Amelanchier - Juneberries ( Juneberry ) - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 10:58
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 41234»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Amelanchier - Juneberries ( Juneberry ) (Западно американска и източно американска)
Amelanchier - Juneberries ( Juneberry )
OrdonezДата: Неделя, 20.04.2014, 14:28 | Съобщение # 1
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Статус: Offline
Amelanchier Canadensis и Amelanchier alnifolia, какво основно трябва да знаем за тях.
Първо , ние в магазина предлагаме хибрид на вида Amelanchier alnifolia.

Serviceberry (Amelanchier) е малкo до средно голямо декоративно дърво или храст с изправен растеж и добре формирана естествено корона. Расте най добре, там където има 4 ри сезона. Плододава ядливи и вкусни плодове, които много често са нападани от птиците още преди да узреят напълно.
Предпочитат богата и кисела почва , но се справят добре и на по бедна, така също и толерират много широк диапазон на рН , растат добре както на пълно слънце, така и на пълна сянка.
Видовете са самофертилни, но за повишаване на реколтата е нужен втори вид.
Amelanchier alnifolia
Common Name: Saskatoon
Other Names: Saskatoon Serviceberry, Pacific Serviceberry, Alder-Leaved Serviceberry/Shadbush, Western Juneberry, Pigeon Berry
Scientific Name: Amelanchier alnifolia
Family: Rosacaea

Тук в тази таблица можете да видите качествата им спрямо други видове
Прикачвания: 5707645.jpg(58Kb)

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

poj160arДата: Понеделник, 21.04.2014, 10:09 | Съобщение # 2
Лексус
Група: Приятели
Съобщения: 2107
Супер, ще се взима и второ растение, то се е видяло.

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

OrdonezДата: Понеделник, 21.04.2014, 12:46 | Съобщение # 3
Лексус
Иво, самофертилни са, просто препоръчват второ растение за повишаване на реколтата, а дали е така кой ще ни каже, това е на практика нов вид за нашите ширини, а и не само за нас, доколкото разбрах и в Канада и в Щатите тепърва засаждат масиви и тепърва им се радват. Другото което разбрах ,че вкуса му има аромат на бадем, то това е интересното.

OrdonezДата: Неделя, 18.05.2014, 01:47 | Съобщение # 4
Лексус
Размножаване на вида

Плодовете се събират през месец юли или август, преди да бъдат нападнати от птиците. Трябва да изберем момент точно преди да узреят напълно, това се прави, когато искаме да размножим вида генеративно ( чрез семена ) . След като ги съберем, можем да ги изсушим или да ги смачкаме с цел да извадим предварително семената, а при сушене, семената се събират на малко по късен етап . Можем да ги засадим в контейнери още през есента и да ги оставим на вън или да ги стратифицираме за 3-4 месеца при темп около 3С. Ако ни попаднат сухи семена, за които има вероятност да са стари , подхождаме по следния начин.
Периодът покой се прекъсва чрез топло - студено стратифициране.
1. Държим ги 30 дни при температура 15 - 20 градуса, а после от 3 до 5 месеца при температура от 1 до 3С.

OrdonezДата: Петък, 27.06.2014, 21:48 | Съобщение # 5
Лексус
Забавен клип

Сортовото разнообразие

poj160arДата: Неделя, 29.06.2014, 23:10 | Съобщение # 6
Лексус
Страхотни клипчета, Гого! Преди около 10-15-тина дни и аз ги опитах вече плодчетата и останах изключително доволен от вкусовите качества. Много бяха вкусни, все едно си хапваш боровинки, но само че са по-едри и по-сочни, с малки семчици в плодчетата! surprised smile Оооооо, който не ги е опитал, той не знае.....! wacko wink smile

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

адрианДата: Четвъртък, 07.08.2014, 12:29 | Съобщение # 7
Симсон
Група: Проверени
Съобщения: 16
Здравейте!
Кога трябва да се засажда?

poj160arДата: Четвъртък, 07.08.2014, 14:18 | Съобщение # 8
Лексус
Привет Адриан, ако си взел контейнерно растение, тоест в саксия няма никакъв проблем и сега да го засадиш в земята. Само му осигури редовни поливки акко не вали често... това е. biggrin

адрианДата: Четвъртък, 07.08.2014, 15:00 | Съобщение # 9
Симсон
Благодаря за бързия отговор!
Не съм взел , но мисля идната седмица да се сдобия с една бройка.

poj160arДата: Четвъртък, 07.08.2014, 20:35 | Съобщение # 10
Лексус
Вземи си, няма да съжаляваш, но ако вземеш поне две бройки ще имаш качествено и по-добро опрашване. Иначе вида е самофертилен и пак ще имаш плодчета разбира се... smile Аз вече опитах плодчетата и бяха супер и да ти кажа честно не усетих някаква разлика във вкуса в сравнение със синята боровинка. wink

адрианДата: Понеделник, 18.08.2014, 10:28 | Съобщение # 11
Симсон
Не можах да намеря информация колко е студоустойчиво.Там където живея зимата става до -30 градуса.
Ако имате на представа моля да споделите.

poj160arДата: Понеделник, 18.08.2014, 11:18 | Съобщение # 12
Лексус
Привет, Адриан! biggrin По принцип ги дават, че издържат до - 22 градуса, но всички производители и търговци винаги се презастраховат и дават по-високи температури за да няма някакви последици при някои растения. Но, аз си мисля, че няма да имаш никакви проблеми с този вид, страхотен е. И при мен падат доста ниско температурите - стигал съм и аз до - 30 градуса преди години, но това е голяма рядкост и не се задържа за дълго. Пробвай и не се притеснявай. Вече зимите не са чак толкова сурови в БГ. Но нека и Гого като "по-тесен" специалист да се изкаже... cool wink

Аз мисля да се пробвам с два вида различни фейхои за по-добро опрашване, на които им се дава студоустойчивост до -16, но ще ги калявам първата година на завет и под навес, така както са в контейнерите и ще стане работата.

Съобщение редактирано от poj160ar - Понеделник, 18.08.2014, 11:40

wrongdreamerДата: Понеделник, 18.08.2014, 15:31 | Съобщение # 13
Лада
Съобщения: 889
Абе хора, това расте в СЕВЕРНА Канада - Саскечеуан. Там става -55'С през зимата. Вятъра е убийствен. Изобщо не го мислете! Дори да е европейски хибрид пак ще кара на -30'С.
P.S. Другото му име е Saskatoon berry, а Саскатуън е столица на Саскечеуан.

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

Съобщение редактирано от wrongdreamer - Понеделник, 18.08.2014, 15:33

OrdonezДата: Понеделник, 18.08.2014, 17:10 | Съобщение # 14
Лексус
Напълно споделям мнението на Дриймъра, за -55С не знам, но давам гаранция USDA zone 4 smile ( -35C ) от там надолу нямам идея , казано накратко в БГ вирее на всякъде smile

poj160arДата: Понеделник, 18.08.2014, 17:20 | Съобщение # 15
Лексус
Е, а така.... аз за това казах да подаде Гогата по-подробна информация, само писах какво ми е останало като някакъв спомен в главата. Митаче, тогава Адриан спокойно да сади в ОГ и да си свирка... wink

..... и къде ходите бре хора, никакви Ви няма напоследък? Е, то не че и аз съм "свободясал", но при първото свободно време поотварям да си "сверя" антивирусната програма (мозъчния ъпдейт)... smile

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Amelanchier - Juneberries ( Juneberry ) (Западно американска и източно американска)
Страница 1 от 41234»
Търси: