Cornus Mas - Page 7 - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 07:07
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 7 от 7«12567
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Cornus Mas (Дрян, сортово разнообразие)
Cornus Mas
OrdonezДата: Петък, 12.02.2016, 19:12 | Съобщение # 91
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Статус: Offline
Точно на 1 февруари бадемите в кукленско бяха цъфнали на 20%, в момента прецъфтяват, има тук там малко останал цвят, дали ще има бадеми и как им се отрази това застудяване, ще ми е много интересно

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

poj160arДата: Събота, 13.02.2016, 19:59 | Съобщение # 92
Лексус
Група: Приятели
Съобщения: 2107
Да, както казах стария див дрян е цъфнал почти на 100%. Единият ми дрян сорт "Панчарево" сега ще цъфти (тук там се позабелязват жълтички цветове), "Кастел" още се чуди и е със затворени пъпки. Корейския дрян, както и бадемите ми спят като пор. B)
Гого, ти в Пловдивско вървиш с около 2-3 седмици спрямо моя район със затоплянето на климата.

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Събота, 13.02.2016, 20:03

wrongdreamerДата: Понеделник, 15.02.2016, 06:49 | Съобщение # 93
Лада
Група: Проверени
Съобщения: 889
Откраднаха ми дряна "Панчарево".
Да ги тръшне БУБОННА ЧУМА,дано !!!!

evil nono sob

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

peterstamovДата: Понеделник, 15.02.2016, 11:17 | Съобщение # 94
Москвич
Съобщения: 248
Съчувствие!!!

May the Force be with you

poj160arДата: Понеделник, 15.02.2016, 15:43 | Съобщение # 95
Лексус
Е как Митаче ти откраднаха дряна бе? cry Ужас, щом и дрянове взеха да се крадат ... Сади нов дрян, това е! cool

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

RangerДата: Понеделник, 16.05.2016, 02:29 | Съобщение # 96
Балканче
Съобщения: 4
Здравейте! Някой има ли информация от къде мога да си поръчам евентуално на есен няколко дръвчета от сорта "Кастел"? Някой знае ли нещо за сoрта Jolico?

wrongdreamerДата: Понеделник, 16.05.2016, 20:45 | Съобщение # 97
Лада
По какъв показател избра това Jolico ? От него правеха някакъв ликьор.
Дребно и злобно плодче е това. Тук има великолепни видове дрян. Поне 5-6 едри вида , два жълти и два или три корейски.
А Кастел евентуално Г Гошев ще ти "направи".

poj160arДата: Сряда, 18.05.2016, 22:32 | Съобщение # 98
Лексус
Моят Кастел втора година цъфти и не ще да върже гадината му с гадина, което е странно. А другия ми дрян е отрупан с плодове. cool Дали е нещо от времето, когато цъфтяха или не са го спохождали пчели, просто не знам ... sad Май по-вероятно е да е второто. cool

Съобщение редактирано от poj160ar - Сряда, 18.05.2016, 22:33

RangerДата: Четвъртък, 19.05.2016, 00:54 | Съобщение # 99
Балканче
Здрасти, Wrongdreamer!
Аз работя в голям разсадник в Англия и се занимавам с производството на дръвчета в саксии. Просто тая година в опитните (trial) дървета, шефът ми е донесъл и един Jolico. Затова реших да попитам тук, за да знам дали си струва да го пращам към БГ този сорт, понеже си взимам и пращам оттук плодни дръвчета и храсти към вкъщи. Даже, на г-н Гошев му изпратих малко английски сортове ябълки, които вече е произвел. Иначе знам, че той може да ми произведе Кастел, но него мисля да го попитам за въпросния стар дрян с едри плодове в Куклен, за който е ставало дума тук във форума.
Wrongdreamer, препоръчайте ми някои наистина хубави и едри сортове дрян. Как са украинските сортове?

wrongdreamerДата: Четвъртък, 19.05.2016, 08:40 | Съобщение # 100
Лада
Ще ти отговоря принципно - плодовете от които се правят ликьори, вина и пелтета, задължително са силно ароматни, но след като ги дехидрираш. Т.е. трябва да ги сушиш, но пък когато са дребни и ги изсушиш ще станат с много "не-търговски вид". Това имам предвид за този дрян - че е технически.
Има сортове по света, но аз зная, че много малко разсадници работят с дрян.
Да спомена само, че в Америка е "широко непопулярен". Така е и с мушмулата, дюлите,някои ягодоплодни.... Всичко което не е комерсиално, е слабо застъпено.
Така, че се връщаме на държави с традиции - ние, Полша, Украйна, Румъния, Унгария /те правят въпросния ликьор /, може би Сърбия....Сещам се че имат Чачански дрян.
Нашите "Шуменски", "Казанлъшки", "Панчаревски" и "Враца" са много едри и с търговски вид. Знаеш - външен вид и вкусови качества са определящи за успешните сортове. Има и няколко жълти, но по думите на хора които ги отглеждат, не са по вкусни, нито по едри. По устойчиви са на студ. Казанлъшките са много "ефектни" с формата си. Дряна трябва да се позасушава след прошарване. За малки стопанства не се прави нищо, нито пръскане, нито поливане. Храстовидните форми са по успешни от дървовидните.
Сега си спомних, че имаше един френски разсадник за декоративна, който продаваше едър дрян. Ще потърся, защото беше преди 4-5 години и не помня много. Продаваха го за ветрозащитен вал. Бяха от Бискайския залив, който е много "духовит", а аз си търсех храсти за същата цел. Аз засадих Лешник и Амелънкиър - ще се огледам допълнително, обещавам.
А украинците имат най силните любителски организации в света.И винаги са били отзивчиви с мен. Мисля, че "Алеша" е техен.
Ще се чуем пак, че стана дълго....

Съобщение редактирано от wrongdreamer - Четвъртък, 19.05.2016, 08:54

grДата: Четвъртък, 19.05.2016, 16:51 | Съобщение # 101
Симсон
Съобщения: 63
Quote poj160ar ()
Моят Кастел втора година цъфти и не ще да върже гадината му с гадина,

Времето е било неподходящо. Моят миналата година пропусна, а тази има само 5 дренки! Дивите са вързали яко, но те цъфнаха малко по-рано.

OrdonezДата: Петък, 20.05.2016, 00:12 | Съобщение # 102
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Миналата година аз също нямах много плодове на големия ми дрян в разсадника, но тази година е отрупан, тва е smile

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

RangerДата: Петък, 20.05.2016, 00:18 | Съобщение # 103
Балканче
Благодаря за изчерпателния отговор, Wrongdreamer. Значи общо взето нашите български сортове са достатъчно хубави и на ниво. На есен, живи и здрави, ще си взема 2-3 дръвчета от нашите си дрянове. Кастела го намерих и на есен ще се свържа пак с човека. Ще се опитам и да се сдобия с "Куклен".
Иначе лешникът е перфектен за ветрозашитно поясче, но Amelanchier не бих засадил. Ние гледаме Amelanchiers (Ballerina, Obelisk, Robin Hill, Snowflakes, Lamarckii) и мисля, че са една идея по-нежнички и ми се струва, че няма да се чувстват добре на много вятър.
Понеже еврото е по-слабо от паунда, нормална практика е да се купуват малки растения (plugs или 9sm pots) от континента, в това число и от Франция, и само се доотглеждат тук в Англия. Ние купуваме от 2 много големи френски разсадника- Minier и Andre Briant. Та ако случайно си гледал въпросният Cornus, за който споменаваш, в някой от тези разсадници, то мога много лесно да се сдобия с него.

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Cornus Mas (Дрян, сортово разнообразие)
Страница 7 от 7«12567
Търси: