Rubus tayberry - Форум Екзотик Плантс България
Неделя, 04.12.2016, 04:53
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 11
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Rubus tayberry (Тайбери)
Rubus tayberry
OrdonezДата: Вторник, 11.06.2013, 21:03 | Съобщение # 1
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Статус: Offline
Тайбери е храст от род Рубус, семейство Розоцветни. Това е хибрид между къпина и малина. Създаден е в шотландски научен изследователски институт през 1962 г. Създадени са много хибриди, но най-известен е Медана. На външен вид той прилича на стелеща се къпина. На дължина достига до 2-2,5 метра. Бодлив е, но шипчетата са малки до средни, не много твърди, с неизвити връхчета, което го прави сравнително удобен за работа. Цветовете са бели, големи, с огромен плодник. При нашите условия цъфти от средата до края на май и след две седмици започва да зрее. Плододаването продължава около 25 дни.

Плодовете са впечатляващи (снимка)
При добра почвена влага достигат 4-5 сантиметра дължина, и тегло 6-7 г. Плодът е червен, с вкус, наподобяващ къпина, но при леко презряване става пурпурен с превъзходен вкус и лек малинов аромат. Понеже е хибрид няма така досадните дребни семенца характерни за малините и къпините. Плодовете са много подходящи за замразяване, желета, сладка, компоти, сокове и прясна консумация. Прави се и много ароматно вино.

Плодове от нашата градина

Осигурете им конструкция
Отглеждането на тайбери е идентично с това на стелещите се къпини. Резитбата също. Телената или опорната конструкция е задължителна, като най-високия ред тел трябва да бъде на височина поне 1,50 м. Разстоянието между растенията в реда е около 1,50 м, а междуредовото 2,5-3,0 м. Добивите са много високи. Те могат да достигнат до над 2 тона/дка. Торенето с калиеви и фосфорни торове е като при къпините. С азотните трябва да се внимава, защото предизвикват много силен растеж на леторастите които могат да останат тънки. Има сравнително добра студоустойчивост.

По отношение на болести тайбери Медана е силно усточив. За съжаление същото не може да се каже и по отношение на неприятелите. Всички болести и вредители, които нападат малините и къпините, масово нападат и тайбери. Борбата с тях е задължителна. Плодовете се нападат и от едри птици.
Прикачвания: 4999451.jpg(162Kb) · 3215646.jpg(181Kb)

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

sijeДата: Четвъртък, 13.06.2013, 20:17 | Съобщение # 2
Балканче
Група: Проверени
Съобщения: 6
С нетърпение очаквам да опитам първите плодове на моето тайбери! Расте много добре и скоро ще узрее ,но дано не ме изпревари някоя "по-нетърпелива" птица от мен. smile

OrdonezДата: Четвъртък, 13.06.2013, 23:57 | Съобщение # 3
Лексус
sije, дано не те разочаровам, на вид са супер, за търговия предполагам са уникални, на вкус ..... ни малина ни къпина, на мен лично не ми харесаха кой знае колко, определено не са ми фаворит и ще си остана само с един храст , ей така за идеята.

sijeДата: Събота, 15.06.2013, 23:01 | Съобщение # 4
Балканче
Съобщения: 6
Няма да ме разочарароваш smile ,защото обожавам малини ,къпини,ягоди .... И между другото годжи берито и плумерията ,които ми изпратихте преди 16 дни вече се адаптираха и се чувстват като у дома си biggrin .В сигурни ръце са. Благодаря !

tauryДата: Неделя, 25.05.2014, 00:38 | Съобщение # 5
Балканче
Съобщения: 3
Имам този великолепен хибрид , на вкус и на вид са наистина невероятни, ако някой търси да се обади, на есен или рано на пролет ще му пратя млади Тайбери
Търся Райска ябълка - Japanese Persimmon - Chocolate (Tsurunoko)

OrdonezДата: Неделя, 25.05.2014, 00:42 | Съобщение # 6
Лексус
Quote taury ()
Търся Райска ябълка - Japanese Persimmon - Chocolate (Tsurunoko)

след октомври на гол корен до месец март, тази година бяхме заложили много малко бройки, но есента ще имаме достатъчно

tauryДата: Неделя, 25.05.2014, 22:37 | Съобщение # 7
Балканче
Съобщения: 3
Quote Ordonez ()
Japanese Persimmon - Chocolate (Tsurunoko)

Много благодаря за бързия отговор и се надявам ноември месец да си поръчам 2 растения, нямате си на идея с какво нетърпение ще ги дочакам. smile

Съобщение редактирано от taury - Неделя, 25.05.2014, 23:48

OrdonezДата: Събота, 31.05.2014, 13:46 | Съобщение # 8
Лексус
Днес си промених мнението за сорта Бъкингам, почти навсякъде вече зреят първите плодове и днес доста похапнах, не знам на какво се дължи, но определено вкусът им няма нищо общо от миналогодишната партида, много по изразен аромат, много по едри, много по буен растеж

Прикачвания: 0663342.jpg(54Kb) · 6753357.jpg(69Kb) · 8242211.jpg(115Kb)

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Rubus tayberry (Тайбери)
Страница 1 от 11
Търси: