Американска боровинка (Vaccinium corymbosum) - Page 4 - Форум Екзотик Плантс България
Неделя, 23.07.2017, 07:41
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 4 от 7«1234567»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Американска боровинка (Vaccinium corymbosum) (КУЛТУРНАТА АМЕРИКАНСКА БОРОВИНКА)
Американска боровинка (Vaccinium corymbosum)
pepeДата: Вторник, 07.10.2014, 14:51 | Съобщение # 46
Москвич
Група: Проверени
Съобщения: 353
Статус: Offline
Много по евтино е аз ползвам Громикс но го качиха на 36 лв кг. иначе и аз съм доволен ама...

OrdonezДата: Вторник, 07.10.2014, 16:13 | Съобщение # 47
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3803
Все още очаквам мнения, кои 5 сорта да поръчам на французите за да финализирам заявката . Моля да се придържаме към обявените от мен в по горен пост, Иво сподели мнението си, очаквам и други мнения , за да не бъда пристрастен

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

wrongdreamerДата: Вторник, 07.10.2014, 17:51 | Съобщение # 48
Лада
Съобщения: 904
БЛУ КРОП
ЕЛИЪТ
ЛЕГАСИ
ЧАНДЛЪР
БРИГИТА
ПЕЙТРИЪТ
Това е класация по площи за комерсиално производство.
Един е излишен.
ЕЛИЪТ, ПЕЙТРИЪТ И БРИГИТА СА ДОБРИ.

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

Съобщение редактирано от wrongdreamer - Вторник, 07.10.2014, 17:58

OrdonezДата: Вторник, 07.10.2014, 17:59 | Съобщение # 49
Лексус
Quote wrongdreamer ()
БЛУ КРОП
ЕЛИЪТ
ЛЕГАСИ
ЧАНДЛЪР
БРИГИТА
ПЕЙТРИЪТ
Това е класация по площи за комерсиално производство.
Един е излишен.

Първите 3 ги снабдяваме от Италия , доста големи растения, от списъка ти, включих Бригитата и още някои , ордера е пуснат вече, вижте темата в раздел " Ново в онлайн магазина smile

lubo_ruskovДата: Понеделник, 01.12.2014, 11:07 | Съобщение # 50
Балканче
Съобщения: 8
Привет на всички и от мене в този форум.Изключително много се радвам, че най-накрая открих и други боровинкови ентусиасти в БГ.Надявам се форума да се развива занапред и да обсъдим много от впечатленията си относно грижите за тези невероятно полезни плодчета.
С баща ми от миналата година решихме да се поробваме в отглеждането на Американската боровинка и засяхме около 1 декар.За съжаление няма много инфо относно начина на отглеждане и с малко чужбинска литература се престаршихме да действаме.
След като видях форума се поуспокоих, че има макар и малко но начетени в тази област хора който се надявам да помогнат с съвети на нас, скоропрохождащите.

OrdonezДата: Понеделник, 01.12.2014, 19:39 | Съобщение # 51
Лексус
lubo_ruskov, привет, колега, радвам се че вече в БГ се сади тази култура, сподели какви сортове отглеждаш ?

lubo_ruskovДата: Сряда, 31.12.2014, 15:32 | Съобщение # 52
Балканче
ЗДР.НАй-накрая баща ми изнамери писанията с таз годишната реколта. И ето моите резултати.
Юли месец храсчетата дадоха по няколко зрънца от сортовете, Река,Блурей,Денис блу,Дюк и Нюй (Това последното ми е много смешно име щото ми звучи като..........:)))))))
Август пък се отчетоха Либърти и Блукроп.
Освен тези гореспоменати сортове има и Аврора.
Малко съм претеснен тези дни защото температурата падна до -12 С, но пък ще е добро изпитание да видим дали ще оцелеят пролетта за да знам дали ще го бъде това растение по Смолянските географски дълбини.
За много години на Всички от форума и по плодородна нова година.

poj160arДата: Сряда, 31.12.2014, 15:52 | Съобщение # 53
Лексус
Съобщения: 2153
Ще оцелеят без проблеми, не се притеснявай. Предполагам по описаното по-горе, че са млади растенията и още са им слабо вдървесени стеблата. Единствено проблем може да има при падане на обилен мокър и тежък сняг или ледолом ако не са привързани добре стеблата и разклоненията към колчета за устойчивост против счупване или разцепване. Това е в общи линии. cool good

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

lubo_ruskovДата: Понеделник, 19.01.2015, 10:51 | Съобщение # 54
Балканче
Колеги, нашето форумче замря нещо?По-принцип имам много въпроси и за това нека да го раздвижим малко като се надявам да получа повече съвети.
1, При избора на място за засяване на плантация от боровинки важно ли е географското разположение на нивата (в смисъл може ли север или северозапад или..... ако няма как да е южно изложение)
2, Колко по рано трябва да става вкисляването на почвата преди засяване и кои са най-ефикасните методи за първоначално вкисляване.

poj160arДата: Понеделник, 19.01.2015, 11:05 | Съобщение # 55
Лексус
Привет lubo_ruskov, ако прочетеш внимателно темите за американската боровинка, а те бяха 2 или 3 на брой ако не се лъжа (вече не помня) ще ти се изяснят напълно нещата за да не спамим братле и да повтаряме всичко отначало и да пълним само с едно и също форума. Просто няма смисъл. Нищо лично колега, в темите е добре описано всичко от началото на садене до плододаваща фаза и нататък относно грижите за този невероятен плодов храст. wink biggrin

Послепис: За най-лесно да видиш темите горе в дясно има отметка за "ТЪРСИ". Натисни отметката и после в ляво напиши боровинка и ти излизат темите. Това е. cool

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Понеделник, 19.01.2015, 11:09

OrdonezДата: Понеделник, 19.01.2015, 19:15 | Съобщение # 56
Лексус
Прав е Иво, някъде имаше тема за вкисляването на почвата ще погледна къде е и може да ги обединя мненията.

През февруари внасяме следните нови сортове американски боровинки

GOLDTRAUBE
Ivanhoe
Sunshine blue

ПС: Готово , обединих темите, в началото на темата има подробни писания

wrongdreamerДата: Понеделник, 19.01.2015, 22:34 | Съобщение # 57
Лада
lubo_ruskov, Кажи как искаш да вкиселяваш, защото времето за абсорбация е различно.
Това, обаче няма значение ако се прави при засаждането, защото корените не са тръгнали.
За промишлено, няма да стане с торф. Най лесно и бързо е със сяра. Има таблици в интернет
за пропорцията.
Трябва да разделиш боровинката на северно-американска / силно студоустойчива / и Южна висока / която вирее във Флорида /.
Наклон от около 10% , желателно на юг. Абе нова култура / ина мен ми дойде една рима със сорта ти, който се произнася НЮИ, с ударение на И, не на Ю /.
Колко ти е PHто ?

lubo_ruskovДата: Сряда, 21.01.2015, 17:06 | Съобщение # 58
Балканче
Имам в предвид някой дали е вкислявал с гипс, защото съм чувал че е по-бавен но по траем процес.
А за РН-то все още не съм намерил мястото за да видя колко ще е, но си попитвам за да съм подготвен ако не е добро за засяване.

poj160arДата: Сряда, 21.01.2015, 18:24 | Съобщение # 59
Лексус
По принцип аз правя така - за едно разстение смесвам една-две супени лъжици в прахообразно състояние гипс с почвата, като разбърквам добре сместа около боровинката, като след това поливам обилно да се поеме гипса по-добре в почвата. По принцип сярата най-добре вкиселява, като и тя се добавя по няколко начина, но Митачето (Дриймъра - Wrongdreаmer) е правил тези неща с гипса и най-добре ще те запознае, не че и ние не сме го правили, но нека той да си каже мнението ... cool

Съобщение редактирано от poj160ar - Сряда, 21.01.2015, 18:29

wrongdreamerДата: Сряда, 21.01.2015, 18:35 | Съобщение # 60
Лада
Гипса не е по добър от другите, но е Калциев сулфат, а при бедни и песъчливи почви не достига и калция.
Аз слагам по 1 с.л. на разсада от домати, чушки и други зелени когато го садя в редовете. По бавно се разтваря от гасена вар / която има Калций, но алкализира почвата /.
Най добре си е със сяра. Хем трайно, хем бързо,хем евтино.

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Американска боровинка (Vaccinium corymbosum) (КУЛТУРНАТА АМЕРИКАНСКА БОРОВИНКА)
Страница 4 от 7«1234567»
Търси: