръчал камчатика, а са ти изпратили веднага ще поправя грешката, тази можеш да си засадиш някъде, цъфтят супер красиво и стават идеални като орнаментални растения. За жалост отсъствам поне 3 месеца почти постоянно от България и през това време заявките ги изпълняват две моми, та все още се учат и е съвсем нормално да са направили тази грешка, ако е било записано лоницера, за тях лоницерите са само японика, както и да е smile Пиши на ЛС , от тук ли си я взел за да знам как да реагирам, аз няма как да помня .

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

georgiДата: Понеделник, 31.03.2014, 10:48 | Съобщение # 48
Трабант
Група: Проверени
Съобщения: 150
г-н Ordonez,, изпратих ЛС с пояснения.

georgiДата: Неделя, 06.04.2014, 22:16 | Съобщение # 49
Трабант
Получих новите растения и вече са засети. Благодаря на Ordonez! Само няма информация от кой сорт са "Bakčarskaja jubilejnaja" или "Morena"

Прикачвания: 9070977.jpg(104Kb) · 6751085.jpg(109Kb)

OrdonezДата: Понеделник, 07.04.2014, 01:18 | Съобщение # 50
Лексус
юбилейната е с етикет другите нямат етикет, ако няма етикет, виж в опаковката да не е паднал нещо, но всички юбилейни са с етикетчета

OrdonezДата: Неделя, 27.04.2014, 20:20 | Съобщение # 51
Лексус
Сорта камчатика Altaj , ако се не лъжа е словашки, ако може някой да сподели впечатления за него аз мога да покажа малко снимки, които направих на последните плодове, преди да бъдат изядени smile

Моето мнение е за средно едър плод , мисля че Морена и Юбилейна са по едри, но пък вкусът му поне според мен е малко по кисел от Морената, възможно е от дъждовете напоследък да е паднало съдържанието на захари , с друго не си го обяснявам. И въпреки всичко семенцата не се усещат, и са много сочни и приятни за похапване. Ако някой има по голям опит с този сорт моля да сподели за родовитоста им, понеже растенията които внесохме бяха с почти презрели плодове и доста поукапаха при транспорта, така, че нямам обективно мнение за родовитоста им [/i]
Прикачвания: 3738964.jpg(202Kb) · 0092216.jpg(196Kb)

grДата: Сряда, 30.04.2014, 09:48 | Съобщение # 52
Симсон
Съобщения: 66
Имам описанието на словашки, обаче Google не е много добър в превода.
Разбрах че е ранен сорт със силен растеж и сравнително едри сладко-кисели плодове.

Алтай " Variety създадена през 1996 г. в VÚOOD , както Bojnice .
То идва от един вид преминаване Lonicera Lonicera х kamtschatica turczaninowii . Разнообразие е автор Ing . Ирена Cagáňová , PhD . Да LRO е регистрирана през 2001 година.
Създава висок , изправен , силно разклоняване леко rozloţitý компактен храст, който расте на височина 2м . Многогодишни клонове са червеникаво-кафяв на цвят.
Тънката кора се лющи на по-стари клонове в pozdĺţnych тесни улички . Младите издънки - клоните са ţltozelené , рядко коса, със силно червено - лилав оттенък.
Пъпки са серийно нагоре , срещу , обикновено 1-2 чифта всеки друг.
Долната двойката е силно дъгообразно извити нагоре. Листата са големи, обикновено последователно противоположни, широко ланцетни , късо заострени , средно зелено горната страна на листа е
покрита с рядка коса, долната е кратък plstnantá . Цветовете са средно- голяма , фуния с форма на тръбна Toll - нагоре , двуполов . Венчелистчетата са ţltkastobiele ; стил с кръгла стигма значително се откроява от тръбата на цвете. пръчици
с големи прашници жълт железен е 5 Цъфти много рано - през първата действия във връзка с второто десетилетие на април
Цветовете са с кръстосано опрашване . Когато нараства , е необходимо паут други сортове или видове, като опрашители . Bumble пчелите пренасят прашец , пчели и оси.
Плодовете са едри , може да достигне до дължината на двадесет мм , продълговати roţtekovito закачен в краищата дъвчат значително , с леко неравна повърхност , тъмно синьо, по същество , обхваната от сив восък слой , леко неравномерно във форма. В долния край на плода е белези след сключването на съцветие , което е придружавам , размазан до верига. Кухината на плода е сочно, сладко-кисел със силна
боровинка -подобен аромат. Плодовете узряват много рано - през последното десетилетие на май в първото десетилетие на юни ( Hričovské et Ал , 2002 . )

---
ето го оригинала:

Odroda ´Altaj´ vznikla v roku 1996 vo VÚOOD, a.s., Bojnice.
Pochádza z kríţenia druhov Lonicera kamtschatica x Lonicera turczaninowii. Autorkou odrody je Ing.Irena Cagáňová, PhD. Do LRO bola zapísaná v roku 2001.
Vytvára vysoký, bujne rastúci, silne rozvetvujúci kompaktný aţ mierne rozloţitý ker, ktorý dorastá aţ do výšky 2m. Viacročné konáre sú hrdzavohnedej farby.
Tenká kôra sa na starších konároch odlupuje v pozdĺţnych úzkych pruhoch. Mladé výhonky – letorasty, sú ţltozelené, riedko chĺpkaté, so silným červenofialovým nádychom.
Púčiky sú seriálne vzostupné, protistojné, zvyčajne 1-2 páry nad sebou.
Spodný pár je výrazne oblúkovito zahnutý nahor. Listy sú veľké, zvyčajne striedavo protistojné, široko kopijovité, krátko zašpicatené, stredne zelené, vrchná strana listu je
pokrytá riedkymi vláskami, spodná strana je krátko plstnantá. Kvety sú stredne veľké, trubkovito aţ zvončekovito lievikovité, obojpohlavné. Korunné lupienky sú ţltkastobiele, čnelka s okrúhlou bliznou výrazne vyčnieva z trubky kvetu. Tyčiniek
s veľkými ţltými peľnicami je 5. Kvitne veľmi skoro – v prvej aţ druhej dekáde apríla.
Kvety sú cudzoopelivé. Pri pestovaní je nutné pouţiť iné odrody alebo druhy ako opeľovače. Peľ prenášajú čmeliaky, včely aj osy.
Plody sú veľké, môţu dosiahnuť dĺţku aţ nad 20mm, podlhovasté aţ roţtekovito zahnuté, na koncoch výrazne zúţené, s mierne hrboľatým povrchom, tmavomodrej farby, výrazne prekrytej sivou voskovou vrstvičkou, mierne nevyrovnané v tvare. Na spodnom konci plodu sa nachádza jazvička po uzavretí súplodia, ktorá je bodkovitá, nebadateľná aţ okrúhla. Duţina plodov je šťavnatá, sladkokyslá s výraznou
arómou podobnou čučoriedkam. Plody dozrievajú veľmi skoro – v poslednej dekáde mája aţ v prvej dekáde júna (HRIČOVSKÝ et al., 2002).

===

RishaДата: Петък, 09.05.2014, 20:47 | Съобщение # 53
Симсон
Съобщения: 22
Здравейте! Преди месец купих две лоницери от магазина. Посадих ги според упътването във форума, но листата им жълтеят, не се развиват, вече почти не са останали зелени листа. Не зная каква е причината, мога ли да направя нещо да ги спася?

OrdonezДата: Петък, 09.05.2014, 23:08 | Съобщение # 54
Лексус
Дай снимка, да видим за какво става дума, аз също засадих от чешките лоницери, подхраних ги с яра комплекс и тръгнаха много добре, ако може снимка , инак при обилните дъждове , дали са били киселинни или просто така се случи на мен също ми пожълтяха листата и почти окапаха, но скоро се оправиха, от седмица насам имам нов прираст
ПС: Само да вметна тази година пробвах няколко сорта лоницери, морена, юбилейна, алтай , войтек и афродита, по вкус ги класирам така
1. Алтай
2. Морена
3. Юбилейна
4 Афродита
А Войтек я класирам не на последно место, а никъде, вкусът и е кисело горчив, на мен въобще не ми хареса и смятам да изкореня един голям храст от този сорт

poj160arДата: Петък, 09.05.2014, 23:21 | Съобщение # 55
Лексус
Послепис: Остави го за кръстосаното опрашване, пък като не искаш не го консумирай, Гого.... cool wink , нека служи в полза на кръстосаното опрашване така и така се е хубаво развил... не унищожавай това хубаво храстче! dry surprised
То, и моите бяха пожълтели от последната пратка, но при презасаждането в ОГ и първоначално торене почнаха да се оправят лека полека. Явно са страдали първо от голямата влага и второ от липса на хранителни вещества и минерали ...

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Неделя, 11.05.2014, 21:58

OrdonezДата: Петък, 09.05.2014, 23:35 | Съобщение # 56
Лексус
Аз Иво си го обяснявам така, чеха, ги гледа в оранжерия и започват да се развиват по бързо от нормалното, както казах при мен още миналия месец имах зрели плодове на едно растение, вследствие на ваденето от оранжерията, и излагането им на условията които поседваха дъжд , студ и чудо са се стресирали, знам ли вече какво да мисля, , само знам че имат силна коренова система , а като знаем че пускат доста издънки, мисля , че няма смисъл да ги мислим, лека полека ще дръпнат, той и асимините си държи в оранжерия, това не мога да го проумея sad

poj160arДата: Петък, 09.05.2014, 23:45 | Съобщение # 57
Лексус
Това "чешко" магаре ги изнежва по този начин, но пък с цел тълговия и първоначално по-ранно развитие за пролетна продажба имат пък по-добър търговси вид и силно развити растения. За това със стресирането при нас в БГ си много прав, Гого! Просто май за съжаление от лично наблюдение вече от няколко години виждам, че май и за напред ще ни очаква такава пролет вече... cool surprised И да, получили са стрес, то е ясно... има транспорт..., промяна в климатичните условия..., посадка..., грижи... cool Просто растенията боледуват..., нормално е!

И на пук на всичките гадости тази пролет с изключително "бедното опрашване" на растенията в ОГ една лоницера ми се отблагодарява със завързали плодчета, ха сега да видиш...!!! wacko smile

Съобщение редактирано от poj160ar - Петък, 09.05.2014, 23:48

wrongdreamerДата: Събота, 10.05.2014, 00:27 | Съобщение # 58
Лада
Съобщения: 904
Момчета, засаденото след разлистване купено от разсадник, винаги губи листа.
При цветята, когато преминеш към по голяма саксия - също. Това се дължи основно на нарушения воден режим с който е свикнало растението. В саксията има цикли на исъхване на почвата, а в ОГ няма. Като прибавим различната температура и директното слънце....
Всъщност ще видите, че лоницерата лесно не мре.
Risha, ако четеш това - намери малко чамови трици или поне талаш и покрий около тях с диаметър 50-80см на 2см слой, а и малко зелен камък ще помогне.
cool B) cool

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

Съобщение редактирано от wrongdreamer - Събота, 10.05.2014, 00:29

georgiДата: Неделя, 11.05.2014, 21:48 | Съобщение # 59
Трабант
Прилагам снимки един месец след засаждането на лоницерите. Нещо не ми харесва развитието.

Прикачвания: 5201510.jpg(160Kb) · 8738283.jpg(145Kb)

poj160arДата: Неделя, 11.05.2014, 22:04 | Съобщение # 60
Лексус
Това пожълтяване на листата се дължи май на влагата и ежедневните валежи из цяла България или са се стресирали. Тук светлината е добра и това не е причината. По принцип би трябвало да се оправят както казва Гого в горните постове на тази тема. Мисля, че няма повод за притеснение. Наблюдавай след настъпващите топли и длънчеви дни тяхното развитие и пиши и дай снимки пак да видим.
Случайно да си пръскал около тях с някакви препарати против бурени като "Глифоган" или нещо друго или да не си преторил с течни торове.

Съобщение редактирано от poj160ar - Неделя, 11.05.2014, 22:05

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Honeyberry (Lonicera Kamtschatica)
Страница 4 от 7«1234567»
Търси: