Beach Plum - Форум Екзотик Плантс България
Неделя, 23.07.2017, 07:36
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 11
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Beach Plum (Prunus Maritima (Beach Plum ))
Beach Plum
OrdonezДата: Понеделник, 27.10.2014, 20:14 | Съобщение # 1
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3803
Статус: Offline
Родина на този вид е Източното крайбрежие на Съединените щати. Толерира студа и солените почви. Смята се че видът произлиза по скоро от Кънектикът. В щатите се отглежда вече с търговска цел.

Познати са доста култивари като :

1. Alpha - селектиран още през 1899 година от E.M Winsor , плодовете са с пурпурен цвят.
2. Arrowhead - сини плодове с овална форма
3. Beta - жълти на цвят плодове, сорта е създаден отново през 1899 година от E.M Winsor , плодовете са с пурпурен цвят.
За да не влизам в подробности за другите сортове, само ще ги изброя : Cotuit , Eastham. Hankock, Jersei, Premier, Raribank и много други

Цвят :

Видът изисква кръстосано опрашване за да плододава качествено.
Ако имате въпроси свързани с този вид , моля пишете в темата, а ако има какво да добавите , ще се радвам да го споделите. Мисля, че това е един непознат за Европа плод, който би могъл да има бъдеще, ако не в мащаб, то при нас любителите.

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

grДата: Вторник, 28.10.2014, 12:39 | Съобщение # 2
Симсон
Група: Проверени
Съобщения: 66
Интересно растение. Пише, че е по-често храст отколкото дърво. От плодовете правят много вкусно сладко и конфитюр.
Интересно дали може да се присажда на джанка или слива, защото по принцип пуска издънки от корените.

Ето едно подробно четиво на английски:
http://www.beachplum.cornell.edu/bpguide.pdf

OrdonezДата: Вторник, 28.10.2014, 23:45 | Съобщение # 3
Лексус
gr, много, ама много си прав, наистина в дивата природа се среща оформено по скоро като храст отколкото дървовидна формировка . В книгата , която аз вече от снощи наричам " алманах " на Lee Reich пише следното.... един от добрите варианти за подложка е Prunus Tomentosa, а всички знаем , че Нанкинг черито се размножава добре от семена, така че можем да си произведен доста подложки, стига да се снабдим с поне едно растение от вида Бийч плум smile

grДата: Събота, 13.02.2016, 23:26 | Съобщение # 4
Симсон
Поникнаха ми няколко костилки от BACH PLUM !

Прикачвания: 4191056.jpg(70Kb)

Съобщение редактирано от gr - Събота, 13.02.2016, 23:27

OrdonezДата: Понеделник, 15.02.2016, 03:24 | Съобщение # 5
Лексус
готино, от къде се снабди ??? И си трае а ?

wrongdreamerДата: Понеделник, 15.02.2016, 21:48 | Съобщение # 6
Лада
Съобщения: 904
Петьо винаги си трае !
Плаче за тежка глоба - "САКАРСКО МЕРЛО".
Някакви предложения за подходящо мезе ?
Иде АГРА. Иде среща.
good hello wine

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

grДата: Сряда, 17.02.2016, 14:18 | Съобщение # 7
Симсон
Quote Ordonez ()
готино, от къде се снабди ??? И си трае а ?

Семената ги поръчах края на 2014 от Ebay. Траех си, защото и семената си траеха повече от година. При първата стратификация миналата зима само се разпукнаха няколко костилки. Извадих ги на топло - и нищо. Седяха си така доста време, не знам как не изгниха. Пак ги прибрах в хладилника и края на януари почнаха да се събуждат.
Щом аз имам - и вие ще имате! Нека да пораснат и ще пращам калеми.

poj160arДата: Сряда, 17.02.2016, 14:58 | Съобщение # 8
Лексус
Съобщения: 2153
Може част от костилките да са били калпави или да е необходима по-продължителна или вторична стратификация. cool Трябва да се поразровим из нета ... за да разберем каква е природата на растението. sad

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Сряда, 17.02.2016, 14:59

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Beach Plum (Prunus Maritima (Beach Plum ))
Страница 1 от 11
Търси: