Американска боровинка (Vaccinium corymbosum) - Page 5 - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 12:44
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 5 от 6«123456»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Американска боровинка (Vaccinium corymbosum) (КУЛТУРНАТА АМЕРИКАНСКА БОРОВИНКА)
Американска боровинка (Vaccinium corymbosum)
lubo_ruskovДата: Вторник, 27.01.2015, 10:41 | Съобщение # 61
Балканче
Група: Проверени
Съобщения: 8
Статус: Offline
От 1 друг колега който не е участник в форума ми казва че полива с разтвор на сярна кисилина.
Аз четох че става и с оцетна кисилина да се полива за да се вкисли почвата.
Някой от Вас поливал ли е с тези кисилини???????????????

poj160arДата: Вторник, 27.01.2015, 20:10 | Съобщение # 62
Лексус
Група: Приятели
Съобщения: 2107
Аз лично съм пробвал сяра на прах за вкиселяване. По принцип вкисляващите готови концентрирани течни торове за растения, обичащи кисели почви са най-бързия подобрител, който се усвоява динамично и ефективно от растенията. Също така може за по-бързо вкиселяване на почвата да се използва железен сулфат (хептахидрат). Сярата действа по принцип много бавно и трябва минимум една година преди да засадиш боровинка на избраното място да "вкиселяваш" принудително почвата, където ще садиш боровинки, защото спомагането за разграждане на сярата действат бактерии. Сярата оставя обаче дълготраен ефект върху свойствата на почвата и е сравнително евтина.

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

wrongdreamerДата: Вторник, 27.01.2015, 22:36 | Съобщение # 63
Лада
Съобщения: 889
Така и така наторявате, защо не ползвате амониев сулфат вместо амониев нитрат.
Хем азотен тор, хем вкиселява сериозно.
Елементите са много важни когато се внесат навреме.
Бор, Манган, Желязо, Молибден и т.н. ще ви компенсират високото PH и растенията ще почакат
до по добри дни.
За такива като мен с PH 8.6 ще кажа че имат сериозно предимство пред отглеждащите аспержи.
Sphagnum, Peat Moss и други продукти от блатата рязко свалят PH.
Най доброто решение, обаче, си остава "повдигнатото легло".
icecream
P.S. Използването на киселина /дори разредена / е твърде опасно, а и ще "стерилизира" почвата.

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

Съобщение редактирано от wrongdreamer - Вторник, 27.01.2015, 22:39

OrdonezДата: Сряда, 28.01.2015, 00:02 | Съобщение # 64
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
При пеха 4,9, аз не виждам никакъв смисъл да вкислявате , но вие си знаете

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

poj160arДата: Сряда, 28.01.2015, 10:35 | Съобщение # 65
Лексус
Да де, и двамата сте напълно прави, но lubo_ruskov, зададе въпроса, та рекох да му дам пояснения. cool

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

wrongdreamerДата: Сряда, 28.01.2015, 15:49 | Съобщение # 66
Лада
4.9 PH - ?
За боровинките е добре от 4.2 до 4.8, но оцеляват до 6.0, че и до 6.5.
Това прилича на боровинков банкет. Хладно, влажно и кисело.

cown-Дата: Четвъртък, 29.01.2015, 22:59 | Съобщение # 67
Балканче
Съобщения: 1
lubo_ruskov, Сярната киселина разредена 1:4 с вода и изпръскана върху зелените части на растенията действа като изгаряне с горелка. Проверено върху плевели. НЕ НАЛИВАЙТЕ ВОДА В КОНЦЕНТРИРАНАТА СЯРНА КИСЕЛИНА, А КИСЕЛИНА ВЪВ ВОДАТА! Разреждането е свързано с отделяне на голямо количество топлина. Ползвайте предпазни средства.
По-подходящи за коригиране на ph на поливния разтвор са азотната и фосфорната киселина, тъй като са носители на основни макроелементи. Не е тайна, че в капковото напояване на оранжерийното производство се използват точно тези киселини за корекция на ph. Там почвата са торби с перлит.
Истината е ,че не трябва да измъчваме почвата заради харесаните от нас растения и обратно.

poj160arДата: Неделя, 24.05.2015, 19:23 | Съобщение # 68
Лексус
Прикачвания: 4767240.jpg(184Kb) · 1937286.jpg(228Kb)

OrdonezДата: Неделя, 31.05.2015, 17:21 | Съобщение # 69
Лексус

утре ще направя видео, на всички сортове, които вече зреят, за да видите качеството на вкуса на плодовете и едрината им, ще е полезно, обещавам.
ще има изненада, един сорт, който толкова ме впечатли с размерите и вкуса си, че вече е мой абсолютен фаворит, така, че мисля да насадя доста от него.

wrongdreamerДата: Понеделник, 01.06.2015, 10:07 | Съобщение # 70
Лада
Как ще видим качеството на вкуса ?
И дано кара на висок PH.

OrdonezДата: Вторник, 02.06.2015, 00:45 | Съобщение # 71
Лексус
Две видеа съм направил но със слаб звук, качих ги на фейса си, смятам да направя нови видея които ще кача в ютуб с по добър звук, отнасящи се до едрината и вкусовите показатели

poj160arДата: Вторник, 02.06.2015, 09:01 | Съобщение # 72
Лексус
Аз ги изгледах във Фейса и се чува добре, така че не си играй да снимаш отново и ги качи тук ако можеш, разбира се. Май само видео от ютуб можеше да се качва тук, а за други файлове само с линк и препратка. cool

lubo_ruskovДата: Вторник, 09.06.2015, 23:31 | Съобщение # 73
Балканче
Съобщения: 8
Привет и от мене.Радвам се, че колегите размърдаха тъй заспалия ни форум малко.
Искам да попитам, някой има ли представа, понеже разработих 1 място за засяване догодина но е на 1300 м. надморска височина и питам дали ще има проблеми с отглеждането на боровинки.
Опасявам се, че е високо и незнам кои сортове е добре да се отглеждат на такава надморска височина и дали може.

OrdonezДата: Вторник, 09.06.2015, 23:36 | Съобщение # 74
Лексус
Аз ще се въздържа от отговор, ще изчакам първи дриймъра, той поне има опит от Америката , нека той да каже, пък после ще се включа понеже опита ми на практика е от същите тези американци, но предимно от четивата

wrongdreamerДата: Четвъртък, 11.06.2015, 13:55 | Съобщение # 75
Лада
Ordonez, Предложи на колегата всичко което е Low bush.
Мисля че имаш North country и North blue.
Колкото са по дребни толкова са по студоустойчиви.
Значи, имаме :
High Bush
Semi high bush
и Low bush
Да сади средноранните / като изброените /
Да ги държи поне 2 години влажни и мулчирани. Да пази PH низко / но не със зелен камък, а с Peat Moss, цяла бала ако трябва
Да мулчира с борова кора или чамов талаш / по добре кора /.
И най вече - като бере, да се обажда, защото ще има най вкусната боровинка.
При нужда от защита / най вече през първите 2 години /да завива със стари чували, а не с полиетилен.
Придай на текста разбираем вид и услужи на човека с хубави растения, моля.
P.S. Айдахо е плато и на 2400м има ферма за боровинки на площ 720 дка. Също и Колорадо Спрингс - високо, но пък плода е по вкусен.

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Американска боровинка (Vaccinium corymbosum) (КУЛТУРНАТА АМЕРИКАНСКА БОРОВИНКА)
Страница 5 от 6«123456»
Търси: