Raisin tree - бонбонено дърво - Форум Екзотик Плантс България
Сряда, 07.12.2016, 11:35
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 212»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Raisin tree - бонбонено дърво (Hovenia dulcis Thunb)
Raisin tree - бонбонено дърво
OrdonezДата: Понеделник, 27.10.2014, 20:31 | Съобщение # 1
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Статус: Offline
Семейство Зър­нас­те­цо­ви (Rhamnaceae).

Не­го­ва ро­ди­на са от­но­си­тел­но топ­ли­те ра­йо­ни на Ки­тай, Ко­рея, Япо­ния. Дос­та е го­ля­мо - дос­ти­га 15-20, до­ри и 30 м ви­сочина, а стъб­ло­то му е 60-75 см де­бе­ло. По вън­шен вид с къл­бо­вид­на­та си ко­ро­на и тъм­носи­ва­та си ко­ра на­по­до­бя­ва ли­па. Лис­та­та му са ед­ри - сър­це­вид­но-овал­ни до сър­це­вид­но-яй­це­вид­ни, със за­ос­т­рен връх, бе­лез­ни­ка­во­-зе­ле­ни от­до­лу. Цъф­ти през юни, а пло­до­ве­те (или по-точно дръж­ки­те) уз­ря­ват през ок­том­в­ри - но­ем­в­ри. Цветовете са в рацемозни съц­ве­тия, т. е. кичури, по­доб­ни на бъ­зо­ви­те съц­ве­тия. Те са дву­по­ло­ви или са­мо мъж­ки, на цвят са свет­ло­зе­ле­ни и с при­ят­ния си аро­мат прив­личат пчели­те. Пло­до­ве­те му, дреб­ни ка­то гра­хо­ви зър­на и су­хи, не са год­ни за яде­не. За­то­ва пък гор­на­та част на плод­на­та дръж­ка е яд­ли­ва, а в Китай от нея изготвят лекарство против алкохолизъм.

Студоустойчивост USDA zone 5a

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

wrongdreamerДата: Понеделник, 27.10.2014, 22:06 | Съобщение # 2
Лада
Група: Проверени
Съобщения: 889
Raisin означава стафида. Вероятно заради формата на плода.

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

OrdonezДата: Понеделник, 27.10.2014, 22:18 | Съобщение # 3
Лексус
wrongdreamer, В книгата , която днес пристигна топла от щатите Uncommon Fruits for Every Garden на Lee Reich, има изключително богата и напълно изчерпателна информация за почти всичко което засягаме в темите, включая и за бонбоненото дърво. Ако имаш някаква информация може да я споделиш Митак, а аз ще се питам да накарам синът ми да ми преведе и да помогна също с инфо за интересни плодни растения, които са описани вътре.

poj160arДата: Понеделник, 27.10.2014, 23:07 | Съобщение # 4
Лексус
Група: Приятели
Съобщения: 2107
ООоооох, брат Гого и аз сиромаха знаеш много по техническите науки и резачките и автомобилизма ще карам моята дъщеря, която е на ти с "Енглиша..." и братовчедка ми, която е вече 10-та година в Лондон кот член на една адвокатска кантора да ми я превеждат периодично... Много ми се ще да направим един "стойностно-качествен" превод на книгата и да сме "полезни" на БГ растениелюбознанието... surprised cool biggrin

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Понеделник, 27.10.2014, 23:08

OrdonezДата: Вторник, 28.10.2014, 01:41 | Съобщение # 5
Лексус
Иво, имам нещо в предвид , ще направя бизнес предложение към една преводачка, та да видим какво ще излезе.

wrongdreamerДата: Вторник, 28.10.2014, 07:55 | Съобщение # 6
Лада
Абе аз съм преводач, но както решите.

poj160arДата: Вторник, 28.10.2014, 12:27 | Съобщение # 7
Лексус
applause flower good

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

pepeДата: Вторник, 28.10.2014, 12:40 | Съобщение # 8
Москвич
Съобщения: 349
Ял съм дръжките на бонбоненото дърво пробвах и да прихвана от семена преди да пробвам вкуса им .Значи бяха изсушени и представете си дръжда примерно от круша пас красан но въпреки дървесните си влакна има някаква сладост аромата и по близо на фурма отколкото на стафида .За да не се объркате ще ви кажа ,че е по добре да изядете една фурма отколкото 1000 дръжки от бонбоненото дърво.Особенното е че семената му са много твърди пилих ги с пила за да покълнат и имат метален полиран блясък.Сега моето мнение е ,че не си заслужава ако ще го отглеждате за дръжките но казват че цъфтежа му е приятен и е медоносно растение за това пробвах да го отгледам но не се получи при мен.Имам телефона на един любител на зеленото който ми даде семената от Кричим е и се казва Стоян Гиков много точен мъж но и той среща затруднения със семената.Сега как ги набавя.... ами просто ги събира бе хора.Оказва се ,че в едно военно поделение някой преди много години е засадил това чудо и военните поколения наред дъвчат дръжки и псуват ама не дръжките а те имат кого да псуват по принцип.Даже тази година е имало поникнали около дървото и докато дойде време за вадене минали с косата всичко .....та другата година със сигурност ще прихване ако командира на поделението не го прихване да маха зеленото.....Преди да изям дръжките и аз си мислех ,че трябва да намеря това чудо....Е това е историята накратко. cool Тя историята има послеслов на мястото си той сади всичко което мангалите не ядат щото иначе го обират през 5 дена средно....а тези дръжки за да ги накара да ги ядат ще трябва да им ги увива в хартийки и пак ще се мръщят.

poj160arДата: Вторник, 28.10.2014, 14:48 | Съобщение # 9
Лексус
Ха-ха, Пепино направо ме разсмя с тази история! smile snap Този твой познат няма ли начин да влезе в това военно поделение или да помоли някой познат , работещ там да му извади поникнали семенаци? Не разбрах само това поделение около Кричим ли е? Митака май беше от Кричим и може да помогне ако е така. cool

Съобщение редактирано от poj160ar - Вторник, 28.10.2014, 14:49

pepeДата: Вторник, 28.10.2014, 15:55 | Съобщение # 10
Москвич
И аз не знам къде е поделението ама му имам номера на човека и се срещнах с него той дойде на почивка във Варна така ,че ако иска някой му имам мейла и телефона ама на ЛС ще го пращам щото да не го побъркаме с една дума пазя поделението .... biggrin Иначе Стоян работи към енергото.

Добавено (28.10.2014, 14:55)
---------------------------------------------
Чакай да не бъркам Кричим беше двореца на царя нали?

poj160arДата: Вторник, 28.10.2014, 16:00 | Съобщение # 11
Лексус
точно така Пепино. Там някъде е Царския дворец. Обикновено на територията на такива обекти има значително количество редки и ценни растения, както разбира се и от света на екзотиката. Може да се огледа там за интересни видове ако има свободен достъп до растителните площи около двореца де. cool

pepeДата: Вторник, 28.10.2014, 16:06 | Съобщение # 12
Москвич
Точно това прави и Стоян в двореца biggrin пращам ти телефона на ЛС

poj160arДата: Вторник, 28.10.2014, 16:18 | Съобщение # 13
Лексус
Ок, ще се радваме да научим какви интересни видове има там, понеже го познаваш пиши му едно запитване на имейла, че даже го покани в "нашия" форум - сигурен съм, че ще му бъде интересно и ще бъде полезен щом се занимава с растения. Пък нека и Димитър да го открие, пусни едно ЛС на Димитър и му обясни нещата. biggrin

Не Ви ли приличат дръжките на " растителния бонбон" на външната обвивка на картофа, досущ е като нея на външен вид.

Съобщение редактирано от poj160ar - Вторник, 28.10.2014, 16:20

wrongdreamerДата: Вторник, 28.10.2014, 17:59 | Съобщение # 14
Лада
Какъв Димитър бе хора. Баща му питайте - гарантирам, че го познава. Аз самия познавам половин Кричим.

poj160arДата: Вторник, 28.10.2014, 20:47 | Съобщение # 15
Лексус
Абе Митаче, то е ясно братино, че "Тсехелидиса" ще свърши тази работа, но той май рядко влиза тук през профила на сина си, а Митко ако го познава човека ще свърши работа, а ако ли не, то пък бащата на 100%. wink smile

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Raisin tree - бонбонено дърво (Hovenia dulcis Thunb)
Страница 1 от 212»
Търси: