Американска боровинка (Vaccinium corymbosum) - Page 6 - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 16:35
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 6 от 6«123456
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Американска боровинка (Vaccinium corymbosum) (КУЛТУРНАТА АМЕРИКАНСКА БОРОВИНКА)
Американска боровинка (Vaccinium corymbosum)
OrdonezДата: Събота, 01.08.2015, 22:34 | Съобщение # 76
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Статус: Offline
Колеги , направил съм си едни брошурки, които разпространявам наляво и надясно безплатно, но ето, че тук съм забравил да ги кача, за това директно ги поствам.

Размножаване на боровинки

V. myrtillus . V. uliginosum – събират се плодовете, внимателно се пасират , изваждат се семената срез измиване. Сушат се на стайна температура и се съхраняват на хладно. Това са европейските ниски боровинки, като вторите се срещат и в Канада.
V. vitis idaea се обработва по същия начин, това са познатите ни lingonberry or cowberry
V.macrocarpon се размножава по същия начин, но семената изискват студена стратификация.
Семената на всички гореизброени видове се засаждат през март месец под стъкло в субстрат от 4 – 4,5 pH.
V. vitis – idaea , се размножава успешно и чрез разделяне.

Зрели резници

V. corymbosumсе размножава успешно със зрели резници, като от ноември до март се режат едногодишни леторасти с дебелина около 7-8 мм и се разделят на резници с дължина 10/15 см. До засаждането се съхраняват на хладно от -2 до +1 С и през февруари или март се садят в стъклена или полиетиленова оранжерия.

Зелени резници

Методът е подходящ за размножаване на V. Corymbosum и V.macrocarpon. От V. Corymbosum през юли се вземат 10 сантиметрови резници от силни и добре вдървесени странични клонки на добре поддържани, по възможност млади майчини растения.
Оптималния срок настъпва, коато активния растеж е приключил, а втория прираст още не е започнал. Колкото по рано се вземат резницитем толкова по добре ще се развият и ще преживеят зимата. Вкореняват се при температура на почвата 20/25С и при постоянно оросяване в чист бял торф и пясък 4:1 с pH стойности 3,4/4,5 . Страничното нараняване в основата увеличава броя на корените и насърчава развитието им. Важно е да се знае, че третирането с растежни стимулатори не влияе на вкореняването.
V.macrocarpon се размножават през юли и август с добре узрели връхни резници при същите условия.
V.vitis – idaea резници се вземат през август и септември

Наличности в разсадник Екзотик Плантс България
1. Vaccinium "Pink Lemonade"
2. Vaccinium corymbosum - Sunshine blue, Ivanhoe, GOLDTRAUBE"
3. (V.corymbosom) х lowbush (V. angustifolium) – Northland, Northblue, Northcountry, Bluecrop
4. Vaccinium macrocarpon – Pilgrim, Stevens
5. Vaccinium vitis idaea – Korale, Red Perl

Забележка : ако някъде прочетете тази информация с автор с различно име от Андреас Бертелс, то значи някой ви подвежда

Георги Гошев
Екзотик Плантс България

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

OrdonezДата: Петък, 07.08.2015, 23:41 | Съобщение # 77
Лексус
Дриймъра ако не го затруднявам и има време да нахвърли малко превдо да видя има ли нещо което не знам, че започвам тези дни да залагам

Прикачвания: 3105905.jpg(77Kb)

wrongdreamerДата: Събота, 08.08.2015, 11:15 | Съобщение # 78
Лада
Група: Проверени
Съобщения: 889
При високата се режат клонки от 6мм до 12мм, с дължина 10-15см,зелени резници, по средата на пролетта /20 април -20 май /. Остави 3-4 листа на върха, засади в средна саксия, температура на дъното 18-20'С и я вкоренявай 1 година.
Вечнозелените се вкореняват най добре с полузрели резници, а при широколистните, листопадните от райони с дълго, горещо лято - със зрели резници на защитено от измръзване място и в дълбока саксия.
При ниската боровинка отрежете ризоми на 10см дължина и засадете в перлит с 20'С на дъното.
При червената боровинка раздели възрастната туфа. Ако е със семена, те да са поръсени върху силно кисел почвен микс и покрити с сфагнум / мьх /, да се потдържат влажни докато покълнат. Принципно червената се вкоренява по трудно.....
Това пише, но не е пълно.

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

Съобщение редактирано от wrongdreamer - Събота, 08.08.2015, 11:17

lubo_ruskovДата: Петък, 21.08.2015, 14:31 | Съобщение # 79
Балканче
Съобщения: 8
Привет Колеги.Много странни неща за мене ми се случиха на 7-8 храстчета.Значи, поливат се редовно (2-3 седмично), и от пролетта до сега се захранват 3 пъти с NPK тор по-малки дози.
Има ли някой обяснение къде сбърках като коментира по снимките.
Прикачвания: 3269655.jpg(496Kb) · 7621890.jpg(490Kb) · 2111981.jpg(531Kb)

Съобщение редактирано от lubo_ruskov - Петък, 21.08.2015, 14:33

OrdonezДата: Петък, 21.08.2015, 15:38 | Съобщение # 80
Лексус
lubo_ruskov, (3 пъти с НПК по малко) , това не го разбирам, защото не е упоменат вида , какви дози и т.н, определено аз се застъпвам за преторяване. Преовлажняване няма начин, защото моите растат в среда от постоянна влажност и нямам загниване на корена. Имам обаче един въпрос .... или ако искаш като съвет го приеми.

Ползвай само качествени торове с минимален риск от претпоряване, а това е осмокот, второ , вземи и срежи до зелено , виждам на една от снимките и по конкретно на втората ако не ме лъже паметта , че съхне от върха надолу, това за мен е 100% ов знак за преторяване, защото щеше да споменеш , че има някакъв вирус, понеже той се наблюдава предварително, а това което виждам се е случило за много кратко време. Прав ли съм за последното ?

poj160arДата: Петък, 21.08.2015, 17:49 | Съобщение # 81
Лексус
Група: Приятели
Съобщения: 2107
Ordonez, абсолютно си прав на 100%. Виждал съм на приятели точно така изглеждащи боровинки от преторяване. Направо е смъртно ужасно за боровинките, язък. cry
Аз моите ги торех с Осмокоте, но в началото на лятото свърши. Наесен ще си взема пак от теб. До сега ги торих с тор за горски плодове на "Compo" - NPK(MgO)- тор съдържащ изобутилен диурея 10-5-20(+4) с микроелементи. Подходящ за плодове и зеленчуци (еднократно торене). КОМПО Тор за горски плодове с дълготрайно действие.

Може също с тор на Биопон, но в момента не се внася в България.

С "Compo" също съм торил и малините ми, лоницерите и някои други растения без къпините ми ( те се самоторят от компостерите ми). Направо растат като щури и цвета на листата е тъмно зелен. biggrin
Прикачвания: 7751056.jpg(51Kb) · 7190078.jpg(11Kb)

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Петък, 21.08.2015, 17:52

OrdonezДата: Петък, 21.08.2015, 20:24 | Съобщение # 82
Лексус
poj160ar, ами дано се появи за да отговори на въпросите, защото имам горчив опит с едни цитруси по същия начин преторих с яра и от тогава да не чуя за нищо друго освен за осмокот smile

wrongdreamerДата: Петък, 21.08.2015, 22:28 | Съобщение # 83
Лада
Съобщения: 889
Почвата му е тежка и плътна. Аз имам такава на опитното си поле до с. Иван Вазово. Толкова поливки скапват корена. Листата се свиват на зелено и капят, а клонките са още зелени. Не позвайте цветарски торови комбинации от рода на 20-20-20. Идва им като на вас, двукилограмова пържола на закуска. МУЛЧИРАЙТЕ С БОРОВИ ИГЛИЧКИ И БОРОВА КОРА. Няма трева, PH е коректно, това ще им е и много бавно разтворим естествен тор. Споменах ли че пази от инсекти ?

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

OrdonezДата: Събота, 22.08.2015, 14:23 | Съобщение # 84
Лексус
wrongdreamer, в първия момент и аз го свързах с почвата , но много бързо се отказах, поради първа причина, това се е появило не при всички растения и второ , моите буквално плуват във вода понеже са в торф и той задържа водата много здраво, за това отпадна този вариант, а и предполагам ако беше такава почвата щеше да упомене човека smile . Поне на снимките ми се види като песъклива , ако е смолник , то вероятността съществува, но нека човека се появи за да разнищи загадката smile

poj160arДата: Неделя, 23.08.2015, 22:07 | Съобщение # 85
Лексус
Ordonez, Осмокоте си е Осмокоте. smile Всичките сложни и бавноразтворими торове пазят растенията от преторяване. Е, не да им сипваш с лопата де, а по малко в нормални количества. cool
Но, вярно както казваш нека да се доуточни lubo_ruskov.

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Неделя, 23.08.2015, 22:07

lubo_ruskovДата: Вторник, 25.08.2015, 16:30 | Съобщение # 86
Балканче
Съобщения: 8
Съжалявам за закъснелия ответ.
Значи ранното лято си взех осмокот от Жоро и направих експеримент, каот слойих на няколко реда от него и няколко реда оставих нарочно.Със осмокотето разтенията са си ОК.Тези от горните снимки не са с този тор а с NPK с доза 30-35гр, нарастения 3 пъти до сега, и явно както всички преполагате, това ми е бил проблема.-Преторяването.
Е вече ще си знам урока.

OrdonezДата: Вторник, 25.08.2015, 17:59 | Съобщение # 87
Лексус
lubo_ruskov, евтиното винаги излиза скъпо, ти поне си изпати с няколко растения, аз съм си патил с цяля партида преторена цитруси, мъка, мъка, от тогава не се занимавам с нищо друго освен с екзакт стандарт осмокот на еверис

poj160arДата: Сряда, 26.08.2015, 15:58 | Съобщение # 88
Лексус
Ordonez, good

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Американска боровинка (Vaccinium corymbosum) (КУЛТУРНАТА АМЕРИКАНСКА БОРОВИНКА)
Страница 6 от 6«123456
Търси: