Chaenomeles Maylei - Page 2 - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 07:07
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 2 от 3«123»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Chaenomeles Maylei (Планински лимон)
Chaenomeles Maylei
poj160arДата: Вторник, 21.01.2014, 23:55 | Съобщение # 16
Лексус
Група: Приятели
Съобщения: 2107
Статус: Offline
Ооооооо, похвално Гого, поздравления! Знаеш ли, че ми се въртеше в главата за такава новина или предаване по БГ списание и телевизии. Ще сдобие голяма популярност. Да ти кажа съвсем честно, твоето видео в левия край на началната страница в началото на първите ми впечатления от сайта и форума съм го гледал може би около 10 пъти и все ми е интересно, както и видеоклиповете ти с растенията в YouTube. Всичко качено е изгледано от моя страна поне по 3 пъти досега и ме интересува "живо". Човек се учи докато е жив! wacko biggrin :D biggrin

А да, на външен вид една от основните разлики е във формата на плода единия е ябълковиден и по твърд /Chaenomeles Maulei/, а този на другата разновидност е по мек, малко по тъмен и има известни прилики с формата на дюлята.

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Вторник, 21.01.2014, 23:55

OrdonezДата: Сряда, 22.01.2014, 00:06 | Съобщение # 17
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Chaenomeles Mauleya - Ch.maulei

Декоративен храст с височина по-малко от 1 м, със силно изразени бодли до 1 см. Деликатни изумрудено-зелени листа, гъсто разположени на клоните. Кафеникаво-червените цветове, 2-3 см в диаметър, са събрани в съцветие.
Цъфтежът продължава 2-3 седмици.
Плододаването започва на възраст на трета или четвърта година , когато е произведен от семена.
Плодовете зреят през октомври, ароматите им напомнят на ананас, тежат около 50 грама

Родина на този вид е Югоизточна Азия, (Китай и Япония). Култивиран е през 1796 година, като има няколко хибридни форми.

В Европа широко култивирани сортове са:
"Брилянт" - до 1.2 m, расте бавно, цветовете са ярко червени, около 4 см в диаметър.
"Holland" - храст до 1,5 м височина и същата ширина, с розово-червен цвят на цъфтежа, 4 - 4,5 см в диаметър, плодовете са зелени, след което пожълтяват. "Николина" - храст с височина от около 1 м, толкова е и широк, цъфти в алено-червено, обилно преди да извади листата през април - май, яйцевидни плодове, а когато узреят са жълто-зелени;
"Nivalis" - храст с корона в диаметър от около 2 м, чисто бели цветове, до 3 cm в диаметър, плодовете са закръглени до 8 см в диаметър;
"Везувий" - храст до 1 м диаметър до 1,5 м на короната, червени цветове до 3 см в диаметър, плодовете са около 5 см в диаметър, жълто-зелени;
"Pink Lady" - цветовете са розови или тъмно розови, плодовете са кръгли, жълто-зелени, узряват в края на есента.
Нашия сорт който разпространяваме не фигурира тук, той расте в ботаническата градина в град Хорог, какъв е сорта за сега нямам идея, в момент на изследване съм, доставчика също не знае какъв е, но формата на плода му е по яйцевидна, наподобяваща на сорта Николина, но е възможно и да е друг Хибрид.

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

poj160arДата: Сряда, 22.01.2014, 00:32 | Съобщение # 18
Лексус
Предполагам след получено плододаване ще е ясна картинката. Те и моите 2 храста още не са. Единия има няколко разклонения от корените, но още ме е страх да ги отделя като бройка. И аз не знам точната разновидност на растенията ми.

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

OrdonezДата: Сряда, 22.01.2014, 00:51 | Съобщение # 19
Лексус
Моите като пристигнаха, пристигнаха с плодовете които съм снимал и е нещо уникално както казах, консъмирал съм японски дюли, тривиалните които ги има навсякъде, това няма абсолютно нищо общо, ама абсолютно ( говоря за вкуса )

poj160arДата: Сряда, 22.01.2014, 00:59 | Съобщение # 20
Лексус
Аха, разбрано

ШедиДата: Неделя, 02.03.2014, 19:58 | Съобщение # 21
Балканче
Група: Проверени
Съобщения: 4
Здравейте, може ли някой да прати планински лимон в София, ще си платя, разбира се?

OrdonezДата: Понеделник, 03.03.2014, 02:06 | Съобщение # 22
Лексус
Quote Шеди ()
Здравейте, може ли някой да прати планински лимон в София, ще си платя, разбира се?

Все ще се намери някой smile Искаш ли резници, лесно се вкоренява smile

poj160arДата: Понеделник, 03.03.2014, 13:24 | Съобщение # 23
Лексус
Ordonez, Гого би ли ми приготвил 2-3 резници от твоите ако имаш възможност разбира се и да ги донесеш на Аграта на 5-ти?!

Добавено (03.03.2014, 12:24)
---------------------------------------------
Шеди, аз съм от Ботевград, на 50-тина километра от София и пътувам често до София, ако искаш мога да ти го донеса при първо идване в столицата, стига да го поръчаш на колегата Ordonez и да го взема от него на Аграта на 5-ти март като се видим.

Съобщение редактирано от poj160ar - Понеделник, 03.03.2014, 13:25

ШедиДата: Понеделник, 03.03.2014, 15:30 | Съобщение # 24
Балканче
Съобщения: 4
poj160ar, с удоволствие приемам. Как да поръчам на Ordonez? Трябва ли да вляза в онлайн магазина или има възможност на лични?

poj160arДата: Понеделник, 03.03.2014, 15:50 | Съобщение # 25
Лексус
Пусни му лично съобщение или му звънни, че в момента е много зает и не знам кога ще ти отговори писмено. Вземи му телефона от новия сайт - в контакти го пише, но мобилния. На домашния не се знае кой ще ти вдигне.

My WebPage

Съобщение редактирано от poj160ar - Понеделник, 03.03.2014, 15:50

wrongdreamerДата: Четвъртък, 06.03.2014, 22:30 | Съобщение # 26
Лада
Съобщения: 889
Аз ви се молих за резници или коренище от този т.н. "лимон", но когато видях снимките на разцъфналите храсти, се сетих, че от 15 години имам това растение в моя разсадник / по посока Карлово /.
Просто никога не съм виждал плодове. Мислех че е декоративно, защото запазва цвета много дълго време.
А има ли неплододаващи, или да не се опрашва от друг ? За толкова време е високо около 1.60м.
Ако знаете повече - моля....

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

OrdonezДата: Четвъртък, 06.03.2014, 22:40 | Съобщение # 27
Лексус
Дриймър генетично са много близки, но е възможно да са различни сортове

poj160arДата: Четвъртък, 06.03.2014, 22:48 | Съобщение # 28
Лексус
Митаче, виж това: My WebPage

My WebPage

Всички разновидности по принцип са плододаващи - разликата е казана в клипа. Нещо има за да няма опрашване.
Доайен в развитието на планинския лимон в БГ е Веселин Орешков. sad

Съобщение редактирано от poj160ar - Четвъртък, 06.03.2014, 22:48

OrdonezДата: Четвъртък, 06.03.2014, 22:54 | Съобщение # 29
Лексус
Quote poj160ar ()
Веселин Орешков

голяма личност, личен приятел на бай Руси

poj160arДата: Четвъртък, 06.03.2014, 23:01 | Съобщение # 30
Лексус
Еееее Бай Русиииии що го не доведе бееее. Щяхме и от него нещичко да научим! surprised happy

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Chaenomeles Maylei (Планински лимон)
Страница 2 от 3«123»
Търси: