Американска боровинка (Vaccinium corymbosum) - Page 2 - Форум Екзотик Плантс България
Четвъртък, 27.07.2017, 07:40
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 2 от 7«123467»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Американска боровинка (Vaccinium corymbosum) (КУЛТУРНАТА АМЕРИКАНСКА БОРОВИНКА)
Американска боровинка (Vaccinium corymbosum)
reimbrantДата: Неделя, 11.05.2014, 23:03 | Съобщение # 16
Трабант
Група: Проверени
Съобщения: 141
Статус: Offline
Моите сортове са Река,Блукроп,Елизабет,Нюй,Денис блу,Дюк,имам и 3 сорта червени -Хоуис ,Стивънс и третият сорт не го знам.червените ми са много малки и нямат плод тази година инче тръгнаха да се развиват така че догодина се надявам и на тях.

За да победи злото,е необходимо само едно нещо-добрите хора да не правят нищо

OrdonezДата: Неделя, 11.05.2014, 23:12 | Съобщение # 17
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3803
http://pnwhandbooks.org/plantdi....soil-ph

на линка има итересно инфо

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

OrdonezДата: Събота, 31.05.2014, 13:51 | Съобщение # 18
Лексус
Този храст ми е подарък от официалния дистрибутор на Баттистини за Гърция, незнам какъв е сорта , но не зрее на веднъж, вече цяла седмица ядем от него. Зрее на етапи, странно , а и по това време

Прикачвания: 1297341.jpg(45Kb) · 8358749.jpg(61Kb)

адрианДата: Понеделник, 23.06.2014, 10:18 | Съобщение # 19
Симсон
Съобщения: 24
Здравейте!
Преди около месец засадих две боровинки , едната блукроп а другата торо.
Почнаха да се развиват и изкараха по около 6-7 сантиметра , но листата са с много светъл цвят с нюанси на розово.
Засадил съм ги в угнили борови иглички смесени с пясък и почва от градината.Слагах им два пъти през седмица по 20 грама зелен камък и по 10 грама
кристалон лазур на корен.Видимо няма подобрение.
Прилагам снимка на блукропа , торото е по добре и не съм го снимал.
Ако имате идея какво мога да направя , моля пишете.
Прикачвания: 5273165.jpg(114Kb)

Съобщение редактирано от адриан - Понеделник, 23.06.2014, 10:21

poj160arДата: Понеделник, 23.06.2014, 10:56 | Съобщение # 20
Лексус
Съобщения: 2153
адриан, привет и добре дошъл при нас! good Мисля, че не им достига азот, но много внимавай с торенето, че ще ги изгориш. Също може да пожълтяват от прекалено много влага и недостатъчен дренаж. Моля, прочети инфото от долния линк, много добре е описано тук:

My WebPage

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Понеделник, 23.06.2014, 11:00

адрианДата: Понеделник, 23.06.2014, 11:49 | Съобщение # 21
Симсон
Задигнал съм ги около 25 сантиметра , почвате е рохкава.
За торенето с азот ми е ясно че може да ги изгоря и за това слагах два пъти през една седмица по-малко тор.
Поливат се три пъти в седмицата(капково) но на последък и доста дъжд падна така че може да им понамаля поливането.

OrdonezДата: Понеделник, 23.06.2014, 18:38 | Съобщение # 22
Лексус
Много капризни растения от към хранителните елементи и киселинността на почвата, чистия торф помага много на стабилизацията, ползвай на еколист моно желязо, лекува ги за седмица, но както е казал Иво, виж първо какво не им достига. Имам в двора два броя, хвърлям им често яра мила комплекс и са добре, явно им понася.

адрианДата: Понеделник, 23.06.2014, 20:09 | Съобщение # 23
Симсон
Другото за което се сещам е че водата с която се полива е варовита , което допълнително понижава киселинността на почвата , което не е добре.

Може ли да се има доверие на тези уреди за измерване на киселинността на почвата http://tfa.bg/product....00.html

poj160arДата: Понеделник, 23.06.2014, 20:27 | Съобщение # 24
Лексус
Съобщения: 2153
адриан, ето ти го в продавалника на доста по евтина цена:

My WebPage, пише, че работи без батерии, но аз не съм ползвал такова устройство. Моля, някой от приятелите тук ако е ползвал да си каже мнението дали си струва тази машинка и дали изобщо вярно отчита киселинноста, влагата и светлината... cool

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

wrongdreamerДата: Вторник, 24.06.2014, 06:19 | Съобщение # 25
Лада
Съобщения: 904
За целите на любител-градинар е напълно достатъчна точността. Дори +- 0.2 да сгреши, няма да е опасно.
Това е 20%, а и дават 0.01% отклонения. За боровинките PH 6 е вече много, но оцеляват до около 6.5
След това е мъка. Има един естествен подобрител и се купува от Турция, но иска ходене до там, а то е в Азия, близо до Анталия. Може и с поръчка но е 1 евро/кг.
Адриане - добре дошъл, и ако поизброиш какви растения отглеждаш успешно в тази почва, ще можем доста точно да определим каква е. При зеленчуците може дори и някои микроелементи да се дефинират / при недостиг /. Растенията най добре мерят PH.
Ако намериш калиев сулфат и наториш боровинките, ще се оправи цвета на листата и ще им дадеш хубав старт. Той бързо "вкиселява" почвата.
Желая ти успех !
P.S. Игнорирай всички обяснения за PH и свтлина, от този уред, защото са дълбоко погрешни.
Тъпо е да мериш осветеност. Влагомера е само за саксии и се ползва за сухоустойчивите, които се поливат "полей напълно изсъхнала почва".
good good good

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

Съобщение редактирано от wrongdreamer - Вторник, 24.06.2014, 06:27

адрианДата: Вторник, 24.06.2014, 21:33 | Съобщение # 26
Симсон
В градината отглеждаме успешно : домати,пипер,краставици,праз лук,кромид лук,грах,картофи,тикви и царевица.Като плодове:малини,къпини,ягоди и грозде.
Всичките виреят доста добре.Тори се главно с оборска тор,птичи изпражнения и дървесна пепел.
Водата с която се полива е варовита.Почвата е сравнително сбита и затова съм сложил на боровинките пясък и доста угнили борови иглички , като се надявах с тях да вкиселя почвата достатъчно.

wrongdreamerДата: Сряда, 25.06.2014, 07:02 | Съобщение # 27
Лада
Почвата ти е достатъчно кисела за да изхрани боровинките. Показателно е от малините, къпините и праза.
Ако внасяш оборски тор, сигурен съм, че имаш балансирана почва - т.е. PH 6.5-7.0 Пепелта от какво е. Чамовата е по слаба на калий, но пък малко вкиселява, а широколистната променя към алкална - т.е. по високо PH. Имаш и калций заради домати и пипер. Имаш достатъчно азот заради ягоди, грах и краставици.
Изобщо не се притеснявай за почвата. Ако познаваш гъбари, поискай им няколко чувала от тяхната смеска / те я хвърлят след като оберат гъбите / и я добави в градината. Тя е слаб тор, но оправя сбитите почви доста бързо. Особено ако работиш с култиватор.
Аз мисля, че боровинката ти просто се окоренява и в този процес листата реагират като намаляват "обмена на веществата". Нещо като период на аклиматизация. Мулчирай си с този талаш и потдържай влажно. Опитай леко да засенчиш с 2 кола и нанизан чувал, за да намалиш времето на огряване.
Абе както правим с болен човек - много течности, витаминозна храна и да стои вътре, докато закрепне.
Да добавя, че дори угнили, боровите иглички се разлагат в пъти по бавно от всичко органично, но зеления камък има бърза реакция / не повече от150гр и не повече от 3 пъти за лято /.
Желая ти успехи !

адрианДата: Сряда, 25.06.2014, 09:30 | Съобщение # 28
Симсон
Пепелта която ползвам е от широколистна дървесина (дъб и бук).

wrongdreamerДата: Сряда, 25.06.2014, 20:47 | Съобщение # 29
Лада
Супер. Слагай по 1 чаена чаша и разстилай пепелта в кръг около 30см. Веднага полей за да не отлети.
Пепелта спира и охлювите да се катерят. пепел - веднъж на 2 години защото се усвоява бавно.
Почвата ти е годна за всичко, та не се притеснявай. Дай време на растенията.
Но пък, както казва Иво, винаги нещо може да се спомине. Така, че нищо не е абсолютно. Важното е да направиш всичко по силите си.
Успехи !

OrdonezДата: Неделя, 20.07.2014, 23:52 | Съобщение # 30
Лексус
Колеги , ефекта от 10 мл еко лист моно желязо в комбинация с 5 милилитра пак на еко лист микро нутриенти е умопомрачителен - 20 дни и боровинките не можете да ги познаете, това е системата, лесно елементарно, бързо и евтино. Гарантирам ви незабавен ефект. От жълти като лимон листа за 7-8 поливки през два дни, резултат. Като се върна от Гърция ще ви покажа снимките, прираста е невероятен, така също и цветът на листната маса.

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Американска боровинка (Vaccinium corymbosum) (КУЛТУРНАТА АМЕРИКАНСКА БОРОВИНКА)
Страница 2 от 7«123467»
Търси: