Asimina Triloba (Pawpaws) - Сортове. - Форум Екзотик Плантс България
Неделя, 23.07.2017, 07:37
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 41234»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Asimina Triloba (Pawpaws) - Сортове. (Сортово разнообразие)
Asimina Triloba (Pawpaws) - Сортове.
OrdonezДата: Неделя, 23.06.2013, 15:20 | Съобщение # 1
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3803
Статус: Offline
Отварям тази тема с леко предубеждение що се касае до това което смятам да разискваме, надявам се обаче повече хора да се включим в обсъждането. Вашите мнения са безценни в този случай.
Както е известно Асимината изисква кръстосано опрашване и въобще предпочита чуждия полен за да се опраши качествено и въобще да върже плодове. Тази година стартирах началото на създаването на нов сорт, разбира се не без чуждата помощ на мой голям приятел, на който по негово желание, ще запазя името му в тайна.
На кратко историята. Имаме засадени два сорта един до друг в непосредствена близост - едва 50 см от дърво до дърво. Единия сорт е Прима 1216 , а другия сорт е Susquehanna небезизвестния наложил се напоследък фаворит, както по тегло, така и по други качества. условията за кръстосаното опрашване е 100%, резултата е добри едри и вкусни плодове със силно жълто месо, характерни разбира се за двата сорта поотделно. Изкарахме семената на петте най едри и с правилна форма плодове и ги стратифицирахме 120 дни, след което ги засадихме. Резултата е това .

Както предполагам ви е известно в света се създават всяка година нови и нови сортове, предимно от любители. Кръщават се с какви ли не имена, писали сме по въпроса в другата тема. Тук ще пусна информация за родителите му като за начало. Само едно уточнение, използвали сме семена от плодове и от двата сорта.
20 семена от Susquehanna
Susquehanna е без съмнение фаворит на много консуматори. Изключително съчетание на едрина с богат вкус, висока захарност, силен аромат на ананас , маслена и гладка текстура на месото. Един от най компактно растящите сортове. Плодовете му често прехвърлят 450 грама тежина. Кората му е твърда ( малко по голяма трайност от други видове ). Пулпа му е с гъстотата на узряло авокадо. Ниско количество на семена - обикновенно около 3% от теглото на плода. Добивите са умерени, а на резитба реагира много добре.

25 семена Prima 1216
За този сорт мисля сме писали доста, плодовете обикновенно са около 300 грама , жълто месо, средно ранен сорт, обикновенно узрява в началото на септември. Броя на семената обикновенно са около 4-6.
Много е рано да разискваме резултатите от нашия експеримент, но все отнякъде трябва да се започне. Ето че растенията вече са фотогенични и ние решихме да започнем проследяването им.
Разделихме ги в два сектора, тези събирани от плодовете на първия сорт и тези от втория сорт, за целта обаче трябва да им измислим имена, ще се радвам ако някои от вас се включат в дискусията с предпожения. А аз няма да спра да качвам снимков материал от развитието им.
Прикачвания: 5400367.jpg(180Kb) · 7645349.jpg(191Kb)

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

poj160arДата: Понеделник, 24.06.2013, 19:03 | Съобщение # 2
Лексус
Съобщения: 2153
Ordonez, чудесно и похвално за това начинание с тези изключително ценни сортове! Предлагам име "Asimina Triloba Ordoneziana" biggrin Наистина не се шегувам, а го предлагам във връзка с името на твоя юзер във форума. мисля, че подхожда името на това ново начинание.

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

OrdonezДата: Понеделник, 24.06.2013, 20:16 | Съобщение # 3
Лексус
Мисля, че някъде бях писал , предполагам в чата ще да е било. Сега съм ги кръстил условно ей така да ги разпонзавам GVG-1 и GVG-2. Мисля обаче в името им да се загатва или за произхода или за самия плод нещо, ако се окажат едри плодовете можем да вкараме " GIANT " преди самото име и така нататъка. Малко нахално обаче ще е от моя страна smile да пренебрегна и участието на колегата ми в това начинание, защото 50 % от работата я свърши той (опрашването на двата сорта), останалите 50% разбира се ще са мои, отглеждането на растенията , подхранването им и всички съпътстващи грижи до фаза плододаване. Но като идея да се вкарат букви или част от ника е идея, която ще трябва да се обмисли сериозно. Доста хора четейки това тук може да ни помислят за "откачалки", но това определено си е сериозно начинание и ние няма да сме нито първите нито последните, които ще създадат нов сорт Пау пау. Дано обаче се окаже че сортовете са добри, с по малко семена от нормалното (това се приветства като постижение), добра едрина и разбира се удължена трайност. Най - вече последното, това е най важното върху което се работи в световен мащаб. Надявам се и Краси да се включи с неговите 7 растения, така и Иво, той също е наблегнал на количеството. Да трупаме заедно опит и да се радваме на добри резултати.

poj160arДата: Понеделник, 24.06.2013, 23:21 | Съобщение # 4
Лексус
Ordonez, Гого, а може и така: "Asimina Triloba Rusdoneziana " или "Asimina Triloba Russneziana ", да има и от вас така да се каже нещо на латински оприличаващо по произношение - предполагам, че се сещам за съотборника ..., ти знаеш, приятелю... smile

Добавено (24.06.2013, 23:11)
---------------------------------------------
"Asimina Triloba Russneziana" selected in Bulgaria

Добавено (24.06.2013, 23:18)
А може Гога и това - не забравяй добрата Стелла, тя е твоя "всекидневен съотборник и спътник" в начинанията и успехите в живота - "Asimina Triloba Russtella" selected in Bulgaria

Добавено (24.06.2013, 23:21)
Мисля, че това наименование ако ще съдиш по съотборничеството е най-добре подхождащо и съзвучно за езика, пък и по-така да се каже запомнящо. Ноооо ти ще си прецениш, приятелю, може както казваш и нотка на произхода на родителите на това начинание да сложиш, зависи си изцяло от Вас ... smile cry surprised

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Понеделник, 24.06.2013, 23:23

OrdonezДата: Понеделник, 24.06.2013, 23:32 | Съобщение # 5
Лексус
Хаха , това последното беше забавно , наистина .

OrdonezДата: Петък, 10.01.2014, 05:06 | Съобщение # 6
Лексус
Shenandoah

Potomac

Wabash

Susquehanna

Shenandoah

Custardy Ripe Potomac

poj160arДата: Петък, 10.01.2014, 10:35 | Съобщение # 7
Лексус
Егати и големите плодове. Дали вярно отчита кантара 1,28 кг. теглото на този плод? Дали пък очите ми не ме лъжат. wacko eek hands
И сега се замислям дали пък нямаш късмет с този сорт дърво, на което не опадат листата - да е резултат от агроекспериментите на американците. Ще чакаме да видим ...

Съобщение редактирано от poj160ar - Петък, 10.01.2014, 11:23

OrdonezДата: Петък, 10.01.2014, 17:34 | Съобщение # 8
Лексус
1,28LB = 0,58kg , но и това не е въобще малко като размер.

poj160arДата: Петък, 10.01.2014, 17:36 | Съобщение # 9
Лексус
Е как ще е малък, пак си е плод гигант. smile

peterstamovДата: Петък, 10.01.2014, 23:06 | Съобщение # 10
Москвич
Група: Приятели
Съобщения: 256
От къде се сдоби с сорта на Питърсън Susquehanna? Неговата SHENANDOAH на четиво го дават също доста добър сорт. В сайта на Питърсън прочетох че като селекционер не одобрява износа на сорта извън Щатите!? Ще предлагаш ли някой ден от тези сортове - облагородени разбира се?

May the Force be with you

OrdonezДата: Събота, 11.01.2014, 00:51 | Съобщение # 11
Лексус
Ако бързаш, единствения ти вариант е да си закупиш материал от Дерек Морис, той се занимава едва от 2006 година с Паупау и причината е че са съседи с Питерсън , ограда до ограда по ранчо. Всъщност до разсадника на Питърсън. Така и се запознават. Другия вариант е да изчакаш до есента за да ти дам облагородено растение. Като тук е момента да призова всички фенове да експериментираме със създването на нови сортове, така както е правил Питърсън в началото. Allegheny™ , Potomac™ мисля е селектиран в дивата природа от дърво до самата река, Shenandoah™ - създава се като семеначе на Overleese и така възниква един от най вкусните сортове, Susquehanna® пък възниква също от семе взето от плод от до колкото си спомням някаква ферма беше, Wabash™ - също мисля бе от растения от дивата природа, но може и да бъркам някъде.

Най големия проблем при Питърсън е според мен, че с цел улеснение, поне така си го обяснявам аз предлага посадъчния материал на гол корен, като твърди, че наистина растенията първата година имат силен шок , но после се възстановяват , аз обаче не съм съгласен с това, защото при ваденето нарушават сериозно кореновата система. А на личен гръб изпитах какво е шок при асимините
ПС: Радвам се че има още един сериозно запален фен на този вид. Надявам се да обменяме резници от различни сортове , аз мога да ти предожа 12 сорта, утре ще ти ги опиша по подробно и ще ти кажа кое на каква възраст е, кое плододава и така на татъка.

poj160arДата: Събота, 11.01.2014, 01:02 | Съобщение # 12
Лексус
Супер, приятели! smile

OrdonezДата: Събота, 11.01.2014, 03:48 | Съобщение # 13
Лексус
От този сорт ще имаме доста растения

Не съм го опитвал , тази година няма да пропусна smile

Както и Golden 4

peterstamovДата: Събота, 11.01.2014, 13:51 | Съобщение # 14
Москвич
Група: Приятели
Съобщения: 256
Този Дерек Морис има ли някакъв сайт?
Моите семена още се стратифицират. Всичко съм взел от ebay - Германия, Франция, Унгария, Lithuania, USA и Канада. Като пристигнат веднага си личи, кой е в час. Тези от Германия съм доволен - добре се грижи за тях(влажни) и ми предостави инфо от кои сортове са. Като му доде пък времето за кълнене ще видим кво ше излезе. После в най-добрия случай 5 години за плодове. Пишат по книгите, че растенията плододават след като достигнат 180 см височина. Това вече зависи за колко години. Ако е по-слаб семенака може и след 8.

Хм ако покълнат доста и различни сортове то ще стане един микс от прашец smile biggrin

Този германец го хванах сега да ми прати пръчки от сорта Sibley. Но кво ще ги правя не знам. Имам две растения взети от тебе. Как мислиш дали да не се пробвам да ги чипосам!?

May the Force be with you

OrdonezДата: Събота, 11.01.2014, 21:30 | Съобщение # 15
Лексус
Здравей Петьо, Дерек има собствен блок, ето го МАРКИРАЙ ТУК , аз обаче имам много добър приятел, който живее в Питсбърг и ми върши тази работа, като поръча растения, засади си ги в двора и ми донесе клечки ( резници )надписани готови за обезкостяване , както се казва. През март става облагородяването на пъпка най добре. да знаеш, ако вече разбира се не си се информирал. Сега ще изровя тефтерчето и ще ти кажа , освен тези сортове , на какви други резници можеш да разчиташ на мен. И съответно ако ти вършат работа и искаш да облагородиш семенаците си, макар , че тръпката е в това да видиш семенака какво ще роди ( за мен лично това си е голяма тръпка ). Максимума като време в който плододават семенаците е 5 години, ако разбира се са засадени в ОГ и не си стресирал по някакъв начин растението.
Семенаци покълнали през март на 2009 година , плододаваха на 80% през 2012 година, това прави точно 4 години . 2009 - 1 година, 2010 - 2 год. 2011- 3 год, 2012 - 4 год. Семената бяха от микс плодове.

Та сега , сортовете на които можеш да разчиташ са следните :

1. Wells Delight' comes from the collection of Davis Wells, 1990, Salem (Indiana). It produces big (340-400g) fruit, but several sources also report small fruit. 'Wells Delight' fruit has green rind and orange pulp. It ripens in the second decade of September (Kentucky).

2. Wilson' comes from the collection of Jahn C. Creech, 1985, Blafl Mountain - Harlan County (Kentucky). It produces average fruit with yellow skin and pulp.

3. 'PA Golden 4' comes from the collection of Georgie Slate that was discovered in 1982 by John Gordon, Amherst (New York). It has yellow skin and almost golden pulp. 'PA Golden 4' is a very early variety and ripens in the middle of September (New York).

4. 'Prima 1216' is an Italian self-pollinating cultivar from the big-fruited asimina selection. It contains few seeds.

5. 'NC-1' is a hybrid of Davis and Overleese (Davis x Overleese) that was bred by R. Douglas Campbell in Ontario, Canada. It produces big fruit (340g) with only a few seeds. The pulp is yellow and so is the thin and pressure sensitive skin. It is a very early variety that ripens in early September (Kentucky) or in the middle of October (Ontario, Canada).

6. 'Rebecca's Gold' comes from a selection of pawpaws made in 1974 by J. M. Riley in California. The seeds came from Corwin Davis in Bellevue, Michigan. The fruit is medium sized and is kidney-shaped. It has yellow pulp and weighs 85-170g.

7. 'Sunflower' is a selection from the collection of Milo Gibson, 1970, Chanute (Kansas). It produces medium sized (225g) with yellow skin and pulp. It has refreshing and delicious flavor and contains only few seeds. It ripens in the middle of September (Kentucky) or second decade of October (Michigan), where it sometimes doesn’t have enough time to ripen. This is said to be a self-pollinating variety.

8. SAB Overlease

9.'Davis' was one of few plants selected from the Corvin Davis collection in 1959. The fruit is rather big (12cm long) and weighs roughly 450g (average fruit weight is 110g). It has green skin and yellow pulp full of big seeds. 'Davis' fruit ripens in the first October week (Michigan) and can be stored in refrigerators.

Мързи ме и не ми се превежда, ако някой иска да направи точен превод.

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Asimina Triloba (Pawpaws) - Сортове. (Сортово разнообразие)
Страница 1 от 41234»
Търси: