Хинап Zizyphus vulgaris - Форум Екзотик Плантс България
Неделя, 04.12.2016, 17:22
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 3123»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Хинап Zizyphus vulgaris (За северна България - все пак екзотика.)
Хинап Zizyphus vulgaris
georgiДата: Понеделник, 12.05.2014, 21:21 | Съобщение # 1
Трабант
Група: Проверени
Съобщения: 135
Статус: Offline
Хинапът може да е разпространен в Южна България, но за предбалкана в северна България си е екзотика. Имам дръвче насято преди 4 години, растеше, цъфтеше, но все няма завръз. Преди 2 години му доставих другарче и миналата година роди! Ето единия хинап в Дряновския балкан.

Прикачвания: 4852937.jpg(114Kb)

OrdonezДата: Вторник, 13.05.2014, 11:43 | Съобщение # 2
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Хинапа ми харесва как си само оформя короната, изключително криволичи, възрастно растение е блажена гледка , но лично аз съм почитател на сладкото от Хинап, за разлика от колеги пристрастени към вкуса му в прясно състояние smile

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

barziДата: Вторник, 10.06.2014, 13:04 | Съобщение # 3
Трабант
Съобщения: 145
интересувам се от хинап сорт Ли

http://hinap.hit.bg/vidove.htm

OrdonezДата: Вторник, 10.06.2014, 14:48 | Съобщение # 4
Лексус
Quote barzi ()
интересувам се от хинап сорт Ли

не го мисли, колкото искаш на есен smile

barziДата: Сряда, 11.06.2014, 10:31 | Съобщение # 5
Трабант
На гол корен или в контейнер? По нашия край(Враца) доста непознато дърво. Има ли нещо по специално при отглеждането му? И най вече има ли опасност от измръзване докато е още младо дръвчето? Благодаря предварително.

OrdonezДата: Сряда, 11.06.2014, 17:53 | Съобщение # 6
Лексус
На гол корен..... не знам климата на вашия район и не мога да съм компетентен, принципно хинап съм виждал на много места където е падало под -20С, обаче това е последния вид , който ще засадя в двора си, всичко е въпрос на вкус , на мен лично не ми допада хинапа като цяло, но пък ако питаш някой китаец, ооо страхотен е , ами не знам, въпрос на вкус

barziДата: Четвъртък, 12.06.2014, 11:27 | Съобщение # 7
Трабант
На есен ще засадя ,пък ако не ми хареса лесно ще го преместя. В нас имам един. някакъв див и бодлив вид.На две години е и не е цъфтял още .Та да си има другар.Някъде пишеше че е по добре за опрашването.

Съобщение редактирано от barzi - Четвъртък, 12.06.2014, 11:28

grДата: Петък, 13.06.2014, 13:55 | Съобщение # 8
Симсон
Съобщения: 63
Quote barzi ()
По нашия край(Враца) доста непознато дърво. Има ли нещо по специално при отглеждането му? И най вече има ли опасност от измръзване докато е още младо дръвчето?

Във Враца знам на две места където расте хинап. Аз също имам - сорт Ланг. Няма проблеми с презимуването. Трябва му много слънце и обича варовита почва /високо PH/.

barziДата: Петък, 13.06.2014, 15:00 | Съобщение # 9
Трабант
Във възрожденския комплекс има един хинап, друго дърво не съм виждал ,а варовита почва дал господ във Враца.Благодаря за информацията.

OrdonezДата: Четвъртък, 26.06.2014, 12:40 | Съобщение # 10
Лексус
Случайно намерих измежду растенията ни два Хинапа попаднали случайно при нас при последната пратка от Баттистини, , вече прецъфтяха, какви сортове ще се окажат нямам идея, чакам плодовете

БориниДата: Неделя, 29.03.2015, 16:15 | Съобщение # 11
Симсон
Съобщения: 29
Четох много интересни работи за хинапа.На практка всичко от корените до плода се използва.Нарчат го още "китайска фурма".При сдъвкване на листо,за няколко часа се губел усета за сладко.Захарта се усещала като пясък.Не би трябвало да има проблем с отглеждането му дори в северна България.
Гоше,разполагаш ли в разсадника с някое дръвче.Като те посетих,просто пропуснах да те питам.

OrdonezДата: Неделя, 29.03.2015, 21:35 | Съобщение # 12
Лексус
За съжаление свършиха хинапите, тази година , изпращах доста за Сърбия, може би след месец два ще имам пак, понеже ги внасям от Италия , а предпочитам да са хубави сортове, а не какви да са.

БориниДата: Неделя, 19.04.2015, 17:04 | Съобщение # 13
Симсон
Съобщения: 29
ОК!Държа да си купя едно дръвче!Ако още някой прояви интерес ще те информирам допълнително!

Добавено (19.04.2015, 17:04)
---------------------------------------------
До момента станаха три хинапа. smile

ivobogДата: Сряда, 02.09.2015, 12:08 | Съобщение # 14
Симсон
Съобщения: 72
Дали има хинапи, аз имам един от две три години цъфти но не връзва та четейки поста тука разбрах че му трябва другарче. Ако има аз съм кандидат за едно.

OrdonezДата: Сряда, 02.09.2015, 20:03 | Съобщение # 15
Лексус
Хинапи на есен, само два сорта за сега . Едроплоден, овален сладък и среден по размер , сладък издължен. Сортовете по късно ще пишем

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Хинап Zizyphus vulgaris (За северна България - все пак екзотика.)
Страница 1 от 3123»
Търси: